Jump to content

Galaxy ACE : Εγκατάσταση GingerReal-2


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις φίλε μου

 

δεν καταλαβαίνω ποια είναι αυτή η kt7 !

 

Θα την βρω στο Sammobile?

 

εγώ έχω την PDA S5830XWKT7 PHONE S5830XWKP8 CSC S5830OXFKT1

 

αυτό εννοείς...σωστά?

 

παίζει ρόλο η χώρα προέλευσης του firmware?

 

 

edit: μολις πέρασα αυτήν... PDA S5830XWKT7 2011 December S5830XSKKP2 Slovakia

 

PDA S5830XWKT7

 

PHONE S5830XWKT3

 

CSC S5830OXSKKP2

Edited by melanouri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αυτήν είναι.

Όλες οι stock ρομς που κατεβάζουμε είναι από το sammobile.

 

Συνήθως καθορίζουμε το όνομα της ρομ απο τους 3 τελευταίους χαρακτήρες του pda.

 

Δεν παίζει κανένα ρόλο ποια θα βάλεις μην αγχώνεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα ΟΚ!

 

Ελπίζω να λείψουν τα κολλήματα αυτήν την φορά... για την ώρα όλα οκ!

 

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες!

 

Ευχαριστώ Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

περασα την gr2 και θελω να το επαναφερω στην εργοστασιακη κατασταση .τι κανω?

 

προσπαθω με odin να περασω μια στοκ καιο μετα απο 40'' περιπου γραφει FAILD

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις wipe data-cache-dalvik απο cwm, περνας την gb που θέλεις με το odin και μόλις τελειώσει μπαίνεις σε recovery και κάνεις wipe data-cache.

 

Βεβαιώσου ότι στο pc έχεις τους drivers του κινητού και ότι δεν τρέχει κάποια διεργασία από το κιες.

Δοκίμασε επίσης reboot στο pc και να αλλάξεις θύρα usb

 

Edit:

Επίσης τρέξε το odin σαν administrator

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

έχουμε καθόλου screenshots απο το περιβάλλον με GR 2?

 

Δεν έχει διαφορά από μια στοκ.

Έτσι κι αλλιώς (και να είχε), θέλω να πιστεύω πως κάνεις δεν χρησιμοποιεί τον touchwiz της Samsung με τόσους μαμάτους launchers στο play store.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να αναφέρω ότι η GR2 τρέχει Flash Player για ARMv6. Δείτε το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=293691&page=321

 

Δουλεύει καλά; δεν έχω πια το Ace για να δοκιμάσω. Αν είναι οκ θα το ενσωματωσω στον οδηγό όταν επιστρέψω Ελλάδα

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει καλά; δεν έχω πια το Ace για να δοκιμάσω. Αν είναι οκ θα το ενσωματωσω στον οδηγό όταν επιστρέψω Ελλάδα

 

Ναι, δουλεύει καλά. Όχι θαύματα με γρήγορο video, έχει κάποια σπασίματα και κολλήματα ειδικά όταν το ανοίγεις από βαριά σελίδα στον browser (με scrolling text κλπ).

Έχω συνδεθεί με live streaming (ραδιόφωνο και TV) και παίζει καλά.

Επίσης τα controls δουλεύουν (double tap to zoom, stop, play, volume, full screen κλπ).

 

Άλλος που να το δοκίμασε?

Edited by kosab39
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας...περασα σε ενα παιδι την GR 2 και το εχω καταστρεψει, το τηλεφωνο κανει πολλα κολληματα στα οποια σβηνει η οθονη χωρις να ανταποκρινεται σε κανενα κουμπι και ο μονος τροπος για να ερθει στα καλα του το κινητο ειναι το βγαλε-βαλε μπαταρια. Την εγκατασταση την εκανα ολοσωστα (ερχομενος απο KPB 2.3.3 απο οτι θυμαμαι ηταν) με ολα τα wipes επισης προσεξα οτι το παιδι δεν ειχε κατεβασει ουτε πολλες ουτε κακης ποιοτητας εφαρμογες οποτε το αποκλειω να φταιει κατι τετοιο. Επισης για να σας προλαβω του εκανα στην καφετερια που το συναντησα wipe cache/dalvik cache μπας και στρωσει αλλα μετα απο καμια 3 μερες μου ειπε οτι του το εκανε παλι. Γενικα εχετε ακουσει και αλλα προβληματα με την GR 2 αν ειναι να μην την ξαναβαλω απο την αρχη και να παω κατ' ευθειαν σε μια στοκ...απο στοκ ποια ειναι η καλυτερη με φουλ ελληνικα επι τη ευκαιρια;
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολούθησες τον οδηγό μου κατά γράμμα, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις bug (την έχω ένα εξάμηνο).

 

Πιθανώς κάποια εφαρμογή?

Πείραξε κάποιος τη cpu?

Κάποια tweeks που δεν ξέρει?

 

Αν δεν γίνει κάτι πέρνα μια στοκ με όλα τα wipes πριν, βάλε cwm και ακολούθησε τον οδηγό από την αρχή.

 

Αυτονομία ανάλογη της gr2 δεν πρόκειται να βρεις με άλλη ρομ σίγουρα.

Εγώ μετράω με ώρες καθαρής χρήσης (προβολή που συνοδεύεται πάντα από wifi) και όχι γενικότητες με μέρες κλπ.

Τελευταία φορά που κοίταξα τα stats πριν το φορτίσω είχα σχεδόν 3 ώρες προβολή, 1 ώρα τηλέφωνα και σύνολο 4μιση μέρες.

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:Επαθα ακριβως οτι κ ο nikos92 . Πηρα το ACE ενος φιλου και του εβαλα gingerreal-2 .Πολυ γρηγορο αλλα πολλα κοληματα.Τον παιρνουν τηλεφωνο κ στη συσκευη δε φαινεται τπτ, παει να ταξινομησει τραγουδια στις επαφες , του κολλαει βγαζουμε μπαταρια, μεα σε ενα απογευμα μας γινανε τα νευρα κροσια.Τωρα ψαχνω μια rom που να δουλευει χωρις κολληματα , ακουω προτασεις.
Link to comment
Share on other sites

Χμ κάτι δεν πάει καλά εγώ είχα την GR2 σε δύο ACE και δούλευε σφαίρα, ούτε κωλύματα ούτε τίποτα. Μήπως έχει να κάνει με κάποια εφαρμογή;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες επειδή είμαι λίγο άσχετος στο θέμα, θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο.

Πείτε μου τι δεν έχω κάνει σωστά και μου βγάζει ισπανικά?

 

Edit 1

Ξανα-εκανα ολα τα παραπάνω πάλι και πλέον έχω αγγλικά στο κινητό, αλλα και πάλι κατι δεν κάνω σωστά και δεν δεν έχω τα Ελληνικά μου.

Edit 2

Ολα όμορφα και ωραία, τελικά τα κατάφερα.

Τωρα πλεον απλα θα περιμένω μερικές ήμερες να δω το πως θα αντιδράσει το ''κουνιτο'' μου.

Ευχαριστώ παίδες.

Edited by IceOnFire

Φοβίες

Φοβάμαι μήπως μια μέρα με αφήσουν όλοι και... μείνουν μόνοι τους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδες λεω να προσπαθησω να κανω την αναβαθμιση.... Επειδη δεν το εχω δοκιμασει ξανα μηπως υπαρχει καποιον online αυτη την στιγμη μηπως χρειαστω καποια βοηθεια????
ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΡΕΛΑ.... ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΦΗ....
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα πριν λιγο να τολμησω να την περασω μονος μου με τις λιγες γνωσεις που διαθετω.... Ολα πηγαν καλα δεν συναντησα κανενα προβλημα και την περασα στο κινητο..... Θα επεξεργαστω το καινουργιο περιβαλλον( μια προηγουμενη εκδοση που μου ειχε βαλει ενας φιλος μου 4.0.3 ειχε πολλες διαφορες και εχω ξεχασει το γνωστο περιβαλλον του android) και θα γραψω το βραδυ τις εντυπωσεις μου!!!! Οι οδηγιες δεν θα μπορουσαν να ειναι αναλυτικοτερες!!!! Ευχαριστω πολυ!
ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΡΕΛΑ.... ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΦΗ....
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα και εγώ! με την 2η φορά βέβαια...

Την πρώτη φορά, φλάσαρα το Kernel FIX, απο το CWM, και δεν ξεκίναγε.

Τα έκανα όλα απο την άρχη, και έστρωσε.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα και εγώ! με την 2η φορά βέβαια...

Την πρώτη φορά, φλάσαρα το Kernel FIX, απο το CWM, και δεν ξεκίναγε.

Τα έκανα όλα απο την άρχη, και έστρωσε.

 

Και να πεις ότι δεν το έγραψα 10 φορές...

:lol: :p

 

Καλοφόρετη :)

Link to comment
Share on other sites

Και να πεις ότι δεν το έγραψα 10 φορές...

:lol: :p

 

Καλοφόρετη :)

 

Μια που είσαι ο συγγραφέας,θα μου επιτρέψεις μερικές παρατηρήσεις :)

Απορίες που μου ήρθαν, διαβάζοντας την διαδικασία :

 

1. Τι είναι το CWM? Και πώς το βάζω ?

2. Τι είναι το Odin ?

3. Δεν υπάρχει original firmware ελληνικό. Να περάσω ότι να'ναι ?

4. Τα apps τα αποσυμπιέζω ΚΑΙ μέσα στον φάκελο τους?

 

Χρειάζονται λίγες διευρινήσεις, σε κάθε βήμα, για τον άσχετο που δεν έχει χόμπι με τα κινητά και είναι η πρώτη του επαφή, την οποία την κάνει απο ανάγκη, και όχι απο γούστο.

Κατα τα άλλα, μπράβο για την ενασχόληση και την βοήθεια! Ελπίζω να πάνε όλα καλά , και να αρχίσει να τσουλάει το τηλέφωνο... διαφορετικά , το βλέπω να φεύγει στον τοίχο.

 

Εχω και άλλη μία απορία.

Τι λείπει απο αυτή την έκδοση, και έχει ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ διαφορά σε ταχύτητα απο αυτή που είχε μέσα το κινητό?

Γιατί δεν μπορεί η μαμά samsung να βάλει αυτή την έκδοση, έτσι ώστε να τσουλάει λιγάκι το τηλέφωνο?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια που είσαι ο συγγραφέας,θα μου επιτρέψεις μερικές παρατηρήσεις :)

Απορίες που μου ήρθαν, διαβάζοντας την διαδικασία :

 

1. Τι είναι το CWM? Και πώς το βάζω ?

2. Τι είναι το Odin ?

3. Δεν υπάρχει original firmware ελληνικό. Να περάσω ότι να'ναι ?

4. Τα apps τα αποσυμπιέζω ΚΑΙ μέσα στον φάκελο τους?

 

Χρειάζονται λίγες διευρινήσεις, σε κάθε βήμα, για τον άσχετο που δεν έχει χόμπι με τα κινητά και είναι η πρώτη του επαφή, την οποία την κάνει απο ανάγκη, και όχι απο γούστο.

Κατα τα άλλα, μπράβο για την ενασχόληση και την βοήθεια! Ελπίζω να πάνε όλα καλά , και να αρχίσει να τσουλάει το τηλέφωνο... διαφορετικά , το βλέπω να φεύγει στον τοίχο.

 

Εχω και άλλη μία απορία.

Τι λείπει απο αυτή την έκδοση, και έχει ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ διαφορά σε ταχύτητα απο αυτή που είχε μέσα το κινητό?

Γιατί δεν μπορεί η μαμά samsung να βάλει αυτή την έκδοση, έτσι ώστε να τσουλάει λιγάκι το τηλέφωνο?

 

1.Clockworkmod recovery

Ξεκλειδωμένο recovery με έξτρα λειτουργίες. Το περνάς κάνοντας το "apply update" από recovery (με κλειστό κινητό, home+power για να μπεις).

Υπάρχει στο zip με τα πολλά αρχεία.

 

2. Πρόγραμμα που "διέρρευσε" από την samsung.

Με τον ίδιο τρόπο περνάνε το λειτουργικό στο κινητό.

 

3. Ναι

 

4. Όχι! Ότι υπάρχει μέσα στο φάκελο ΔΕΝ το αποσυμπιέζεις.

 

 

Είναι πολλά πράγματα που δεν κάνουν οι εταιρείες και τα κάνουν ερασιτέχνες developers ;)

 

(λίγο αργά, αλλά τώρα το είδα :/)

 

 

Καλησπέρα παιδιά,ο οδηγός δουλεύει κ για το ace gt-s5839i γιατί το κάνω κ στο 6 βήμα δεν κάνει την εγκατάσταση,

 

Γιατί δεν είναι για το s5839i (Στο βήμα έξι περνας τη ρομ).

 

Η ρομ είναι ΜΟΝΟ για το s5830(οχι s5830i κλπ)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...