Jump to content

Το... νέο iPad vs Rest of the world. H... άποψή μας


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι είναι φίλε, όπως τα λες.

Και σε όποιον σε ρωτήσει, να του προτείνεις το galaxy tab και ειδικά το 8.9.

 

Οχι θα του προτεινω το asus transformer 'το οποιο ειναι τελειο ή το padfone. Ποια η γνωμη σου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπως σου ειπα δεν θα παω σε τεχνικη συζητηση, αυτα που μου λες (αρθρα κλπ) τα γνωριζω παρα πολυ καλα.

Η ερωτηση ειναι απλη, θελω να χρησιμοποιησω την οθοναρα του για να βλεπω περισσοτερες εφαρμογες ταυτοχρονα.

Μπορω ή οχι ? Και μην μου πεις για μικρη φορητη συσκευη, καθολου μικρη δεν ειναι.

 

ΥΓ αυτα περι foreground και background αστα, μην μου τα λες. Τεχνικα μπορω να στο τραβηξω οσο μακρια θελεις. Δεν χρειαζεται να μου κανεις "μαθημα"

 

Σε ποιά συσκευή γίνεται αυτό που λες?

Πάντως όχι σε symbian, android, ios.

 

Οχι θα του προτεινω το asus transformer 'το οποιο ειναι τελειο ή το padfone. Ποια η γνωμη σου ?

Δεν ξέρω, δεν τα έχω δοκιμάσει.

Το asus είναι αυτό που δεν δουλεύει το gps?

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αλλά θα καταντήσουν τον κόσμο ένα πρόβατο υπό την πλήρη έλεγχο τους, μειώνοντας τους την αντίληψη. Ευχαριστώ δεν θα πάρω....

Έλεος ρε παιδιά με αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας, καταντάει γραφικό πια!!!!!!!!!

Δηλαδή φιλο μας λες οτι όσοι (πάρουν)- (έχουν) Apple (θα) είναι (γίνουν) άτομα με μειωμένη αντίληψη, και οτι όλοι οι υπόλοιποι τα έχουν 400 ε? Ωραία λογική και αρκετά γενικευμένη,μπράβο!!!!!!

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα δεν θα παω σε τεχνικη συζητηση, αυτα που μου λες (αρθρα κλπ) τα γνωριζω παρα πολυ καλα.

Η ερωτηση ειναι απλη, θελω να χρησιμοποιησω την οθοναρα του για να βλεπω περισσοτερες εφαρμογες ταυτοχρονα.

Μπορω ή οχι ? Και μην μου πεις για μικρη φορητη συσκευη, καθολου μικρη δεν ειναι.

 

ΥΓ αυτα περι foreground και background αστα, μην μου τα λες. Τεχνικα μπορω να στο τραβηξω οσο μακρια θελεις. Δεν χρειαζεται να μου κανεις "μαθημα"

 

Μπορείς να έχεις μόνο μία εφαρμογή στο "προσκήνιο" και να αλληλεπιδράς μαζί της. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υποστηρίζει multitasking. :rolleyes: Για πήγαινε το στα "τεχνικά" (sic) να δω που μπορείς να το τραβήξεις; Είμαι περίεργος :ninja:

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε παιδιά με αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας, καταντάει γραφικό πια!!!!!!!!!

Δηλαδή φιλο μας λες οτι όσοι (πάρουν)- (έχουν) Apple (θα) είναι (γίνουν) άτομα με μειωμένη αντίληψη, και οτι όλοι οι υπόλοιποι τα έχουν 400 ε? Ωραία λογική και αρκετά γενικευμένη,μπράβο!!!!!!

 

Συγνώμη, να το πω λίγο αλλιώς για να μην παρεξηγηθώ.

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει οι εταιρείες να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του κόσμου και όχι το αντίθετο. Δυστυχώς με την Apple βλέπω ότι ισχύει το δεύτερο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει κάτι κάνεις λάθος γιατί το ARC με 10 widget και 2 εφαρμογές δεν λαγκάρει του θανατά...

 

Σημαίνει ότι το έχω με μαμά rOM Και χωρίς Root ... όπως κανονικά θα έπρεπε να είναι το κινητό. Απλά πράγματα. Και δυστυχώς όσα arc έχω δει το ίδιο θέμα έχουν ΕΚΤΟΣ από αυτά που έχουν 3rd party roms και φυσικά έχουν πολύ περισσότερη ελεύθερη ραμ.

 

ΑΛΛΑ το θέμα είναι τι μου προσφέρει σαν μαμά κι όχι τι μπορώ να κερδίσω σκαλίζοντας το κινητό. Γιατί και το ipad2 μαμά το έχω.

 

Αν θελήσει η google Μπορεί να βγάλει λειτουργικό που θα τρέχει με 512ram / μονοπύρηνο επεξεργαστή και θα πηγαίνει σφαίρα αλλά τότε θα κλαίνε όλες οι εταιρείες hardware που βασίζονται στο ότι η google Θα βγάζει 2 εκδόσεις android το χρόνο και θα χρειάζεται κινητά με 2-4-10 πυρήνες και 8gb ram για να τρέξει απρόσκοπτα και ομαλά.

 

Το όλο θέμα είναι η εμπειρία χρήσης που προσφέρει μια εταιρεία στο χρήστη και εκεί η Google Πλέον χωλαίνει σε σχέση με Apple Και Microsoft ... γιατί μπορεί να μην μπορείς να "πειράξεις" το IOS και τα WinMO όπως το Android αλλά το 90% των χρηστών ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ή δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να τα πειράξουν.

 

Και προσέξτε αυτά τα γράφει ένα άτομο υποστηρικτής της google. Και ναι θεωρώ ότι η τιμολόγηση του iPAD και του iPHONE είναι υψηλή και πως οι περιορισμοί του iOS είναι ηλίθιοι κτλ κτλ κτλ. Αλλά στο κάτω κάτω ο μέσος χρήστης δεν θα πάρει το IPHONE ούτε για να του κάνει Overclock, ούτε για να το χρησιμοποιεί ως USB stick όποτε το χρειάζεται ... θα το πάρει για ένα τρεντι τηλέφωνο που θα βγάλει τις φωτογραφίες του, θα μπει στο Internet του, θα χαζέψει στο facebook, Θα παίξει τα παιχνίδια του, θα ακούσει τη μουσική του και θα πουλήσει και λίγο μούρη. Όλα τα άλλα τα ακούει βερεσέ (5 ίντσες, διπύρηνους επεξεργαστές, 20 εφαρμογές να τρέχουν παράλληλα κτλ κτλ).

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά συσκευή γίνεται αυτό που λες?

Πάντως όχι σε symbian, android, ios.

 

 

Δεν ξέρω, δεν τα έχω δοκιμάσει.

Το asus είναι αυτό που δεν δουλεύει το gps?

 

Δεν ξερω αν δουλευει το gps ή οχι δεν με απασχολει.

Δες ας πουμε το cornerstone extension, υπαρχουν και αλλα

Link to comment
Share on other sites

[*]τον ισχυρότερο CPU/GPU συνδιασμό - 2Χ από πέρσυ

 

 

ε οχι το psp vita εχει ισχυροτερο :p

 

 

αλλα το ερωτημα μου εμενα ειναι το εξης. τι διαφορα θα κανει το ipad 4?

 

οθονη τερματισε. αντε να κανει αναβαθμιση την cpu και να βαλει quad cpu και quad gpu αντι τωρα με dual και quad αντιστοιχα.

τι "καινοτομια" θα δωσει στο 4?

Link to comment
Share on other sites

Ισως ο τροπος που η apple χρησιμοποιεί ετσι το multitask ειναι για λογους εξοικονομήσεις ενεργείας. εγω περιμενω να βγουν τα windows tablet εκει θα ξεκαθαρισει το τοπιο στα tablet για το ποιος θα κυριαρχησει.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις μόνο μία εφαρμογή στο "προσκήνιο" και να αλληλεπιδράς μαζί της. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υποστηρίζει multitasking. :rolleyes: Για πήγαινε το στα "τεχνικά" (sic) να δω που μπορείς να το τραβήξεις; Είμαι περίεργος :ninja:

 

Το έχω δει το multitasking του iOS. Στο skype ενός φίλου με το 4S που τον δείχνει συνέχεια offline χωρίς να κάνει sign out. Όπως και το viber. Ο ίδιος μιλάει για κακογραμμένες εφαρμογές... αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς offline είναι.

Καλώς ή κακώς έχω δει (όχι στα χέρια μου) τη χρήση iOS συσκευών. Η εμπειρία είναι ίδια με αυτή που έχω στο δικό μου. Όλα καλά, κανένα κόλλημα εδώ, κανένα FC εκεί, λίγο lag παραπέρα (το 3GS). Αλλά το να μιλάμε για πραγματικό multitasking είναι αστείο...

 

@ddr2

Το transformer prime είναι που είχε αδύναμο σήμα στο gps λόγω υλικών (μέταλλα πάνω από τους δέκτες). Αντί να βγει φυσικά να πει ότι το κρατάμε λάθος απέσυρε το μοντέλο και έδωσε τη δυνατότητα επιστροφής σε όποιον ήθελε.

http://androidandme.com/2012/01/devices/gps-issues-asus-will-refund-your-transformer-prime-or-give-you-an-extended-warranty-if-you-live-in-the-uk/

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Aσε που ακόμα δεν ξέρουμε αν είναι καλύτερο από το Tecra 3.

 

στη cpu δεν ειναι γιατι το tegra 3 εχει quad ενω ο A5X εχει dual. στην gpu ειναι γιατι ο A5X εχει quad ενω του tegra 3 ειναι σε αποδοση λιγο χειροτερος απο την dual του ipad 2

 

4 φορες καλυτερα γραφικα απο τον tegra 3 δεν εχει σε καμια περιπτωση και ειναι μαρκετ μουφα. καπου στα 2.5 πρεπει να ειναι ισως και 3 μεγιστο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις μόνο μία εφαρμογή στο "προσκήνιο" και να αλληλεπιδράς μαζί της. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υποστηρίζει multitasking. :rolleyes: Για πήγαινε το στα "τεχνικά" (sic) να δω που μπορείς να το τραβήξεις; Είμαι περίεργος :ninja:

 

Δεν θελω να τρεξω background task, θελω να εχω 2 ή περισσοτερα foreground apps οπως σε full desktop. Σε κινητο αυτο ειναι αποδεκτο λογω του μεγεθους της συσκευης σε tablets με αναλυση full HD ειναι απαραδεκτο.

Το android στα κινητα κανει enforce αυτο το policy (1 foreground app) μεσω του android userspace framework ενω ο kernel διαχειρηζεται το multitasking οπως και σε ενα κανονικο pc περιοριζοντας τους πορους μεσω των control groups (γιαυτο και καποια processes σε παλαιοτερες εκδοσεις δεν παγωναν στο background, λογω του userspace).

Ο τροπος διαχειρησης του multitasking στο iOS εχει να κανει με την αδυναμια σωστης διαχειρησης πολλων threads απο τον kernel ο οποιος εξαρχης ειναι κατασκευασμενος με σκοπο την εκτελεση ενος process στο foreground. Η κατηγοριοποιηση των εφαρμογων αναλογα με την χρηση τους απο την apple και η υποχρεωση απο τους developers να την κανουν "register" σε καποια κατηγορια μεσω του api δηλωνει αυτο ακριβως, οτι δηλαδη το συστημα δεν γνωριζει πως να διαχειρηστει σωστα τα resources, πρεπει να του το δηλωσει ο developer. Αυτο προφανως σε πολυπλοκες εφαρμογες δημιουργει προβληματα

Edited by chrissk_2
Link to comment
Share on other sites

@ddr2

Το transformer prime είναι που είχε αδύναμο σήμα στο gps λόγω υλικών (μέταλλα πάνω από τους δέκτες). Αντί να βγει φυσικά να πει ότι το κρατάμε λάθος απέσυρε το μοντέλο και έδωσε τη δυνατότητα επιστροφής σε όποιον ήθελε.

http://androidandme.com/2012/01/devices/gps-issues-asus-will-refund-your-transformer-prime-or-give-you-an-extended-warranty-if-you-live-in-the-uk/

Ok. Σόρρυ, είναι πολλά και μπερδεύομαι.

Καλή κίνηση από την asus.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

στη cpu δεν ειναι γιατι το tegra 3 εχει quad ενω ο A5X εχει dual. στην gpu ειναι γιατι ο A5X εχει quad ενω του tegra 3 ειναι σε αποδοση λιγο χειροτερος απο την dual του ipad 2

 

4 φορες καλυτερα γραφικα απο τον tegra 3 δεν εχει σε καμια περιπτωση και ειναι μαρκετ μουφα. καπου στα 2.5 πρεπει να ειναι ισως και 3 μεγιστο

 

Eστω και 2,5 φορές καλύτερα γραφικά να έχει αρκετά είναι.Το θέμα είναι αν φαίνεται στην πράξη αυτό και όχι απλά μόνο σε Benchmarks !

Link to comment
Share on other sites

Το transformer prime είναι που είχε αδύναμο σήμα στο gps λόγω υλικών (μέταλλα πάνω από τους δέκτες). Αντί να βγει φυσικά να πει ότι το κρατάμε λάθος απέσυρε το μοντέλο και έδωσε τη δυνατότητα επιστροφής σε όποιον ήθελε.

http://androidandme.com/2012/01/devices/gps-issues-asus-will-refund-your-transformer-prime-or-give-you-an-extended-warranty-if-you-live-in-the-uk/

To απέσυρε?Αφού πωλείται κανονικά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Βίτσια είναι αυτά, δεν υπάρχει μειονέκτημα ή πλεονέκτημα, άλλος προτιμάει να είναι από κάτω και άλλος από πάνω ....

Όπως προαναφέρθηκε, κάποιοι δεν έχουν την ικανότητα να βάλουν τις εικόνες τους σε έναν φάκελο και θέλουν πρόγραμμα για αυτό ...

 

Νομίζεις ότι είναι αστείο?

Το να έχεις άγνοια για κάτι είναι απολύτως λογικό,το να έχεις άγνοια για κάτι και να το κριτικάρεις λέγεται μ@λ@κια.Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί μερικοί ρίχνεται το επίπεδο εδώ μέσα.Σου είπα κάτι που σε πείραξε?Σου θίξαμε τα ωραία windows? Προς τί λοιπόν αυτό το ειρωινκό ύφος για το πρόσωπό μου?

Τέλος πάντων για να δει κανείς τη διαφορά πρέπει πρώτα να το δοκιμάσει.Εμένα προσωπικά μου αρέσει ο τρόπος διαχείρισης των multimedia αρχείων από το mac. Είναι πιο οργανωμένα,εργονομικά ενώ παράλληλα μπορώ να κάνω περισσότρες λειτουργίες εκτώς απο το να δώ ένα preview μιας εικόνας ή να κάνω browse σε έναν ατέλειωτο φάκελο.Έχει ακριβώς τα ίδιο πλεονεκτήματα μαζί με αυτά που σου προσφέρει η εκάστοτε εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να τρεξω background task, θελω να εχω 2 ή περισσοτερα foreground apps οπως σε full desktop. Σε κινητο αυτο ειναι αποδεκτο λογω του μεγεθους της συσκευης σε tablets με αναλυση full HD ειναι απαραδεκτο.

Το android στα κινητα κανει enforce αυτο το policy (1 foreground app) μεσω του android userspace framework ενω ο kernel διαχειρηζεται το multitasking οπως και σε ενα κανονικο pc περιοριζοντας τους πορους μεσω των control groups (γιαυτο και καποια processes σε παλαιοτερες εκδοσεις δεν παγωναν στο background, λογω του userspace).

 

Στο iOS επίσης γίνεται enforce το policy του ενός foreground app για τους ίδιους λόγους που γίνεται και στο Android (και στο WP, και στο webos etc.).

 

Ο τροπος διαχειρησης του multitasking στο iOS εχει να κανει με την αδυναμια σωστης διαχειρησης πολλων threads απο τον kernel ο οποιος εξαρχης ειναι κατασκευασμενος με σκοπο την εκτελεση ενος process στο foreground.

 

Αυτό πάλι πως το συμπέρανες; Ότι δηλαδή το iOS έχει κάποια εγγενή αδυναμία στο multitasking ή multithreading επειδή επιτρέπει για λόγους overhead να έχει μόνο ένα foreground app. Υπάρχει κάποια σύγχυση νομίζω... Όπως δεν έχει πρόβλημα το OsX σε multithreading για τον ίδιο λόγο δεν έχει και το iOS :)

 

Η κατηγοριοποιηση των εφαρμογων αναλογα με την χρηση τους απο την apple και η υποχρεωση απο τους developers να την κανουν "register" σε καποια κατηγορια μεσω του api δηλωνει αυτο ακριβως, οτι δηλαδη το συστημα δεν γνωριζει πως να διαχειρηστει σωστα τα resources, πρεπει να του το δηλωσει ο developer. Αυτο προφανως σε πολυπλοκες εφαρμογες δημιουργει προβληματα

 

Οι εφαρμογές είναι ούτως ή άλλως κατηγοριοποιημένες από τη φύση τους και τον τύπο του κώδικα που εκτελούν. Το ότι η Apple το έκανε αυτό ξεκάθαρο στο SDK της, απλά της έδωσε τη δυνατότητα να σχεδιάσει ένα πολύ πιο resource-efficient multitasking system. Αυτά περί "αδυναμίας" είναι μία στρεβλή ανάγνωση της πραγματικότητας. Πρόκειται απλά για ένα πιο εξελιγμένο σύστημα ;) για το σκοπό για τον οποίο σχεδιάστηκε.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, έχουμε:

 

  • το καλύτερο panel φορητής συσκευής που έχει κατασκευαστεί ποτέ - τετραπλασιασμός της πυκνότητας από πέρσυ
  • τη μεγαλύτερη σε μέγεθος μπαταρία - +50% από πέρσυ (σε σχεδόν το ίδιο κέλυφος!)
  • τον ισχυρότερο CPU/GPU συνδιασμό - 2Χ από πέρσυ
  • το εξαιρετικό iPhoto το οποίο προστίθεται στα iWork και iLife (τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν πουθενά αλλού)

 

... κι εσείς δεν είσαστε "ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι" γιατί δεν άλλαξε το ... πίσω καπάκι (με κάποια πλαστικούρα made in Korea ίσως) ; Μήπως να χρησιμοποιούμε λίγο στα σοβαρά τις συσκευές πριν καταθέτουμε "απόψεις" :rolleyes: ;

 

Α, και κάτι για την συνδεσιμότητα: η Apple για το θέμα αυτό υϊοθετεί 3 λύσεις: wifi-sync, iCloud και Airplay. Ακόμα κι αν το iCloud έχει πολύ δρόμο ακόμα για να υλοποιηθεί στη βάση όσων υποσχέθηκε ο Jobs περσυ, δεν ξέρω πόσοι τη σήμερον ημέρα χρησιμοποιούν usb sticks για συνδεσιμότητα; Κάποιοι παλιοί χρήστες Nokia ίσως ...

 

Κλαιω :D!!!! Το usb stickaki μου (αυτο που χρησιμοποιουν και οι Νοκιαδες) μεταφερει αρχεια εως και με 30mb / sec (και δεν ειναι και ιδιατερα καλο θα λεγα). Το super duber cloud σου τα μεταφερει με ....χμ, 50kbps / sec, και αυτο φυσικα προδιαθετει αφενος να εχουν και οι2 συσκευες ΙΝΤΕΡΝΕΤ και μαλιστα ΣΤΑΘΕΡΟ (γιατο απο 3g ενας θεος ξερει τι upload εχεις).

 

Ευγε αγορι μου, ειμαι περιφανος. Οποτε, οτιδηποτε μεγαλυτερο των 5mb αποτελει απλα απαγορευτικη πινακιδα για το φοβερο cloud, το οποιο BTW, το εχουν ΚΑΙ οι ΝΟΚΙΑΔΕΣ με τα stickakia! ΠΟΣΟ φοβερο ειναι να μπορουν ΑΝ (ΤΟΝΙΖΩ ΤΟ ΑΝ) θελουν να κανουν ΟΤΙ ακριβως και συ, χωρις να τους ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ! Αν δλδ μετα απο iphone πηγαινα σε ΝΟΚΙΑ θα αισθανομουν σαν σκυλος που του βγαλαν το λουρι. ΑΝ θελουν, βαζουν και zune και tunes και οτι γουσταρουν (ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ).

 

Αν πιστευεις οτι ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ να εχεις κλειδωμενο το bt και οχι να σαναγκαζουν να το εχεις κλειδωμενο επειδη υπαρχει mail (JESUS δικαιολογια, εκτος αν μου πεις οτι πριν αγορασεις iphone εστελνες φοτο στον διπλανο σου με το μεηλ!)

 

Γενικο το ολο IOS ειναι βασισμενο σε ενα και μονο πραμα. Το να πας με ενα φιλο σου στο σταθμο, και αντι να του δωσεις τη βαλιτσα να την παρει στο χερι να φυγει να του τη στελνεις μετα απο μια βδομαδα με courier. ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΚΡΟΤΕΙΤΕ!!! ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές είναι ούτως ή άλλως κατηγοριοποιημένες από τη φύση τους και τον τύπο του κώδικα που εκτελούν. Το ότι η Apple το έκανε αυτό ξεκάθαρο στο SDK της, απλά της έδωσε τη δυνατότητα να σχεδιάσει ένα πολύ πιο resource-efficient multitasking system. Αυτά περί "αδυναμίας" είναι μία στρεβλή ανάγνωση της πραγματικότητας. Πρόκειται απλά για ένα πιο εξελιγμένο σύστημα ;) για το σκοπό για τον οποίο σχεδιάστηκε.

 

Σοβαρα ? Και αν εχω μια εφαρμογη που πρεπει να τα κανει ολα αυτα (ή καποια απο αυτα) ταυτοχρονα τι γινεται ? Ο scheduler πως το αντιμετοπιζει ?

Τα εξελιγμενα συστηματα δεν χρειαζονται τετοιες παραμετροποιησεις. Για παραδειγμα ενα process μπορει να εινα i/o bound καποιες στιγμες ή cpu bound καποιες αλλες ή sleeping σε καποιες τριτες. Καθε περιπτωση χρειαζεται διαφορετικο scheduling για να αποδοσει σωστα, πολυ δε περισσοτερο αν τρεχουν και αλλα tasks στο συστημα.

 

Κατι ακομα : η κατηγοριοποιηση ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φτωχη και αφορα μονο devices που εκτελουν dedicated tasks. Για κινητα και media players ειναι μια χαρα, για tablets και οτιδηποτε αλλο προφανως οχι.

Ακομα δε περισσοτερο για περιπτωσεις συσκευων που μεταμορφωνονται απο κινητα σε laptops ή tablets, κατι που το iOS δεν μπορει να κανει ουτε στα ονειρα του.

 

Αυτό πάλι πως το συμπέρανες; Ότι δηλαδή το iOS έχει κάποια εγγενή αδυναμία στο multitasking ή multithreading επειδή επιτρέπει για λόγους overhead να έχει μόνο ένα foreground app. Υπάρχει κάποια σύγχυση νομίζω... Όπως δεν έχει πρόβλημα το OsX σε multithreading για τον ίδιο λόγο δεν έχει και το iOS :)

 

Overhead στα τετραπυρηνα ? Ας γελασω

Edited by chrissk_2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... τα tablets είναι άχρηστες συσκευές αν δεν έχουν καλά προγράμματα.

Και καλά προγράμματα δεν είναι να τρέχουν τις εφαρμογές που τρέχουν και τα κινητά μας... Αν είναι έτσι, μένω στο κινητό μου απλά.

Το θέμα είναι να υπάρχουν καλά προγράμματα ειδικά για tablets. Εφαρμογές γραφείου ή εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας/φωτογραφίας/βιντεο. Κάτι δηλαδή που να μπορεί να ξεχωρίσει το κινητό από το tablet.

Σε αυτό η apple είναι μπροστά.

Edited by Watermelon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... τα tablets είναι άχρηστες συσκευές αν δεν έχουν καλά προγράμματα.

Και καλά προγράμματα δεν είναι να τρέχουν τις εφαρμογές που τρέχουν και τα κινητά μας... Αν είναι έτσι, μένω στο κινητό μου απλά.

Το θέμα είναι να υπάρχουν καλά προγράμματα ειδικά για tablets. Εφαρμογές γραφείου ή εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας/φωτογραφίας. Κάτι δηλαδή που να μπορεί να ξεχωρίσει το κινητό από το tablet.

Σε αυτό η apple είναι μπροστά.

 

Το βασικοτερο προγραμμα ομως που ειναι το λειτουργικο συστημα, ειναι το ιδιο με του κινητου σου οποτε FAIL......

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα ? Και αν εχω μια εφαρμογη που πρεπει να τα κανει ολα αυτα (ή καποια απο αυτα) ταυτοχρονα τι γινεται ? Ο scheduler πως το αντιμετοπιζει ?

 

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορεί;

 

Τα εξελιγμενα συστηματα δεν χρειαζονται τετοιες παραμετροποιησεις. Για παραδειγμα ενα process μπορει να εινα i/o bound καποιες στιγμες ή cpu bound καποιες αλλες ή sleeping σε καποιες τριτες. Καθε περιπτωση χρειαζεται διαφορετικο scheduling για να αποδοσει σωστα, πολυ δε περισσοτερο αν τρεχουν και αλλα tasks στο συστημα.

 

Μα η μετάβαση στα διαφορετικά states μιας εφαρμογής γίνεται με βάση διάφορες παραμέτρους, μεταξύ των οποίων και αυτές που αναφέρεις. Αυτή η μετάβαση δεν είναι τυποποιημένη για κάθε εφαρμογή, αλλά εξαρτάται από τον κώδικα που εκτελεί. Μπορεί ας πούμε μία εφαρμογή που είναι suspended να γίνει active αν λάβει κάποιο notification. Πως κρίνεις εσύ ότι το scheduling είναι λάθος;

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα : η κατηγοριοποιηση ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φτωχη και αφορα μονο devices που εκτελουν dedicated tasks. Για κινητα και media players ειναι μια χαρα, για tablets και οτιδηποτε αλλο προφανως οχι.

 

Sorry δε σε πρόλαβα

 

Δηλαδή τι άλλο προτείνεις; Η μόνη πρακτική διαφορά με το multitasking του Android είναι ότι το τελευταίο επιτρέπει τα widgets, τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο από half baked apps. Αν είναι να κάνω swipe για να μπω στο widget γιατί να μην κάνω το ίδιο για να μπώ σε μία full blown εφαρμογή; Άλλωστε όταν το status μιας εφαρμογής αλλάζει, στο iOS δέχεσαι notification χωρίς να είναι η εφαρμογή ενεργή. Ποιος λοιπόν ο λόγος των widgets?

 

Ακομα δε περισσοτερο για περιπτωσεις συσκευων που μεταμορφωνονται απο κινητα σε laptops ή tablets, κατι που το iOS δεν μπορει να κανει ουτε στα ονειρα του.

 

Ίσως είναι αργά και έχουν αρχίσει τα όνειρα. Μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν τέτοιες συσκευές, εκτός κι αν πιστεύεις ότι κοτσάροντας ένα πληκτρολόγιο μετατρέπεις ένα κινητό σε laptop...

 

Overhead στα τετραπυρηνα ? Ας γελασω

 

Αναφερόμουν κυρίως στη Ram, γιατί αυτή κυρίως καθορίζει το status των εφαρμογών.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μα η μετάβαση στα διαφορετικά states μιας εφαρμογής γίνεται με βάση διάφορες παραμέτρους, μεταξύ των οποίων και αυτές που αναφέρεις. Αυτή η μετάβαση δεν είναι τυποποιημένη για κάθε εφαρμογή, αλλά εξαρτάται από τον κώδικα που εκτελεί. Μπορεί ας πούμε μία εφαρμογή που είναι suspended να γίνει active αν λάβει κάποιο notification. Πως κρίνεις εσύ ότι το scheduling είναι λάθος;

 

Οταν εχεις μια εφαρμογη που μονοπολει την cpu τοτε δεν εχεις θεμα, προφανως.

Αυτο που λεω οτι δεν μπορει να αντιμετοπισει ειναι δυο ή περισσοτερες εφαρμογες ταυτοχρονα, οι οποιες ομως να ειναι στο foreground. Για να γινει αυτο, θα πρεπει να μπορει να μοιραζει τον cpu χρονο σωστα και οχι αναλογα με το application classification. Ομως πως θα το κανει αυτο, οταν το classification χρησιμοποιειται για τις εφαρμογες που ειναι στο background ?

Δηλαδη χρησιμοποιειται για να ξερει ποσο cpu time να δωσει σε μια εφαρμογη η οποια ΔΕΝ ειναι active (το οποιο ειναι λαθος ετσι και αλλιως), διοτι στην περιπτωση αυτη οι εφαρμογες (οπως τις εχει καταταξει το λειτουργικο) απαιτουν limited resources (παλι λαθος ισχυρισμος).

Αν ομως δυο εφαρμογες πρεπει να ειναι active ταυτοχρονα, τοτε τα παραπανω classifications δεν ισχυουν διοτι ο χρηστης μπορει στιγμιαια να εναλλασεται απο την μια στην αλλη, αλλα και αυτες θα χρειαζονται πολυ περισσοτερη cpu μιας και θα ειναι στο προσκηνιο (θα πρεπει να κανουν refresh το UI και αλλα διαφορα).

Αυτο σαν δυνατοτητα δεν υπαρχει, οχι γιατι δεν θελουν να το φτιαξουν αλλα γιατι απαιτει βαθυτερες αλλαγες. Φυσικα δεν εχω τον κωδικα του OS, ουτε δημοσιευουν τετοια πραγματα απο την apple, αλλα το γεγονος οτι σε κινητα και tablets θηρια δεν δινουν βασικο functionality, μας οδηγει σε τετοιο συμπερασμα, ειδικα οταν αυτα ο ανταγωνισμος τα κανει απο πολυ πριν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...