Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά αξίζει να πάω σε custom rom? είναι καλές αυτές που έχει στο xda για το xs?

ποια είναι η καλύτερη για καθημερινή χρήση με φουλ σταθεροτητα/καλή σχετικά μπαταρία και απόδωση?

υπάρχουν τυχών προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπήσω στην χρήση custom rom?

 

Θα σου πρότεινα για να αποφύγεις τις πολλές αλλαγές να περιμένεις για μια λίγο πιο σταθερή έκδοση αυτής ή μέχρι να βγει αυτή σε 4.3 (την δουλεύουν ήδη και την περιμένουμε σύντομα). Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά αυτές αλλά με τα σχόλια που διαβάζω από κάτω έχουν πολύ καλές αποδόσεις και καλή μπαταρία με λίγα λαγκς προς το παρόν.

Εγώ προσωπικά περιμένω να βγει μια stable 4.3 της δεύτερης για να πάω σε εκείνη. ο developer φαίνεται αρκετά δραστήριος και σύμφωνα με τα λεγόμενά του δεν έχει σκοπό να παρατήσει εύκολα την συσκευή όπως έκαναν οι FXP.

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα σου πρότεινα για να αποφύγεις τις πολλές αλλαγές να περιμένεις για μια λίγο πιο σταθερή έκδοση αυτής ή μέχρι να βγει αυτή σε 4.3 (την δουλεύουν ήδη και την περιμένουμε σύντομα). Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά αυτές αλλά με τα σχόλια που διαβάζω από κάτω έχουν πολύ καλές αποδόσεις και καλή μπαταρία με λίγα λαγκς προς το παρόν.

Εγώ προσωπικά περιμένω να βγει μια stable 4.3 της δεύτερης για να πάω σε εκείνη. ο developer φαίνεται αρκετά δραστήριος και σύμφωνα με τα λεγόμενά του δεν έχει σκοπό να παρατήσει εύκολα την συσκευή όπως έκαναν οι FXP.

 

ωραία χαίρομαι! :D

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν συνδέω ένα usb μού λέει ότι θέλει πολύ ενέργεια και αποσυνδέεται έχω δοκιμάσει 3 usb!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά btw κάνα λινκ για ροοτ έχετε ? Έχω την τελευταία official. Άμα γίνει και το update της σονυ ενώ είμαι ροοτ θα το πάρω κανονικά ?
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν συνδέω ένα usb μού λέει ότι θέλει πολύ ενέργεια και αποσυνδέεται έχω δοκιμάσει 3 usb!!!!!

 

Αυτό το μήνυμα κανονικά το βγάζει όταν είναι χαμηλή η μπαταρία. Το τσέκαρες? Αν στο βγάζει με γεμάτη, τότε παίζει κάτι άλλο. Ίσως θέλει μια επιδιόρθωση με το Update Service.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για κάμερα; Προτιμάτε αυτήν που είχε η ρομ σας (είτε στοκ, είτε όποια βάλατε), ή χρησιμοποιείτε κάποια από το πλέι; Ποια θεωρείτε την καλύτερη εφαρμογή για το κινητό μας; Μιλάμε και για φώτο και για βίντεο!

έχω διαβάσει σε πολλά best 10s ότι η Camera zoom fx είναι η καλύτερη και επίσης καλή είναι και η Camera MX

 

Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς την Focal στο SXS;

 

ΥΓ: είμαι με CM αλλά λογικά αν η εφαρμογή της στοκ θεωρείται η καλύτερη θα μπορώ να την βάλω.

ΥΓ2: πέρα από το οπτικό αποτέλεσμα σημαντικό είναι να μην είναι και πολύ βαριά και να μην αργεί, θέλω να αντικαταστήσω την εφαρμογή που είχε η ρομ οπότε το να αργεί η εφαρμογή να ανοίξει δεν με εξυπηρετεί και πολύ καθώς μπορεί να χάνω στιγμές!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω overclock με custom kernel υπάρχει τρόπος;

 

Αν ο Kernel υποστηρίζει Overclock και με την βοήθεια του SetCPU μπορείς να όρισεις την μέγιστη συχνότητα λειτουργείας.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!!!

Είμαι νέος στο forum και μετά από αρκετές ώρες διάβασμα έχω μπερδευτεί τρελά:confused: ….. γιαυτο και θα ήθελα και τα φώτα σας!!!!!!

Έχω ένα xperia s εδώ και περίπου ένα χρόνο( το πρώτο μου android) απείραχτο με την εργοστασιακή 4.0.4 6.1.A.2.55

Άρχισε να μου εμφανίζει τις γνωστές κιτρινίλες στην οθόνη και σκέφτομαι να το στείλω για service……

Είμαι αρκετά άσχετος !!!!!!!!

Θα πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα????:cry:

Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να πάρω back up (και τις εφαρμογές) ???

Στο viber θα πρέπει να κάνω απενεργοποίηση λογαριασμού???? και μετά όταν με το καλό το ξανά περάσω ενεργοποίηση και όλα οκ ή με ένα restore back up θα είμαι οκ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!!!

Είμαι νέος στο forum και μετά από αρκετές ώρες διάβασμα έχω μπερδευτεί τρελά:confused: ….. γιαυτο και θα ήθελα και τα φώτα σας!!!!!!

Έχω ένα xperia s εδώ και περίπου ένα χρόνο( το πρώτο μου android) απείραχτο με την εργοστασιακή 4.0.4 6.1.A.2.55

Άρχισε να μου εμφανίζει τις γνωστές κιτρινίλες στην οθόνη και σκέφτομαι να το στείλω για service……

Είμαι αρκετά άσχετος !!!!!!!!

Θα πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα????:cry:

Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να πάρω back up (και τις εφαρμογές) ???

Στο viber θα πρέπει να κάνω απενεργοποίηση λογαριασμού???? και μετά όταν με το καλό το ξανά περάσω ενεργοποίηση και όλα οκ ή με ένα restore back up θα είμαι οκ

Ευχαριστώ

 

κατα βαση κρατα μπακαπ τις επαφες σου!!

μετα βαλε στον υπολογιστη το κινητο να κανεις update!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!!!

Είμαι νέος στο forum και μετά από αρκετές ώρες διάβασμα έχω μπερδευτεί τρελά:confused: ….. γιαυτο και θα ήθελα και τα φώτα σας!!!!!!

Έχω ένα xperia s εδώ και περίπου ένα χρόνο( το πρώτο μου android) απείραχτο με την εργοστασιακή 4.0.4 6.1.A.2.55

Άρχισε να μου εμφανίζει τις γνωστές κιτρινίλες στην οθόνη και σκέφτομαι να το στείλω για service……

Είμαι αρκετά άσχετος !!!!!!!!

Θα πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα????:cry:

Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να πάρω back up (και τις εφαρμογές) ???

Στο viber θα πρέπει να κάνω απενεργοποίηση λογαριασμού???? και μετά όταν με το καλό το ξανά περάσω ενεργοποίηση και όλα οκ ή με ένα restore back up θα είμαι οκ

Ευχαριστώ

 

Περίεργο που σου παρουσίασε κιτρινίλες 1χρόνο μετά.

Για back up επαφών,ημερολογίου κ.τ.λ. δοκίμασε το myphone explorer από το pc.Για back up εφαρμογών,το απόλυτο εργαλείο είναι το titanium backup,αλλά θέλει root .Υπάρχει και ένα άλλο που δεν θέλει root ( carbon το λέγανε αλλά άλλαξε όνομα και δεν το θυμάμαι τώρα) αλλά απ'οτι έχω διαβάσει δεν λειτουργεί πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!!!

Είμαι νέος στο forum και μετά από αρκετές ώρες διάβασμα έχω μπερδευτεί τρελά:confused: ….. γιαυτο και θα ήθελα και τα φώτα σας!!!!!!

Έχω ένα xperia s εδώ και περίπου ένα χρόνο( το πρώτο μου android) απείραχτο με την εργοστασιακή 4.0.4 6.1.A.2.55

Άρχισε να μου εμφανίζει τις γνωστές κιτρινίλες στην οθόνη και σκέφτομαι να το στείλω για service……

Είμαι αρκετά άσχετος !!!!!!!!

Θα πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα????:cry:

Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να πάρω back up (και τις εφαρμογές) ???

Στο viber θα πρέπει να κάνω απενεργοποίηση λογαριασμού???? και μετά όταν με το καλό το ξανά περάσω ενεργοποίηση και όλα οκ ή με ένα restore back up θα είμαι οκ

Ευχαριστώ

Για να το στείλεις στο service,δε χρειάζεται να επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις...Back up (επαφές,μνμ,τραγούδια,φωτό,βίντεο)μπορείς να κάνεις με τη σουίτα της sony pc companion.Εάν θέλεις και τις εφαρμογές μπορείς να το κάνεις με μια καταπληκτική free εφαρμογή εδώ http://www.moborobo.com/.

Είναι ένα πολυεργαλείο διαχείρισης android συσκευών και όχι μόνο:D

Edited by and12_
Συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που σου παρουσίασε κιτρινίλες 1χρόνο μετά.

 

Ίσως να τις είχε παρουσιάσει νωρίτερα αλλά το φαινόμενο τελευταία έγινε πιο έντονο και αποφάσισα να το στείλω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!!!

Είμαι νέος στο forum και μετά από αρκετές ώρες διάβασμα έχω μπερδευτεί τρελά:confused: ….. γιαυτο και θα ήθελα και τα φώτα σας!!!!!!

Έχω ένα xperia s εδώ και περίπου ένα χρόνο( το πρώτο μου android) απείραχτο με την εργοστασιακή 4.0.4 6.1.A.2.55

Άρχισε να μου εμφανίζει τις γνωστές κιτρινίλες στην οθόνη και σκέφτομαι να το στείλω για service……

Είμαι αρκετά άσχετος !!!!!!!!

Θα πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα????:cry:

Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να πάρω back up (και τις εφαρμογές) ???

Στο viber θα πρέπει να κάνω απενεργοποίηση λογαριασμού???? και μετά όταν με το καλό το ξανά περάσω ενεργοποίηση και όλα οκ ή με ένα restore back up θα είμαι οκ

Ευχαριστώ

Σου απαντώ πάλι γιατί για κάποιους λόγους

η προηγούμενη απάντηση

δε φαίνεται ολοκληρωμένη )

Για να το στείλεις στο service,

δε χρειάζεται να επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις...

Back up ( επαφές,μνμ,τραγούδια,φωτό,βίντεο ) μπορείς να κάνεις με τη σουίτα της sony pc companion.

Εάν θέλεις και τις εφαρμογές μπορείς να το κάνεις με μια καταπληκτική free εφαρμογή εδώ: http://www.moborobo.com/

Είναι ένα πολυεργαλείο διαχείρισης android συσκευών και όχι μόνο.

Όσον αφορά στις κιτρινίλες, λένε ότι το service αλλάζει οθόνη...

Και το δικό μου έχει κυρίως στο κάτω μέρος ελαφρά σκιώδη κιτρινίλα,

αλλά σκέφτομαι τη διαδικασία της αλλαγής και το αφήνω για την ώρα όπως είναι...

Εξάλλου η κιτρινίλα φαίνεται κυρίως σε λευκή οθόνη....

Εάν σκέφτεσαι να το πας service, μην το αναβαθμίσεις σε jelly bean,

γιατί την αναβάθμιση θα στην κάνει το service...:D

Edited by zxr
Μη εμφάνιση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τα σβήσω όλα γιαυτο θέλω να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων!!!!

Σκεφτόμουν να το κάνω root να πάρω back up με το titanium (δεν το έχω δουλέψει ποτέ) γιατί όλοι λένε ότι είναι το καλύτερο του είδους και όταν επιστρέψει το τηλ να τα περάσω όλα και να γίνουν όλα όπως πριν

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να τα κάνω όλα αυτά :mad:

Εκτός και αν υπάρχει πιο εύκολος και απλός τρόπος……:p

Τα φώτα σας…..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που σου παρουσίασε κιτρινίλες 1χρόνο μετά.

Και μένα πριν από λίγες μέρες άρχισε να μου εμφανίζει κιτρινίλες μετά από 13 μήνες χρήσης... Το κινητό όμως μου έχει πέσει αρκετές φορές και φαίνεται ότι εξωτερικά δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση. Αν το στείλω αυτό θα επηρεάσει;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα sony s… μετα από φόρτιση δεν ανοίγει με τίποτα … το ξαναβάζω και το μονο που γραφεί είναι το λογότυπο sony.. τι Volume Up + Power Button για μερικά δεύτερα χαμπάρι δεν παίρνει τι στο pc companion ούτε που το αναγνωρίζει ..έχουμε καμια ιδέα το τι μπορεί να φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα sony s… μετα από φόρτιση δεν ανοίγει με τίποτα … το ξαναβάζω και το μονο που γραφεί είναι το λογότυπο sony.. τι Volume Up + Power Button για μερικά δεύτερα χαμπάρι δεν παίρνει τι στο pc companion ούτε που το αναγνωρίζει ..έχουμε καμια ιδέα το τι μπορεί να φταίει.

 

Με SUS δοκιμασες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία καλή ρομ και κέρνελ για το SXS έχετε να προτείνετε; Αν γίνεται κάποιος λίγο γρήγορα να απαντήσει! Ευχαριστώ πολύ!

 

Συγγνώμη για το 2ο ποστ (ελπίζω στην ανανέωση του θέματος να το δει κάποιος) αλλά πηγαίνοντας να περάσουμε μια ρομ στο S, κάτι πρέπει να πήγε λάθος. Πατώντας το κουμπί της εκκίνησης ενω βαράει η δόνηση, η οθόνη μένει μαύρη και δεν κάνει τίποτα. Επίσης το PC Companion βλέπει ότι έχει συνδεθεί κάποια συσκευή αλλά δεν αναγνωρίζει ποιά. Τι κάνουμε; Κάποια λύση εκτός του service υπάρχει;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Με SUS δοκιμασες;

 

Δεν το αναγνωρίζει καν.. τι το βγάζω τι το ξαναβάζω αυτό δείχνει το λαμπάκι κόκκινο πολύ φοβάμαι ότι η μπαταρία έφαγε σφαλιάρα και κακάρωσε …βουρ για σερβις μιας και έχουμε εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αναγνωρίζει καν.. τι το βγάζω τι το ξαναβάζω αυτό δείχνει το λαμπάκι κόκκινο πολύ φοβάμαι ότι η μπαταρία έφαγε σφαλιάρα και κακάρωσε …βουρ για σερβις μιας και έχουμε εγγύηση.

 

Δοκιμασε να το βαλεις ολο το βραδυ στη φορτιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ερώτηση-κουταμάρα και συγχωρείστε με, αλλά έχει κολλήσει το μυαλό μου.

Σε κανά μήνα θα πουλήσω το κινητό και πρέπει να κάνω factory data reset, έτσι;

Αυτό επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, επαναφέρει και το κινητό στην ICS που ήταν πριν από την μάνα του ή παραμένει η JB που αναβάθμισα εγώ...;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...