Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα μια ερώτηση για μία θήκη προηγουμένως...http://www.multirama.gr/products/product?pid=0683532&catid=100501

είναι καλή ή να προτιμήσω κάποια σε στυλ πουγκί?

επίσης φοράει από το εργοστάσιο προστατευτικό οθόνης? γιατί έχω παρατηρήσει κάτι γρατσουνιές στην οθόνη του...

ας απαντήσει κάποιος, ευχαριστώ

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαρη εγω προσωπικα θα του εβαζα την σιλικονη την θηκη...Το προστατευει καλυτερα απο πτωσεις...Τωρα οσον αφορα την προστασια οθονης πολλοι ισχυριζονται οτι εχει απο τη "μανα" του που λεμε,αλλα εγω δεν το πιστευω....
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Χαρη εγω προσωπικα θα του εβαζα την σιλικονη την θηκη...Το προστατευει καλυτερα απο πτωσεις...Τωρα οσον αφορα την προστασια οθονης πολλοι ισχυριζονται οτι εχει απο τη "μανα" του που λεμε,αλλα εγω δεν το πιστευω....

Φοράει μεμβράνη απο την μάνα του σίγουρα, πολλοί βέβαια την βγάζουν χωρίς να εχω καταλάβει τον λόγο κι αν βάζουν αλλη η το αφήνουν ετσι..

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα και τα SmartTag.. Τέλεια!!:D Το NFC καταναλώνει αρκετή ενέργεια αν το έχω μόνιμα ανοιχτό; Να το κλείνω και να το ανοίγω όταν το χρησιμοποιώ καλύτερα?

Έχω την εντύπωση ότι όταν δεν χρσηιμοποιείται δεν καταναλώνει. Το ίδιο ισχύει για το bluetooth και το gps. Μια δοκιμή θα μας πείσει όμως οπότε όπως είπες τσέκαρέ το.

Έκανα μια ερώτηση για μία θήκη προηγουμένως...

Δεν θα ήταν πιο συνετό να περιμένεις μερικές ώρες ακόμα μέχρι να λάβεις απάντηση από ότι να επαναληφθείς έξι ώρες μετά; Θα παρακαλέσω να αποφεύγουμε επαναλήψεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαρη εγω προσωπικα θα του εβαζα την σιλικονη την θηκη...Το προστατευει καλυτερα απο πτωσεις...Τωρα οσον αφορα την προστασια οθονης πολλοι ισχυριζονται οτι εχει απο τη "μανα" του που λεμε,αλλα εγω δεν το πιστευω....

 

Ισχυρίζονται;Και δεν πιστεύεις;

Είναι κάτι που φαίνεται.

Κοίτα το καλύτερα και θα την δεις.

Όσον αφορά την ελληνική έκδοση τουλάχιστον.Δεν ξέρω αν αλλού έχει κυκλοφορήσει χωρίς την προστασία...

Link to comment
Share on other sites

Ισχυρίζονται;Και δεν πιστεύεις;

Είναι κάτι που φαίνεται.

Κοίτα το καλύτερα και θα την δεις.

Όσον αφορά την ελληνική έκδοση τουλάχιστον.Δεν ξέρω αν αλλού έχει κυκλοφορήσει χωρίς την προστασία...

 

Λεω ισχυριζονται,(χωρις ιχνος ειρωνιας),γιατι οσο κ αν εχω προσπαθησει να την βγαλω δεν βγαινει με τιποτα σαν να μην εχει....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ισχυρίζονται;Και δεν πιστεύεις;

Είναι κάτι που φαίνεται.

Κοίτα το καλύτερα και θα την δεις.

Όσον αφορά την ελληνική έκδοση τουλάχιστον.Δεν ξέρω αν αλλού έχει κυκλοφορήσει χωρίς την προστασία...

 

Από που το έχεις πάρει ? Μήπως είναι παραεισαγωγής ?

Δεν ξέρω αν έχει διαφορά . Αλλά ίσως να έχει ...

Ας πουν κι άλλοι αν έχουν παρατηρήσει να μην έχει προστασία οθόνης από την μάνα του .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν πιο συνετό να περιμένεις μερικές ώρες ακόμα μέχρι να λάβεις απάντηση από ότι να επαναληφθείς έξι ώρες μετά; Θα παρακαλέσω να αποφεύγουμε επαναλήψεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.:)

 

 

Γνωρίζω περί σύνεσης και των όρων λειτουργίας του forum.O μόνος λόγος που υπέβαλα ξανά τη ερώτησή μου ήταν ότι είχε γραφεί στην σελίδα 185 και με τις επόμενες απαντήσεις προσπεράστηκε γρήγορα με αποτέλεσμα να μην την παρατηρήσουν οι υπόλοιποι χρήστες και ως εκ τούτου να μην απαντηθεί. Παρόλ'αυτά κατανοώ την παρατήρηση:)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!! Θα προχωρήσω άμεσα στην αγορά της θήκης!!:)

 

Όσο για τον αν φοράει προστατευτικό οθόνης ήδη από το εργοστάσιο, θα συμφωνήσω και εγώ ,ότι όσες φορές προσπάθησα να το βγάλω, απλά αδυνατούσα...Έχοντας μάλιστα την πεποίθηση ότι έχει προστατευτικό οθόνης, κατά την καθημερινή προσεκτική χρήση

του κινητού, προκλήθηκαν γρατσουνιές στην οθόνη, πρόβλημα ανύπαρκτο με το προηγούμενο κινητό μου το galaxy s ,το οποίο παρεμπιπτόντως δεν φορούσε προστατευτικό οθόνης.Το κινητό μου είναι προορισμένο για την ελληνική αγορά και όχι παραεισαγωγής.

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον αν φοράει προστατευτικό οθόνης ήδη από το εργοστάσιο, θα συμφωνήσω και εγώ ,ότι όσες φορές προσπάθησα να το βγάλω, απλά αδυνατούσα...Έχοντας μάλιστα την πεποίθηση ότι έχει προστατευτικό οθόνης, κατά την καθημερινή προσεκτική χρήση

του κινητού, προκλήθηκαν γρατσουνιές στην οθόνη, πρόβλημα ανύπαρκτο με το προηγούμενο κινητό μου το galaxy s ,το οποίο παρεμπιπτόντως δεν φορούσε προστατευτικό οθόνης.Το κινητό μου είναι προορισμένο για την ελληνική αγορά και όχι παραεισαγωγής.

Δηλαδή αν κοιτάξεις το τηλέφωνο στην ευθεία , ιδικά ακριβός πάνω από την διάφανη μπάρα ( είναι ποιο εμφανές ) . Δεν βλέπεις να είναι κολλημένο κάτι πρόσθετο πάνω στην οθόνη ? Περίεργο …

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω περί σύνεσης και των όρων λειτουργίας του forum.O μόνος λόγος που υπέβαλα ξανά τη ερώτησή μου ήταν ότι είχε γραφεί στην σελίδα 185 και με τις επόμενες απαντήσεις προσπεράστηκε γρήγορα με αποτέλεσμα να μην την παρατηρήσουν οι υπόλοιποι χρήστες και ως εκ τούτου να μην απαντηθεί. Παρόλ'αυτά κατανοώ την παρατήρηση:)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!! Θα προχωρήσω άμεσα στην αγορά της θήκης!!:)

 

Όσο για τον αν φοράει προστατευτικό οθόνης ήδη από το εργοστάσιο, θα συμφωνήσω και εγώ ,ότι όσες φορές προσπάθησα να το βγάλω, απλά αδυνατούσα...Έχοντας μάλιστα την πεποίθηση ότι έχει προστατευτικό οθόνης, κατά την καθημερινή προσεκτική χρήση

του κινητού, προκλήθηκαν γρατσουνιές στην οθόνη, πρόβλημα ανύπαρκτο με το προηγούμενο κινητό μου το galaxy s ,το οποίο παρεμπιπτόντως δεν φορούσε προστατευτικό οθόνης.Το κινητό μου είναι προορισμένο για την ελληνική αγορά και όχι παραεισαγωγής.

 

 

Μην σε απασχολεί ότι το ποστ σου ήταν στην προηγούμενη, όταν κάποιο μέλος μπει θα δει τα ''μη αναγνωσμένα ποστ''.

Για τη μεμβράνη δες στο ακουστικό κάτω από το σήμα της Sony και θα τη διακρίνεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για τη μεμβράνη δες στο ακουστικό κάτω από το σήμα της Sony και θα τη διακρίνεις.

Ωχ έχεις δίκιο!!:blink: Κι εμένα έχει.. Δεν το ήξερα βέβαια και έχω βάλει κι εγώ άλλη από πάνω.. Να την αφήσω ε; Έτσι κι αλλώς μου έχει "καθίσει" τέλεια και ούτε που φαίνεται..

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα xperia S έχουν προστατευτικό οθόνης, το οποίο βγαίνει αρκετά δύσκολα. Αυτές οι γρατζουνιές που βλέπετε είναι πάνω στη ζελατίνα (η οποία ομολογουμένως γρατζουνίζεται αρκετά εύκολα) και όχι στην οθόνη. Αυτό το προστατευτικό σύμφωνα με τη sony αυξάνει την αντοχή της οθόνης για να μη σπάει εύκολα. Αν δείτε τα specifications του κινητού το γράφει (Scratch-resistant, shatter proof sheet on mineral glass).
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα xperia S έχουν προστατευτικό οθόνης, το οποίο βγαίνει αρκετά δύσκολα. Αυτές οι γρατζουνιές που βλέπετε είναι πάνω στη ζελατίνα (η οποία ομολογουμένως γρατζουνίζεται αρκετά εύκολα) και όχι στην οθόνη. Αυτό το προστατευτικό σύμφωνα με τη sony αυξάνει την αντοχή της οθόνης για να μη σπάει εύκολα. Αν δείτε τα specifications του κινητού το γράφει (Scratch-resistant, shatter proof sheet on mineral glass).

 

 

Καλο δε θα ηταν να την αφαιρουσαμε ομως? :confused:

 

Off topic: Σου εστειλα ενα pm , εαν εχεις χρονο δες το :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλο δε θα ηταν να την αφαιρουσαμε ομως? :confused:
Πολλοί που την έχουν αφαιρέσει λένε ότι βελτιώθηκε πολύ η απόκριση της touch screen και των capacitive buttons. Εγώ δε την έχω βγάλει ακόμα για να ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι ΠΩΣ βγαινει γιατι φαινεται σαν να ειναι ενα σωμα με την οθονη.....
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που η FXP team διόρθωσε το bug με την κάμερα σκέφτομαι να πάω σε κάποια JB rom τις επόμενες μέρες. Η απορία μου είναι, κάθε φορά που βγαίνει καινούργια έκδοση CM και την περνάς χάνεις τις ρυθμίσεις σου και ότι άλλο έχεις ή τα κρατάει; τόσο καιρό δεν παίζω παιχνίδια για να μην χάσω τα saves μου. Κάτι είδα για CM OTA.

Επίσης μια rom που είδα είναι η PAC ROM η οποία συνδυάζει PA+CM+AOKP. εκεί τι γίνεται με το παραπάνω ερώτημα; επίσης είναι καλύτερη από την σκέτη CM; την έχει χρησιμοποιήσει κανείς; τι παραπάνω μου προσφέρει; δλδ τι στοιχεία παίρνει από PA και AOKP που δεν έχει η CM;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που η FXP team διόρθωσε το bug με την κάμερα σκέφτομαι να πάω σε κάποια JB rom τις επόμενες μέρες. Η απορία μου είναι, κάθε φορά που βγαίνει καινούργια έκδοση CM και την περνάς χάνεις τις ρυθμίσεις σου και ότι άλλο έχεις ή τα κρατάει; τόσο καιρό δεν παίζω παιχνίδια για να μην χάσω τα saves μου. Κάτι είδα για CM OTA.

Επίσης μια rom που είδα είναι η PAC ROM η οποία συνδυάζει PA+CM+AOKP. εκεί τι γίνεται με το παραπάνω ερώτημα; επίσης είναι καλύτερη από την σκέτη CM; την έχει χρησιμοποιήσει κανείς; τι παραπάνω μου προσφέρει; δλδ τι στοιχεία παίρνει από PA και AOKP που δεν έχει η CM;

Από τη στιγμή που πηγαίνεις σε ίδια CM δε χρειάζεται να χάσεις τίποτα. Εδώ και πολλές εβδομάδες που χρησιμοποιώ την CM9.1, κάθε βδομάδα που κάνω update κάνω απλώς clear cache και clear dalvik cache από CWM, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φυσικά πριν από κάθε update κάνω καλού κακού ένα backup με cwm σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.

 

Φυσικά αν πάς από CM9.1 σε CM10, πρέπει να κάνεις clear data, αλλά μπορείς με το titanium backup να κρατήσεις backups από τα apps/games που θες και να τα επαναφέρεις μετά. Την PAC δε θα την πρότεινα γιατί κάτι τέτοιοι συνδυασμοί έχουν ως αποτέλεσμα την εμφάνιση περισσότερων bugs συνήθως (δε την έχω δοκιμάσει όμως). H AOKP όμως είναι καλή περίπτωση αν θες κάτι έξτρα.

 

Υπόψιν ότι προς το παρόν αν και δουλεύει η κάμερα στη CM10, νομίζω βγάζει φωτος μέχρι 5MP με το δικό της πρόγραμμα και 8MP με άλλα, ενώ βίντεο υποστηρίζει μόνο 720p.

 

Το θεμα ειναι ΠΩΣ βγαινει γιατι φαινεται σαν να ειναι ενα σωμα με την οθονη.....
Θα πρέπει με κάτι αιχμηρό να την "ξεφλουδίσεις" λίγο από μία γωνία. Κάποιοι το κάνουν λίγο με ένα μαχαιράκι στην άκρη μέχρι να βγει αρκετά ώστε να την πιάσουν με το χέρι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα μια καρφιτσα και εκει στη γωνια στην καμερα αρχιζα να πιεζω το προστατευτικο προς τα εξω . Βγηκε μια μυτι και μετα το τραβηξα με το χερι μου . Ειναι παρα πολυ καλα τοποθετημενο και εχει κολλησει πολυ καλα . Βγηκε με δυναμη το ατιμο , αλλα βγηκε :P Η οθονη τελεια , ιχνος γρατσουνιας. Περναω ενα προστατευτικο απο πανω δικο μου και ειναι κομπλε :)
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο την βγάζετε δεν έχω καταλάβει ακόμη; δηλ η άλλη που θα βάλετε είναι καλύτερη;:confused:

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

μετά από ένα μήνα χρήσης του xperia S μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Και θα έλεγα πολύ αν δεν είχα τα ακόλουθα προβλήματα που αφορούν τη χρήση του ως κινητό:

 

1. Μερικές φορές, ενώ μιλάω από το σπίτι μου (ρετιρέ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, σύνδεση cosmote) χάνεται η σύνδεση και κόβεται η γραμμή ( με το δείκτη του σήματος στο φουλ). Για να είμαι ειλικρινής τα ίδια έκανε και το παλιό μου SE W995 και το είχα αποδώσει στην παλαιότητά του. Το περίεργο είναι ότι δεν μου το κάνει αλλού παρά μόνο στο σπίτι μου

 

2. Κάποιες φορές επίσης όταν δέχομαι κλήση και το βγάζω από την τσέπη μου βγάζει οθόνη άλλα αντ΄άλλων αρνούμενο μάλιστα να επανέρθει στην αρχική ώστε να απαντήσω...σαν να κολλάει η touch screen. Εννοείται ότι έχω το κλείδωμα με σύρσιμο

 

3. Δε μου βγάζει αναφορά παράδοσης μηνύματος παρότι έχω κάνει τη σχετική ρύθμιση

 

Αν μπορεί κανείς να μου λύσει τα...μυστήρια θα το εκτιμούσα δεόντως γιατί καλές οι εφαρμογές και οι αναβαθμίσεις αλλά το xperia πρωτίστως είναι τηλέφωνο :-)

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα την μεμβρανη απο την γωνια με νυχακι,περασα μια anti-glare και anti-fingerprint,ειναι ματ,το μαυρο εγινε μαυρο ,δεν γυαλιζει,δεν κανει δαχτυλιες,τρομερη αισθηση αφης!
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα την μεμβρανη απο την γωνια με νυχακι,περασα μια anti-glare και anti-fingerprint,ειναι ματ,το μαυρο εγινε μαυρο ,δεν γυαλιζει,δεν κανει δαχτυλιες,τρομερη αισθηση αφης!

 

Εχεις κανα λινκ απο το προστατευτικο ;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

1. Μερικές φορές, ενώ μιλάω από το σπίτι μου (ρετιρέ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, σύνδεση cosmote) χάνεται η σύνδεση και κόβεται η γραμμή ( με το δείκτη του σήματος στο φουλ). Για να είμαι ειλικρινής τα ίδια έκανε και το παλιό μου SE W995 και το είχα αποδώσει στην παλαιότητά του. Το περίεργο είναι ότι δεν μου το κάνει αλλού παρά μόνο στο σπίτι μου

 

2. Κάποιες φορές επίσης όταν δέχομαι κλήση και το βγάζω από την τσέπη μου βγάζει οθόνη άλλα αντ΄άλλων αρνούμενο μάλιστα να επανέρθει στην αρχική ώστε να απαντήσω...σαν να κολλάει η touch screen. Εννοείται ότι έχω το κλείδωμα με σύρσιμο

 

3. Δε μου βγάζει αναφορά παράδοσης μηνύματος παρότι έχω κάνει τη σχετική ρύθμιση

 

Σας ευχαριστώ

1) Η κάρτα sim είναι καινούρια ή την έκοψες? Με την cosmote έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες για αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε να το βάλεις σε σκέτο gsm πας ρυθμίσεις>Περισσότερα>δίκτυα κινητής τηλεφωνίας> λειτουργία δικτύου> επιλέξτε το gsm

2) Κάνε μια επανεκκίνηση για να δεις αν στρώσει, αν δεν φτιάξει πάρε backup στο pc σου Φωτογραφίες-βίντεο-μουσική και κάνε επιδιόρθωση με το se(u)s. Αν και πάλι δεν φτιάξει πας για σέρβις.

Στο έκανε από την αρχή που το πήρες αυτό το πρόβλημα?

3) Δεν ξέρω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι καθαρά θέμα δικτύου..Το κάνει και σε εμένα...όπως και καμιά φορά,σπάνια καθώς μιλάω,χάνει το σήμα,κλείνει η κλήση,και μετά απο μερικά δευτερόλεπτα,οι γραμμές του σήματος επανέρχονται.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...