Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασαι αλλο kernel. Εγώ έχω την ίδια Rom με suave kernel.

 

δηλαδη να κανω την εγκατασταση με αλλον κερνελ?μαλλον..

 

δηλαδη να κανω την εγκατασταση με αλλον κερνελ?μαλλον..
........

τιποτα εβαλα suave kernel και εκανα αυτα τα βηματα 0.Flash any ics kernel.. recommended is suave..

1. Reboot to cwm.

2. Wipe data/factory reset.

3. Wipe cache partition.

4. Wipe dalvic cache under advanced menu.

5. Wipe battery stats under advanced menu.

6. Format data under mount and storage menu.

7. Format system under mount and storage menu.

8. Format cache under mount and storage menu.

9. Install zip from sd card.

10. Uncheck Reboot in aroma

11. go back to CWM.

12. Now reboot your phone..μονο που στο 2 που λεει wipe data/factory reset okernel ειχε μονο επιλογη factory reset και αυτο εκανα,και στο 10 εφοσον η εγκατασταση εγινε χωρις aroma απλα εκανα rebbot!!!:(μηπως φταιει το base band που εχω 77..:confused: περναω την προηγουμενη εκδοση της pure xperia hd την 3.0και περναει μια χαρα γιατι δεν περναει η τελευταια τι πρεπει να κανω???????!!!!αφου λεει τις ιδιες οδηγιες!τα χω παιξει.....μηπως μετα την εγκατασταση πρεπει να κανω wiped dalvik and cache partition???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι καλό είναι να κάνεις μετά την εγκατάσταση wipe cache & dalvic cache επίσης μπορείς να κάνεις και ένα φλαςαρισμα την 587 με flashtool πριν κάνεις οτιδήποτε αυτό μπορεί να σε σώσει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό είναι να κάνεις μετά την εγκατάσταση wipe cache & dalvic cache επίσης μπορείς να κάνεις και ένα φλαςαρισμα την 587 με flashtool πριν κάνεις οτιδήποτε αυτό μπορεί να σε σώσει.

 

αν περασω την 587 λογικα θα θελω και root kai cwm μετα ε??αλλα θα κανω πρωτα το wipe μετα την εγκατασταση!!!να δουμε..:)

Link to comment
Share on other sites

αν περασω την 587 λογικα θα θελω και root kai cwm μετα ε??αλλα θα κανω πρωτα το wipe μετα την εγκατασταση!!!να δουμε..:)

 

Εφοσον εχεις ξεκλειδωσει το bootloader δεν χρειαζεται να τα περασεις αυτα, με το που τελειωσεις με το flashtool περνας kernel και μετα την rom και τελείωσες.

Οσοι εχουν κλειδωμενο bootloader κανουν καθε φορα αυτα τα βηματα. ;)

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις ξεκλειδωσει το bootloader δεν χρειαζεται να τα περασεις αυτα, με το που τελειωσεις με το flashtool περνας kernel και μετα την rom και τελείωσες.

Οσοι εχουν κλειδωμενο bootloader κανουν καθε φορα αυτα τα βηματα. ;)

 

ευχαριστω πολυ klit ,την 587 την περναω οπως ειχαμε περασει το firmware 042 ?και οταν λες kernel εννοεις custom kernel με fastboot ?:)περασα την 587 αλλαξα τον κερνελ εκανα την εγκατασταση αλλα παλι τιποτα bootloop!!

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ klit ,την 587 την περναω οπως ειχαμε περασει το firmware 042 ?και οταν λες kernel εννοεις custom kernel με fastboot ?:)

 

Σε περιπτωση που δεν τα εχεις:

Kατεβαζεις το flashtool απο εδω και την 587 απο εδώ οταν τελειωσεις με την μαμα rom περνας kernel με fastboot ( fastboot flash boot boot.img ) και κανεις το σταυρο να πανε ολα καλα :D ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που δεν τα εχεις:

Kατεβαζεις το flashtool απο εδω και την 587 απο εδώ οταν τελειωσεις με την μαμα rom περνας kernel με fastboot ( fastboot flash boot boot.img ) και κανεις το σταυρο να πανε ολα καλα :D ;)

 

φιλε kliταρε αυτο το αρχειο ftf εχω κατεβασει .μηπως φταιει που φλασαρω τον κερνελ αφου τον ονομασω kernel.img και μετα στο fastboot γραφω fastboot flash boot kernel.img? και οχι boot?..........τιποτα φλασαρα την 587 περασα τον κερνελ night elf 1,5 fuul bootara ολα ok κλεινω και φλασαρω με τα βηματα ενα ενα οπως τα λεει στις οδηγιες αλλα παλι boot loop!!!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!:(:mad::mad::cry:

Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

φιλε kliταρε αυτο το αρχειο ftf εχω κατεβασει .μηπως φταιει που φλασαρω τον κερνελ αφου τον ονομασω kernel.img και μετα στο fastboot γραφω fastboot flash boot kernel.img? και οχι boot?..........τιποτα φλασαρα την 587 περασα τον κερνελ night elf 1,5 fuul bootara ολα ok κλεινω και φλασαρω με τα βηματα ενα ενα οπως τα λεει στις οδηγιες αλλα παλι boot loop!!!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!:(:mad::mad::cry:

 

Λιγο αργα θα απαντισω.

Οταν φλασαρεις κερνελ βαζεις οτι οναμα εβαλες στο αρχειο αυτο ειτε ειναι boot.img ειτε kernel.img ειτε night_elf_1.1.img, αρα μια χαρα φλασαρες το kernel. Τωρα γιατι παθαινει boot loop συνεχεια το δικο σου περιεργο τι να δεν μπορω να δωσω καποια εξηγηση, εμενα περασε με τη πρωτη.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να περασω drivers fastboot με τιποτα ρε παιδια τι να κανω??οποιον driver και αν προδπαθησα δεν μου τον περναει λεει οτι τα windows δεν τους εντοπιζουν και κατι τετοια
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...προσπαθω εδω και 2 μερες να βαλω ενα kernel στο κιν μου αλλα μαλον κατι δεν κανω σοστα...λπν!

λεει στον οδιγο

(Τώρα πάμε στο φάκελο του fastboot (εκεί που είναι και ο kernel μας), και πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Shift και δεξί κλικ στον υπολογιστή μας, και επιλέγουμε «άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ» Στη γραμμή εντολών πληκτρολογούμε "fastboot flash boot boot.img")

εχω βαλει μεσα στον φακελο "fastboot" το αρχιο "boot.img" τωρα πρεπει να πατισω με shift καπου για να μου βγαλει το "άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ" αφτο το δεκσι κλικ + shift το παταμε ας πουμε και στην επιφανια εργασιας? ή οπου νανε?

Εγω το πατισα σε διαφορα σιμια και εκανα επικολιση αφτο εδω "fastboot flash boot boot.img" αλλα μου λεει αυτο εδω "εικονα" τι κανω λαθος????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...προσπαθω εδω και 2 μερες να βαλω ενα kernel στο κιν μου αλλα μαλον κατι δεν κανω σοστα...λπν!

λεει στον οδιγο

(Τώρα πάμε στο φάκελο του fastboot (εκεί που είναι και ο kernel μας), και πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Shift και δεξί κλικ στον υπολογιστή μας, και επιλέγουμε «άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ» Στη γραμμή εντολών πληκτρολογούμε "fastboot flash boot boot.img")

εχω βαλει μεσα στον φακελο "fastboot" το αρχιο "boot.img" τωρα πρεπει να πατισω με shift καπου για να μου βγαλει το "άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ" αφτο το δεκσι κλικ + shift το παταμε ας πουμε και στην επιφανια εργασιας? ή οπου νανε?

Εγω το πατισα σε διαφορα σιμια και εκανα επικολιση αφτο εδω "fastboot flash boot boot.img" αλλα μου λεει αυτο εδω "εικονα" τι κανω λαθος????

 

Το δεξί κλικ+shift το πατάς στο φάκελο του fastboot. Στην εικόνα που παρέθεσες το πατάς στην επιφάνεια.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχασα τη μπάλα, έχω ένα Neo V και στο service config λεει YES για το unlock bootloader, ημερομηνία λεει 11w22 (για το 22 δεν θυμαμαι δεν το εχω μαζι μου), έχει την .587 android 4.0.4 και θέλω να του βάλω την HD Ultimate. Έχω το γνωστό πρόβλημα με το packet κάτι.....συγνώμη που τα γράφω έτσι αλλά δεν τα θυμάμαι καλά και δεν έχω το κινητο μαζί μου. Γι 'αυτο το θέμα θα αλλάξω pc και αν είναι θα σας ξαναενοχλήσω! :) Θέλω να μου πείτε την σειρά που πρέπει να γίνουν τα πράγματα.......πρώτα το unlock bootloader, μετά cwm, μετα kernel και μετά custom rom? Rooting Πότε θέλει; Πειτε μου ρε παιδιά τα βήματα γιατί έχω χαθεί! Ευχαριστώ πολύ! Α και κάτι ακόμα, ποιον kernel να βάλω γι 'αυτή τη ROM, παρακαλώ δώστε μου ένα λινκ! :)

 

Το unlock bootloader το έκανα με επιτυχία! :)

Edited by lionheart
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχασα τη μπάλα, έχω ένα Neo V και στο service config λεει YES για το unlock bootloader, ημερομηνία λεει 11w22 (για το 22 δεν θυμαμαι δεν το εχω μαζι μου), έχει την .587 android 4.0.4 και θέλω να του βάλω την HD Ultimate. Έχω το γνωστό πρόβλημα με το packet κάτι.....συγνώμη που τα γράφω έτσι αλλά δεν τα θυμάμαι καλά και δεν έχω το κινητο μαζί μου. Γι 'αυτο το θέμα θα αλλάξω pc και αν είναι θα σας ξαναενοχλήσω! :) Θέλω να μου πείτε την σειρά που πρέπει να γίνουν τα πράγματα.......πρώτα το unlock bootloader, μετά cwm, μετα kernel και μετά custom rom? Rooting Πότε θέλει; Πειτε μου ρε παιδιά τα βήματα γιατί έχω χαθεί! Ευχαριστώ πολύ! Α και κάτι ακόμα, ποιον kernel να βάλω γι 'αυτή τη ROM, παρακαλώ δώστε μου ένα λινκ! :)

 

Το unlock bootloader το έκανα με επιτυχία! :)

 

Η σειρά που αναφέρεις (πρώτα το unlock bootloader, μετά cwm, μετα kernel και μετά custom rom) είναι σωστή, αν και λογικά ο kernel που θα περάσεις θα έχει ενσωματωμένο το cwm, οπότε παραλείπεις αυτό το βήμα. Rooting δε θα κάνεις, κατά 99% η ρομ που θα περάσεις θα είναι pre-rooted. Για τη συγκεκριμένη ρομ που θέλεις να περάσεις, ο developer αναφέρει τα κάτωθι βήματα:

 

HOW TO INSTALL :

 

Note : only for unlocked bootlader

1. copy super jelly bean and gapps to sd card

2. flash any jb kernel for neov via fastboot.. i recommend fusion kernel 5.4 (present inside the zip file )

3.[OPTIONAL] flash stock ics .587 ftf excluding kernel and simlock.ta files..

4. boot into recovery

5.full wipes

ie :

wipe data / factory reset

wipe cache partition

wipe dalvik cache

in mounts and storage , wipe system , data and cache

6. flash Super Jelly Bean

8. only for neo (mt15i) users flash patch

7.flash gapps : use this link : Gapps For SJB

8.reboot

9.enjoy

 

Πηγή: XDA

 

Kernel για τη ρομ προτείνει ο developer τον fusion kernel 5.4

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να περάσω το CWM σύμφωνα με το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1409269 και είδα ότι δεν μπορούσε για το λόγο ότι έπρεπε να ήμουν ήδη root. Ήθελα να περάσω την HD Ultimate ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430 αλλά αν μου προτείνεις καλύτερα αυτήν που μου είπες θα περάσω αυτήν. Για την HD Ultimate ρωτούσα ποιον kernel να περάσω! Μπορώ να περάσω kernel χωρίς root ή χρειάζομαι cwm; Γι 'αυτό έχω μπερδευτεί! :)
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να περάσω το CWM σύμφωνα με το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1409269 και είδα ότι δεν μπορούσε για το λόγο ότι έπρεπε να ήμουν ήδη root. Ήθελα να περάσω την HD Ultimate ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430 αλλά αν μου προτείνεις καλύτερα αυτήν που μου είπες θα περάσω αυτήν. Για την HD Ultimate ρωτούσα ποιον kernel να περάσω! Μπορώ να περάσω kernel χωρίς root ή χρειάζομαι cwm; Γι 'αυτό έχω μπερδευτεί! :)

 

Ουπς! Για άλλη ρομ σου απάντηση νωρίτερα! Sorry about that! Σου έγραψα για αυτή. Πολύ καλή, μόνα προβλήματα panorama και hdmi.

Στο θέμα μας τώρα: Kernel για την HD Ultimate χρησιμοποίησε αυτόν.

Για να περάσεις το CWM με τον τρόπο που παρέθεσες, όντως το κινητό θα πρέπει να είναι ροοτ πρώτα. Αλλά από τη στιγμή που έχεις κάνει unlock στον bootloader, τότε περνάς κατευθείαν τον νέο kernel που θέλεις και έχεις (κατά 99.9%) ενσωματωμένο το CWM, χωρίς root.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

rioener σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου! Μόλις το έφτιαξα! Είμαι με την HD Ultimate τώρα! Σε ευχαριστώ και πάλι! :)

 

Τελικά έβαλα την sjb. Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί τρελαίνεται μερικές φορές το πληκτρολόγιο; Εννοώ όταν είναι να γράψω κάτι πατάω π.χ το 2 και μου βγάζει 289. Το τηλέφωνο είναι της γυναίκας μου και δεν την έχω ρωτήσει αν το έκανε και με την stock rom. Γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτό; Ευχαριστώ!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

rioener σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου! Μόλις το έφτιαξα! Είμαι με την HD Ultimate τώρα! Σε ευχαριστώ και πάλι! :)

 

Τελικά έβαλα την sjb. Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί τρελαίνεται μερικές φορές το πληκτρολόγιο; Εννοώ όταν είναι να γράψω κάτι πατάω π.χ το 2 και μου βγάζει 289. Το τηλέφωνο είναι της γυναίκας μου και δεν την έχω ρωτήσει αν το έκανε και με την stock rom. Γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτό; Ευχαριστώ!

 

Τίποτα φίλε μου, καλορίζικο το κινητό!:p

Αν σου δημιουργεί προβλήματα η εφαρμογή πληκτρολογίου, καλύτερα να κατεβάσεις κάποια άλλη από το market, δε θυμάμαι ποια είχε αρχικά η sjb, την αντικατέστησα άμεσα και δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο σε αυτό...

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Δηλαδή είναι θέμα πληκτρολογίου; Με την sjb πάντως είναι πολύ καλύτερα πιστεύω! Τέλος πάντων θα το ψάξω! Σε ευχαριστώ και πάλι! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ξεκλειδώσει τον bootloader σε ένα xperia neo v με το καλώδιο, επιτυχώς.

 

Τώρα έπεσε στα χέρια μου ένα 12w16 (μεταγενέστερης παραγωγής μάλλον).

 

Μπορώ με τον ίδιο τρόπο να το ξεκλειδώσω unofficialy; Διάβασα ότι αυτός ο τρόπος δουλεύει μέχρι το 12w14.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος να ξεκλειδώσει τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ξεκλειδώσει τον bootloader σε ένα xperia neo v με το καλώδιο, επιτυχώς.

 

Τώρα έπεσε στα χέρια μου ένα 12w16 (μεταγενέστερης παραγωγής μάλλον).

 

Μπορώ με τον ίδιο τρόπο να το ξεκλειδώσω unofficialy; Διάβασα ότι αυτός ο τρόπος δουλεύει μέχρι το 12w14.

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος να ξεκλειδώσει τέτοιο;

 

Είχα ξεκλειδώσει παλιότερα ένα μετά από 12w14, επιτυχώς, αλλά ένας φίλος από εδώ μας γνώρισε ότι απέτυχε ο τρόπος που παραθέτω σε ένα άλλο κινητό με 12W15... Τώρα, μπορείς να δοκιμάσεις, και να μας πεις τι κατάφερες τελικά, αφού πρώτα ακολουθήσεις το Α βήμα του οδηγού.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το ξεκλειδώσω αλλά τίποτα. Μου βγάζει στο S1tool

 

can't get packet start.

 

Τελικά χρησιμοποίησα τον άλλο τρόπο χωρίς καλώδια. Έκανα και μια επαναφορά του backup της rom και των εφαρμογών και όλα είναι οκ.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παω να βαλω κερνελ και κολλαει στο <waiting for device>. Πριν μηνες ειχα βαλει κερνελ και ρομ αλλα εχω ξεχασει την διαδικασια. Μηπως φταιει που τοτε ειχα win7 με 86bit και τωρα εχω 32bit μετα απο φορματ που εκανα στο λαπτοπ? Αυτη την διαδικασια ακολουθω ή παιζει ρολο το Flashtool ? Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα παιδες.

Ειχα περασμενη hd ulti και ηθελα να την ξαναπερασω.

καπου αναμεσα στα wipe κτλ κατι εκανα λαθος,στο restart λοιπον μου κολλησε στο sony logo,κατι που ειναι κλασσικο.

επισης,το seus μου λεει οτι το κινητο εχει το πιο προσφατο λογισμικο και δε με αφηνει να κανω κατι,περαν της εξοδου.

το flashtool μου ζηταει να τσεκαρω το debugging και το unknown sources,αλλα προφανως αυτο δε μπορει να γινει.

επειδη εχασα τη μπαλα λοιπον με τοσα που διαβασα αποψε,θα ηθελα ενα λινκ για κερνελ συμβατο με την Xperia Ultimate HD 2.0.3 και λιγη βοηθεια.

Οταν προσπαθω να περασω τον κερνελ απο fastboot μου λεει οτι πρεπει να ειναι root το κινητο,αλλα το κινητο δε γινεται να ανοιξει για να γινει root.

λιγη βοηθεια,γιατι εμεινα χωρις κινητο.

ευχαριστω!

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι...το κινητό θα το επαναφέρεις με flashtool αλλά θα βάλεις κάποια επίσημη rom. Μετά θα rootάρεις την ρομ και εν συνεχεία θα περάσεις το cwm. Τέλος αφού κάνεις τα απαραίτητα wipe και formats θα κάνεις εγκατάσταση μέσω του cwm την custom rom v(πχ HDUltimate) και θα είσαι ok.

Μπες εδώ

 

http://talk.sonymobile.com/t5/Android-development/GUIDE-How-to-Install-Jelly-Bean-ICS-Ice-Cream-Sandwich-and/m-p/154389#M1

 

και ακολούθα την διαδικασία όπως λέει.Κατέβασε την 4.1.B.0.587 για το Neo V μιας και έχει ήδη εγκατεστημένο τον kernel που χρειάζεται για να βάλεις μετά την HD που θέλεις. Eνημερωσέ μας για την εξέλιξη και τυχόν απορίες.Πάντως μην αγχώνεσαι περί βλάβης.Το κινητό σου απλά δεν έχει κάποια rom μέσα του μιας και την έκανες wipe και βγάζει μόνο το SONY logo μιας και μόνο αυτό υπάρχει στο κινητό μέσα από τον kernel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...