Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασα διαφορες rom. Ολες με προβληματα. Εχετε να προτεινετε καποια σταθερη, smooth μπας και σταματησω τα βαλε-βγαλε;:O

Τωρα εβαλα την ελληνικη ics και δεν μπορω να αντεξω με τιποτα το lag και το κακο scroll.:(

Εχει δοκιμασει κανεις την cyanogenMod; Διαβαζω οτι ειναι μονο για το Neo και οτι στο Νeo V δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασα διαφορες rom. Ολες με προβληματα. Εχετε να προτεινετε καποια σταθερη, smooth μπας και σταματησω τα βαλε-βγαλε;:O

Τωρα εβαλα την ελληνικη ics και δεν μπορω να αντεξω με τιποτα το lag και το κακο scroll.:(

Εχει δοκιμασει κανεις την cyanogenMod; Διαβαζω οτι ειναι μονο για το Neo και οτι στο Νeo V δεν δουλευει.

 

Cyanogen δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν υποστηρίζει το ραδιόφωνο.

Προς το παρόν ειμαι με αυτήν εδώ.

Προσωπικά εμένα με ικανοποιεί αρκετά, τώρα κάποιο bug θα έχει σίγουρα αλλά μέχρι στιγμής έτσι όπως δουλεύω εγώ το τηλέφωνο δεν έχω βρει κάτι που να με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Cyanogen δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν υποστηρίζει το ραδιόφωνο.

Προς το παρόν ειμαι με αυτήν εδώ.

Προσωπικά εμένα με ικανοποιεί αρκετά, τώρα κάποιο bug θα έχει σίγουρα αλλά μέχρι στιγμής έτσι όπως δουλεύω εγώ το τηλέφωνο δεν έχω βρει κάτι που να με ενοχλεί.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Ειχα δοκιμασει κι εγω μια Miui αλλα ειχε πολυ lag. Εσυ τι θετικα και αρνητικα βλεπεις σε αυτη που εχεις;

Εχεις δοκιμασει και την stock ics (nordic ή ελληνικη); Σε σχεση με αυτην;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Ειχα δοκιμασει κι εγω μια Miui αλλα ειχε πολυ lag. Εσυ τι θετικα και αρνητικα βλεπεις σε αυτη που εχεις;

Εχεις δοκιμασει και την stock ics (nordic ή ελληνικη); Σε σχεση με αυτην;

 

Κοίτα τέλια rom δε θα βρεις ποτέ, εγώ όσες έχω δοκιμάσει όλες έχουν προβληματάκια.

Δεν ξέρω ποια MIUI δοκίμασες εσύ, αυτή που έχω εγώ είναι πολύ smooth έχει καλή διαχείριση μπαταρίας έχω φτάσει και δυόμιση μέρες με νορμάλ χρήση, το μόνο θεματακι που έχει είναι με το wi-fi όταν το κλείνεις μπορεί να έχει battery drain (όχι πάντα) αν δεις κάτι τέτοιο κάνεις ένα ρεσταρτ και είσαι οκ και επίσης μπαίνει κανονικότατα σε deep sleep μετά από ρεσταρτ, τα βράδια χάνω μέχρι 3%.

Γενικά έχει πολλά καλούδια αλλά πρέπει να τη κρατήσεις για ένα διάστημα να τη συνηθίσεις και να την ψάχνεις .

 

Stock ICS δεν έχω δοκιμάσει και ούτε πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα κι από μένα. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum αλλά είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω post. συγχαρητήρια σε όλους εκείνους τους χρήστες που αφιερώνουν πολύ από το διαθέσιμο και πολύτιμο χρόνο τους για να προάγουν τη γνώση και να βοηθήσουν όσους από εμάς δεν ξέρουν και θέλουν να μάθουν.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: προτίθεμαι να ξεκλειδώσω τον bootloader του τηλεφώνου και να περάσω custom rom μαζί με τον κατάλληλο custom kernel. Πριν τα φλασάρω, θα πάρω nandroid backup με CWM. Σε περίπτωση που χρειασθεί να ξαναγυρίζω σε stock rom-kernel, αυτό μπορεί να γίνει με restore του nandroid backup (οπότε επανέρχεται και η stock rom και ο custom kernel) ή χρειάζεται επαναφορά με SEUS?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα κι από μένα. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum αλλά είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω post. συγχαρητήρια σε όλους εκείνους τους χρήστες που αφιερώνουν πολύ από το διαθέσιμο και πολύτιμο χρόνο τους για να προάγουν τη γνώση και να βοηθήσουν όσους από εμάς δεν ξέρουν και θέλουν να μάθουν.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: προτίθεμαι να ξεκλειδώσω τον bootloader του τηλεφώνου και να περάσω custom rom μαζί με τον κατάλληλο custom kernel. Πριν τα φλασάρω, θα πάρω nandroid backup με CWM. Σε περίπτωση που χρειασθεί να ξαναγυρίζω σε stock rom-kernel, αυτό μπορεί να γίνει με restore του nandroid backup (οπότε επανέρχεται και η stock rom και ο custom kernel) ή χρειάζεται επαναφορά με SEUS?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Καλός ήρθες :)

 

Διάβασε προσεκτικά το πρώτο ποστ και τα υπόλοιπα που έχουν υπωθεί και δε θα εχεις πρόβλημα θα σου λυθούν όλες οι απορίες, αν πάλι κολήσεις καπου εδω είμαστε και θα τα βρουμε. ;)

Αν σε περίπτωση χρειαστεί να επαναφέρεις την προηγούμενη Rom και δεν δουλέψει το CWM κανε από εδώ το πρώτο βήμα και θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε μηπως αν το Supercharger πρεπει να το σεταρω απο το widget καθε φορα που ανοιγο το κινητο??

 

Όχι, μια φορά το σετάρεις

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαζή ερώτηση αλλά έχει ξεκλειδώσει κανείς τον bootloader με τον official τρόπο απο το site της sony??
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όχι, και θα συνιστούσα και σε εσένα να μην ασχοληθείς με αυτόν τον τρόπο, αφού χάνεις εγγύηση σε μόνιμη βάση.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καρφιτσα την βαζω μεσα στο καλλωδιο ή απλα την καλυπτω εξωτερικα με την ταινια;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ακουμπάει το σύρμα εσωτερικά του καλωδίου η καρφίτσα

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καρφιτσα την βαζω μεσα στο καλλωδιο ή απλα την καλυπτω εξωτερικα με την ταινια;

Πρέπει να έχει επαφή με το σύρμα του καλωδίου.

 

edit Ας σβηστει το ποστ μου, απαντησε ο rioener.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Tην διαδικασια με το καλλωδιο την κανω μια φορα στην αρχη και μια τελευταια οταν ανοιξω το προγραμμα s1tool ?

 

 

 

Edit: Ενταξει τα καταφερα :P

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα διαφορες rom. Ολες με προβληματα. Εχετε να προτεινετε καποια σταθερη, smooth μπας και σταματησω τα βαλε-βγαλε;:O

Τωρα εβαλα την ελληνικη ics και δεν μπορω να αντεξω με τιποτα το lag και το κακο scroll.:(

Εχει δοκιμασει κανεις την cyanogenMod; Διαβαζω οτι ειναι μονο για το Neo και οτι στο Νeo V δεν δουλευει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1518563

Αυτην εχω τωρα και ειναι πολυ καλη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορω να κατεβασω το fastboot δεν λειτουργει το site ..Μπορω απο καπου αλλου?
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα τα links στην πρώτη σελίδα του οδηγού, μπορείς να το κατεβάσεις από εκεί.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα τα links στην πρώτη σελίδα του οδηγού, μπορείς να το κατεβάσεις από εκεί.

 

Ευχαριστω ;) Κανω την διαδιακασια για τον κερνελ αριβως ετσι πως ειναι γραμμενη αλλα μου βγαζει στο παραθυρο εντολων waiting for device και μενει εκει :wacko:

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ή το κινητό δεν έχει συνδεθεί σε fastboot mode, ή δεν έχουν περαστεί οι drivers. Διάβασε παλιότερες δημοσιεύσεις στο παρών, δες αν υπάρχουν οι adb drivers στον υπολογιστή σου, και πες μας να δούμε.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ή το κινητό δεν έχει συνδεθεί σε fastboot mode, ή δεν έχουν περαστεί οι drivers. Διάβασε παλιότερες δημοσιεύσεις στο παρών, δες αν υπάρχουν οι adb drivers στον υπολογιστή σου, και πες μας να δούμε.

 

Σε fastboot εχει μπει σιγουρα.. Για τους drivers που λες, εννοεις να κανω το 3α απο τον οδηγο σου?

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Όταν το συνδέεις το κινητό, πρέπει να αναγνωρίζεται στη διαχείριση συσκευών ως adb interface, χωρίς κάποιο θαυμαστικό. Πως στο εμφανίζει?

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Όταν το συνδέεις το κινητό, πρέπει να αναγνωρίζεται στη διαχείριση συσκευών ως adb interface, χωρίς κάποιο θαυμαστικό. Πως στο εμφανίζει?

 

S1boot με κιτρινο θαυμαστικο .. Ετσι το εμφανιζει :confused:

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τότε οι σωστοί drivers, δοκίμασε να τους περάσεις πάλι, διαβάζοντας συνάμα και τις υπόλοιπες σελίδες, έχουν αρκετές πληροφορίες για αυτό το πρόβλημα.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τότε οι σωστοί drivers, δοκίμασε να τους περάσεις πάλι, διαβάζοντας συνάμα και τις υπόλοιπες σελίδες, έχουν αρκετές πληροφορίες για αυτό το πρόβλημα.

 

Τωρα δεν μου περναει τους drivers... Μπηκα και σε ασφαλη λειτουργια οπως τον οδηγο, τιποτα . Μηπως φταει η λειτουργια mtp που εχω στο κινητο;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...