Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] HTC One S


petros11
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και τα 2 έχουν fm ραδιόφωνο.

 

Μπορείς να πεις κάποιο σχόλιο για τη μπαταρία του ;

Βγάζει άνετα τη μέρα ή πρέπει να κουβαλάς και το φορτιστή μαζί α-λα EVO ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορείς να πεις κάποιο σχόλιο για τη μπαταρία του ;

Βγάζει άνετα τη μέρα ή πρέπει να κουβαλάς και το φορτιστή μαζί α-λα EVO ;

Είναι εντελώς άκυρο να σχολιαστεί αυτονομία σε τέτοια pre release συσκευή. Παρόλα αυτά η προσωπική και ίσως αυθαίρετη μου εκτίμηση είναι ότι μπορεί να έχει μεγαλύτερη διάρκεια από το EVO αν και με ελάχιστα μικρότερη μπαταρία. Σε αυτό θα βοηθήσει βασικά ο Krait επεξεργαστής που φοράει (28nm), έναντι του Scorpion (45nm) που φοράει το EVO, καθώς και η S-Amoled που έχει μικρότερη κατανάλωση, ειδικά σε σκούρα background.

 

 

BTW ένα ευχαριστώ στον φίλο qosmio που μοιράστηκε μαζί μας τις εντυπώσεις του... :)

Link to comment
Share on other sites

Τυχερε φιλε να σε ρωτησω και εγω αν η καμερα του s ειναι καλη σε εσωτερικους χωρους και γρηγορη στο ανοιγμα,focus κ ταχυτητα οσο τα hands on στην εκθεση?

Επισης η amoled στο S πως φαινετε στην απεικονιση σε σχεση με τη μη amoled του X?

Ευχαριστω!:)

 

Η κάμερα ναι. Είναι !!!ταχύτατη!!! με πολλές ρυθμίσεις που ίσως σε κάποιους να χρειαστούνε και όπως το έδειχνε στην έκθεση.

Δεν βγάζει καλύτερες φώτο απο το Arc που έχω αλλά μην ξεχνάμε οτι δεν έχω το τελικό..

Το X έχει SLCD αλλά έχει απροβλημάτιστο μαύρο σε σχέση με την AMOLED και τα 2 είναι τόσο καλά που πιστεύω πως η επιλογή έχει να κάνει με το μέγεθος και την δύναμη του επεξεργαστή και οχι με την ποιοτητα οθόνης..

Κάνει οτι άλλο κινητό είχα μέχρι τώρα να δείχνει φτωχός συγγενής... είναι λεπτό, ελαφρύ, με φοβερή οθόνη ταχύτερο απο το nexus και με όλα τα καλούδια του Sense που προσωπικά μου άρεσε και μου αρέσει με όλες τις ευκολίες που έχει....

 

Μπορείς να πεις κάποιο σχόλιο για τη μπαταρία του ;

Βγάζει άνετα τη μέρα ή πρέπει να κουβαλάς και το φορτιστή μαζί α-λα EVO ;

 

Από χθες το βράδυ ( περίπου 23.00) που το φόρτισα (με ελάχιστη χρήση ομολογώ) και με wifi ανοιχτό είναι τώρα ( 17.00) στο 90% η μπαταρία

 

Είναι εντελώς άκυρο να σχολιαστεί αυτονομία σε τέτοια pre release συσκευή. Παρόλα αυτά η προσωπική και ίσως αυθαίρετη μου εκτίμηση είναι ότι μπορεί να έχει μεγαλύτερη διάρκεια από το EVO αν και με ελάχιστα μικρότερη μπαταρία. Σε αυτό θα βοηθήσει βασικά ο Krait επεξεργαστής που φοράει (28nm), έναντι του Scorpion (45nm) που φοράει το EVO, καθώς και η S-Amoled που έχει μικρότερη κατανάλωση, ειδικά σε σκούρα background.

 

 

BTW ένα ευχαριστώ στον φίλο qosmio που μοιράστηκε μαζί μας τις εντυπώσεις του... :)

 

Η τελική πιστεύω πως θα είναι καλύτερη και απο θέμα optimization του software.

Ενα είναι σίγουρο... το κινητό είναι απίστευτο...

και ναι θεωρείτε μεσαία κατηγορία οχι σε σχέση με τα παλιά αλλά με τα νεα που θα κυκλοφορήσουν καθώς πλέον τα υψηλής κατηγορίας είναι 4πυρηνα με μεγαλύτερες οθόνες..

 

Η samoled οθονη του s ειναι καλυτερη απο την slcd2 ips του x? Το μαυρο δεν ειναι πιο μαυρο στο s?

Είναι απροβλημάτιστο.. τα δοκίμασα και κάτω από τον ήλιο... κανένα δεν με προβλημάτισε.

Είναι και τα 2 άξιοι αντιπρόσωποι της επόμενη γενιάς κινητών.. αναμένουμε βέβαια το GS3.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη ψηφίζετε? Γκρι ή Μαύρο?

 

Mαύρο χαλαρά.

 

qosmio: Σε ευχαριστούμε για τις απαντήσεις/ εντυπώσεις.

 

Πολύ καλά νούμερα αναμονής :D

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο κινητό αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι πρέπει να ακολουθούν τις βλακείες τις Apple και να αφαιρούν πράγματα αντί να προσθέτουν. Αναφέρομαι φυσικά στην απουσία SD Card slot και την ενσωματωμένη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Η απλά για ταχύτητα, μιας και ουσιαστικά η sd είναι το πιο αργό πράμα στο κινητό... Αν και θα μπορούσαν απλά να βάλουν τεράστιο αποθηκευτικό χώρο για τις εφαρμογές και ένα slot για όσους θέλουν κάτι παραπάνω ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε με πειράζει τόσο η απουσία SD slot αφού θεωρώ τα 16GB υπεραρκετά για τις δικές μου ανάγκες. Αυτό που δε μου αρέσει καθόλου είναι η ενσωματωμένη μπαταρία. Πρέπει δηλαδή όπου πάω να ψάχνω για πρίζα να φορτίσω το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

παιδια και τα 2 ειναι λαθος να μην υπαρχουν.

γιατι?

γιατι ναι μπορει να ειναι οτι πιπο αργο σε ενα κινητο η καρτα μνημης.εγω ομως,αγου εχει και τα νεα ακουστικα που ακους καλα μουσικη θελω να χω οοοοολη μου την μουσικη μεσ.θελω να δω και κανα εργακι και θελω και να βαλω οτι υπαρχει στο δωρεαν μαρκετ του ανδροιδ (ενα απο τα + που λανσαρει εμπορικα η πλατφορμα)με τα 16 δεν μπορω.θα μ πειτε υπαρχει το ντρομποξ.οχι ρε φιλε.στο χωριο μου δεν εχει ιντερνετ....η στη τελικη θελω να ειμαι σε μουντ πτησης χωρις σημα κινητης και υοαρκτο γουαι φαι....

Η μπαταρια....

βαλε μια μπαταρια που με λειτουργια ολου του κινητου και οχι οθονη στο μισο,ανενεργης τις αυτοματες ενημερωσεις κλπ θα κραταει και οκ.ΑΛΛΛΑ στα μισα της μερας θα εισαι οφ.αρα το θεμα δεν ειναι να χεις ρευμα.γιατι αν εχεις ρευμα και 5 λεπτα να κραταει η μπαταρια δε σε πειραζει.το θεμα ειναι να χεις κινητο οταν δεν εχεις ρευμα....και να χεις κινητο οχι ακινητο...

κατα τα αλλα καλο κινητο αλλα με 500 ευρω πρεπει να χεις τα παντα.ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ουτε μπ3,ουτε φορτιστες ηλιου,σκιας,ρευματος κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πειράζει πιο πολύ απ' όλα το θέμα της μη αφαιρέσιμης μπαταρίας. Οκ, μπορεί να κερδίζει ένα χιλιοστό στο design, αλλά όταν φάει τα ψωμιά της, τι υποτίθεται πως θα κάνω?

1) Θα πετάξω το κινητό?

2) Θα ακριβοπληρώσω το service της HTC?

3) Θα το παίξω τεχνικός εγώ, ενώ ξέρω πως δεν το κατέχω?

 

δηλαδη με τα προβληματακια του galaxy note και nexus

Επιγραμματικά για εμάς που δεν τα έχουμε ζήσει?

Link to comment
Share on other sites

@ lefteris PenTile screen can appear grainy, pixelated, speckled, with blurred text on some saturated colors and backgrounds when compared to RGB stripe color.

 

Για τα μοντελα One S και X υπαρχει το HTC One X Media Link HD DG H200 για ασυρματη συνδεση με HDTV

Το εχει το expansys http://www.expansys.com.gr/htc-one-x-media-link-hd-dg-h200-incl-hdmi-cable+eu-plug-based-sku-229953/

 

- Stream content to any HDMI enabled TV

- Mirrors what is on your phones screen

- Supports up to 1080p video and audio

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πειράζει πιο πολύ απ' όλα το θέμα της μη αφαιρέσιμης μπαταρίας. Οκ, μπορεί να κερδίζει ένα χιλιοστό στο design, αλλά όταν φάει τα ψωμιά της, τι υποτίθεται πως θα κάνω?

1) Θα πετάξω το κινητό?

2) Θα ακριβοπληρώσω το service της HTC?

3) Θα το παίξω τεχνικός εγώ, ενώ ξέρω πως δεν το κατέχω?

 

 

Επιγραμματικά για εμάς που δεν τα έχουμε ζήσει?

 

 

 

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ!!!!!!

Δεν ειχα σκεφτει κατι τετοιο.

ποσο χρονο ζωης δινει στην ματαρια?καιποιο το κοστος αλλαγης της?

αν εμενα το παιξει νωρις η μπαταρια γιατι να τα σκασω και για σερβις!!!!

 

-------------------------

μολις εστειλα μειλ στην εταιρια.ρωταω ποιος ειναι ο χρονος ζωης της μπαταριας (αν και αυτο θα ειναι γενικο γιατι αλλη χρηση κανει ο καθενας και κατω απο αλλες συνθκες.πχ καλυψη δικτυου)

παραλληλα ρωταω ποιοι ειναι το κοστος και αν καποιος δει οτι η μπαταρια δεν αποδιδει μεσα στα 2 χρονια αν θα εχει οικονομικη επβαρνση στο σερβις η αν θα πληρωνει μονο την μπαταρια.

θα ποσταρω την απαντηση

Edited by geovrettos1908
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την HTC.

 

Σχετικά με το ζήτημά σας, η συσκευή έχει 2 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία αγοράς, αυτό ισχύει και για την μπαταρία από την στιγμή που είναι στο σώμα της συσκευής. Για να να γίνει αλλαγή της μπαταρίας μέσα στην εγγύηση θα πρέπει να ελεγχθεί η συσκευή από το service και αν υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία το οποίο δεν οφείλεται από κατάχρηση του χρήστη ή από εισαγωγή ξένου λογισμικού τότε γίνεται επισκευή ή αντικατάσταση (ανάλογα) μέσα στην εγγύηση.

 

Μπορείτε επίσης να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 00800-126-878 και για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επισκεφτείτε την παρακάτω ιστοσελίδα μας http://www.htc.com/europe/CA_Hotline.aspx.

 

Σας ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για την συνεχή υποστήριξη.

 

Με εκτίμηση,

HTC

 

με αλλα λογια να μας πουν και ποσο θα χρησημοποιουμε το τηλ μας...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η μπαταρία έχει κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα στην αντικαθιστούν. Τώρα όταν η μπαταρία "πέσει" από την χρήση, κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν περάσει τα 2 χρόνια της εγγύησης και θα κοστολογούν κάποιο ποσό, σαφώς μεγαλύτερο από το να αγόραζες απλά μια άλλη μπαταρία. Από την στιγμή όμως που θα έχει περάσει η εγγύηση, θα μπορείς να το πας όπου θες, με σαφώς μικρότερο κόστος. Αυτό είναι το κακό των smartphones με ενσωματωμένη μπαταρία...

 

Το θετικό που βλέπω με την επιλογή αυτή είναι η "μονομπλόκ" αίσθηση που θα δίνει το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι γιαυτους που το παίρνουν και το δίνουν μετά από λίγο καιρό δε θα.υπάρχει ουδέν πρόβλημα σε αντίθεση π.χ. με όσους παίρνουν 1 συσκευή με σκοπό να τη κρατήσουν καιρό,η χειρότερα αν αυτοί τη πάρουν μεταχειρισμενη κοντά στο όριο της εγγύησης!

 

Σε κάθε περίπτωση και όχι μόνο για το παραπάνω λόγο είμαι κατά της ενσωματωμενης μπαταρίας

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την πρώτη στιγμή που το είδα μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ... Όχι για μένα αλλά για την γυναίκα αλλά κατά τα Χριστούγεννα.. Και όπως γραφείο και ο φίλος είναι γρήγορο και πολύ καλή κάμερα.. Επίσης λεπτό και καλοσχεδιασμενο... Όσοι έχουν παραπάνω ανησυχίες πάνε σε άλλα μοντέλα γεμάτη είναι η αγορά.. ΤΟ γκρι με τραβάει παραπάνω..

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Από τώρα μέχρι τα χριστούγεννα πέφτει κάπως μακριά:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από τώρα μέχρι τα χριστούγεννα πέφτει κάπως μακριά:)

 

Και έτσι όπως μας πάνε ούτε για Πάσχα δεν το βλέπω...!!

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

500 ευρω ειναι πολλα λεφτα για την κατηγορια του. Βεβαια ο επεξεργαστης του ειναι 2 φορες πιο γρηγορος απο iphone 4s, galaxy s2 και note. Σαν μειονεκτηματα ειναι η fixed μπαταρια και η fixed καρτα μνημης (9 απο τα 16GB user free).
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...