Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oxoxoox εχω jely bean rooted σε locked bootloader :p

 

Φίλε το έκανες root με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250101

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έκανες root με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250101

 

παρομιο... απλός το sin editor του flashtool δεν δουλεύει σωστά για κάποιο λόγο βρήκα με άλλον τρόπο

 

το εχο κάνει παλιά σε κάποιες άλλες συσκευές και είπα να δοκιμάσω και τώρα και έγινε ολα οκ

 

παιδεύτηκα λίγο με το flashable zip στο τέλος γιατί για κάποιο λόγο δεν έδινε σωστά permisions αλλά βρήκα άκρη

 

λοιπόν να τι έκανα

1. extract με winrar απο το .ftf το system.sin

2. decrypt to system.syn με το sin2bin σε bin

3. mount bin με το DiskInternals Linux Reader και extract όλου του περιεχόμενου σε έναν φάκελο

4. προσθήκη του superuser app και binary

5. έφτιαξα ενα flashable zip (το πώς μιν ρωτάτε και εγώ παιδεύτηκα με τα permisions λίγο) με τα αρχεία αυτά (μόνο system δλδ)

6. μεταφέρετε το αρχείο στην μνήμη κινητού και bootarete απο την cwm κάνετε wipe all και flasarete το zip σας (προϋποθέτει βεβαία να έχετε rooted ics i gb με cwm περασμένο)

7. ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΟ ΚΙΝΙΤΟ (ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙ ) απλός το κλίνετε

8. βάζετε το κινητό σε flash mode μπαίνετε στο flashtool και φλασαρετε το ftf αρχείο σας με το jely bean και επιλέξτε να μην φλασαρει το system

όταν τελειώσει ξεκινήστε το κινείτο και όλα καλά rooted

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

παρομιο... απλός το sin editor του flashtool δεν δουλεύει σωστά για κάποιο λόγο βρήκα με άλλον τρόπο

 

το εχο κάνει παλιά σε κάποιες άλλες συσκευές και είπα να δοκιμάσω και τώρα και έγινε ολα οκ

 

παιδεύτηκα λίγο με το flashable zip στο τέλος γιατί για κάποιο λόγο δεν έδινε σωστά permisions αλλά βρήκα άκρη

 

Θα μπορούσες να μας κάνεις έναν οδηγώ όπως το έκανες εσύ μόλις μπορέσεις να το κάνουμε και εμείς που δεν έχουμε ιδέα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας κάνεις έναν οδηγώ όπως το έκανες εσύ μόλις μπορέσεις να το κάνουμε και εμείς που δεν έχουμε ιδέα;

 

Ευχαριστώ.

 

έκανα edit το post μου δες ξανά

είναι μια διαδικασία πάντως........... εγώ το έκανα καθαρά να δω αν γίνετε και μόνο

 

+ Μόλις τεσταρα το παλιό recovery για locked bootloader (για ics) δουλεύει κανονικά στο jb

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

το flashable zip αρχείο που έφτιαξες δεν κάνει για όλα τα xperia p ;

Εάν κάνει δεν μπορείς να το κάνεις upload εδώ να μην μπαίνουμε σε τέτοια διαδικασία όλοι μας που δεν είμαστε και πολύ σχετικοί ;

 

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

το flashable zip αρχείο που έφτιαξες δεν κάνει για όλα τα xperia p ;

Εάν κάνει δεν μπορείς να το κάνεις upload εδώ να μην μπαίνουμε σε τέτοια διαδικασία όλοι μας που δεν είμαστε και πολύ σχετικοί ;

 

Ευχαριστώ .

 

545 mb είναι δεν έχω τώρα δικιά μου σύνδεση (κοινός κλέβω τον γείτονα μέχρι να ενεργοποιηθεί κατά της 10 μαΐου δικια μουθ....... και ποιανο με 1 γραμμή θα μου πάρει αιώνα να ανέβει..........

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εχω ακομη την 6.1.1.Β.1.54 θα πρεπει πρωτα να μου ερθει update για την .75 κ μετα να περιμενω για jb?επισης οταν ερθει εκεινη η ευλογημενη ωρα :lol: θα πρεπει υποχρεωτικα να κανω clean install και αν ναι με καλυπτει να πατησω απλως 'επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων'?
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εχω ακομη την 6.1.1.Β.1.54 θα πρεπει πρωτα να μου ερθει update για την .75 κ μετα να περιμενω για jb?επισης οταν ερθει εκεινη η ευλογημενη ωρα :lol: θα πρεπει υποχρεωτικα να κανω clean install και αν ναι με καλυπτει να πατησω απλως 'επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων'?

 

Δεν χρειάζεται να σου ρθουν με τη σειρά οι αναβαθμίσεις. Μπορεί να σου ρθει με την μία η JB.

Όσον αφορά στην εγκατάσταση θα πατήσεις την επιλογή που λέει επαναφορά και αναβάθμιση στο SEUS και όταν ανοίξεις το κινητό σου αν θες του πατάς και μία επαναφορά εργοστασιακών μέσω του κινητού για να "κάτσει" καλά η αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Μου ηρθε και εμενα μεσω pc companion η jb! Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερω τι θα πει clean install (νεος στο android)...

Τωρα εχω την 4.0.4 με αριθμο εκδοσης 6.1.1.b.1.54 με kernel 3.0.8+ και δεν το εχω κανει root.

Να εγκαταστησω ελευθερα? Επισης χρειαζεται να κανω backup?

Link to comment
Share on other sites

επαναφορά εργοστασιακών

Zxr νούμερο 2 μας βρήκε:p:p

Clean install έλεγες πάντα!!!

Εγώ που τσεκαρα το πρωί δεν ήρθε κάτι πάντως!Θα το δω σε λίγο που θα πάω σπίτι!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Μου ηρθε και εμενα μεσω pc companion η jb! Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερω τι θα πει clean install (νεος στο android)...

Τωρα εχω την 4.0.4 με αριθμο εκδοσης 6.1.1.b.1.54 με kernel 3.0.8+ και δεν το εχω κανει root.

Να εγκαταστησω ελευθερα? Επισης χρειαζεται να κανω backup?

 

οταν πας να κανεις την εγκατασταση σου εχει 2 επιλογες στην μια επιλογη δεν χανεις αρχεια και στην αλλη επιλογε λεει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εγκατασταση η δευτερη επιλογε ειναι το clean install

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τελειως ασχετη απορια αν ξεχαστεις και αφησεις το κινητο και φορτισει πολλες ωρες δηλαδη ενω ειναι φορτισμενω το αφησεις αρκετα ακομα υπαρχει καποιο προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τελειως ασχετη απορια αν ξεχαστεις και αφησεις το κινητο και φορτισει πολλες ωρες δηλαδη ενω ειναι φορτισμενω το αφησεις αρκετα ακομα υπαρχει καποιο προβλημα??

 

Οχι κανενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σου ρθουν με τη σειρά οι αναβαθμίσεις. Μπορεί να σου ρθει με την μία η JB.

Όσον αφορά στην εγκατάσταση θα πατήσεις την επιλογή που λέει επαναφορά και αναβάθμιση στο SEUS και όταν ανοίξεις το κινητό σου αν θες του πατάς και μία επαναφορά εργοστασιακών μέσω του κινητού για να "κάτσει" καλά η αναβάθμιση.

 

απο μονο του θα μου βγαλει το SEUS κωστα?αυτο δεν ειναι καποιο προγραμμα που πρεπει να το κατεβασεις?ελπιζω να μην λεω βλακειες..:blink:

δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε παντως...:confused:

 

αν κανω αυτο που λεει ο φιλος παραπανω

tzagaritos

οταν πας να κανεις την εγκατασταση σου εχει 2 επιλογες στην μια επιλογη δεν χανεις αρχεια και στην αλλη επιλογε λεει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εγκατασταση η δευτερη επιλογε ειναι το clean install
και επιλεξω απλα να κανω επαναφορα των εργοστασιακων κ μετα να προχωρησω στην εγκαταστση δεν θα ειμαι οκ?
Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

To SUS προτείνει επιλογή ένα απλό install χωρίς επαναφορά....

 

Αυτό έκανα και όλες οι εφαρμογές λειτουργούν άψογα μέχρι στιγμής (όσες δοκίμασα δλδ) και το κινητό δείχνει τουλ κάπως πιο γρήγορο στην απόκριση

 

Μπαταρία αμφιβάλλω να δω διαφορά, δεν μου άρεσε το άσπρο φόντο στην εφαρμογή τηλεφώνου όπως και ο μονόδρομος στο κλείδωμα οθόνης (ούτε pattern, ούτε κωδικός, ούτε μονοπάτι)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο το SEUS ειναι το προγραμμα της Sony για αναβαθμισεις. Αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω λινκ. Κατεβαζεις το προγραμμα στο πισι, το κανεις εγκατασταση και απλα ακολουθεις τις οδηγιες.. Σε μια φαση σου λεει να αναβαθμισεις με δυο επιλογες. Ή εγκατασταση απλη ή εγκατασταση και επαναφορα. Το δευτερο διαλεγεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε 8 ώρες standby,με κλειστό WiFi μου έφαγε 10%.

 

Δεν θέλω να βάλω stamina mode γιατί τη,μέρα σε standby θέλω να έρχονται ειδοποιήσεις και μηνύματα από whatsapp viber etc

Link to comment
Share on other sites

Σε 8 ώρες standby,με κλειστό WiFi μου έφαγε 10%.

 

Δεν θέλω να βάλω stamina mode γιατί τη,μέρα σε standby θέλω να έρχονται ειδοποιήσεις και μηνύματα από whatsapp viber etc

 

Μπορείς να εξαιρέσεις τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...