Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι παιδια...δεν περασα τιποτα...Μολις ανοιξα την καμερα μου εδειξε κανονικα και αμεσως μου γυρισε την εικονα στα πλαγια...

Αυτο που δεν ειχα σκεφθει τοση ωρα ειναι να κανω επανεκινηση !!!!!!!! Εκανα και τωρα δουλευει κανονικα μεχρις στιγμης...

Ουτε τοι μηνυμα για την μνημη μου βγαζει....

Παντως μου φανηκε περιεργο γιατι ο φακος ειναι στην θεση του :D

 

Χμμ μου έχει συμβεί κ μένα..Δε τσέκαρα κάμερα αλλά ήμουν στη συλλογή κ δε γύριζε με τίποτα.πουθενά δεν έκανε αυτόματη περιστροφή.Όντως με restart έστρωσε

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο εμενα! Διαβασα αρκετες σελιδες για το xperia p , πριν αποφασισω να ποσταρω εδω! Απο αυτα που καταλαβα τα προβληματα τα βγαζει σχεδον σε ολες τις συσκευες η αναβαθμιση απο ICS -> σε JB σωστα?? Επειδη ενδιαφερομαι να παρω την συγκεκριμενη συσκευη, θελω να μου πειτε με το χερι στην καρδια: 1) αξιζει η αγορα του xperia p αυτη την εποχη, την στιγμη μαλιστα που εχουνε βγει καινουρια μοντελα απο την σονυ? (xperia l π.χ) 2) Αν την αγορασω εχει προεγκατεστημενη την ICS 4.0. η κανω λαθος? δεν θα ειχα κανενα προβλημα να παραμεινω σε ics 4.0 και να δουλευουνε οοοολα ρολοι! Δουλευουν ομως??:worry: 3) τοσο μεγαλη διαφορα εχει η ics απο thn jb?? δεν νομιζω κατα την δικη μου γνωμη..! Επισεις σχετικα με την μπαταρια που διαβαζω διαφορα... με σχετικα σκληρη χρηση, ( 1-2 ωρες σερφαρισμα, 1-2 ωρες wats app,και Viber,3g wifi εννοειται καμια 6-7κλησεις συνολικα 1,5 -2ωρες, φωτεινοτειτα στο 40-60%) 12-15 ωρες μπορει να βγαλει ??

Παρακαλω λοιπον εσεις ολοι που το εχετε λιωσει.. :happy: το κινητο στο ψαξιμο, να με βοηθηστε μηπως και προβω στην αγορα του

Υ.Γ προς το παρον δεν θα ηθελα να βαλω custom rom,(γιατι δεν θα καλυπτομαι σε περιπτωση που θελω να το στειλω service...) εκτος και αν και μονο αν η custom rom ειναι μονοδορμος... :confused:

ευχαριστω.

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια . ειμαι αναμεσα στο xperia P και το Huawei ascent P1. Και τα δυο ειναι στην ιδια τιμη (200€)

ποιο προτεινετε να διαλεξω?

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :D

Αφορα και τους δυο σας μιας και αναφερεστε στο ιδιο θεμα σχεδον....

Καταρχην εδω οι πιο πολλοι θα σας πρωτεινουμε το Xperia P ;) ....Λιγοι ειναι αυτοι που αφησαν το αυτο το κινητο και πηραν αλλο...Καποιοι αλλοι το εχουν παραλληλα με καποια αλλη συσκευη...Το κινητο εχει κατι που σε τραβαει απο την πρωτη ματια...

Εγω πρωτεινω να το παρετε αλλα να το κρατησετε σε ics (Αν θυμαμαι καλα εχει ενα θεματακι με την καμερα που δεν δουλευει σωστα στα 8mp...).Η ics εχει διαφορα με την jb οχι τοσο στα γραφικα οσο στα προβλημματα που δημιουργουνται.Βεβαια ολα λυνονται με καποιους πλαγιους τροπους αλλα ολοι μας θελουμε αυτο που πληρωνουμε να δουλευει σωστα χωρις παρεμβασεις...

Απο εκει και περα....Η μπαταρια του ειναι η μεγαλη του αδυναμια (σε σχεση της χωριτικοτητας με αυτα που μπορει και πρεπει να κανει το κινητο ως smartphone). Εγω την θεωρω μικρη γιαυτο το κινητο...Βεβαια αυτο εχει να κανει και με την χρηση του κινητου.

georgekap1 γιαυτα που θες να χρησιμοποιησεις θα σε βγαλει...Βεβαια θα πρεπει να γινουν και οι αναλογες ρυθμισεις στην συσκευη...

Την εγγυηση και το service δεν το χανεις...Θεωρητικα χανεις την εγγυηση αν ξεκλειδωσεις τον bootloader αλλα αυτο δεν συνισταται για καινουργιο κινητο εκτος αν εχεις ακρες για να το φτιαξεις χωρις μεγαλο κοστος αν γινει κατι...

Το να κανεις το κινητο root για να περασεις μια custom rom δεν χανεις τιποτα....Απλος αν γινει κατι και χρειαστει service το επαναφερεις στην αρχικη του μορφη ευκολα....

Τωρα αν αξιζει η αγορα του....Αναλογα τι λεφτα διαθετεις και ποσο θελεις να το ψαξεις...Κινητο με αλουμινιο ,8mp , dual core και ολα τα υπολοιπα που προσφερει δυσκολα θα βρεις στην ιδια τιμη...Σιγουρα με παραπανω χρηματα θα βρεις κατι καλυτερο.

Ομως πρεπει να σκεφτεις οτι ειναι και ενα κινητο που δεν πρωκειται να συνεχιστουν οι αναβαθμισεις του android ...Τελευταια ηταν η jb...εκτος αν συνεχισουν οι custom roms ...

Oficial παντως δεν εχει....

Θα γραψουν και αλλα παιδια τις εντυπωσεις τους....Η αποφαση ειναι ομως δικη σας...

Αν αποφασισετε να το παρετε εδω θα ειμαστε εμεις για καθε βοηθεια....;)

 

ΥΓ. Εγω το εχω το κινητο ενα χρονο και κατι και αυτη την στιγμη το εχω με ξεκλειδωτο bootloader και με custom κερνελ και rom που στηριζονται στην τελευταια αναβαθμιση της Jb και δεν εχει χρειαστει ποτε να το παω στο service (εκτος απο μια φορα που το κολλησα :lol: και το εδωσα σε γνωστο τεχνικο να το φτιαξει)...Μπορω να πω οτι τα προβλημματα εχουν ελαχιστοποιηθει αρκετα (παντα για την χρηση που του κανω...Πιο πισω θα δεις κατι screenshot που αφορουν την μπαταρια ).

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα προτεινα να παρετε ενα κινεζικο που ειναι σιγουρο πως δε θα παρει αναβαθμιση και συνεπως προβληματα , τα χαρακτηριστικα τους στα 200 ευρω τυχαια σε ενα μοντελο: Processor Speed (max): 1.5GHz Quad Core,RAM: 1GB, 13 Megapixel Rear Camera + 5 Megapixel Front-Facing Camera,Battery Size: 2000mAh, Display Size: 5 Inch IPS,OS Version: 4.2jb Internal: 16GB,2x SIM Card Slots,GPU: Power VR SGX 544MP,2x Battery,12 month warranty. Γιατι να πληρωνεις ανυπαρκτη εγγυηση Sony που δεν θα ισχυσει ποτε αφου σου βρισκουν παντα υγρασια και χτυπηματα?Για το brand name?Για το bloatware που σου φορτωνουν?Μια αποψη παραθετω χωρις να ειναι ναι και καλα σωστη Edited by ypatios
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια . ειμαι αναμεσα στο xperia P και το Huawei ascent P1. Και τα δυο ειναι στην ιδια τιμη (200€)

ποιο προτεινετε να διαλεξω?

 

ευχαριστω:)

 

ascent p1 υπερβολικά προβλήματα το p από θέμα λογισμικού η κάποιο καλό κινέζικο

 

+όπως έγραψαν και πριν εγγύηση Sony στην Ελλάδα έχει μόνο στα χαρτιά στην πράξη σε βγάζουν πάντα εκτός και σου λένε υγρασία η πέσιμο

σε άλλη χώρα βέβαια άλλο εδώ το κλασσικό ελληνικό φαινόμενο της λαμογιας..

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

ascent p1 υπερβολικά προβλήματα το p από θέμα λογισμικού η κάποιο καλό κινέζικο

 

+όπως έγραψαν και πριν εγγύηση Sony στην Ελλάδα έχει μόνο στα χαρτιά στην πράξη σε βγάζουν πάντα εκτός και σου λένε υγρασία η πέσιμο

σε άλλη χώρα βέβαια άλλο εδώ το κλασσικό ελληνικό φαινόμενο της λαμογιας..

 

φιλε μου καντο μου λιγο πιο λιανα την πρωτη προταση γιατι δεν ειναι πολυ διευκρινιστικο γραπτως.

 

εννοεις "ascent P1 υπερβολικα προβληματα" ή (να διαλεξω το) ascent P1 - υπερβολικα προβληματα το p

 

 

ευχαριστω πολυ οσους απαντησατε :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου. Η δική μου συμβουλή είναι να πας να τα δεις και τα 2 από κοντά. Κι αν είναι δυνατόν να τα λειτουργησεις λιγάκι...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καντο μου λιγο πιο λιανα την πρωτη προταση γιατι δεν ειναι πολυ διευκρινιστικο γραπτως.

 

εννοεις "ascent P1 υπερβολικα προβληματα" ή (να διαλεξω το) ascent P1 - υπερβολικα προβληματα το p

 

 

ευχαριστω πολυ οσους απαντησατε :)

 

οχι ενοω το xperia p έχει πολλά προβλήματα απο θέματα λογισμικού να διαλέξεις το ascent P1

 

xperia p μεν καλύτερο εμφανισιακά και κατασκευαστικά αλλά από προβλήματα (99% λογισμικό) έχει με το κιλό και πολλά δεν λύνονται ...........

 

πάντως στα 180 190 ευρώ που κάνουν θα προτιμούσα ένα τούμπανο κινέζικο

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καντο μου λιγο πιο λιανα την πρωτη προταση γιατι δεν ειναι πολυ διευκρινιστικο γραπτως.

 

εννοεις "ascent P1 υπερβολικα προβληματα" ή (να διαλεξω το) ascent P1 - υπερβολικα προβληματα το p

 

 

ευχαριστω πολυ οσους απαντησατε :)

 

Αν διάβαζες τα προηγούμενα ποστ που έχει κάνει ο demis θα καταλάβαινες:p:p

Εγώ καταλαβαίνω διάλεξε το ascent.

Το p για μένα έχει θέμα με τη μπαταρία,από λογισμικό εντάξει έχει τα λαθάκια του.Αν είχε καλύτερη μπαταρία θα στο πρότεινα.

Εγώ από Χριστούγεννα κ μετά μάλλον χτυπάω το sp

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου. Η δική μου συμβουλή είναι να πας να τα δεις και τα 2 από κοντά. Κι αν είναι δυνατόν να τα λειτουργησεις λιγάκι...

 

φιλε εχω παει σε καμια δεκαριά διαφορετικες μεγαλες αλυσιδες στα πιο κραχτα τους πολυκαταστηματα στη θεσ/νικη και δεν βρηκα πουθενα κανενα απ τα 2. Ολοταχως για το ascent P1 παω μου φαινεται...

 

σας ευχαριστω κ παλι για το χρονο σας:bow:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άνοιξα το κινητό μου έβγαλε οτι ''Γίνεται αναβάθμιση android'' ''Βελτιστοποίηση εφαρμογών''

Και περίμενα να φτάσει από το 0 μέχρι το 176 για να πάει στην αρχική οθόνη.

Άλλο και τούτο...:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι δεν ψαχνετε και στην αγορα των μεταχειρισμενων

Στα 130€ που πηρα το Ρ μου δεν βρισκεις τιποτα καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι δεν ψαχνετε και στην αγορα των μεταχειρισμενων

Στα 130€ που πηρα το Ρ μου δεν βρισκεις τιποτα καλυτερο

 

η καλύτερα από Κίνα κάνα zte τούμπανο και άσε τους άλλους να χορεύουν zte v978 πχ στα 190 ευρώ

 

http://www.pandawill.com/zte-v987-smart-phone-android-41-mtk6589-quad-core-50-inch-hd-ips-screen-80mp-camera-p72638.html

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερα από Κίνα κάνα zte τούμπανο και άσε τους άλλους να χορεύουν zte v978 πχ στα 190 ευρώ

 

http://www.pandawill.com/zte-v987-smart-phone-android-41-mtk6589-quad-core-50-inch-hd-ips-screen-80mp-camera-p72638.html

Το ίματζ, την κατασκευή, το όνομα, τι κρατάς στα χέρια σου, δεν τα κοιτάς? Τι κινέζικα.....ΟΥΤΕ ΚΑΝ.

Προσωπικά τα μόνα ''προβλήματα'' που μου έχει βγάλει είναι το ελαφρύ λαγκάρισμα αν πέσει η ραμ, και το όχι καλό σκρόλινγκ στις κλήσεις. Επίσης η μπαταρία κρατάει 1 μέρα και.

Το πρόβλημα με την εισερχόμενη κλήση που αργεί να μπει ο ήχος, δεν μου το έχει παρουσιάσει ποτέ.

Έσυ το Ρ, το έχεις βγάλει το χειρότερο κινητό που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίματζ, την κατασκευή, το όνομα, τι κρατάς στα χέρια σου, δεν τα κοιτάς? Τι κινέζικα.....ΟΥΤΕ ΚΑΝ.

Προσωπικά τα μόνα ''προβλήματα'' που μου έχει βγάλει είναι το ελαφρύ λαγκάρισμα αν πέσει η ραμ, και το όχι καλό σκρόλινγκ στις κλήσεις. Επίσης η μπαταρία κρατάει 1 μέρα και.

Το πρόβλημα με την εισερχόμενη κλήση που αργεί να μπει ο ήχος, δεν μου το έχει παρουσιάσει ποτέ.

Έσυ το Ρ, το έχεις βγάλει το χειρότερο κινητό που υπάρχει.

 

loll

sony πλέον κινέζικο κλπ να συνεχίσω?

 

και από θεμα κατασκευής εχω σαν κύριο κινητό oppo find 5 (ΚΙΝΕΖΙΚΟ) πατάει οτιδήποτε κυκλοφορεί εκεί έξω από θέμα ποιότητας κατασκευής και έχει μια φορά στης δύο βδομάδες αναβαθμίσεις και προσθήκες δυνατοτήτων και λειτουργειων α ναι και να μην ξεχάσω έχει μια από της καλύτερες οθόνες στα smartphone ένα κλικ καλύτερη από του one μάλιστα

 

κατά άλλα ΚΙΝΕΖΙΚΟ

 

βεβαία δεν κάνει για ένα πράγμα να πουλάω μούρη στην καφετερία.............εε κοινός δεν κάνει για ελλαδα

 

αν τρολλαρεις πάντως καλή τρολλια έπιασε κανονικότατα :p

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

loll

sony πλέον κινέζικο κλπ να συνεχίσω?

 

και από θεμα κατασκευής εχω σαν κύριο κινητό oppo find 5 (ΚΙΝΕΖΙΚΟ) πατάει οτιδήποτε κυκλοφορεί εκεί έξω από θέμα ποιότητας κατασκευής και έχει μια φορά στης δύο βδομάδες αναβαθμίσεις και προσθήκες δυνατοτήτων και λειτουργειων α ναι και να μην ξεχάσω έχει μια από της καλύτερες οθόνες στα smartphone ένα κλικ καλύτερη από του one μάλιστα

 

κατά άλλα ΚΙΝΕΖΙΚΟ

 

βεβαία δεν κάνει για ένα πράγμα να πουλάω μούρη στην καφετερία.............εε κοινός δεν κάνει για ελλαδα

 

αν τρολλαρεις πάντως καλή τρολλια έπιασε κανονικότατα :p

 

Ο καθένας μας έχει την άποψή του και από την στιγμή που εκφράζεται κόσμια είναι καλοδεχούμενη. Και φυσικά δεν κατατάσσεται ως τρολάρισμα επειδή δεν συμπίπτει με την δική μας.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός και να μην προχωρήσουμε σε περεταιρω άσκοπα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας έχει την άποψή του και από την στιγμή που εκφράζεται κόσμια είναι καλοδεχούμενη. Και φυσικά δεν κατατάσσεται ως τρολάρισμα επειδή δεν συμπίπτει με την δική μας.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός και να μην προχωρήσουμε σε περεταιρω άσκοπα μηνύματα.

 

καλά το βουλώνω

Link to comment
Share on other sites

loll

sony πλέον κινέζικο κλπ να συνεχίσω?

 

και από θεμα κατασκευής εχω σαν κύριο κινητό oppo find 5 (ΚΙΝΕΖΙΚΟ) πατάει οτιδήποτε κυκλοφορεί εκεί έξω από θέμα ποιότητας κατασκευής και έχει μια φορά στης δύο βδομάδες αναβαθμίσεις και προσθήκες δυνατοτήτων και λειτουργειων α ναι και να μην ξεχάσω έχει μια από της καλύτερες οθόνες στα smartphone ένα κλικ καλύτερη από του one μάλιστα

 

κατά άλλα ΚΙΝΕΖΙΚΟ

 

βεβαία δεν κάνει για ένα πράγμα να πουλάω μούρη στην καφετερία.............εε κοινός δεν κάνει για ελλαδα

 

αν τρολλαρεις πάντως καλή τρολλια έπιασε κανονικότατα :p

Tην τρολλια βρε ανθρωπε που την είδες? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tην τρολλια βρε ανθρωπε που την είδες? :lol:

 

Στο ότι δεν έχεις το lagαρισμα στις κλήσεις:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι δεν έχεις το lagαρισμα στις κλήσεις:p
Πέρα από την πλάκα δεν έχω όντως! :)

Απλά δεν ξέρει τι είναι τρολλ...

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι δεν έχεις το lagαρισμα στις κλήσεις:p

 

Καλα αυτο δεν το εχω και εγω....'Η τουλαχιστον εχει να μου εμφανιστει πολυ καιρο...;)

Παντως παιδια δεν ειναι και αχρηστο το κινητο...Στις συγκεκριμενες ερωτησης που εκαναν τα παιδια πιστευω οτι αντεπεξερχεται ανετα...

Τωρα το τι θα διαλεξει ο καθενας ειναι προσωπικο θεμα....

Παντως θα δωσω εν + στον φιλο που ειπε για μεταχειρισμενο (οποιαδηποτε συσκευη...).

Και εγω ελαφρος μεταχειρισμενο το ειχα παρει στην μιση τιμη απο την αρχικη του....:D και στα χερια μου εχει τραβηξει οτι εχει τραβηξει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...