Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει βαλει κανενας gps στο κινητο..? Εχετε να μου προτεινετε κατι? :)

 

Navigon φιλε μου εμενα με καλύπτει! :dash:!!!

 

καλησπερα παιδια.. εμενα το κινητο μου εχει παρουσιασει διαφορα, το αγορασα πριν 3βδομαδες και μου μπηκε κατευθειαν το νεο λογισμικο οποτε δε μπορω να ξερω αν το προβλημα ειναι λογω λογισμικου ή εξαιτιας της συσκευης!

Τις πρωτες μερες ολα ηταν μια χαρα.. αλλα ξαφνικα εχει αρχισει να μου κανει απιστευτα κολληματα! τα πληκτρα αφης που βρισκονται στην κατω μπαρα πατιουνται μονα τους απο το πουθενα.. χωρις καν να τα αγγιζω! Με αποτελεσμα να εχει καταντησει κουραστικο καθε φορα που παω να κανω κατι πχ να γραψω sms με πατιεται απο μονο του το πληκτρο και με πεταει πισω και φυσικα μου κανει κι εμενα τα τρελα οταν με παιρνουν κι οταν προσπαθω να παρω τηλεφωνο!

 

Προβληματα εχουν ολοι πανω κατω με J,B σε ics δεν ειχα κατι τετοιο !!! αυτο με το dialer το εχουν ολοι!!!:( Εγω αποφασισα να αλλαξω ρομ!!!!! :geek:

 

κρίμα!! :cry: αν κανουμε un lock δεν μπορουμε να lockaroume το boot loader παλι? :blink:

 

Το διαβασα γινετε lock boot loader αλλα οχι επίσημα..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει βαλει κανενας gps στο κινητο..? Εχετε να μου προτεινετε κατι? :)

 

Εγκατέστησε το Sygic GPS Navigation από το Play Store της Google και μέσα από την εφαρμογή κατέβασε (μέσω wi-fi) και βάλε τον χάρτη της Ελλάδας.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο περίπου και δουλεύει άψογα...

Link εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5zeWdpYy5hdXJhIl0.

:) :D :clap:

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το Sygic GPS Navigation από το Play Store της Google και μέσα από την εφαρμογή κατέβασε (μέσω wi-fi) και βάλε τον χάρτη της Ελλάδας.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο περίπου και δουλεύει άψογα...

Link εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5zeWdpYy5hdXJhIl0.

:) :D :clap:

 

Ναι κ για το Sygic εχω ακούσει καλα λογια να μην λεω ψεματα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γειά σας.

Πήρα κι εγώ το Ρ και πραγματικά είμαι ευχαριστημένος.

Αυτό που δεν μπορώ να κάνω αν και έχει την επιλογή, είναι να βάλω ταχεία κλήση.

Αυτό που βάζεις επαφές στα νούμερα απο 2 εως 9 και πατώντας τον αριθμό, σε πάει κατευθείαν στην επαφή.

Παρόλο που έχει επιλογή ταχείας κλήσης, όταν το βάζω, δεν κρατάει τον αριθμό.

Ξέρει κανένας τί γίνεται ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα!! :cry: αν κανουμε un lock δεν μπορουμε να lockaroume το boot loader παλι? :blink:

 

μπορούμε αλλά εγγύηση δεν γυρνάει

Link to comment
Share on other sites

το έχω προσέξει και αυτό το bug βλακες μπέρδεψαν στην περίπτωση του dialer system sounds με media sounds...

πάνε βάλε ένα τραγούδι στο player και βάλε φωνή τέρμα μετά δοκίμασε πάλι το dialer και λογικά θα έχει ήχο

 

Ναι κατι εκανα και τωρα εχει ηχο :)

 

Παντος η JB εχει στρωσει και δεν εχω κανενα παραπονο κολληματα πουθενα!!!Η μπαταρια 1 μερα ανετα με χρηση wifi περιπου 4 ωρες και οθονη ανοιχτη με βγαζει 7-8 ωρες!!Καλα ειναι πιστευω

To μονο που με πειραζει λιγο ειναι οταν τραβαω φοτο και παταω για να την δω αργει λιγο κανα 3 δευτερολεπτα...Αλλα τι να κανεις δεν μπορεις να τα εχεις ολα :)

Edited by darkstan7
Link to comment
Share on other sites

τι γινεται τελικα με το προβλημα στις κλησεις...βρεθηκε λυση??? πριν το P ειχα htc wildfire s το οποιο το εκανα ροοτ και αλλαξα ρομ...αν κανω στο P με συμφερει?? σε τι θα κερδισω και σε τι θα χασω?? ποια ρομ μου προτεινετε?? πως γινεται??? (συγνωμη που ειμαι τοσο ασχετος αλλα προσπαθω να μαθαινω) ευχαριστω!!! :) Edited by JimmyTrelas
Link to comment
Share on other sites

και το ιδιο προβλημα εχω με το album.....να κατεβασω αυτο εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alensw.PicFolder&feature=search_result αξιζει???

 

Διαφορετικά αν σου αρέσει το άλμπουμ της συσκευής και δεν θες να αλλάξεις:Εφαρμογές, όλα, άλμπουμ, αναγκαστική διακοπή, εκκαθάριση δεδομένων και επανεκκίνηση. Με αυτόν τον τρόπο δεν έχεις μόνιμη λύση. Γιατί πολύ πιθανον μετά από μέρες να σου ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα. Εμένα για παράδειγμα, από την αρχή της jelly bean χρειάστηκε να το κάνω άλλη μια φορά. Προσωπικά δεν με πειράζει. Δική σου η επιλογή

Link to comment
Share on other sites

και το ιδιο προβλημα εχω με το album.....να κατεβασω αυτο εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alensw.PicFolder&feature=search_result αξιζει???

 

το μοναδικό που αξίζει είναι ότι ποιο πλήρες υπάρχει

 

τι γινεται τελικα με το προβλημα στις κλησεις...βρεθηκε λυση??? πριν το P ειχα htc wildfire s το οποιο το εκανα ροοτ και αλλαξα ρομ...αν κανω στο P με συμφερει?? σε τι θα κερδισω και σε τι θα χασω?? ποια ρομ μου προτεινετε?? πως γινεται??? (συγνωμη που ειμαι τοσο ασχετος αλλα προσπαθω να μαθαινω) ευχαριστω!!! :)

 

ναι προσωρινή λύση αν είσαι root (κάπως διορθώνετε το πρόβλημα με ενα tweak που έφτιαξα εγώ ) αν δεν είσαι root απλός κανε καμία φορά την ημέρα restart αλλιώς παιζει να μην μπορείς καν να απαντάς στης κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

το μοναδικό που αξίζει είναι ότι ποιο πλήρες υπάρχει

 

 

 

ναι προσωρινή λύση αν είσαι root (κάπως διορθώνετε το πρόβλημα με ενα tweak που έφτιαξα εγώ ) αν δεν είσαι root απλός κανε καμία φορά την ημέρα restart αλλιώς παιζει να μην μπορείς καν να απαντάς στης κλήσεις

 

tweak δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

tweak δηλαδη??

 

ρίχνεις το αρχείο local.prop στο /data με root explorer κάνεις restart μετά βλέπεις πως πάει (βέβαια πρέπει να είσαι root όπως έχω γράψει και ποιο πάνω)

https://www.dropbox.com/s/rgjhv53gdlyb91x/local.prop?v=0rc-

Link to comment
Share on other sites

ρίχνεις το αρχείο local.prop στο /data με root explorer κάνεις restart μετά βλέπεις πως πάει (βέβαια πρέπει να είσαι root όπως έχω γράψει και ποιο πάνω)

https://www.dropbox.com/s/rgjhv53gdlyb91x/local.prop?v=0rc-

 

αν κανω root τι κερδιζω και τι χανω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδια μηννομιζεται οτι δεν θα υπαρχουν τα μπακ αλλαζοντας ρομ....

Εγω ειχα περασει την Enigma και το προβλημμα με τις κλησεις το ειχα ( περασα το tweak του egodemis και ψιλοσταματησε ) και τωρα εχω την Moonbraker v2 στην οποια παλι εβαλα το tweak του egodemis γιατι την δευτερη μερα μου ξεκινησε παλι το προβλημμα....4 με 5 μερες ολα πηγαιναν καλα αλλα σημερα παλι μου το εκανε σε δυο κλησεις και σταματησε προσωρινα κανοντας restart.....

Για τις cm δεν ξερω ακομα μιας και δεν τις εχω δοκιμασει...αλλα πιστευω οτι τελικα θα πρεπει να περιμενουμε ενα update της Sonny !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν κανω root τι κερδιζω και τι χανω???

 

κερδίζεις αρκετά(αν και παιζει να μυν σε ενδιαφέρουν κιόλας όλα αυτά) (δεν είναι εδώ μέρος να γράψω τι κερδίζεις λήγω ψάξιμο εδώ στο forum και θα βρεις απαντήσεις)

το τι χάνεις θα εξαρτηθεί με το τρόπο που θα το κάνεις το root έχει δύο τρόπους για το xperia p που φοράει jelly bean

1. μέσο prerooted rom (περίεργη πολύπλοκη και αρκετά χρονοβόρα διαδικασία)

2, με ξεκλείδωμα του bootloader και πέρασμα άλλου kernel

 

στην πρώτη περίπτωση δεν χάνεις τπτ στην δεύτερη πλιρος χάνεις την εγγύηση της συσκευής

 

και στης δύο περιπτώσεις χάνεις όλες της εφαρμογές που εχεις στο κινητό όλα τα data κλπ

 

Καλησπερα. Παιδια μηννομιζεται οτι δεν θα υπαρχουν τα μπακ αλλαζοντας ρομ....

Εγω ειχα περασει την Enigma και το προβλημμα με τις κλησεις το ειχα ( περασα το tweak του egodemis και ψιλοσταματησε ) και τωρα εχω την Moonbraker v2 στην οποια παλι εβαλα το tweak του egodemis γιατι την δευτερη μερα μου ξεκινησε παλι το προβλημμα....4 με 5 μερες ολα πηγαιναν καλα αλλα σημερα παλι μου το εκανε σε δυο κλησεις και σταματησε προσωρινα κανοντας restart.....

Για τις cm δεν ξερω ακομα μιας και δεν τις εχω δοκιμασει...αλλα πιστευω οτι τελικα θα πρεπει να περιμενουμε ενα update της Sonny !!!!!!!!!!!!!!

δεν ξερω για enigma κλπ αυτές είναι βασισμένες σε μαμά rom έτσι θα έχουν και κάποια bug της εγώ αν τα δω σκούρα περνάω την cm 9.1 που έχει δυο bug

1. δεν έχει radio καν

2. η κάτω μπάρα με κουμπάκια κλπ δεν φωτίζουν

 

εκανε και αλλα κουλα συμερα παγοσε η camera και οσο παει κανει και αλλα διαφορα.........

 

γυρνάω σε ics αυριο παραεγεινε το θέμα σε ics ειχα 3 προβλήματα

1. νυχτερινές φώτο (λύθηκαν με κάποια libs)

2. θέμα με ήχο στα ηχεία (λύθηκε και αυτό με κάποια tweaks)

3. κάποιο θέμα με lag στο ui (λιθικε με το Seeder_v7 και μερικα tweaks στο build.prop)

 

όλα τα άλλα ήταν οκ εδώ κάθε μέρα και χειρότερα έχουν μπόλικα memory leaks κλπ.......... δεν τραβάει άλλο...........

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Με τρομαζετε....και το περιμένω αύριο.πίστευα είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρηματα.(200€)λογικά θα φοράει ηδη jelly bean;
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε του την ICS , καντο root και θα είναι μια χαρά το κινητό.

Οποίος ήταν ευχαριστημένος με ρουταρισμενη ICS δεν υπήρχε λόγος να μπεί στον χορό των αναβαθμίσεων.

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

οποτε αν ειναι με ice μονο root και ειμαι μια χαρα,σωστα?σβηνω την σαβουρα της sony και...αραζω!

 

Δούλεψε την για αρχή, να μάθεις και το κινητό καλύτερα. Και μόλις αρχίσεις να ψιλό βαριέσαι περνάς την jelly bean. Εγώ για παράδειγμα έχω το κινητό από τέλη Αυγούστου και με είχε κουράσει η ice cream και περνώντας στην jelly καραγουσταρα. Έχει τα κολληματακια της αλλά για μένα μέχρι στιγμής τα θεωρώ αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

κερδίζεις αρκετά(αν και παιζει να μυν σε ενδιαφέρουν κιόλας όλα αυτά) (δεν είναι εδώ μέρος να γράψω τι κερδίζεις λήγω ψάξιμο εδώ στο forum και θα βρεις απαντήσεις)

το τι χάνεις θα εξαρτηθεί με το τρόπο που θα το κάνεις το root έχει δύο τρόπους για το xperia p που φοράει jelly bean

1. μέσο prerooted rom (περίεργη πολύπλοκη και αρκετά χρονοβόρα διαδικασία)

2, με ξεκλείδωμα του bootloader και πέρασμα άλλου kernel

 

στην πρώτη περίπτωση δεν χάνεις τπτ στην δεύτερη πλιρος χάνεις την εγγύηση της συσκευής

 

και στης δύο περιπτώσεις χάνεις όλες της εφαρμογές που εχεις στο κινητό όλα τα data κλπ

 

 

δεν ξερω για enigma κλπ αυτές είναι βασισμένες σε μαμά rom έτσι θα έχουν και κάποια bug της εγώ αν τα δω σκούρα περνάω την cm 9.1 που έχει δυο bug

1. δεν έχει radio καν

2. η κάτω μπάρα με κουμπάκια κλπ δεν φωτίζουν

 

εκανε και αλλα κουλα συμερα παγοσε η camera και οσο παει κανει και αλλα διαφορα.........

 

γυρνάω σε ics αυριο παραεγεινε το θέμα σε ics ειχα 3 προβλήματα

1. νυχτερινές φώτο (λύθηκαν με κάποια libs)

2. θέμα με ήχο στα ηχεία (λύθηκε και αυτό με κάποια tweaks)

3. κάποιο θέμα με lag στο ui (λιθικε με το Seeder_v7 και μερικα tweaks στο build.prop)

 

όλα τα άλλα ήταν οκ εδώ κάθε μέρα και χειρότερα έχουν μπόλικα memory leaks κλπ.......... δεν τραβάει άλλο...........

 

 

Και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξαναγυρισω σε ics ....Με την Xperince ( custom rom που ειχε θεματα και εφαρμογες απο jb και Ζ) που ειχα δεν ειχε κανενα προβλημμα τοκινητο....ουτε στην καμερα ( δουλευε κανονικα στα 8mp) . Μονο στην γρηγορη καταναλωση της μπαταριας ειχα θεματακι αλλα το πολεμουσα με καποια σχετικη οικονομια...Μολις επιστρεψω στην πατριδα (το ΣΚ ) αν δεν εχει αλλαξει κατι στην jb και στις custom rom θα την κανω την κινηση !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξαναγυρισω σε ics ....Με την Xperince ( custom rom που ειχε θεματα και εφαρμογες απο jb και Ζ) που ειχα δεν ειχε κανενα προβλημμα τοκινητο....ουτε στην καμερα ( δουλευε κανονικα στα 8mp) . Μονο στην γρηγορη καταναλωση της μπαταριας ειχα θεματακι αλλα το πολεμουσα με καποια σχετικη οικονομια...Μολις επιστρεψω στην πατριδα (το ΣΚ ) αν δεν εχει αλλαξει κατι στην jb και στις custom rom θα την κανω την κινηση !!!!!!!

 

εγώ θα μαγειρέψω δικιά μου rom για της ανάγκες μου γιατι όσο πάει jb αχρηστεύετε μόνο μπαταρία είναι πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...