Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μέτρια χρήση τα αποτελέσματα κ χωρίς root,με συγχρονισμό ανοιχτό κ όλες οι αηδίες να τρέχουν μόνες τους!

Πιστεύω ότι έχει βελτιωθεί η μπαταρία του!

Είδα χθες ενός συναδέλφου το Xperia u κ ήταν στο 46% με 5 ώρες ανοιχτή οθόνη!Τι μπαταρία φοράει;!

 

με ολα τα bloatware βγαλμένο και ριθμισμενους σωστά τους recivers εφαρμογών

http://img836.imageshack.us/img836/7361/screenshot2013043011401.jpg

 

http://img96.imageshack.us/img96/6176/screenshot2013043011403.jpg

 

http://img201.imageshack.us/img201/797/screenshot2013043011402.jpg

 

btw το u βγάζει πολύ επειδή η οθόνη του τρώει λιγότερα όχι ότι έχει καλύτερη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με ολα τα bloatware βγαλμένο και ριθμισμενους σωστά τους recivers εφαρμογών

http://img836.imageshack.us/img836/7361/screenshot2013043011401.jpg

 

http://img96.imageshack.us/img96/6176/screenshot2013043011403.jpg

 

http://img201.imageshack.us/img201/797/screenshot2013043011402.jpg

 

btw το u βγάζει πολύ επειδή η οθόνη του τρώει λιγότερα όχι ότι έχει καλύτερη μπαταρία

 

3 ώρες οθόνη κ είσαι στο 72%,πολύ καλά είναι!Παρατήρησα ότι κ το λειτουργικό τρώει πιο λίγο σε σχέση με ics.

Να προσθέσω ότι είχα κ ανοιχτό 3g με κακό σήμα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες οθόνη κ είσαι στο 72%,πολύ καλά είναι!Παρατήρησα ότι κ το λειτουργικό τρώει πιο λίγο σε σχέση με ics.

Να προσθέσω ότι είχα κ ανοιχτό 3g με κακό σήμα.

 

είμαι σε χαμηλό φωτισμό αν πάω τέρμα το φως ούτε πυρηνική δεν το κρατάει τόσες ώρες

αν δεν είχα σβήσει το bloatware και πειράξει τα recivers θα ήμουνα κάπου στα 30% τώρα (ναι τρώνε υπερβολικά όχι τόσο τα bloatwares όσο οι εφαρμογές που ξεκινάνε όποτε γουστάρουν χωρίς λόγο )

Link to comment
Share on other sites

ριθμισμενους σωστά τους recivers εφαρμογών

 

 

αυτο τι σημαινει;

 

λοιπών τι είναι revcivers

 

πχ ας πούμε google maps

ξεκινάνε από μόνα τους όταν

βάζεις usb

ανοίγεις wifi/κλινεις wifi

ξεκλειδώνεις οθόνη

συγχρονίζεις λογαριασμο

εγκαταστήσεις/αποκαταστήσει εφαρμογές

και άλλα αρκετά

έτσι όταν γίνονται αυτά τα συμβάντα το google maps τρέχει στο background μόνο του καταναλώνοντας αρκετούς πόρους και μπόλικη μπαταρία

 

έχω δυο τρόπους να το αποφύγω αυτό

1, να απεγκαταστήσω την εφαρμογή

2. να απενεργοποιήσω όσα recivers δεν χρειάζομαι

 

καθώς την χρησιμοποιώ την εφαρμογή εγώ απενεργοποιήσα ολα τα recivers σχεδόν έτσι εφαρμογή ξεκινάει ΜΟΝΟ όταν την πατάω εγώ και την χρειάζομαι

 

το ίδιο παίζει με αρκετές άλλες εφαρμογές

πχ στο dolphin browser απενεργοποιήσα να ξεκινάει μόνο του κατά την εκκίνηση και όταν ανοίγω/κλείνω

 

βεβαια πρέπει να είσαι root για να το κάνεις και βεβαια πρέπει να γνωρίζεις τι πατάς

 

πχ εγώ γλύτωσα από θέμα μπαταρίας 40% σχεδόν.........

Link to comment
Share on other sites

Χθες που εκανα αναβαθιση mε flashtool το αλμπουμ λειτουργουσε τελεια, τωρα πηγα να το ανοιξω και δεν βγαζει παλι καμια φωτογραφια οπως οταν ειχα περασει απο πανω την 4.1 χωρις επαναφορα... Ξερετε τι παιζει ρε παιδια? :confused: εχει αρχισει και μου τη δινει αυτο το θεμα... Edited by AntonisStaras
Link to comment
Share on other sites

Χθες που εκανα αναβαθιση mε flashtool το αλμπουμ λειτουργουσε τελεια, τωρα πηγα να το ανοιξω και δεν βγαζει παλι καμια φωτογραφια οπως οταν ειχα περασει απο πανω την 4.1 χωρις επαναφορα... Ξερετε τι παιζει ρε παιδια? :confused: εχει αρχισει και μου τη δινει αυτο το θεμα...

 

πάνε στα->settings->apps->all και βρες εκεί εφαρμογή με όνομα album πάτα πάνω της και πάτα το κουμπάκι "force stop" μετά πάτα το κουμπάκι "clear data" και κανε ενα restart καλού κακού

 

είναι ένα από τα λίγα bug της jb (παίζει να είναι το μοναδικό )

 

αν δεν στρώσει μετά το restart βαλε το quick pic απο το μαρκετ να τελειώνει η υπόθεση

αν είχες root θα σου έδινα το album με διορθωμένο το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

λοιπών τι είναι revcivers

 

πχ ας πούμε google maps

ξεκινάνε από μόνα τους όταν

βάζεις usb

ανοίγεις wifi/κλινεις wifi

ξεκλειδώνεις οθόνη

συγχρονίζεις λογαριασμο

εγκαταστήσεις/αποκαταστήσει εφαρμογές

και άλλα αρκετά

έτσι όταν γίνονται αυτά τα συμβάντα το google maps τρέχει στο background μόνο του καταναλώνοντας αρκετούς πόρους και μπόλικη μπαταρία

 

έχω δυο τρόπους να το αποφύγω αυτό

1, να απεγκαταστήσω την εφαρμογή

2. να απενεργοποιήσω όσα recivers δεν χρειάζομαι

 

καθώς την χρησιμοποιώ την εφαρμογή εγώ απενεργοποιήσα ολα τα recivers σχεδόν έτσι εφαρμογή ξεκινάει ΜΟΝΟ όταν την πατάω εγώ και την χρειάζομαι

 

το ίδιο παίζει με αρκετές άλλες εφαρμογές

πχ στο dolphin browser απενεργοποιήσα να ξεκινάει μόνο του κατά την εκκίνηση και όταν ανοίγω/κλείνω

 

βεβαια πρέπει να είσαι root για να το κάνεις και βεβαια πρέπει να γνωρίζεις τι πατάς

 

πχ εγώ γλύτωσα από θέμα μπαταρίας 40% σχεδόν.........

 

 

συνεχισε τον συλλογισμο σου

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα υπάρχουν εφαρμογές και στο market που κάνουν την ίδια ή παρόμοια δουλειά. Δηλαδή που κάνουν hibernate εφαρμογές και δεν τις αφήνουν να τρέχουν στο background. Για όποιον δεν θέλει να ασχολείται τόσο διεξοδικά. Για παράδειγμα λέω το greenify. Το οποίο επίσης θέλει root.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα υπάρχουν εφαρμογές και στο market που κάνουν την ίδια ή παρόμοια δουλειά. Δηλαδή που κάνουν hibernate εφαρμογές και δεν τις αφήνουν να τρέχουν στο background. Για όποιον δεν θέλει να ασχολείται τόσο διεξοδικά. Για παράδειγμα λέω το greenify. Το οποίο επίσης θέλει root.

 

για το greenfy μιλάς?? δεν δουλεύει σωστά στο xperia 2012 phones (οχι όπως σε άλλα κινητά τουλάχιστον κατι παιζει με τα recivers και εκεί....... αν πρόσεξες σχεδόν καμιά εφαρμογή από το market και oxi μόνο δεν βλέπει recivers στα xperia 2012 δεν ξέρω τι παίζετε και με πρόσφατα κινητά ) εγώ ίσα ίσα κατάφερα να βρω μια εφαρμογή που να βλέπει όλα αυτά... (elixir 2 και Android Tuner)

Link to comment
Share on other sites

πάνε στα->settings->apps->all και βρες εκεί εφαρμογή με όνομα album πάτα πάνω της και πάτα το κουμπάκι "force stop" μετά πάτα το κουμπάκι "clear data" και κανε ενα restart καλού κακού

 

είναι ένα από τα λίγα bug της jb (παίζει να είναι το μοναδικό )

 

αν δεν στρώσει μετά το restart βαλε το quick pic απο το μαρκετ να τελειώνει η υπόθεση

αν είχες root θα σου έδινα το album με διορθωμένο το πρόβλημα

 

Δεν σβηνουν οι φωτος και τα βιντεος με το clear data?? Θα το δοκιμασω αυτο που λες και αν δεν δουλεψει θα κατεβασω το quick pic μεχρι να ρθει κανονικα του ρουτ και το κανω επιτελους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σβηνουν οι φωτος και τα βιντεος με το clear data?? Θα το δοκιμασω αυτο που λες και αν δεν δουλεψει θα κατεβασω το quick pic μεχρι να ρθει κανονικα του ρουτ και το κανω επιτελους. :)

 

οχι μόνο ρυθμίσεις της εφαρμογής foto κλπ είναι στην sdcard (η ενσωματωμένη μνήμη όπως θες πες το )

ενταξη το quick pic λειτουργεί πάντα και παντού :p

Link to comment
Share on other sites

οχι μόνο ρυθμίσεις της εφαρμογής foto κλπ είναι στην sdcard (η ενσωματωμένη μνήμη όπως θες πες το )

ενταξη το quick pic λειτουργεί πάντα και παντού :p

 

σε ευχαριστω φιλε μου! προς το παρον εστρωσε το αλμπουμ με αυτο τον τροπο που μου πες... αντε να δουμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου! προς το παρον εστρωσε το αλμπουμ με αυτο τον τροπο που μου πες... αντε να δουμε! :lol:

 

το για πόσο έστρωσε άλλο είναι αυτό :lol:.............

Link to comment
Share on other sites

για το greenfy μιλάς?? δεν δουλεύει σωστά στο xperia 2012 phones (οχι όπως σε άλλα κινητά τουλάχιστον κατι παιζει με τα recivers και εκεί....... αν πρόσεξες σχεδόν καμιά εφαρμογή από το market και oxi μόνο δεν βλέπει recivers στα xperia 2012 δεν ξέρω τι παίζετε και με πρόσφατα κινητά ) εγώ ίσα ίσα κατάφερα να βρω μια εφαρμογή που να βλέπει όλα αυτά... (elixir 2 και Android Tuner)

 

Ναι το greenify λέω. Εμένα σε Xperia go με ics παρατήρησα να κάνει διαφορά στην ελεύθερη ram και στις επιδόσεις της συσκευής. Τώρα με jb περιμένω το πιο εύκολο root για να το βάλω ξανά...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου εβγαλε το κινητο να κανω την ενημερωση 6.2.Α.400 την την κανω......ή υπαρχει ενδεχομενο να χασω τα αρχεια μου (επαφες*, μην. αλμπουμ) ???
Link to comment
Share on other sites

μετά απο τόσες μέρες χρήσης έχω παρατηρήσει κάποιες αστάθειες κλπ

1, στο άκυρο κόλλησε πέταξε ένα memory error και έκανε reboot και κόλλησε στο logo της sony (ευτυχώς είχα recovery και έκανα wipe davlik και εποιασε.......)

2, χτες κόλλησε το data και δεν έκλεινε με τπτ...........

3, σήμερα κάτι κούφο το viber αν πατήσω exit δεν δέχομαι κανένα μήνυμα μέχρι να ανοίξει (κοινός οτιδήποτε στο σύστημα βασισμένο στο broadcast δεν λειτουργεί...........)

έχει και άλλα κουφά..............

 

μου φαίνεται ότι θα γυρίσω στην ics :(

Link to comment
Share on other sites

μετά απο τόσες μέρες χρήσης έχω παρατηρήσει κάποιες αστάθειες κλπ

1, στο άκυρο κόλλησε πέταξε ένα memory error και έκανε reboot και κόλλησε στο logo της sony (ευτυχώς είχα recovery και έκανα wipe davlik και εποιασε.......)

2, χτες κόλλησε το data και δεν έκλεινε με τπτ...........

3, σήμερα κάτι κούφο το viber αν πατήσω exit δεν δέχομαι κανένα μήνυμα μέχρι να ανοίξει (κοινός οτιδήποτε στο σύστημα βασισμένο στο broadcast δεν λειτουργεί...........)

έχει και άλλα κουφά..............

 

μου φαίνεται ότι θα γυρίσω στην ics :(

 

Μήπως από τα τόσα που έχεις πειράξει γίνονται αυτά;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μήπως από τα τόσα που έχεις πειράξει γίνονται αυτά;

 

μπα μόνο έχω αφαιρέσει πράγματα κάποια (που αφαιρώ συνήθως και ξέρω τι είναι κάποια mods κλπ δεν εχω περάσει το ίδιο έκανε και σε έναν φίλο μου (non routed) διάφορα κουλά το ίδιο memory error έχει φάει αλλά σε αυτόν άνοιξε........... του ξανά φλασαραμε από την αρχή για την ώρα όλα καλά (1 μέρα) θα δούμε πάντως φέρετε λίγο περίεργα η rom..........

για το memory error έχω στείλει mail στην sony πάντως μου απάντησαν ότι είναι ενήμεροι για το σινγκεκριμενο θέμα

ψιλό μετάνιωσα πάντως για το jb που έβαλα στην ics τουλάχιστον kernel ήταν οκ ότι προβλήματα υπήρχαν ήταν στης εφαρμογές που είχαν βγάλει fix...........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μετά την αναβάθμιση σε JB έχω πρόβλημα με την λειτουργία του NFC. Αντιμετώπισε μήπως κάποιος άλλος το ίδιο το πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση; Την αναβάθμιση την έκανα μέσω του pc companion (xωρίς επαναφορά συστήματος)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μετά την αναβάθμιση σε JB έχω πρόβλημα με την λειτουργία του NFC. Αντιμετώπισε μήπως κάποιος άλλος το ίδιο το πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση; Την αναβάθμιση την έκανα μέσω του pc companion (xωρίς επαναφορά συστήματος)

Ευχαριστώ.

 

για περιέγραψε λίγο το πρόβλημά

εγω τώρα την δοκίμασα ανοίγει κανονικά τα smart tags τα αναγνωρίζει (τα έχω κάνει wipe βασικά αλλα και παλι λει οτι βρήκε άδειο tag) Android beam λειτουργεί κάτι περίεργο δεν παρατήρησα λογικα σου κάνει ένα απο τα χιλιάδες κουφα επειδή δεν έκανες καθαρή εγκατάσταση

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ήταν η ιδέα μου αλλά δεν είναι!

Κάποιες φορές ενώ το έχω στη τσέπη μου κλειδωμένο πάω να δω κάτι κ βλέπω ότι έχει πάρει κάποιον τηλέφωνο κ βλέπω Bluetooth ανοιχτό κ να είναι στο αθόρυβο!Συνήθως παρουσιάζεται όταν έρχεται κάποιο sms! Έχω το handcent περασμένο,να οφείλεται σε αυτό;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το handcent δύσκολο, κάτι με τον αισθητήρα δεν παει καλά αλλά ενδέχεται να φταίει και κάποια από τις εφαρμογές σου. Θέλει ψάξιμο...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ήταν η ιδέα μου αλλά δεν είναι!

Κάποιες φορές ενώ το έχω στη τσέπη μου κλειδωμένο πάω να δω κάτι κ βλέπω ότι έχει πάρει κάποιον τηλέφωνο κ βλέπω Bluetooth ανοιχτό κ να είναι στο αθόρυβο!Συνήθως παρουσιάζεται όταν έρχεται κάποιο sms! Έχω το handcent περασμένο,να οφείλεται σε αυτό;

 

ο? αλλάζει μόνο του profile? οεο γράψε μας μια ότι εφαρμογές εχεις περασμένες (όλες όμως) και τι accesories χρησιμοποίησις (ακουστικα κλπ)

+ μήπως εχεις nfc ανοιχτό και κάνει βλακείες με κάποιο smart tag?

μήπως εχεις ενεργοποιήσει κάποια λειτουργία στο lifieware? (profiler)

εκτός και αν......... ξεκλειδώνει και εχεις κάνα ιδρωμένο πόδι και πατιουντε όλα μόνα τους όπως νάνε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...