Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες κρατάει η μπαταρία με νορμάλ χρήση (20-40 λεπτά κλήσεων, whatsapp, κανα 30λεπτο ραδιόφωνο/μοουσική, λίγο facebook, με τα δεδομένα πάντα On και συγχρονισμό καιρού ανά 6 ώρες και gmail). Όποιος το κρατάει παραπάνω θα ήθελα να μου πει τον τρόπο ...

 

η μπαταρία του είναι απογοήτευση...

κρίμα :(

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

10 ώρες κρατάει η μπαταρία με νορμάλ χρήση (20-40 λεπτά κλήσεων, whatsapp, κανα 30λεπτο ραδιόφωνο/μοουσική, λίγο facebook, με τα δεδομένα πάντα On και συγχρονισμό καιρού ανά 6 ώρες και gmail). Όποιος το κρατάει παραπάνω θα ήθελα να μου πει τον τρόπο ...

 

:O

Κρίμα. Είναι πολύ καλό κινητό και δυστυχώς αδικείται από τη μπαταρία του..

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα review λενε οτι κραταει ανετα μια μερα η μπαταρια και εδω δεν μπορουν τα παιδια πανω απο 10 ωρες...

 

λιγο παραξενο δεν ειναι;;;

 

μηπως πρεπει να το αφησετε να κανει κανενα κυκλο παραπανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατάει άνετα μία μέρα, με ΒΤ headset, όλοι οι συγχρονισμοί στο on φυσικά, smartphone είναι.. Με WiFi στο σπίτι, 3G έξω..

Φυσικά με αρκετές κλήσεις, μηνύματα, πολύ gmail, λίγο browsing και updates..

Εγώ προέρχομαι από Desire S, το καλύτερο τηλέφωνο μου μέχρι τώρα, το Sense μου έλειψε λίγο την πρώτη μέρα, μετά το ξέχασα! To SXP είναι απλά τέλειο! Και από ποιότητα κατασκευής πολύ καλύτερο από το Xperia S αλλά όχι και από το DS που είχα πριν.

Δεν είναι και φτηνό αλλά είναι απολύτως value for money κινητό που κοιτάζει προς τα highend κατά τη γνώμη μου και όχι προς τα κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Με την 4η φορτιση η μπαταρία μου έβγαλε 24 ώρες και ήταν στο 20% με το Sync off, με 10 λεπτά ομιλία, 20-22 sms, κανα 2ωρο Whatsapp, 10 λεπτά GPS και 20 λεπτά Broswing. Γενικά το τηλέφωνο έχει φανταστικό Stand Bye Καθώς αν δεν το χρησιμοποιώ καθόλου πέφτει 1% ανά 6 ώρες. Πάνω στη χρήση είναι απρόβλεπτο ... στα 10 λεπτά GPS δεν έπεσε καθόλου η μπαταρία αλλά την πρώτη φορά που έκανα λίγο Broswing στο νετ (max 6-7 λεπτά ) έπεσε 2 %

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες είναι κομπλέ η μπαταρία σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και smartphones.

αυτό με το standby, είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα μου φαίνεται πολύ καλή η μπαταρία του σύμφωνα με τα λεγόμενα σου. ανέβασε κανα screenshot ακόμα γιατί δε χορταίνω κι από τους άλλους.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποιά πολύ καλή μπαταρία?? με κοροιδέυετε? :blink:

φίλε μου dualsun στις 24 ώρες που το χρησιμοποίησες πόση ώρα ήταν ενεργή η οθόνη?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποιά πολύ καλή μπαταρία?? με κοροιδέυετε? :blink:

φίλε μου dualsun στις 24 ώρες που το χρησιμοποίησες πόση ώρα ήταν ενεργή η οθόνη?

 

Σημερινά στοιχεία...

Μετά από 1ω 42 λεπτά ενεργή οθόνη

24 λεπτά φωνητικές κλήσεις

3 ώρες ραδιόφωνο

Και το Sync on ....

 

και συνολικά σε 12 ώρες και 15 λεπτά από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή ... 17%

 

Πρόσθετη σημείωση ... η ενεργή οθόνη ήταν το 49% της κατανάλωσης

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Σημερινά στοιχεία...

Μετά από 1ω 42 λεπτά ενεργή οθόνη

24 λεπτά φωνητικές κλήσεις

3 ώρες ραδιόφωνο

Και το Sync on ....

 

και συνολικά σε 12 ώρες και 15 λεπτά από την στιγμή που το έβγαλα από το φορτιστή ... 17%

 

Πρόσθετη σημείωση ... η ενεργή οθόνη ήταν το 49% της κατανάλωσης

 

έτσι και έτσι...

απλά μέτριες επιδόσεις ούτε κάτι το ιδιαίτερο ούτε και χάλι :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Απλά πανέμορφο το άτιμο.

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh194/taksidiotis/IMAG0130.jpg

 

Άσχετο αλλά το widget ρόλοι-καιρός της HTC που το βρίσκουμε;

Όχι τίποτα άλλο αλλά να μας έρθει πιο εύκολα η αποχώρηση του sense.

Πρώτο μου PC: commodore 64 (την amiga την εχω ακόμα :D)

Πρώτο μου PDA-PHONE: qtek S100

Link to comment
Share on other sites

Fancy widgets.για μένα το καλύτερο κι εννοείται επί πληρωμή

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά το widget ρόλοι-καιρός της HTC που το βρίσκουμε;

Όχι τίποτα άλλο αλλά να μας έρθει πιο εύκολα η αποχώρηση του sense.

 

Yπάρχει και τσαμπέ.

Link to comment
Share on other sites

Το φερε και ο γερμανος με 400 euro.

Το κινητο ειναι καταδικασμενο να γινει best seller πια..

Bravo στην Sony για αλλη μια φορα.

 

υγ.Τα καταστηματα της cosmote, τπτ ακομα.... τα ζωα μου αργα..

Edited by ampalaeos
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ την προσωπική μου γνώμη.

Το κινητό το είχα στα χέρια μου κάμποσες μέρες κι έτσι έχω σχηματίσει μια άποψη που άλλοι θα συμφωνήσουν κι άλλοι θα διαφωνήσουν:)

Το πήρα σε ασημί χρώμα καθώς το μαύρο δεν μου άρεσε καθόλου.

Ούτε και στο ασημί βέβαια με τρέλανε αλλά είπαμε,προσωπικά γούστα

Σαν συσκευή είναι ναι μεν ποιοτικό,δεν εντυπωσιάζει όμως κιόλας με το φινίρισμα του.

Στιβαρό σαν συσκευή χωρίς να προβληματίζει τον κάτοχο για τυχών τριγμούς.

Βάζω κάρτα,πατάω το power button και η συσκευή ζωντανεύει.

Σε ελάχιστα δευτερόλεπτα με πεταει στις αρχικές ρυθμίσεις,κάνω τα απαραίτητα και εμφανίζεται ο home launcher της αρχικής οθόνης,τον άλλαξα βέβαια γιατί δεν μου άρεσε η διάταξη των εικονιδίων.

Η οθόνη του είναι καλή,όχι φυσικά καλύτερη του xperia s σε απεικόνιση,όπως είχα διαβάσει κάπου,είναι πάντως αρκετά καλή,με φυσικά χρώματα,λίγο άτονα μάλιστα,pixels δεν βλέπεις,ίσως να διακρίνεις κάτι από πολύ κοντινή απόσταση.

Στα θετικά λοιπόν η οθόνη.

Η κάμερα επίσης είναι πολύ καλή,αποδίδει όμορφα χρώματα με αρκετά καλή πιστότητα.

Την whitemagic βέβαια αναρωτιέμαι σε ποια συσκευή την έβαλαν,γιατί στο p δεν είδα κάτι τέτοιο,ούτε στο δικό μου ούτε και σε φίλου,απόλυτο λευκό δεν υπάρχει,είναι απλό,έχω δει πιο καθαρό λευκό σε άλλες συσκευές με ακριβότερη βέβαια τιμή.

Είναι όμως αρκετά καλό και σε αυτόν τον τομέα.

Πάμε τώρα στην μουσική,το πετάω μέσα κάποια κομμάτια mp3 και πατάω το play για να ακούσω.

Μέτρια απόδοση,το ηχείο ακούγεται σαν μπούκωμενο,βγάζει ένταση αλλά σαν ποιότητα δεν είναι κι ότι καλύτερο.

Πάμε στον τομέα διασύνδεσης με bt,WiFi.

Με bt κανένα θέμα,όλα τέλεια.

Με WiFi μου έκανε που και που αποσύνδεση,επίσης όχι και το καλύτερο σήμα.

Στον τομέα συνομιλίας δεν έμεινα και πάλι ευχαριστημένος,μέτρια ένταση και ποιότητα συνομιλίας.το σήμα επίσης μέτριο.θα μπορούσε να ναι καλύτερο.

Τα 3 capasitive πλήκτρα για τις επιλογές που βρίσκονται στο διάφανο μέρος του κινητού μου άφησαν σχετικά καλή εντύπωση,όπως και στο xperia s,έτσι κι εδώ θέλει ακρίβεια στο πάτημα για να πάρει την εντολή.

Δεν μου άρεσε επίσης η απότομη αίσθηση της δόνησης κατά την πληκτρολόγηση η επιλογή σε κάποιο μενού του κινητού,σε άλλες συσκευές είναι πολύ πιο ωραίο το feeling και πιο απαλό,πιο διακριτικό η γραμματοσειρά επίσης,σχετικά μικρή,λύνεται με εξτρά εφαρμογή.

Στην πλοήγηση στο ίντερνετ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όσον αφορά την ταχύτητα,υπάρχει όμως κατά το scrolling κάποιο μικρό lag.

Στο φόρτωμα εφαρμογών επίσης κανένα απολύτως πρόβλημα,δέχεται τα πάντα χωρίς παράπονο.

Στον τομέα της μπαταρίας η απόδοση είναι κάτω του μετρίου,δεν την καταναλώνει,την καταπίνει.

12 ώρες με την χρήση που κάνω δεν είδα σε καμία περίπτωση,με άλλες συσκευές και την ίδια χρήση ξεπερνάω το φράγμα των 12.

Κι έκανα αρκετές φορτίσεις χωρίς όμως να δείξει κάτι ανώτερο.

Το κινητό σε γενικές γραμμές είναι συμπαθητικό,για μένα βέβαια όχι και τόσο ώστε να το έπαιρνα ξανά,ακόμα και 250 ευρώ να είχε.

Οι παραπάνω απόψεις είναι απλά προσωπικές,άλλοι μπορεί να το βλέπουν σαν κορυφή,εγώ όχι:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος να παίξει βιντεο 1080p από Youtube μέσα στον browser και 1080p avi/mkv Η.264 μέσα από τον video player του κινητού;

Γιατί είδα το review του Xperia Sola (ίδιο SoC) στο gsmarena και έπαιζε μόνο 720p και για τις δύο περιπτώσεις.

Αν είναι διπύρηνο να κάνει τα ίδια πράγματα με το μονοπύρηνο Neo V για παράδειγμα να πάρουμε αυτό με τα μισά λεφτά.

Έχω τα video σαν μέτρο ταχύτητας γιατί απλά lag στα menu και στο broswing δεν είχαν ούτε τα περσινά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia P Review

 

The video player does not boast a fancy interface, but it plays back any file format we have to throw at it. Anything of resolution up to 720p runs smoothly and looks really nice
Link to comment
Share on other sites

 

Το review μιλάει για up to 720p, ρωτάμε αν δοκίμασε κάποιος αναπαραγωγή video 1080p να δούμε αν είναι smooth.

Μπέρδεμα πάντως ρε παιδιά , η Sony βομβαρδίζει ΜΕ κινητά. Δεν ξέρω μήπως περιμένω. Αυτό πού δε θέλω να Θυσιαζω είναι η hd ανάλυση. Ειδικά όταν η Sony τη δίνει σε μόλις 4.3 ίντσες. Θα μου πεις γιατί δεν πας στο s.

Ελα πού βγάζω καντιλες ΜΕ αυτα τα απαίσια flap καπακια . Τι τα θέλουνε;

Πρώτο μου PC: commodore 64 (την amiga την εχω ακόμα :D)

Πρώτο μου PDA-PHONE: qtek S100

Link to comment
Share on other sites

Είδα τα review του phonearena για τα Xperia U, Sola, P Galaxy S Advance που έχουν όλα το ίδιο SoC.

Δεν δοκιμάζει πουθενά 1080p και δεν λέει πουθενά για flash video στον broswer.

Έχει βρεί κανείς κάτι άλλο;

Κάποιος που έχει αγοράσει το κινητό ας μας πεί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που έχω ανακαλύψει μεχρι τώρα είναι πως η σύνδεση στο NET με Wi-fi Καταναλώνει πολύ πιο γρήγορα την μπαταρία από την σύνδεση με 3G. Ενδιαφέρον στοιχείο

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο αυτό. Μήπως απλά στο wifi το έλιωνες περισσότερο στο browsing και γι'αυτό τελείωσε γρηγορότερα;
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Παράξενο αυτό. Μήπως απλά στο wifi το έλιωνες περισσότερο στο browsing και γι'αυτό τελείωσε γρηγορότερα;

 

Όχι για broswing το χρησιμοποιώ ελάχιστα ... Facebook messenger/whatsapp και gmail είναι η ιντερνετική χρήση που του κάνω. Γενικά το κινητό βγάζει με νορμάλ χρήση 10-12 ώρες εκεί που το Arc με την 2.3.3 μου έβγαζε άνετα 15-17 ώρες.

 

ΥΓ: Σε περίπτωση που θέλω να βγω το βράδυ πρέπει ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ να το φορτίσω κατά τη διάρκεια της μέρας για 30-40 λεπτά αλλιώς θα μείνω από κινητό . Το θετικό της συσκευής είναι ότι μέσα σε 1 ώρα και κάτι λεπτά έχει φορτίσει από 0% σε 100%

Edited by DuAl_SuN

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απλά πανέμορφο το άτιμο.

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh194/taksidiotis/IMAG0130.jpg

 

Καλησπέρα σε όλους καταρχήν και συχαρητηρία για το απιστευτο site (είμαι καινουργιος εδώ!)

Μια ερώτηση σχετικά με την φωτογραφία ταξιδιώτη22! το "dock" με ποιο application το εμφάνισες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...