Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια. για τα μυνήματα ελπιζα να είναι κάποια ρύθμιση από το τηλέφωνο αλλά θα το δοκιμάσω και έτσι. όσο για τις εφαρμογές ξέρω την διαδικασία από ρυθμίσεις και δεν έψαχνα task killer. έχοντας συνηθίσει από το avatar που εχω έχει από μόνο του widget που σου δείχνει ram και λοιπά και ήθελα κάτι το ίδιο.

Για αυτους τους λογους εγραψα για το Android Assistant(18 features)

Το τηλεφωνο με RAM: 1GB δεν εχει αναγκη απο task killer.

Για τα μηνυματα οι ποιο καλες επιλογες ειναι αυτες που εγραψε ο Programmer.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα ποιος είπε ότι έχω Widget ? Από το μενού των ρυθμίσεων το βλέπω ... και τώρα αυτό έγινε... με το που πήγε 28% η μπαταρία μετά από 2 λεπτά έπεσε καρφί στο 15% ...

Δείτε και την εικόνα ...

 

https://lh4.googleusercontent.com/V_FZ9jY0TD5r2mFp867nGaPYDJMkdy4Bj17-kZcnTFqFhdtFBq7xVBl40dYE270vQd320MqtAAo

 

Φιλε DuAl_SuN! Δοκιμασα οπως ειχα κανει promised και το αφησα και εγω να παει στο 28% η μπαταρια! Τοτε εκανα μερικες εργασιες π.χ σερφαρισα λιγο για 5 λεπτα, και επαιξα λιγο Angry Birds για 4 λεπτα και επεσε στο 26%. Παρο'ολα αυτα δεν επεσε directly στο 15%. Και δυστυχως φιλε δεν ξερω και την συμβουλη να σου δωσω :X Να προτεινω απλα κατι (ασχετο) μηπως και κανει διαφορα! Δοκιμασε να του κανεις 2 πληρες φορτισεις ~8ωρο ενω θα το εχεις απενεργοποιημενο! Προσωπικη (παντα) αποψη....

 

Ευχαριστω το παρηγγειλα το καλωδιο

 

Παρακαλω φιλε μου! Kαλορυζικο και καλα transfer :p

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζουμε με τις ερωτησεις :)

πως μπορουμε να τραβηξουμε τις επαφες απο Samsung στο Sony

αφου το δευτερο δεν παιρνει καρτα μνημης?:(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε DuAl_SuN! Δοκιμασα οπως ειχα κανει promised και το αφησα και εγω να παει στο 28% η μπαταρια! Τοτε εκανα μερικες εργασιες π.χ σερφαρισα λιγο για 5 λεπτα, και επαιξα λιγο Angry Birds για 4 λεπτα και επεσε στο 26%. Παρο'ολα αυτα δεν επεσε directly στο 15%. Και δυστυχως φιλε δεν ξερω και την συμβουλη να σου δωσω :X Να προτεινω απλα κατι (ασχετο) μηπως και κανει διαφορα! Δοκιμασε να του κανεις 2 πληρες φορτισεις ~8ωρο ενω θα το εχεις απενεργοποιημενο! Προσωπικη (παντα) αποψη....

 

 

 

Παρακαλω φιλε μου! Kαλορυζικο και καλα transfer :p

 

Του έκανα επιδιόρθωση με το SEUS μήπως και δεν είχε κάτσει καλά η Rom από τη μαμά ... τώρα του έχω περάσει μόνο βασικά προγράμματα και περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζουμε με τις ερωτησεις :)

πως μπορουμε να τραβηξουμε τις επαφες απο Samsung στο Sony

αφου το δευτερο δεν παιρνει καρτα μνημης?:(

 

Καρτα μνημης; Δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται για την συγκεκριμμενη διαδικασια. Προτεινω 2 approaches.

Α.) Με bluetooth αποστολη ολων των επαφων σαν .vcf (το πιο ευκολο)

Β.) Με καποιο neutral device software! π.χ. ΜyphoneExplorer Client (με προιποθεση να υπαρχει ο server το main software στο pc-laptop) το οποιο ειναι και μαλιστα free

Γ.) Με το παλιο σου κινητο Samsung android (υποθετω) κανεις συγχρονισμο στο gmail.account σου και μολις το ενεργοποιησεις παλι στο Sony αυτοματα θα κατεβασει ολες τις επαφες (import) στο ευρετηριο

Edited by Programmer
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το τηλέφωνο είναι ελληνικό άρα αυτο που προτείνεις θα είναι μια χαρά για τα μυνήματα ότι έχει σχέση με το task killer θα το δοκιμάσω. απλά ειμουν επιφυλακτικός γιατί είχα τα αντίθετα αποτελέσματα με άλλο κινητό έγινε πιο αργό. να σαι καλά
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σίγουρα έχει κάποιο θέμα με την μπαταρία ... δεν εξηγείται διαφορετικά ...

 

Σήμερα από το 24% πήγε στο 0% μέσα σε 3 λεπτά .... Θα το πάω στο Service . Το θέμα είναι ότι το είχα αγοράσει από το VNP Shop (http://www.vnp.gr/) και είναι παραεισαγωγής (Γερμανικό). Να το πάω σε αυτούς ή σε κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το τηλέφωνο είναι ελληνικό άρα αυτο που προτείνεις θα είναι μια χαρά για τα μυνήματα ότι έχει σχέση με το task killer θα το δοκιμάσω. απλά ειμουν επιφυλακτικός γιατί είχα τα αντίθετα αποτελέσματα με άλλο κινητό έγινε πιο αργό. να σαι καλά

 

Φιλε μου, τουλαχιστον σε εμενα δεν επιφερει καποιο "κολλημα" στο τηλ. Aκομα και οταν το χρησημοποιουσα στο ΑRC δουλευε πολυ καλα! Τωρα με το P και 1GB δεν μπορω να σου πω οτι προφερει σημαντικο εργο για την RAM, απλα οπως επισημανα και πριν βοηθαει

στην διατηρηση του επιπεδου της μπαταριας σε standby mode. Φυσικα αυτο ισως να ποικιλει απο κινητο σε κινητο. Απλα προσεχε δεν λεγεται Task Killer αλλα Τask Manager! :happy: χαιρομαι που βοηθησα!(εστω και λιγο)

 

Το δικό μου σίγουρα έχει κάποιο θέμα με την μπαταρία ... δεν εξηγείται διαφορετικά ...

 

Σήμερα από το 24% πήγε στο 0% μέσα σε 3 λεπτά .... Θα το πάω στο Service . Το θέμα είναι ότι το είχα αγοράσει από το VNP Shop (http://www.vnp.gr/) και είναι παραεισαγωγής (Γερμανικό). Να το πάω σε αυτούς ή σε κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο ?

 

Φιλε DuAl_SuN, προφανως δεν δικαιολογειται τετοια "πτωση" στην τιμη της μπαταριας! Θα προτεινα (προσωπικη αποψη παντα!) να επικοινωνησεις πρωτα με το VNP Shop και να τους ρωτησεις τι γινεται σε αυτη την περιπτωση! Αν δεις οτι δεν βζαζεις ακρη, τοτε πιστευω οτι καλυτερα να απευθυνθεις στην Sony και ενοειται δεν θα πεις τιποτα για "παραεισαγωγής (Γερμανικό)". Εσυ απλα θα αναφερεις οτι το αγορασες απο το VNP Shop και λογικα αυτοι θα σου πουν τι γινεται μετα. Θελω βεβαια να πιστευω οτι και το το VNP Shop θα το δει λιγο λογικα το θεμα και θα βοηθησει! Χιλια sorry που δεν μπορω να βοηθησω παραπανω.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... μπαταρίας συνέχεια ...

 

Χτες επειδή έπρεπε να βγω το βράδυ βαζω το κινητό να φορτίσει στο 13% ... όταν στην Lock screen μου έδειξε 30% το βγάζω (15λεπτά μέτά περίπου). Μπαίνω στο μενού Κατάσταση - Μπαταρία στις ρυθμίσεις και βλέπω ότι ξαφνικά μου γράφει 47% ...

 

Περιττό να σας πω πως μέσα σε 25 λεπτά με ελάχιστη χρήση η μπαταρία είχε πέσει από το 47% στο 26%. Αυτό με προβλημάτισε αρκετά. Κατέβασα ένα Widget για να βλέπω την μπαταρία (Battery Widget) και αρχίζω και το κοιτάω .... ενώ από το 47% στο 26% έπεσε σε 25 λεπτά με ελάχιστη χρήση , μετά από 3 ώρες από 26% είχε πέσει στο 20% ....

 

Εκεί αρχίζω να αναρωτιέμαι λίγο για τον "γρήγορο" φορτιστή που είχε μέσα το τηλέφωνο ... Οπότε σκέφτηκα να το βάλω να φορτιστεί με τον Φορτιστή του Arc μου.

 

Αποτέλεσμα ... το έβγαλα στις 7:30 το πρωί και σήμερα στις 2.47 το μεσημέρι είμαι στο 86% ... Χτές τέτοια ώρα ήμουν στο 72% ... Με την ίδια περίπου χρήση (Η μόνη αλλαγή είναι ο αυτόματος συγχρονισμός που δεν έχω στο On σήμερα).

Θα προσπαθήσω να κάνω 2-3 φορτίσεις ακόμα με το φορτιστή του Arc ... αν η μπαταρία στρώσει τότε κάποιο θέμα υπαρχει με τον ταχυφορτιστή του XPERIA P

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Το Samsung s plus τα ιδια κανει

αφου τα κινητα εξυπηρετουνε τις απαιτησεις μας

οι οποιες ειναι πολλες ,λογικο ειναι οτι θα χρειαζονται και πολυ ενεργεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... μπαταρίας συνέχεια ...

 

Χτες επειδή έπρεπε να βγω το βράδυ βαζω το κινητό να φορτίσει στο 13% ... όταν στην Lock screen μου έδειξε 30% το βγάζω (15λεπτά μέτά περίπου). Μπαίνω στο μενού Κατάσταση - Μπαταρία στις ρυθμίσεις και βλέπω ότι ξαφνικά μου γράφει 47% ...

 

Περιττό να σας πω πως μέσα σε 25 λεπτά με ελάχιστη χρήση η μπαταρία είχε πέσει από το 47% στο 26%. Αυτό με προβλημάτισε αρκετά. Κατέβασα ένα Widget για να βλέπω την μπαταρία (Battery Widget) και αρχίζω και το κοιτάω .... ενώ από το 47% στο 26% έπεσε σε 25 λεπτά με ελάχιστη χρήση , μετά από 3 ώρες από 26% είχε πέσει στο 20% ....

 

Εκεί αρχίζω να αναρωτιέμαι λίγο για τον "γρήγορο" φορτιστή που είχε μέσα το τηλέφωνο ... Οπότε σκέφτηκα να το βάλω να φορτιστεί με τον Φορτιστή του Arc μου.

 

Αποτέλεσμα ... το έβγαλα στις 7:30 το πρωί και σήμερα στις 2.47 το μεσημέρι είμαι στο 86% ... Χτές τέτοια ώρα ήμουν στο 72% ... Με την ίδια περίπου χρήση (Η μόνη αλλαγή είναι ο αυτόματος συγχρονισμός που δεν έχω στο On σήμερα).

Θα προσπαθήσω να κάνω 2-3 φορτίσεις ακόμα με το φορτιστή του Arc ... αν η μπαταρία στρώσει τότε κάποιο θέμα υπαρχει με τον ταχυφορτιστή του XPERIA P

 

Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες φιλε μου! Και ισως να εχει και μια βαση, εφοσον με τον ταχυφορτιστη φορτιζει σε ~1ωρα και 10 λεπτα ενω με πιο normal φορτιση αργει πιο πολυ και ισως να φορτιζει πιο "σωστα" η μπαταρια :rolleyes: Να' σαι καλα που το ανεφερες και αν δεν σου κανει κοπο, ενημερωσες μας για τα αποτελεσματα!

 

Το Samsung s plus τα ιδια κανει

αφου τα κινητα εξυπηρετουνε τις απαιτησεις μας

οι οποιες ειναι πολλες ,λογικο ειναι οτι θα χρειαζονται και πολυ ενεργεια

 

Πολυ σωστο αυτο που λες, αλλα απο την αλλη δεν μπορει μια συσκευη της ταξεως των 400-450 Euro να μην σου δινει τουλαχιστον μια μερα αυτονομια με πληρες λειτουργεια και εστω 2 μερες σε ρυθμο standby :blink: Δηλαδη πραγματικα, ας μας εξηγησει η Sony με ποιον σκοπο ενωματωσε αυτες τις μπαταριες σε τετοια κινητα, με τετοιες απαιτησεις! (λογω οθονης, καμερας, 3G, κ.τ.λ.) Ειναι τραγικο δηλαδη να εχεις ενα τετοιο τηλεφωνο στα χερια σου και να μην μπορεις να το αξιοποιησεις λογω αυτονομιας. Κριμα!!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα, μετά από 2 πλήρεις φορτίσεις (8h η κάθε μία), μου φαίνεται πως η μπαταρία του σχετικά "έστρωσε" σε σχέση με τις πρώτες μέρες.

Μου κράτησε συνολικά 25h μέχρι να το ξαναφορτίσω.

Στο ενδιάμεσο το χρησιμοποίησα αρκετά για Web Browsing (Youtube, mail, FB) οπότε το WiFi τις περισσότερες ώρες από αυτές ήταν ανοικτό, αλλά και με αρκετές (για τα δικά μου δεδομένα που δε μιλάω πολύ) κλήσεις.

 

Θα μου πείτε βέβαια...25h είναι πολλές; Ε...τι να πω... Σε σχέση με τις πρώτες μέρες που η μπαταρία έπεφτε με ταχύτατους ρυθμούς, μου φάνηκαν αρκετές :)

Link to comment
Share on other sites

προς τους πρωην κατοχους arc s.

 

 

αξιζει την χρηματικη διαφορα των 80 ευρω; με πιεζουν να το κανω με ολοκαινουργιο p....

 

αποψεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... Δεν υπάρχει αυτό που γίνετε ... Μου έβγαλε 1 ολόκληρη μέρα ... 24 ώρες και το κινητό είχε 29% ακόμα :S

 

To φόρτισα πάλι με τον φορτιστή του Arc Μου ... αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το λαμπάκι είχε σβήσει σήμερα το πρωί ενώ με τον φορτιστή τον δικό του έμενε πάντα πράσινο.

 

Αν και σήμερα η απόδοση της μπαταρίας είναι καλή τότε σίγουρα φταίει ο ταχυφορτιστής για την απόδοση της μπαταρίας

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο αυτο που λες, αλλα απο την αλλη δεν μπορει μια συσκευη της ταξεως των 400-450 Euro να μην σου δινει τουλαχιστον μια μερα αυτονομια με πληρες λειτουργεια και εστω 2 μερες σε ρυθμο standby

όλα τα smartphone πρακτικά τόσο κρατάνε, μη σου πω και λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

προς τους πρωην κατοχους arc s.

 

 

αξιζει την χρηματικη διαφορα των 80 ευρω; με πιεζουν να το κανω με ολοκαινουργιο p....

 

αποψεις;

 

Τι να κάνεις ? Δεν κατάλαβα ? Πάντως ναι αξίζει τη διαφορά των 80 ευρώ.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

να ανταλλαξω το ARC S μου με ολοκαινουργιο xperia p + χρηματικη διαφορα των 80 ευρω.

 

Κοίτα αν σε έχει βολέψει το Arc S Και δεν είχες σκοπό να το αλλάξεις τότε θα σου έλεγα να μην το κάνεις.

 

Αν τώρα είχες σκοπό να αλλάξεις το Arc S και το XPERIA P είναι όντως του κουτιού , τότε ναι θα έλεγα ότι συμφέρει.

 

ΑΛΛΑ ... από την προσωπική μου εμπειρία υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα με τον φορτιστή του P ... όσο χρησιμοποιούσα τον φορτιστή του , η Μπαταρία δεν μου άντεχε πάνω από 12-15 ώρες. Χτες φόρτισα το P με τον φορτιστή του ARC και πραγματικά βλέπω άλλη μπαταρία ... Μου έβγαλε άνετα 1 μέρα και το πρωί είχε και 29%. Τώρα το φορτίζω 2η φορά με τον φορτιστή του ARC για να δω πως θα πάει και η δεύτερη φόρτιση.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Χτες φόρτισα το P με τον φορτιστή του ARC και πραγματικά βλέπω άλλη μπαταρία ... Μου έβγαλε άνετα 1 μέρα και το πρωί είχε και 29%. Τώρα το φορτίζω 2η φορά με τον φορτιστή του ARC για να δω πως θα πάει και η δεύτερη φόρτιση.

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φορτιστή του ARC ποια είναι; Διαφέρουν πολύ από αυτά του XPERIA P;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο φορτιστής του Arc έχει λιγότερα mA output οπότε η φόρτιστη γίνεται πιο στρωτά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

dual sun του κανεις την ιδια χρηση ακριβως με τις προηγουμενες μερες ή εχεις αλλαξει τιποτα ρυθμισεις (sync, 3g or something?)?
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...