Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά! Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό τις 2 τελευταίες μέρες, δεν ακούγονται οι κλησεις η μουσική κτλ απο το ηχείο...αντίθετα με τα hands free παίζουν τα πάντα απο μουσική χωρίς βεβαια να ακούω όταν με καλούν:(. Έχει κανείς να προτείνει κάτι?

 

Καμμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να δω μεσω καλωδιου την εσωτερικη μνημη του κινητου στον υπολογιστη για να μεταφερω εκει ενα φακελο πλοηγησης. Βλεπω μονο την καρτα μνημης στον υπολογιστη. Γιατι ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να δω μεσω καλωδιου την εσωτερικη μνημη του κινητου στον υπολογιστη για να μεταφερω εκει ενα φακελο πλοηγησης. Βλεπω μονο την καρτα μνημης στον υπολογιστη. Γιατι ?

 

οταν συνδεσεις το τηλεφωνο σου μεσω usb με τον υπολογιστη μονο η καρτα μνημης φαινεται

εκει θα βαλεις οποια εφαρμογη θελεις και μετα θα την τρεξεις αφου ενεργοποιησεις και τις

αγνωστρς πηγες για να γινει η εγκατασταση αν ειναι κατι εκτος Play store

αν συνδεθεις μεσω PC companion τοτε φαινεται νομιζω και η μνημη τηλεφωνο

αλλα καλο ειναι να παει στην καρτα μνημης γιατι εχει λιγο χωρο η μνημη τηλεφωνου

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

οταν συνδεσεις το τηλεφωνο σου μεσω usb με τον υπολογιστη μονο η καρτα μνημης φαινεται

εκει θα βαλεις οποια εφαρμογη θελεις και μετα θα την τρεξεις αφου ενεργοποιησεις και τις

αγνωστρς πηγες για να γινει η εγκατασταση αν ειναι κατι εκτος Play store

αν συνδεθεις μεσω PC companion τοτε φαινεται νομιζω και η μνημη τηλεφωνο

αλλα καλο ειναι να παει στην καρτα μνημης γιατι εχει λιγο χωρο η μνημη τηλεφωνου

 

Μεσω του PC companion φαινεται μονο η καρτα μνημης και αυτο που θελω να περασω ειναι το Sygiv το οποιο εγκαθιστατε μονο στην μνημη του τηλεφωνου. Τις αγνωστες πηγες την εχω κλικαρισμενη. Την μνημη του τηλεφωνου δεν μπορω με καποιο τροπο να την δω παντος.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια αν μπορειτε δωστε ενα λινκ να κατεβασουμε το official ελληνικο firmware 2.3.7. Εχω ψαξει ολες τις σελιδες και δεν εχω βρει ακριβως ποιο. Ολοι λενε "ψαξτε να την βρειτε" . Καντε μου την χαρη.... Μπηκα και στο http://forum.xda-developers.com αλλα δεν ξερω ποια να κατεβασω. Δυστυχως περασα και εγω την 4.0.4, εχω κανει τα παντα που προτεινετε και το κινητο ακομα σερνεται. Ευχαριστω

 

Τελικα την κατεβασα απο εδω http://www.xdafileserver.nl/index.php?dir=Sony+%28Ericsson%29%2FSE+Xperia+U+%28LT25i%29%2FSTOCK+ROMS και ολα καλα :)

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Μεσω του PC companion φαινεται μονο η καρτα μνημης και αυτο που θελω να περασω ειναι το Sygiv το οποιο εγκαθιστατε μονο στην μνημη του τηλεφωνου. Τις αγνωστες πηγες την εχω κλικαρισμενη. Την μνημη του τηλεφωνου δεν μπορω με καποιο τροπο να την δω παντος.

 

Αν είσαι root κατέβασε το root explorer και θα τα δεις όλα εκεί!!! Γνώμη μου δοκίμασε και το Navigon Europe....για μένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!! Ακόμα και τις οδούς σου λέει όταν μιλάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεσω του PC companion φαινεται μονο η καρτα μνημης και αυτο που θελω να περασω ειναι το Sygiv το οποιο εγκαθιστατε μονο στην μνημη του τηλεφωνου. Τις αγνωστες πηγες την εχω κλικαρισμενη. Την μνημη του τηλεφωνου δεν μπορω με καποιο τροπο να την δω παντος.

το sygic εγκαθισταται κανονικα οπως ολες οι εφαρμογες.... οι χαρτες εκ των πραγματων δεν μπορουν να ειναι στη μνημη του κινητου λογω μεγεθους. Αρα το κανεις κανονικα εγκατασταση και οταν κατεβαινουν οι χαρτες πηγαινουν αυτοματα στην καρτα μνημης...

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root κατέβασε το root explorer και θα τα δεις όλα εκεί!!! Γνώμη μου δοκίμασε και το Navigon Europe....για μένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!! Ακόμα και τις οδούς σου λέει όταν μιλάει!!!

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι για το navigon γιατί όταν θέλω να επιλέξω οδό στο χάρτη η ''πινέζα'' είναι τέρμα αριστερά στην οθόνη μου, και κινείτε μόνο πάνω - κάτω. Xperia arc - navigon 4.8.0

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το κέντρο μηνυμάτων του κινητού με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στείλω ή να λάνω sms. Το πρόβλημα είχε να κάνει με το γεγονός ότι για κάποιο περίεργο λόγο είχε σβηστεί ο αριθμός του κέντρου μυνημάτων.

 

Γράφω πως έλυσα το πρόβλημα σε περίπτωση που πάθει κανείς.

 

1) Πληκτρλογούμε στον dialer του κινητού μας *#*#4636#*#*. Ανοίγει το κρυφό μενού των Xperia

2) Επιλέγουμε πληροφορίες τηλεφώνου

3) Πηγαίνουμε στο πεδίο SMSC

4) Πληκτρολογούμε τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων και πατάμε Ενημέρωση. Αν σας γράψει σφάλμα κατά την ενημερώση τότε πατήστε Ανανέωση και αφήστε το κινητό να συμπληρώσει μόνο του το πεδίο.

5) ΜΗΝ πατήσετε το πλήκτρο Back για να επιστρέψετε στην αρχική οθόνη αλλά το κουμπί του Home ώστε να παραμείνουν οι αλλαγές που κάνατε αποθηκευμένες.

 

Αχρείαστο να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το κέντρο μηνυμάτων του κινητού με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στείλω ή να λάνω sms. Το πρόβλημα είχε να κάνει με το γεγονός ότι για κάποιο περίεργο λόγο είχε σβηστεί ο αριθμός του κέντρου μυνημάτων.

 

Γράφω πως έλυσα το πρόβλημα σε περίπτωση που πάθει κανείς.

 

1) Πληκτρλογούμε στον dialer του κινητού μας *#*#4636#*#*. Ανοίγει το κρυφό μενού των Xperia

2) Επιλέγουμε πληροφορίες τηλεφώνου

3) Πηγαίνουμε στο πεδίο SMSC

4) Πληκτρολογούμε τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων και πατάμε Ενημέρωση. Αν σας γράψει σφάλμα κατά την ενημερώση τότε πατήστε Ανανέωση και αφήστε το κινητό να συμπληρώσει μόνο του το πεδίο.

5) ΜΗΝ πατήσετε το πλήκτρο Back για να επιστρέψετε στην αρχική οθόνη αλλά το κουμπί του Home ώστε να παραμείνουν οι αλλαγές που κάνατε αποθηκευμένες.

 

Αχρείαστο να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Εγώ που πήγα να το τσεκάρω και το κουτάκι ήταν κενό? Απλά πάτησα πάλι home και επέστρεψα στην Home οθόνη. Λάμβανα κανονικά μηνύματα.Λες να το αποθήκευσα τώρα κενό? Ποιος είναι ο αριθμός κέντρου μηνυμάτων για cosmote?

Link to comment
Share on other sites

το sygic εγκαθισταται κανονικα οπως ολες οι εφαρμογες.... οι χαρτες εκ των πραγματων δεν μπορουν να ειναι στη μνημη του κινητου λογω μεγεθους. Αρα το κανεις κανονικα εγκατασταση και οταν κατεβαινουν οι χαρτες πηγαινουν αυτοματα στην καρτα μνημης...

 

Δυστυχως δεν μπορω να πω γιατι πρεπει να το εγκαταστησω μονο στην μνημη του κινητου, παντος, υπαρχει τροπος να δω την μνημη του τηλ στον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα να το τσεκάρω και το κουτάκι ήταν κενό? Απλά πάτησα πάλι home και επέστρεψα στην Home οθόνη. Λάμβανα κανονικά μηνύματα.Λες να το αποθήκευσα τώρα κενό? Ποιος είναι ο αριθμός κέντρου μηνυμάτων για cosmote?

Κάνε μια δοκιμή αν μπορείς να στείλεις sms. Αν πατήσεις Ανανέωση θα σου περάσει μόνο του τον αριθμό σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα.

Ο αρίθμός είναι +3097100000.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ροοτ βάλτο στη κάρτα από τον υπολογιστή σου και μετά με τον es πήγανε το στο τηλ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ :!:

ειχα στο κινητο μου μοτιβο για ξεκλειδωμα και μπλοκαριστηκε.... αλλα δεν θυμαμαι την απαντηση στην ερωτηση που ειχα βαλει!!

και το κακο ειναι πως δεν ειχα ανοιχτο το wifi για να βαλω τα στοιχεια απο το play store! ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ??? :!:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να πω γιατι πρεπει να το εγκαταστησω μονο στην μνημη του κινητου, παντος, υπαρχει τροπος να δω την μνημη του τηλ στον υπολογιστη?

 

απ οτιι ξερω αυτο δεν γινεται πρωτον γιατι δεν εχει χωρο αρκετο η μνημη τηλεφωνου και θα κολαει αν το καταφερεις μονο στην καρτα μνημης βαλτο , τωρα αν θελεις οπωσ δηποτε στη μνημη εγκατεστησετοο και μετα στειλτο στην μνημη τηλεφωνου ναμην υπαρχει στην καρτα μνημης αλλα θα απογοητευτεις γιατι εχει λιγο χωρο οπως σου επα και θα κολαει το τηλεφωνο

 

παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ :!:

ειχα στο κινητο μου μοτιβο για ξεκλειδωμα και μπλοκαριστηκε.... αλλα δεν θυμαμαι την απαντηση στην ερωτηση που ειχα βαλει!!

και το κακο ειναι πως δεν ειχα ανοιχτο το wifi για να βαλω τα στοιχεια απο το play store! ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ??? :!:

 

φοβαμαι πως θα πρεπει να γυρισεις εργοστασιακες ρυθμισεις...ας πει καποιος αλλος πριν το κανεις αυτο γιατι θα θελει στησιμο απο αρχη

κι αν δεν εχεις back up θα χρειαστεις καμποσο να το επαναφερεις οπως ηταν

γι αυτο κραταμε back up σε τακτα χρονικα διαστηματα για να μην μας νοιαζει αν παει κατι στραβα (γνωμη μου φυσικα)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να πω γιατι πρεπει να το εγκαταστησω μονο στην μνημη του κινητου, παντος, υπαρχει τροπος να δω την μνημη του τηλ στον υπολογιστη?

Περιμενε γιατι μας εχεις μπερδεψει.... εσυ θες να το ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ (οχι να το ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙΣ) στη μνημη του κινητου... Σωστα? Οπως λοιπον ειναι το αρχειο στη καρτα μνημης και χωρις να το εχεις συνδεδεμενο στον υπολογιστη απλα εγκατεστησε το... ,μονο του θα παει στην εσωτερικη μνημη του κινητου... Δεν χρειαζεται να βλεπεις τη μνημη του τηλεφωνου στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την viper v5 και δεν βρίσκω πουθενά στα widgets το widget καιρού, αλλά είναι εγκατεστημένο. Υπάρχει και στις εφαρμογές στις ρυθμίσεις και το βλέπω και στο titanium backup. Καμία ιδέα κανείς;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια αν μπορειτε δωστε ενα λινκ να κατεβασουμε το official ελληνικο firmware 2.3.7. Εχω ψαξει ολες τις σελιδες και δεν εχω βρει ακριβως ποιο. Ολοι λενε "ψαξτε να την βρειτε" . Καντε μου την χαρη.... Μπηκα και στο http://forum.xda-developers.com αλλα δεν ξερω ποια να κατεβασω. Δυστυχως περασα και εγω την 4.0.4, εχω κανει τα παντα που προτεινετε και το κινητο ακομα σερνεται. Ευχαριστω

 

Τελικα την κατεβασα απο εδω http://www.xdafileserver.nl/index.php?dir=Sony+%28Ericsson%29%2FSE+Xperia+U+%28LT25i%29%2FSTOCK+ROMS και ολα καλα :)

 

ωραιος! και εγω αυτη εβαλα και ειναι ολα οκ!

 

προς το παρον Gingerbread και ξερο ψωμι! :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες τις επιλογές σου στο AROMA σε ρώταγε για widget καιρού ποιο θες και είχε 2 επιλογές.Νομίζω είχα διαλέξει το δεύτερο.Παίζει ρόλο και ο συνδυασμός launcher με το widget. Έκανα αρκετές δοκιμες ώσπου να πετύχω τον σωστό.Τώρα πια δουλεύει κανονικά!Δοκίμασε το.Όπως και να πας να το εγκαταστησεις δε θα σου μπει.Κάνε από την αρχή την διαδικασία και επέλεξε την 2η επιλογή για τον καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες τις επιλογές σου στο AROMA σε ρώταγε για widget καιρού ποιο θες και είχε 2 επιλογές.Νομίζω είχα διαλέξει το δεύτερο.Παίζει ρόλο και ο συνδυασμός launcher με το widget. Έκανα αρκετές δοκιμες ώσπου να πετύχω τον σωστό.Τώρα πια δουλεύει κανονικά!Δοκίμασε το.Όπως και να πας να το εγκαταστησεις δε θα σου μπει.Κάνε από την αρχή την διαδικασία και επέλεξε την 2η επιλογή για τον καιρό.

 

Σωστός!!! με την δεύτερη επιλογή έγινε!

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα τη miui 4 και δεν μου εβγαλε to aroma για να διαλεξω και τωρα εχει φορτωσει διαφορα η rom

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να κάνω μία γρήγορη ερωτησούλα; Έκανα αναζήτηση στο θέμα αλλά δε νομίζω πως με κάλυψαν οι απαντήσεις που βρήκα :wacko:

 

Από ότι βλέπω υποστηρίζει η συσκευή USB OTG αλλά δεν καταλαβαίνω αν πρέπει να είναι root ή όχι για να λειτουργήσει.

Εγώ συγκεκριμένα θέλω να μάθω αν θα δουλέψει αυτό οπότε δε ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω... USB OTG? USB host? δε καταλαβαίνω την διαφορά και μιας που η συσκευή συνδέετε χωρίς αντάπτορα πάνω στην συσκευή τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; (γιατί διάβασα κάπου εδώ μέσα πως μπορεί κάποιοι αντάπτορες να μη δουλεύουν ενώ άλλοι που λένε για OTG ότι δουλεύουν κανονικά.)

 

Ευχαριστώ :happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει πως αυτο το αρχειο .thumbnails δεν θα ξαναεμφανιστει στο κινητο μου? οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη μπορω να το διαγραψω αλλα οταν θα παω να βγαλω ενα βιντεο η φωτογραφια αυτο εμφανιζεται και πιανει γυρω στα 400 mb χωρο. τι μπορω να κανω για να μην εμφανιστει ποτε ξανα?

 

Ας με βοηθησει καποιος ρε παιδια.!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...