Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επειδή το τηλέφωνό μας συνδέεται με hdmi σε TV πιστέυω και βλέποντας τα βίντεο, reviews κλπ ότι από τις καλύτερες αγορές που μπορεί να κάνει κανείς είναι το iPazzPort.

 

Αυτό εδώ το πραματάκι είναι ασύρματο πληκτρολόγιο χεριού, ενώ επίσης είναι ποντίκι στον αέρα με γυροσκοπικό, δεξιά μάλιστα έχει και κουμπάκια για τη φωνή, ενώ στην πλάτη του έχει κουμπιά προγραμματισμού για την τηλεόραση!!! (φωνή/επόμενο προηγούμενο κανάλι κλπ). Κατασκευάζεται με πατέντα αποκλειστικά στην κίνα (www.ipazzport.com) και έχει μπαταρία λιθίου επαναφορτιζόμενη.

 

Το ποντίκι ενεργοποιείται και απενεργοποιείται με κουμπί οπότε δε μετακινείται το ποντίκι όταν δε θέλει κανείς. Στο ebay η τελική τιμή με τα μεταφορικά βγαίνει απο 22-25 ευρώ ενώ για όσους δε θέλουν το τηλεχειριστήριο TV βγαίνει και μια έκδοση στα 15 ευρώ χωρίς αυτό στη πλάτη.

 

Γράφει ότι δουλεέυι σε Android οπότε δε θα χει πρόβλημα και μάλιστα εσωκλείει και καλώδιο OTG με εξτρά τροφοδοσία ώστε να φορτίζει το τηλέφωνο όταν είναι συνδεδεμένο με την TV!!!

 

Εγώ παρείγγηλα ένα και θα σας κάνω review όταν έρθει, αλλά τα βίντεο στο Youtube λένε ότι είναι ανθεκτικότατο και με πολύ μεγάλη ακρίβεια (μπορείς να ζωγραφίσεις μ αυτό)!!! Άντε τώρα να μιλήσει κανείς για Iphone μετά απ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπέρα, έχει κανενας αλλος πρόβλημα με το wifi? συνδέετε κανονικότατα απλα μετα απο 5-10 λεπτα κολλάνε οι σελίδες τα βίντεο τα πάντα,και το δοκίμασα σε 3-4 μοντεμ και το κανει παντου και μου το κανε και πριν περασω το android 4 τι παίζει να φταίει; μου χει σπάσει τα νεύρα δεν μπορώ να ακούσω ουτε ενα τραγούδι απο το youtube! :mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπιζεί κανείς προβλήματα με το σήμα στο συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτή η σειρά της Sony (και στο Sony P) παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

 

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την αναβάθμιση αφού έχει μήνες που την έκανα.

 

Απο την άλλη, 1 φορά μου έχει πέσει το κινητό και σκεφτόμουν ότι αυτό θα φταίει αλλά και πάλι

 

έχει περάσει καιρός απο τότε. Τις τελευταίες 2 εβδομάδςες λοιπόν, έχω σοβαρότατο πρόβλημα με το σήμα.

 

Μια πιάνει, μια δεν πιάνει, άλλες φορές που δείχνει ότι έχει κανονικά σήμα δεν χτυπάει, δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Ξέρει κανείς αν η αντιπροσωπεία καλύπτει τέτοιο πρόβλημα; Έχει στείλει κάποιος;

 

Αν έχει κανείς σας κάποια ιδέα σχετικά με αυτό το πρόβλημα, ή αν του είχε δημιουργηθεί ποτέ και το έφτιαξε

 

με κάποιο τρόπο, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη του.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπιζεί κανείς προβλήματα με το σήμα στο συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτή η σειρά της Sony (και στο Sony P) παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

 

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την αναβάθμιση αφού έχει μήνες που την έκανα.

 

Απο την άλλη, 1 φορά μου έχει πέσει το κινητό και σκεφτόμουν ότι αυτό θα φταίει αλλά και πάλι

 

έχει περάσει καιρός απο τότε. Τις τελευταίες 2 εβδομάδςες λοιπόν, έχω σοβαρότατο πρόβλημα με το σήμα.

 

Μια πιάνει, μια δεν πιάνει, άλλες φορές που δείχνει ότι έχει κανονικά σήμα δεν χτυπάει, δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Ξέρει κανείς αν η αντιπροσωπεία καλύπτει τέτοιο πρόβλημα; Έχει στείλει κάποιος;

 

Αν έχει κανείς σας κάποια ιδέα σχετικά με αυτό το πρόβλημα, ή αν του είχε δημιουργηθεί ποτέ και το έφτιαξε

 

με κάποιο τρόπο, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη του.

 

Ευχαριστώ.

σε συγκριση με το nokia e51 που ειχα πιο παλια το σημα του gsm και του wifi ηταν μακραν καλυτερο απο του xperia u!

Link to comment
Share on other sites

αμα τα καταφερεις πες μας την διαδικασια...οκ?

 

Επανέρχομαι μετά από τόσες ημέρες μιας και σήμερα ήρθαν τα πλαστικά μέρη

http://viewitem.eim.ebay.gr/Fascia-Housing-Faceplate-Case-Cover-Z-For-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-MT11i-MT11/280882556017/item

 

Η ποιότητα όμοια με την υπάρχουσα. Στο θέμα "εγκατάστασης" τώρα:

 

To digitizer εντέλει δεν είναι ιδιαίτερα δυνατά κολλημένο πάνω στην πρόσοψη, ξεκολλάει πάρα πολύ εύκολα. Όμως αντιμετώπισα ιδιαίτερη δυσκολία με το μέρος πάνω απ το digitizer (το οποίο φυσικά είναι μέρος του digitizer). Μια λεπτή καλωδιοταινία που περιέχει το τζαμάκι της εμπρόσθιας κάμερας και τον αισθητήρα φωτός. Τα οποία είναι κολλημένα (και αρκετά δυνατά) πάνω στο σασί.

 

Θέλει ΠΟΛΥ προσοχή και υπομονή το ξεκόλλημα για να μην κοπεί η καλωδιοταινία ελάχιστων mm του αισθητήρα.

 

Κατά τ άλλα οι νέες προσόψεις έχουν μια ιδέα κόλλα πάνω τους για να κάτσει το digiizer και το υπόλοιπο τμήμα του.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

 

To digitizer εντέλει δεν είναι ιδιαίτερα δυνατά κολλημένο πάνω στην πρόσοψη, ξεκολλάει πάρα πολύ εύκολα. Όμως αντιμετώπισα ιδιαίτερη δυσκολία με το μέρος πάνω απ το digitizer (το οποίο φυσικά είναι μέρος του digitizer). Μια λεπτή καλωδιοταινία που περιέχει το τζαμάκι της εμπρόσθιας κάμερας και τον αισθητήρα φωτός. Τα οποία είναι κολλημένα (και αρκετά δυνατά) πάνω στο σασί.

 

Θέλει ΠΟΛΥ προσοχή και υπομονή το ξεκόλλημα για να μην κοπεί η καλωδιοταινία ελάχιστων mm του αισθητήρα.

 

Κατά τ άλλα οι νέες προσόψεις έχουν μια ιδέα κόλλα πάνω τους για να κάτσει το digiizer και το υπόλοιπο τμήμα του.

 

Εκεί είχα κολλήσει κ γω,με πολύ υπομονή κ ελάχιστο ζέσταμα ενός λεπτού κατσαβιδιου το βγάλα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπιζεί κανείς προβλήματα με το σήμα στο συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτή η σειρά της Sony (και στο Sony P) παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

 

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την αναβάθμιση αφού έχει μήνες που την έκανα.

 

Απο την άλλη, 1 φορά μου έχει πέσει το κινητό και σκεφτόμουν ότι αυτό θα φταίει αλλά και πάλι

 

έχει περάσει καιρός απο τότε. Τις τελευταίες 2 εβδομάδςες λοιπόν, έχω σοβαρότατο πρόβλημα με το σήμα.

 

Μια πιάνει, μια δεν πιάνει, άλλες φορές που δείχνει ότι έχει κανονικά σήμα δεν χτυπάει, δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Ξέρει κανείς αν η αντιπροσωπεία καλύπτει τέτοιο πρόβλημα; Έχει στείλει κάποιος;

 

Αν έχει κανείς σας κάποια ιδέα σχετικά με αυτό το πρόβλημα, ή αν του είχε δημιουργηθεί ποτέ και το έφτιαξε

 

με κάποιο τρόπο, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη του.

 

Ευχαριστώ.

 

Στην 2.3 Είσαι? Και σε μένα στην 2.3 είχε αυτό το πρόβλημα αλλά μετά που το αναβάθμισα στην ICS δεν υπήρχε..Βέβαια έχει βγεί Update για αυτό το πρόβλημα αλλά η Cosmote δέν το δεχτηκε..Άμα το κινητό σου δεν ειναι branded θα έχει βγεί το Update αν και λογικά θα ειναι για ICS τώρα.. Απο οτι είδα εδώ: http://www.xperiablog.net/2012/08/01/new-firmware-6-0-b-3-184-rolls-out-for-xperia-u-certified-for-xperia-go-p-and-sola/ απο αυτό το firmware λύνεται το πρόβλημα άρα άμα έχεις πιο παλιό firmware απο το 6.0.B.3.184 αυτό θα φταίει.. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό το έλυσα περνώντας ένα pack για βελτίωση ήχου (drivers κλπ) αφαίρεσα βέβαια κάποιο bloatware από μέσα πριν το βάλω

 

και ήχος έγινε καλύτερος και δεν κάνει άλλα αυτά τα κουφά με χαμηλό ήχο

 

Και μενα το ίδο κάποιες φορες δεν εχει δυνατό ήχο. Που τους βρήκες τους drivers ; και ποιο bloatware αφαίρεσες;;; Αν μπορούσες να μας βοηθήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

για δωστε μου τα φωτα σας.

οταν η μπαταρια φτασει στο 15%, βγαινει ειδοποιηση οτι η σταθμη ειναι σε αυτο το ποσοστο. μετα το υπενθιμιζει παλι οταν φτασει στα 10%, στα 5% κλπ. ετσι γινοταν τουλαχιστον.

προχτες ομως, μολις εφτασε στο 15% και βγηκε η ειδοποιηση, το τηλεφωνο εκλεισε αμεσως. προσπαθουσα να το ενεργοποιησω αλλα τζιφος. επρεπε να το φορτισω. το φορτισα λοιπον και σημερα μου εκανε παλι το ιδιο. με το που εφτασε στο 15%, εκλεισε παλι. το συνδεω λοιπον να το φορτισω. το ανοιγω κ μου εγραφε οτι η μπαταρια ηταν στο 15%. αφου παει στο 20%, το βγαζω, ασχολουμε λιγο και μολις εφτασε παλι στο 15%, εκλεισε.

ειναι θεμα μπαταριας ή κατι ποιο σοβαρο? το τηλ το εχω απο τον απριλιο-μαιο.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι βάζω χέρι στο κινητό κι ότι το έχω λιώσει στο πείραγμα. Το ότι όμως θα μου έβγαζε μήνυμα ότι είναι ώρα να το παω για service δεν το περίμενα ποτέ!!! :lol::lol::p

 

Πέρα από την πλάκα το έχει δει κανείς αυτό;

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Screenshot_2013-01-30-10-56-54.png

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι βάζω χέρι στο κινητό κι ότι το έχω λιώσει στο πείραγμα. Το ότι όμως θα μου έβγαζε μήνυμα ότι είναι ώρα να το παω για service δεν το περίμενα ποτέ!!! :lol::lol::p

 

Πέρα από την πλάκα το έχει δει κανείς αυτό;

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Screenshot_2013-01-30-10-56-54.png

 

Δεν είναι το σήμα του notifications toggle;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το σήμα του notification toggle είναι αλλά αν βάλεις να τρέχουν 2 μπάρες βγαίνει 2 φορές. αν βάλεις μια θα βγαίνει μόνο μια
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι ούτε δυο μπάρες έχω βάλει ταυτόχρονα να τρέχουν ούτε στη μια που θα έπρεπε να τρέχει έχω βάλει να φαίνεται το icon του notification toogle :wacko:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι ούτε δυο μπάρες έχω βάλει ταυτόχρονα να τρέχουν ούτε στη μια που θα έπρεπε να τρέχει έχω βάλει να φαίνεται το icon του notification toogle :wacko:

 

Μήπως του έκανες το τελευταίο update; Νομίζω ότι και μένα την έφαγε τη φρίκη του όταν το έκανα

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν έχει επιλογή να μη φαίνεται το ένα icon. τώρα για τα δύο χωρίς να έχεις 2 μπάρες ενδέχεται να είναι bug της ίδιας της εφαρμογής
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν έχει επιλογή να μη φαίνεται το ένα icon. τώρα για τα δύο χωρίς να έχεις 2 μπάρες ενδέχεται να είναι bug της ίδιας της εφαρμογής

 

Γίνεται να μη φαίνεται ή να σου δείχνει στοιχεία της μπαταρίας

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

sorry τώρα είδα ότι μπορείς να βάλεις transparent και να το εξαφανίσεις
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι βάζω χέρι στο κινητό κι ότι το έχω λιώσει στο πείραγμα. Το ότι όμως θα μου έβγαζε μήνυμα ότι είναι ώρα να το παω για service δεν το περίμενα ποτέ!!! :lol::lol::p

 

Πέρα από την πλάκα το έχει δει κανείς αυτό;

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/Screenshot_2013-01-30-10-56-54.png

 

Μήπως έβαλες υπενθύμιση για το service της μηχανής;;!!!:p:p

Στείλε με π.μ το widget με τα καρτελάκια:D

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

μη το στείλεις pm, πες να μάθουμε και μεις πιο είναι το widget με τα καρτελάκια :-)
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

μη το στείλεις pm, πες να μάθουμε και μεις πιο είναι το widget με τα καρτελάκια :-)

 

Ναι ναι ναι!

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τα στείλω μέσω πμ. Δίνουμε πάντα πράμα στο λαό!!!

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Τα καρτελάκια που βλέπετε είναι skin του Ultimate Custom Widget (UCCW). Αφού εγκαταστήσετε το UCCW κατεβάζετε το skin από δω και το κάνετε import.

 

Οι ενδείξεις που βλέπετε πάνω στα καρτελάκια είναι από το Elixir.

O καιρός είναι από το Android Weather και το background είναι το default του next launcher.

 

Αν θέλετε κάτι άλλο μου λέτε. :)

 

Υ.Γ.: Τελικά το notification toogle είχε σκαλώσει και ήθελαν ξανά πέρασμα οι ρυθμίσεις του.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη ειμαι normal κινητο χρειαζεται καμοια απο αυτες root? Και το zip που κατεβασα πως να το κανω import που λες?
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Και το widget ώρας - καιρού!

Android weather!

Δεν μας στέλνεις και την συσκευή σου?

Μου τα τρώνε οι γυναίκες, ε όχι κι εσείς ρε παιδιά! :p :lol:

Εγω επειδη ειμαι normal κινητο χρειαζεται καμοια απο αυτες root? Και το zip που κατεβασα πως να το κανω import που λες?

Κάνε extract το rar που κατέβασες και θα δεις ένα αρχείο uzip. Μόλις τρέξεις το UCCW αν πατήσεις στο κουμπί των επιλογών θα σου εμφανίσει ένα μενού που λεει import skin

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...