Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

 

μιας και αρχάριος με android στο Neo V, ένα "E" με 2 βελάκια αριστερά από ώρα και μπαταρία στην πάνω μπάρα τι είναι, πως το ενεργοποίησα και πως το βγάζω?

 

ευχαριστώ!

 

Αυτό το E σημαίνει οτι έχεις συνδεθεί στο internet μέσω του παρόχου σου και αν δεν έχεις σύνδεση με free mb's τρέχα να κλείσεις τα δεδομένα από τις ρυθμίσεις ασύρματο και δίκτυα, δίκτυα κινητής γιατι χρεωνεσαι...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους,

 

μιας και αρχάριος με android στο Neo V, ένα "E" με 2 βελάκια αριστερά από ώρα και μπαταρία στην πάνω μπάρα τι είναι, πως το ενεργοποίησα και πως το βγάζω?

 

ευχαριστώ!

 

Ίντερνετ ειναι!!

Ρυθμίσεις->ασυρματα κ δικτυα->δικτυα κινητης τηλεφωνιας κ ξετικαρε τα δεδομένα

 

Sent from my MT11i using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι δεν μπορεσα ακομα να δυνδεθω μεσω παροχου κινητης τηλεφωνιας?

εχω whats'up,η sim ειναι cosmokarta 3G

στην λειτουργεια δυκτιου εχω το WCDMA(προτιμωμενο)/GSM

στις εταιριες δικτιου εχω κανει αναζητηση και επελεξα cosmote 3G και μου ειπε εγινε εγραφη στο δυκτιο

τα δεδομενα τα εχω τικαρει ενεργα οπως και την περιαγωγη δεδομενων

καμια ενδιξη επανω και φυσικα δεν εχω ιντερνετ

φως Plz!

Link to comment
Share on other sites

Για την κακη μπαταρία τι να σου πω, είμαι στην δεύτερη φόρτηση και μετά από 1 ημέρα και 17 ώρες, με καμία 1,5 ώρα WiFi και κανένα τέταρτο παιχνίδια και είμαι στο 39%. Μη ξεχνάμε πως είναι smartphone.

Όσο για το root, κάτι σημαντικό που κερδίζεις είναι πως μπορείς να απενεργοποιήσεις τον αυτόματο φωτισμό (ίσως να βοηθάει και στην μπαταρία αυτό) και σίγουρα θα υπάρχουν κι αλλά προγραμματάκια που χρειάζονται root.

 

 

πχ προγραμμα πλοηγησης χρειαζεται rooting?

το κλεισιμο του αισθητηρα φωτισμου δεν γινεται απο τις ρυθμισεις?

 

και επειδη ερχεται αυριο τελικα μια.... προπατορικη ερωτηση... το φορτιζω οταν το βγαλω απο το κουτι και ποσο?? :D

PS:Ειδα τελικα την απαντηση πιο πανω αλλα θα το εχω 8 ωρες κλειστο???!! Να το ανοιξω και να το εχω στο φορτιστη?

 

 

φιλε αυτη την πηρα περσι απο το mymemory με card reader για την καμερα μου με λιγοτερα λεφτα απ οτι λεει το πλαισιο ακομη και με τα μεταφορικα.. αν θες να δωσεις πιστωτικη 'η paypal βεβαια

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι δεν μπορεσα ακομα να δυνδεθω μεσω παροχου κινητης τηλεφωνιας?

εχω whats'up,η sim ειναι cosmokarta 3G

στην λειτουργεια δυκτιου εχω το WCDMA(προτιμωμενο)/GSM

στις εταιριες δικτιου εχω κανει αναζητηση και επελεξα cosmote 3G και μου ειπε εγινε εγραφη στο δυκτιο

τα δεδομενα τα εχω τικαρει ενεργα οπως και την περιαγωγη δεδομενων

καμια ενδιξη επανω και φυσικα δεν εχω ιντερνετ

φως Plz!

Πηγαινε ρυθμισεις<ασυρματο και δυκτια<δικτυα κινητης τηλεφωνιας<ονομ.σημειου προσβ.

πατα το πρωτο που ειναι τικαρισμενο με μια κουκιδα στα δεξια και ελεγξε αν εχει τις παρακατω ρυθμισεις:

 

Ονομα

Cosmote internet

 

APN

internet

 

MCC

202

 

MNC

01

 

Τυπος APN

default,supl

 

Αν και αυτες οι ρυθμισεις γινονται αυτοματα μολις ενεργοποιουμε το κινητο για πρωτη φορα

Edited by ermis1982
ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις<ασυρματο και δυκτια<δικτυα κινητης τηλεφωνιας<ονομ.σημειου προσβ.

πατα το πρωτο που ειναι τικαρισμενο με μια κουκιδα στα δεξια και ελεγξε αν εχει τις παρακατω ρυθμισεις:

 

Ονομα

Cosmote internet

 

APN

internet

 

MCC

202

 

MNC

01

 

Τυπος APN

default,supl

 

ναι ετσι τα εχω ολα αλλα δεν μου δειχνει τιποτα

 

κατι αλλο...

ανοιξα το καπακι το πισω,να δω την καρτα sim και αναγκαστηκα εβγαλα την μπαταρια και τωρα δεν μου κανει συνδεση ουτε με gmail ουτε με market

εχει χασει την ωρα και ημερομηνια

 

edit:ακυρο το κατι αλλο...

εγιναν ολα μολις περασα χειροκηνητα ωρα και ημερομινια

Edited by aDo
edit:
Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι τα εχω ολα αλλα δεν μου δειχνει τιποτα

 

κατι αλλο...

ανοιξα το καπακι το πισω,να δω την καρτα sim και αναγκαστηκα εβγαλα την μπαταρια και τωρα δεν μου κανει συνδεση ουτε με gmail ουτε με market

εχει χασει την ωρα και ημερομηνια

Απο το δικο μου ειχα μπει μια φορα στο internet μεσου του παροχου,συνδεθηκε κανονικα και η cosmote μου εστειλε μηνυμα για το internet day pass,το απενεργοποιησα στελνοντας and day,απο τοτε προσπθησα να ξαναμπω μεσω παροχου και δεν εμπαινε με τιποτα και ψαχνομουν,μεχρι που εβαλα πριν κατι μερες για δοκιμη το Internet Monthly Pass 60 και μπαινει μια χαρα!

Τωρα για το αλλο προβλημα δεν ξερω τι μπορει να φταιει,στο δικο μου δεν χανει τιποτα αν βγαλω την μπαταρια.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ρωτησα και χθες, αλλα μπορει να μην το ειδε κανεις και συγγνωμη που ξανα ποσταρω το ιδιο! Μια καρτα μνημης microSDHC ταιριαζει για το neo V? Να μην την παρω τσαμπα!

 

Ναι κάνει αλλά ρίχνε και καμία ματιά πιο πίσω έχει απαντηθεί άπειρες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ....

αν και κοίταξα μερικές σελίδες πίσω δεν βρήκα κάτι για το θέμα μου οπότε αναγκαστικά το γράφω και αν έχει απαντηθεί ξανά ζητώ συγγνώμη ... :happy:

 

πήρε χτές η κολλητή μου το Sony Ericsson NEO-V από voda.

δεν μπορεί να συνδεθεί όμως σε Wi-Fi με κλείδωμα WEP .

βασικά δεν μπορεί κάν να εντοπίσει modem με wep κλείδωμα ...

όλα τα άλλα Modem τα βλέπει κανονικά και συνδέεται ... με WEP λές και δεν υπάρχει modem στον χώρο ....

υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει ?? κάπου διάβασε πως έχει ένα θέμα το NEO-V με το wifi και τα κλειδωμένα με WEP modem αλλά δεν βρήκε κάποια λύση ....

υπάρχει κάτι που το διορθώνει ??

ευχαριστώ πολύ

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

πχ προγραμμα πλοηγησης χρειαζεται rooting?

το κλεισιμο του αισθητηρα φωτισμου δεν γινεται απο τις ρυθμισεις?

 

και επειδη ερχεται αυριο τελικα μια.... προπατορικη ερωτηση... το φορτιζω οταν το βγαλω απο το κουτι και ποσο?? :D

PS:Ειδα τελικα την απαντηση πιο πανω αλλα θα το εχω 8 ωρες κλειστο???!! Να το ανοιξω και να το εχω στο φορτιστη?

 

Όχι, πρόγραμμα πλοήγησης δεν χρειάζεται να είσαι root για να το δουλέψεις. Όσο για τον αισθητήρα, δεν έχει επιλογή στις ρυθμίσεις, δυστυχώς.

 

Τώρα για την φόρτηση, υπάρχει και η άποψη που λέει "τελείωσε την μπαταρία σου και μετά βάλτο μέχρι να φόρτηση". Αυτή την άποψη ακολουθώ κι εγώ πλέον.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

απο εχθες με μετρια χρηση εχω μεινει με ανοιχτο το στομα...δεν μετανιωσα ουτε λιγο τα 200Ε.σφαιρατο αν και το νεο μαρκετ ειναι gtp και σερνεται ετσι και αλλιως...καποια παιχνιδακια που δοκιμασα τα τρεχει τελεια και με πολυ ωραια χρωματ..δοκιμασα με media server να δω ενα μικρο βιντεο HD που τραβηξα στο αυτοκινητο και το ειδα στην τηλεοραση μεσω ps3 και εμεινα με ανοιχτο το στομα απο ποιοτητα..

 

τωρα τι θελω απο εσας..?ενα καλο λινκ για root..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

απο εχθες με μετρια χρηση εχω μεινει με ανοιχτο το στομα...δεν μετανιωσα ουτε λιγο τα 200Ε.σφαιρατο αν και το νεο μαρκετ ειναι gtp και σερνεται ετσι και αλλιως...καποια παιχνιδακια που δοκιμασα τα τρεχει τελεια και με πολυ ωραια χρωματ..δοκιμασα με media server να δω ενα μικρο βιντεο HD που τραβηξα στο αυτοκινητο και το ειδα στην τηλεοραση μεσω ps3 και εμεινα με ανοιχτο το στομα απο ποιοτητα..

 

τωρα τι θελω απο εσας..?ενα καλο λινκ για root..

Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 :cool:

Link to comment
Share on other sites

απο εχθες με μετρια χρηση εχω μεινει με ανοιχτο το στομα...δεν μετανιωσα ουτε λιγο τα 200Ε.σφαιρατο αν και το νεο μαρκετ ειναι gtp και σερνεται ετσι και αλλιως...καποια παιχνιδακια που δοκιμασα τα τρεχει τελεια και με πολυ ωραια χρωματ..δοκιμασα με media server να δω ενα μικρο βιντεο HD που τραβηξα στο αυτοκινητο και το ειδα στην τηλεοραση μεσω ps3 και εμεινα με ανοιχτο το στομα απο ποιοτητα..

 

τωρα τι θελω απο εσας..?ενα καλο λινκ για root..

 

Είδες που σου τα έλεγα; :-P Και η διαδικασία για το root είναι παιχνιδάκι!

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

ελα ομως που δεν μπορω να το κανω ροοτ..ανοιξε ρε dejavu λιγο το gtalk να ουμε

 

Ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> ανάπτυξη και τσέκαρε την πρώτη επιλογή για USB που γράφει. Όπως επίσης και τις άγνωστες πηγές.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και οταν παταω αυτο.οταν παταω στο zip διπλο κλικ εκει που γραφει ο οδηγος και μετα οποιοδηποτε κουμπι μου γραφει αυτο πως δεν ειναι σε θεση να εντοπισει ντην καθορισμενη διαδρομη δισκου
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν παταμε το μεσαιο κουμπι συνεχομενα και μας λεει προσφατα μηπως σημαινει οτι ειναι και ανοιχτες οι εφαρμογες και τρωει μπαταρια???
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν παταμε το μεσαιο κουμπι συνεχομενα και μας λεει προσφατα μηπως σημαινει οτι ειναι και ανοιχτες οι εφαρμογες και τρωει μπαταρια???

 

Δεν νομίζω, απλά πρέπει να αναφέρει ποιες ανοίξαν πιο πρόσφατα χρονικά.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, απλά πρέπει να αναφέρει ποιες ανοίξαν πιο πρόσφατα χρονικά.

και εγω κατι τετοιο καταλαβα αλλα ειπα να βεβαιωθω:happy:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες,

 

έχω δύο ακόμα ερωτησούλες

 

1)υπάρχει κάποιος τρόπος για να δω τι updates έχουν γίνει (αν έχουν γίνει) στο κινητό;

2)μπορείς να κάνεις ΟΛΑ update από το κινητό μέσω του κινητού σου (από την εφαρμογή update center και σύνδεση κινητού με wifi);

Αν δεν βάλω το pc suite θα υπάρχουν ενημερώσεις που δεν θα μπορώ να τις κάνω;

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά είμαι νέος στο android.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες,

 

έχω δύο ακόμα ερωτησούλες

 

1)υπάρχει κάποιος τρόπος για να δω τι updates έχουν γίνει (αν έχουν γίνει) στο κινητό;

2)μπορείς να κάνεις ΟΛΑ update από το κινητό μέσω του κινητού σου (από την εφαρμογή update center και σύνδεση κινητού με wifi);

Αν δεν βάλω το pc suite θα υπάρχουν ενημερώσεις που δεν θα μπορώ να τις κάνω;

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά είμαι νέος στο android.

 

1) Mπορείς να το δείς απ'τις ρυθμίσεις του κινητού στις πληροφορίες, τελευταία επιλογή

2) Μπορείς να τα κάνεις ή απ'το κινητό ή απ'το pc σου δεν υπάρχει πρόβλημα

Edited by uncommandable
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και οταν παταω αυτο.οταν παταω στο zip διπλο κλικ εκει που γραφει ο οδηγος και μετα οποιοδηποτε κουμπι μου γραφει αυτο πως δεν ειναι σε θεση να εντοπισει ντην καθορισμενη διαδρομη δισκου

 

Το zip πρέπει να το ξεζιπαρεις και θα σου βγάλει 2 αρχεία. Ένα φάκελο με την ονομασία files και ένα αρχείο μόνο του με την ονομασία runme.bat. Μην το βάλεις το rumne.bat μέσα στο φάκελο. Κρατά το όπως ειναι.

Αφού λοιπόν συνδέσεις το κινητό στο pc και έχεις τικατισμενο το άγνωστες πηγές και τον εντοπισμό σφαλμάτων το pc σου θα βρει και θα κατεβάσει τους drivers που χρειάζεται και θα σου πει οτι η συσκευή σου ειναι έτοιμη για χρήση. (Περίμενε μερικά λεπτά γιΑ να κατέβουν οι drivers. Αν δεις οτι δεν κάνει κατι, ξετικαρε και ξανατικαρε τον εντοπισμό σφαλμάτων για να ξεκινήσει η διαδικασία.)

Τέλος θα κάνεις διπλό κλικ στο rumbe.bat και θα ξεκινήσει η διαδικασία του root.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ....

αν και κοίταξα μερικές σελίδες πίσω δεν βρήκα κάτι για το θέμα μου οπότε αναγκαστικά το γράφω και αν έχει απαντηθεί ξανά ζητώ συγγνώμη ... :happy:

 

πήρε χτές η κολλητή μου το Sony Ericsson NEO-V από voda.

δεν μπορεί να συνδεθεί όμως σε Wi-Fi με κλείδωμα WEP .

βασικά δεν μπορεί κάν να εντοπίσει modem με wep κλείδωμα ...

όλα τα άλλα Modem τα βλέπει κανονικά και συνδέεται ... με WEP λές και δεν υπάρχει modem στον χώρο ....

υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει ?? κάπου διάβασε πως έχει ένα θέμα το NEO-V με το wifi και τα κλειδωμένα με WEP modem αλλά δεν βρήκε κάποια λύση ....

υπάρχει κάτι που το διορθώνει ??

ευχαριστώ πολύ

 

Μπες στα menu του router μέσω pc και δες για το wifi σε ποιό channel είναι ρυθμιζμένο το router. Αν είναι πάνω από 10 βάλε μια τιμή από 1 μέχρι και 10 και θα το βλέπει.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

1) Mπορείς να το δείς απ'τις ρυθμίσεις του κινητού στις πληροφορίες, τελευταία επιλογή

2) Μπορείς να τα κάνεις ή απ'το κινητό ή απ'το pc σου δεν υπάρχει πρόβλημα

 

σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθειά σου

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...