Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει οδηγός που να λέει πώς κάνω αντικατάσταση μιας partitioned SD για συσκευή όπου λειτουργεί με Link2SD, με άλλη μεγαλύτερη SD, ώστε να δουλέψει κανονικά το τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να τα κανεις ολα αυτα θα πρεπει να εχεις εγκαταστησει το ClockWorkMod Recovery.Οδηγιες για το πως θα το κανεις υπαρχουν εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 στο 3ο βημα.Επειδη σε βλεπω λιγακι ανυπομονο και βιαστικο χαλαρωσε διαβασε τα ολα βεβαιωσου οτι τα καταλαβες και μετα συνεχισε.

 

Δεν βρισκω το αρχειο για να κατεβασω και να το περασω στο κινητο....Ειναι πολυ απλο πιστευω να περασω το cwm απλα τρεχω το αρχειο στον υπολογιστη μου και το περασα.Τα αλλα ειναι απλα!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψες!!! εδω νομιζω εκανα το λαθος. θα το κοιταξω μετα και θα σας πω

ευχαριστω

 

γεια σας και παλι

τωρα που περασε την ρομ 587 και εγινε ροοτ με την κερνελ 587 μου λετε σας παρακαλω με το titanium θελω να παρω back ups

το υπαρχων back up πο εχω θα σβιστει και θα περαστει το καινουργιο>? (ετσι θελω να γινει) οποιος ξερει ας μου απαντησει

ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! μου έχει βγάλει εδώ και καιρό ειδοποίηση για αναβάθμιση σε 4.1B.0.431....

 

να την κάνω;τι νέο έχει;

Link to comment
Share on other sites

αν σας ειναι ευκολο να βοηθησει καποιος να το κανω...υπαρχει αναγκη...Ειμαι root και εχω την μαμισια τελευτα ics εκδοση (οχι αυτο το update που περιμενουμε αλλα αυτο που καναμε ολοι για την ics) και εχω κατεβασει την ρομ πιο πανω στο λινκ αλλα και το pach.Αυτο που μου μενει ειναι να κατεβασω και να βαλω το cwm για να μπορεσω να περασω την ρομ!!

 

Ας μου πει καποιος τα βασικα (αν και εχω πιο πανω την διαδικασια) Θελω το αρχειο να βαλω την cwm

 

Να πω ακομα οτι εχω κατεβασει το x parts που λεει οτι βαζει την cwm αλλα παρα το οτι το εκανα install μολις παραω διακεκομενα το μειων της φωνης στο λογοτυπο sony δεν κανει τιποτα!!

 

Και κατι ακομα....αντιγραφη και επικολληση στην sd καρτα με απασφαλματωση ανοιχτη και κολλαει στα 30 δευτερα η ρομ μεγεθους 125 mb....ουφφφ!!!!!!

 

Απο την αρχη παιδια ενας να βοηθησει αν μπορει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

αν σας ειναι ευκολο να βοηθησει καποιος να το κανω...υπαρχει αναγκη...Ειμαι root και εχω την μαμισια τελευτα ics εκδοση (οχι αυτο το update που περιμενουμε αλλα αυτο που καναμε ολοι για την ics) και εχω κατεβασει την ρομ πιο πανω στο λινκ αλλα και το pach.Αυτο που μου μενει ειναι να κατεβασω και να βαλω το cwm για να μπορεσω να περασω την ρομ!!

 

Ας μου πει καποιος τα βασικα (αν και εχω πιο πανω την διαδικασια) Θελω το αρχειο να βαλω την cwm

 

 

 

x parts dont work for me ................................... the CWM Installer-v5.apk is perfect one clik and works link :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437840

 

down down ...........

Link to comment
Share on other sites

την ελληνικη 587 ακομα την περιμενουμε.ξερεις κανεις για το supercharger v6 υπερτροφοδοτης?να το βαλω?αξιζει?κανει καλη διαχειριση της ram!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

x parts dont work for me ................................... the CWM Installer-v5.apk is perfect one clik and works link :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437840

 

down down ...........

 

 

Πως μπαινω στο ριμαδι το cwm????Δεν μπορω..μονο μεσα απο το μενου κανοντας reboot σε cmw...Περασα τα αρχεια στην sd μεσω phone exlporer ειναι το ιδιο?Να το κανω??Η θα εχω προβλημα....Δεν απανταει κανεις....

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

λιπον επιδι με μπερδεψες λιγο.............. βαλε το αρχιο που κατεβασες CWM Installer-v5.apk μεσα στην sd σου χιμα καντο install κ μετα διαλεξε την επιλογη που λεει install κ μετα αφτην που λεει reboot to recovery μολις κανει επανεκινιση το κινιτο εσυ (μην πατισις τ.π.τ. ) .......k λογικα σε παει στο recovery μονο του ... εσυ το εκανες ετσι κ δεν σου κανει παλι τπτ ? κ αν στο εκανε ετσι εσυ τι θες να μπενει στο recovery απο την αρχη στο βοοτ του κινιτου με το κουμπι κατεβασματος της φονης ???? να δεν γινετε σε αφτην την ρομ ................ μονο αν περασεις costum kernel θα γινει η αλη rom γιατι αφτα το φορανε πανο τους................εμενα μονο ετσι μου δουλεψε καλα γιατι ιθελα να κανω κ oc στα 1600 me to stok δεν γινετε............... Edited by Georgezoulis
Link to comment
Share on other sites

λιπον επιδι με μπερδεψες λιγο.............. βαλε το αρχιο που κατεβασες CWM Installer-v5.apk μεσα στην sd σου χιμα καντο install κ μετα διαλεξε την επιλογη που λεει install κ μετα αφτην που λεει reboot to recovery μολις κανει επανεκινιση το κινιτο εσυ (μην πατισις τ.π.τ. ) .......k λογικα σε παει στο recovery μονο του ... εσυ το εκανες ετσι κ δεν σου κανει παλι τπτ ?

 

 

Ναι ετσι παει..Αλλα θελω να περασω ρομ.Οποτε αν χρειαστει να μπω με τα κουμπια τι κανω?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι παει..Αλλα θελω να περασω ρομ.Οποτε αν χρειαστει να μπω με τα κουμπια τι κανω?

 

 

να δεν γινετε σε αφτην την ρομ ................ μονο αν περασεις costum kernel θα γινει η αλη rom γιατι αφτα το φορανε πανο τους................εμενα μονο ετσι μου δουλεψε καλα γιατι ιθελα να κανω κ oc στα 1600 me to stok δεν γινετε...............

Edited by Georgezoulis
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862 Εδώ είσαι!!! Αυτήν έχω και εγώ και είναι πολύ καλή, η καλύτερη από όσες έχω δοκιμάσει!!!

 

Αυτη θελω να βαλω...Ειμαι ροοτ και εχω την 4.0.4 μαμα πανω....Πως θα την περασω...ουφφφφφφφ

 

Εχω κατεβασει τα 2 αρχεια και τα εβαλα στην sd με το phoneexplorer με usb και την απασφαλματωση ανοιχτη...

 

Θςλω το cwm για να μπορεσω να κανω τα βηματα που λεει....ας με βοηθησει καποιος....

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη θελω να βαλω...Ειμαι ροοτ και εχω την 4.0.4 μαμα πανω....Πως θα την περασω...ουφφφφφφφ

 

Εχω κατεβασει τα 2 αρχεια και τα εβαλα στην sd με το phoneexplorer με usb και την απασφαλματωση ανοιχτη...

 

Θςλω το cwm για να μπορεσω να κανω τα βηματα που λεει....ας με βοηθησει καποιος....

γιατι τοσο καημο ρε φιλε μου για αυτη τη ρομ... δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο... θα ξενερωσεις μολις τη δεις, γουστα ειναι βεβαια αυτα αλλα ενημερωτικα, την εβαλα, την κρατησα κανα 2ωρο το πολυ και ξαναεβαλα την 4.0.4... μην περιμενεις και πολλα.

τελος παντων... παρε ενα λινκ με το cwm http://rapidgator.net/file/43179334/CWM-Install.rar.html

και κανε οτι λεει εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513 στο βημα 3

Link to comment
Share on other sites

παντος εχω δοκιμασει τοσες αλα τοσο καλα μου δουλεβει μονο αφτη τελικα ....... μονο η I-Scream_12_XperiaS μου εμεινε να δοκιμασω καπια στιγμη να δω τι λεει κ αφτη :)
Link to comment
Share on other sites

ntisco είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που κάνω δημόσια παρατήρηση. Διπλά post, συνεχόμενα post, επανάληψη ερωτήσεων, μετατροπή του topic σε chat room. Θέτεις την ερώτησή σου, περιμένεις κι αν κάποιος ξέρει απαντά. Τι πάει να πει είναι ανάγκη; Αν φτάσαμε να θεωρούμε ανάγκη το πέρασμα της CWM τότε τί να πω.

 

Για οτιδήποτε άλλο μου στέλνεις πμ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ntisco είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που κάνω δημόσια παρατήρηση. Διπλά post, συνεχόμενα post, επανάληψη ερωτήσεων, μετατροπή του topic σε chat room. Θέτεις την ερώτησή σου, περιμένεις κι αν κάποιος ξέρει απαντά. Τι πάει να πει είναι ανάγκη; Αν φτάσαμε να θεωρούμε ανάγκη το πέρασμα της CWM τότε τί να πω.

 

Για οτιδήποτε άλλο μου στέλνεις πμ.

καλημερα

εγω περιμενω να μου απαντησει καποιος σχετικα με το titanium που ρωτησα

αν παρω 2ο backup το πρωτο θα σβηστει? αυτο θελω να γινει

παρακαλω απαντηστε μου οποιος ξερει

ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα.Έχω ένα neo v ενός φίλου και του πέρασα την 4,μετά το έκανα ροοτ και έβγαλα μερικές περιττές εφαρμογές σύμφωνα με τον οδηγό του zxr.Τις τελευταίες μέρες όμως έχει θέμα με το ξεκλείδωμα.Μόλις πάει να το ξεκλειδώσει δεν πιάνει το touch,τρεμοπαίζει στο σημείο που το πατάς και δεν το πιάνει να πάει δεξιά να ξεκλειδώσει ή πάει να ανοίξει την καμέρα.Γενικώς έχει μια συμπεριφορά σαν να 'μπερδεύεται' το touch από κάτι.Μέσα στο μενού και στην πλοήγηση δεν είδα κάτι περίεργο με το touch.Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος?Να πω ότι τις τελευταίες μέρες του έβαλα apex laucher αλλά και όταν έβαλα πάλι της se συνέχισε να το κάνει.Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη :)

 

Κανείς?? :O

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εγω περιμενω να μου απαντησει καποιος σχετικα με το titanium που ρωτησα

αν παρω 2ο backup το πρωτο θα σβηστει? αυτο θελω να γινει

παρακαλω απαντηστε μου οποιος ξερει

ευχαριστω

 

Αν πας να πάρεις δεύτερο backup σε ήδη υπάρχων σου λέει πως το πρώτο θα σβηστεί. Αν θες όμως μπορείς να κρατήσεις το πρώτο απλά πηγαίνωντας στην κάρτα μνήμης σου στο φάκελο sdcard/titaniumbackup και κάνεις αποκοπή τα 2 αρχεία που έχουν το όνομα της εφαρμογής που σε ενδιαφέρει να κρατήσεις σαν πρώτο backup.Αποθηκευσέ τα στο PC σου κάπου για μελλοντική χρήση.Ύστερα αν πας στο titanium backup θα δεις ότι θα λείπει η εφαρμογή απο την λίστα.Έτσι μπορείς να πάρεις και 2ο backup χωρίς να χάσεις το παλιό.Απλά το παλιό θα το έχεις στο pc σου.Ελπίζω να βοήθησα.

:rolleyes:

 

Κανείς?? :O

 

Βασικά το θέμα που λες το αντιμετωπίσανε και άλλοι. Δε ξέρω αν το λύσανε αλλά πιστεύω πως θα χρειαστεί να ξαναπεράσετε απο την αρχή την rom για να δείτε αν θα το ξανακάνει.Καλύτερα βάλτε την 2.3.4 η οποία είναι και ότι καλύτερο για το κινητό μας.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω για αλλη μια φορα....τελικα το κινητακι εχει δυσκολους τροπους για να περασεις κατι μεσα.....θελει πολλα.Σε σχεση με ενα ideos x5 pro οπου μεσα σε 5 λεπτα ειχαμε περασει την ρομ....Μολις αγορασμενο χωρις ρουτ με 2.2.2 μεσα.Το παω για ανταλλαγη λοιπον με ενα ιδιο ideos pro γιατι δεν βλεπω φως...

 

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι στην παρεα!

Εδω και καποιους μηνες με την 2.3.4 (0.62 rooted) και η συμβιωση με το κινητο ειναι απλα τελεια, οσο και να το χω φορτωσει και να το χω ταλαιπωρησει.

Προσφατα ειπα να δω μια ταινιουλα και να συνδεσω το κινητο με την tv, μεσω hdmi καλωδιου που αγορασα.

Εχω ξεχωριστα τους υποτιτλους σε srt, την παιζει κανονικα την ταινια και δειχνει κανονικα τους υποτιτλους στο κινητο.

Οταν συνδεω το καλωδιο hdmi, μεταφερεται η εικονα και ο ηχος, αλλα οχι οι υποτιτλοι!

Δοκιμασα και το bs player και το mx player χωρις αποτελεσμα.

Το BS player εχει επιλογη και για ονλινε κατεβασμα υποτιτλων. Κατεβασα 2-3 ακομα, αλλα ενω στο κινητο τους δειχνει, στην tv δεν τους εμφανιζει.

Εχει αντιμετωπισει κανεις το συγκεκριμενο προβλημα?

Υπάρχει τροπος να επιλυθει??

 

EDIT:

Τελικα βρηκα μια απαντηση στο δικτυο και θα την δοκιμασω μολις παω σπιτι

Την μοιραζομαι με σας εαν αντιμετωπιζετε το ιδιο προβλημα..

 

"the only player that I found it can play subtitles on TV through hdmi-out is BSPlayer Free. You need to go to player's preferences and choose the System decoding (third option) not HW or SW decoding. Give it a try it worked for me. My phone is Alcatel OT995."

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αν πας να πάρεις δεύτερο backup σε ήδη υπάρχων σου λέει πως το πρώτο θα σβηστεί. Αν θες όμως μπορείς να κρατήσεις το πρώτο απλά πηγαίνωντας στην κάρτα μνήμης σου στο φάκελο sdcard/titaniumbackup και κάνεις αποκοπή τα 2 αρχεία που έχουν το όνομα της εφαρμογής που σε ενδιαφέρει να κρατήσεις σαν πρώτο backup.Αποθηκευσέ τα στο PC σου κάπου για μελλοντική χρήση.Ύστερα αν πας στο titanium backup θα δεις ότι θα λείπει η εφαρμογή απο την λίστα.Έτσι μπορείς να πάρεις και 2ο backup χωρίς να χάσεις το παλιό.Απλά το παλιό θα το έχεις στο pc σου.Ελπίζω να βοήθησα.

:rolleyes:

 

 

φυσικα και βοηθησες ευχαριστω πολυ:)

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα.Έχω ένα neo v ενός φίλου και του πέρασα την 4,μετά το έκανα ροοτ και έβγαλα μερικές περιττές εφαρμογές σύμφωνα με τον οδηγό του zxr.Τις τελευταίες μέρες όμως έχει θέμα με το ξεκλείδωμα.Μόλις πάει να το ξεκλειδώσει δεν πιάνει το touch,τρεμοπαίζει στο σημείο που το πατάς και δεν το πιάνει να πάει δεξιά να ξεκλειδώσει ή πάει να ανοίξει την καμέρα.Γενικώς έχει μια συμπεριφορά σαν να 'μπερδεύεται' το touch από κάτι.Μέσα στο μενού και στην πλοήγηση δεν είδα κάτι περίεργο με το touch.Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος?Να πω ότι τις τελευταίες μέρες του έβαλα apex laucher αλλά και όταν έβαλα πάλι της se συνέχισε να το κάνει.Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη :)

 

Λοιπόν....είχα την ICS 4 ρουταρισμένη σύμφωνα με τον οδηγό από αυτό το Forum (συγχαρητήρια στους δημιουργούς) και το τηλέφωνο δούλευε μια χαρά. Ξαφνικά άρχισε να συμπεριφέρεται περίεργα το touch όπως του φίλου εδώ αλλά ακόμη χειρότερα, έχω πρόβλημα και στην πλοήγηση του κινητού για παράδειγμα όταν πάω να κάνω κύλιση στις επαφές παίρνει τηλέφωνο. Στην αρχή πίστεψα και ΄γω ότι είναι πρόβλημα του update αλλά όταν το έκανα downgrade σε 2.3 το πρόβλημα παρέμεινε...Υπέθεσα ότι είναι πρόβλημα hardware και ήμουν έτοιμος να το στείλω στο service όταν διάβασα αυτό το θέμα. Τελικά τι γίνεται υπάρχει κάποιος που με την 2.3 έλυσε το πρόβλημα η με κάποιον άλλο τρόπο; η πρέπει να το στείλω στο service?΄

 

Βασικά το θέμα που λες το αντιμετωπίσανε και άλλοι. Δε ξέρω αν το λύσανε αλλά πιστεύω πως θα χρειαστεί να ξαναπεράσετε απο την αρχή την rom για να δείτε αν θα το ξανακάνει.Καλύτερα βάλτε την 2.3.4 η οποία είναι και ότι καλύτερο για το κινητό μας.

 

Κάποιος από αυτούς τους "άλλους" το έλυσε το πρόβλημα; Η 4.0 προσωπικά με βόλεψε πολύ και ας είναι λίγο πιο αργό το κινητό....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

γειασας παιδια 2 ερωτησουλες

εχω κανει νταουνγκρειντ απο αις κριμ σε ντζιντζερ βαση του οδηγου που υπαρχει στο σαιτ

1)εχει σβηστι η αισ κριμ δλδ εχει περαστη καθαρη η τζιντζερ και οχι πανω απο την αισ κριμ?????

2)εαν κανω επιδιορθωση με σεους τι θα σβηστι????

ευχαριστο

Link to comment
Share on other sites

Εκανα repair me SEUS από android GB και μου βγάζει την ινδική 1254-8478_R1l και μαλιστα την Β.431 !!!!

Πως επαναφέρω την stock thn Ελληνική;

εχεις πειραξει αρχεια οπως build.prop?

γειασας παιδια 2 ερωτησουλες

εχω κανει νταουνγκρειντ απο αις κριμ σε ντζιντζερ βαση του οδηγου που υπαρχει στο σαιτ

1)εχει σβηστι η αισ κριμ δλδ εχει περαστη καθαρη η τζιντζερ και οχι πανω απο την αισ κριμ?????

2)εαν κανω επιδιορθωση με σεους τι θα σβηστι????

ευχαριστο

θα σου περασει την ics

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...