Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην τελευταία αναβάθμιση της ICS, γίνεται root με flashtool;

Ναι ρε παιδιά ας απαντήσει κάποιος σε αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω ξανά:

Αν κάποιος αποθήκευε τις επαφές του στο κινητό μέσα και όχι σε συγχρονισμό με τον λογαριασμό του στο gmail.com.

Πως μπορώ να τραβήξω τις επαφές τις συσκευής σε Η/Υ γιατί με το companion δεν έχει τέτοια λειτουργία.

με το myphone explorer μπορεις αφου το εχεις εγκαταστησει και στο τηλεφωνο την εφαρμογη και στον υπολογιστη

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.

Τωρα, ότι ειδοποίηση έρχεται κάνει έναν προκαθορισμένο ήχο απο τις ρυθμίσεις που επέλεξα. Το θέμα είναι όμως οτι έχουν μαζευτεί πολλές ειδοποιησεις απο διάφορα apps. Yahoo messenger, facebook, gmail, sms κλπ, και το τηλέφωνο κουδουνίζει συνέχεια!

 

Θέλω να κρατήσω τον ήχο αυτό για τα μηνύματα sms αλλά όταν μου έρχεται κάτι απο μέηλ ή facebook να ειδοποιούμε μόνο με δόνηση, ή με κάποιον ήχο διαφορετικό (πιο διακριτικό). Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ απο που θα το ρυθμίσω. Στις επιλογές ρυθμιζονται όλες οι ειδοποιήσεις μαζί. Καμια λύση;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εφαρμογές έχουν την δικιά τους ρύθμιση και αλλάζεις τον ήχο απο την εκάστοτε εφαρμογή.Όσες δεν έχουν αυτή την ρύθμιση θα χτυπάνε με τον προκαθορισμένο ήχο απο τις ρυθμίσεις του κινητού.Στα μηνύματα μπορείς να ρυθμίσεις όποιον ήχο θέλεις ξεχωριστά απο άλλες εφαρμογές.Απλά βάλε αυτόν που θες στα μηνύματα και στα άλλα όλα ασε τον προκαθορισμένο...ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΛΛΑΒΑΙΝΕΙΣ????? :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο για την ρυθμιση του sms μου κάνει. Αλλά απο που θα το ρυθμίσω; Στις ρυθμίσεις έχει μονο για τον ήχο των ειδοποιήσεων. Πηγαίνω σε κάποια άλλη ρυθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο για την ρυθμιση του sms μου κάνει. Αλλά απο που θα το ρυθμίσω; Στις ρυθμίσεις έχει μονο για τον ήχο των ειδοποιήσεων. Πηγαίνω σε κάποια άλλη ρυθμιση;

Πας μέσα στα μηνύματα,πατάς το πλήκτρο επιλογών και μετά τις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πας μέσα στα μηνύματα,πατάς το πλήκτρο επιλογών και μετά τις ρυθμίσεις...

 

Τέλεια! Αυτο μου δινει την δυνατότητα να βάλω στα sms άλλον ήχο απο αυτόν των ειδοποιήσεων!

Παρόλα αυτά όμως δεν μπορώ να βγάλω τον ήχο απο τις άλλες ειδοποιήσεις ή να το κάνω να βαράει μόνο σε δόνηση...κρίμα!:(

Link to comment
Share on other sites

Kάποιες στιγμές έχω παρατηρήσει τα εξής στο τηλέφωνο:

 

1) δεν έχει σήμα/δε βλέπει τη sim, κτλ. και πρέπει να ξανακάνω απενεργοποίηση/ενεργοποίηση για να λειτουργήσει κανονικά. Τί μπορεί να φταίει;

 

2) όταν είναι σε κατάσταση αναμονής (αλλά και airplane mode), αναβοσβήνει κάποιες φορές η οθόνη από μόνη της. Τί μπορεί να φταίει;

 

Έχει τύχει κάτι ανάλογο και σε εσάς; Να ανησυχώ ;;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Kάποιες στιγμές έχω παρατηρήσει τα εξής στο τηλέφωνο:

 

1) δεν έχει σήμα/δε βλέπει τη sim, κτλ. και πρέπει να ξανακάνω απενεργοποίηση/ενεργοποίηση για να λειτουργήσει κανονικά. Τί μπορεί να φταίει;

 

2) όταν είναι σε κατάσταση αναμονής (αλλά και airplane mode), αναβοσβήνει κάποιες φορές η οθόνη από μόνη της. Τί μπορεί να φταίει;

 

Έχει τύχει κάτι ανάλογο και σε εσάς; Να ανησυχώ ;;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για το 1 μπορεί να πω βλακεία αλλά φυσα λιγάκι την εγκοπη που μπαίνει η sim..

2.κατέβασες πρόσφατα καμιά εφαρμογή;αν ναι βγαλτη κ δες συμπεριφορά.αλλιώς μπορεί να φταίει κανα livewallpaper ή αν έχεις το go locker κ τώρα τελευταία λένε για το παιχνίδι εκατομμυριούχος.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά.

Της γυναίκας μου το xperia neo v είναι με έκδοση .42 (2.3.4)

Ξαφνικά εδώ και 2-3 μέρες άρχισε να κάνει το εξής. Αφού σβήσει η οθόνη και αν δεν το πειράξεις για 10 με 15 λεπτά, μετά δεν ξαναανοίγει με τίποτα. Πρέπει να βγάλω την μπαταρία και να το ξαναξεκινήσω.

 

Δοκίμασα το κινητό χωρίς την κάρτα μνήμης μέσα και πάλι έκανε τα ίδια.

 

Το τελευταίο που είχα κάνει πριν αρχίσουν τα συμπτώματα είναι update σε καμιά 15αριά εφαρμογές και απεγκατάσταση στα προεγκατεστημένα Uefa και μια ακόμα που δεν θυμάμαι. Επίσης δεν έχω μεταφέρει καμιά εφαρμογή στην κάρτα που να έχει widget.

 

Εχετε καμιά ιδέα? Εχει κανένας αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Πας μέσα στα μηνύματα,πατάς το πλήκτρο επιλογών και μετά τις ρυθμίσεις...

 

αυτο δεν το ηξερα oυτε εγω...ευχαριστω πολυ:D..:O

 

Τέλεια! Αυτο μου δινει την δυνατότητα να βάλω στα sms άλλον ήχο απο αυτόν των ειδοποιήσεων!

Παρόλα αυτά όμως δεν μπορώ να βγάλω τον ήχο απο τις άλλες ειδοποιήσεις ή να το κάνω να βαράει μόνο σε δόνηση...κρίμα!:(

 

το κανεις αθορυβο:lol:

εμεναα στο facebook απλα τις εμφανιζει και δεν χτυπαει ηχος...δεν πειραξα τιποτα ομως..

 

Kάποιες στιγμές έχω παρατηρήσει τα εξής στο τηλέφωνο:

 

1) δεν έχει σήμα/δε βλέπει τη sim, κτλ. και πρέπει να ξανακάνω απενεργοποίηση/ενεργοποίηση για να λειτουργήσει κανονικά. Τί μπορεί να φταίει;

 

2) όταν είναι σε κατάσταση αναμονής (αλλά και airplane mode), αναβοσβήνει κάποιες φορές η οθόνη από μόνη της. Τί μπορεί να φταίει;

 

Έχει τύχει κάτι ανάλογο και σε εσάς; Να ανησυχώ ;;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

το 1ο...βγαλε την σιμ φυσα την και ξαναβαλτην μεσα

2.καποια εφαρμογη τρεχει απο πισω...κλειστην μεσα απο τις ρυθμισεις

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά.

Της γυναίκας μου το xperia neo v είναι με έκδοση .42 (2.3.4)

Ξαφνικά εδώ και 2-3 μέρες άρχισε να κάνει το εξής. Αφού σβήσει η οθόνη και αν δεν το πειράξεις για 10 με 15 λεπτά, μετά δεν ξαναανοίγει με τίποτα. Πρέπει να βγάλω την μπαταρία και να το ξαναξεκινήσω.

 

Δοκίμασα το κινητό χωρίς την κάρτα μνήμης μέσα και πάλι έκανε τα ίδια.

 

Το τελευταίο που είχα κάνει πριν αρχίσουν τα συμπτώματα είναι update σε καμιά 15αριά εφαρμογές και απεγκατάσταση στα προεγκατεστημένα Uefa και μια ακόμα που δεν θυμάμαι. Επίσης δεν έχω μεταφέρει καμιά εφαρμογή στην κάρτα που να έχει widget.

 

Εχετε καμιά ιδέα? Εχει κανένας αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

 

κανε επιδιορθωση με seus. ετσι ομως θα χασεις τα παντα

βγαλε την καρτα μνημης και καντο αφου παρεις back ups επαφες και οτι αλλο εχεις στο τηλεφωνο

μπορεις να τις παρεις με συγχρονισμο του gmail ή με το myphone explorer

εγω ετσι κανω φυσικα το πρωτο τωρα με το android παλια με το myphone explorer

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

το κανεις αθορυβο:lol:

εμεναα στο facebook απλα τις εμφανιζει και δεν χτυπαει ηχος...δεν πειραξα τιποτα ομως..

 

 

Αυτο προσπαθώ να κάνω απο το απόγευμα, αλλά δεν μπορώ να το κάνω αθόρυβο.:(

Εχω την ICS με την αναβάθμιση που δόθηκε πριν κάνα 2-3 μηνες. Η τελευταια που βγηκα πριν καμια βδομαδα δεν μου ήρθε ακόμη. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η εκδοση του OS που τρεχω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθώ να κάνω απο το απόγευμα, αλλά δεν μπορώ να το κάνω αθόρυβο.:(

Εχω την ICS με την αναβάθμιση που δόθηκε πριν κάνα 2-3 μηνες. Η τελευταια που βγηκα πριν καμια βδομαδα δεν μου ήρθε ακόμη. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η εκδοση του OS που τρεχω.

 

οταν λεω να το κανεις αθορυβο εννοω κανονικα...ψαξε μεσα στις ρυθμισεις των εφαρμογων μηπως βρεις κατι

εμενα με 2.3.4 καποιες εχουν ηχο καποιες οχι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία αναβάθμιση της ICS, γίνεται root με flashtool;

 

Έτσι κι αλλιώς με το flash tool ποτέ δεν μπορούσες να κάνεις root. Με το flash tool απλά περνάς άλλη rom στο κινητό σου. Αν αυτή η rom που θα περάσεις είναι και pre-rooted τότε ΟΚ, θα είσαι και rooted. Σε γενικές γραμμές το flash tool δεν είναι εργαλείο για rooting.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω να το κανεις αθορυβο εννοω κανονικα...ψαξε μεσα στις ρυθμισεις των εφαρμογων μηπως βρεις κατι

εμενα με 2.3.4 καποιες εχουν ηχο καποιες οχι

 

Το έκανα έτσι όπως προτείνεις τελικά. Τις έκανα αθόρυβες μια μια μέσα από τις ρυθμίσεις της κάθε μιας ξεχωριστά.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! μπορειτε να μου πειτε πως κανω την αναβαθμιση σε andoid 4.0 ?

 

Συνδέεις το κινητό στο pc κ μπαίνεις στο pc companion κ αναβαθμίζεις

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα του αδερφού μου έχει το Neo V unrooted εδώ και ~ 2 μήνες και η συσκευή είναι με GB 2.3.4 (4.0.2.a.0.62).

Την ICS θα την πάρει κάποια στγμή OTA ή πρέπει να κατεβάσω κάποιο αρχείο από το internet και να κάνω την αναβάθμιση από το pc;

 

Με όποιον και από τους δύο τρόπους και αν γίνεται η αναβάθμιση, στο κινητό μετά την αναβάθμιση γίνεται hard reset, χάνοναται τα πάντα (sms, εγκατεστημένες εφαρμογές), ή όχι;

 

Ps. Διάβασα σε προηγούμενα posts για τo pc companion. M' αυτό θα κάνω την αναβάθμιση;

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα του αδερφού μου έχει το Neo V unrooted εδώ και ~ 2 μήνες και η συσκευή είναι με GB 2.3.4 (4.0.2.a.0.62).

Την ICS θα την πάρει κάποια στγμή OTA ή πρέπει να κατεβάσω κάποιο αρχείο από το internet και να κάνω την αναβάθμιση από το pc;

 

Με όποιον και από τους δύο τρόπους και αν γίνεται η αναβάθμιση, στο κινητό μετά την αναβάθμιση γίνεται hard reset, χάνοναται τα πάντα (sms, εγκατεστημένες εφαρμογές), ή όχι;

 

Ps. Διάβασα σε προηγούμενα posts για τo pc companion. M' αυτό θα κάνω την αναβάθμιση;

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι με το pc companion αλλά καλύτερα ας κρατήσει την 2.3.4 μιας και είναι πολύ πιο σταθερή και παίζει όλα τα παιχνίδια.Στην 4.0.4 ics που θες να αναβαθμίσεις το 90% των παιχνιδιών δεν τρέχουν...Η επιλογή είναι δική σου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το pc companion αλλά καλύτερα ας κρατήσει την 2.3.4 μιας και είναι πολύ πιο σταθερή και παίζει όλα τα παιχνίδια.Στην 4.0.4 ics που θες να αναβαθμίσεις το 90% των παιχνιδιών δεν τρέχουν...Η επιλογή είναι δική σου...

 

Να 'σαι καλά, ευχαριστώ.

Η επιλογή για τα παιχνίδια δική ΤΗΣ, όχι δική μου. :)

 

Απλά κάτι ποιο βασικό. Θα χρειαστεί να ξαναστήσω το κινητό; Γίνεται hard reset;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν περνάει σε locked bootloader είναι η ερώτησή σου, αν κατάλαβα καλά, και η απάντηση είναι πως όχι, δεν περνάει σε κλειδωμένο bootloader.

 

Ναι αυτό ρωτούσα αλλα είχα γράψει λάθος το locked

 

ευτυχώς που με πρόλαβες γιατί ετοιμαζόμουν να περάσω :bow:

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά, ευχαριστώ.

Η επιλογή για τα παιχνίδια δική ΤΗΣ, όχι δική μου. :)

 

Απλά κάτι ποιο βασικό. Θα χρειαστεί να ξαναστήσω το κινητό; Γίνεται hard reset;

 

Αν το κάνεις μέσω SUS, που είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος καθώς κάνει καθαρή εγκατάσταση, θα χρειαστεί να το ξαναστήσεις. Καλύτερα να αποφύγεις να το κάνεις με το PC Companion και ακόμη καλύτερα να μείνεις στην 2.3.4 που το κινητό πετάει. Η ICS έβγαλε αρκετά προβλήματα στο δικό μου και ξαναγύρισα στην 2.3.4, πλέον το κινητό λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...