Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να περάσεις την Xperia Ice Cream Pureness[build 8] πρέπει να είσαι ήδη σε ICS official rom?Ρωτάω γιατι προσπάθησα 2 φορές απο 2.3.4 (rooted) να πάω σε αυτη την ρομ και το τηλέφωνο δεν ανοίγει (blackscreen μετά απο το sony erricson logo), αναγκάζωντας με να κάνω επαναφορα του τηλεφώνου με flashtool.

 

Εγώ έβαλα πρώτα με flashtool την 4.04 και μετά την Pureness και είναι οκ.

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

/noob mode on Αν βάλεις την 4.04 δεν χάνεις το root? Και αν χάσεις το root δεν χάνεις το CWM? :confused:

 

Αν βάλεις custom kernel έχει CWM και η Pureness είναι ούτως η άλλως pre-rooted.

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις custom kernel έχει CWM και η Pureness είναι ούτως η άλλως pre-rooted.

 

Βασικά μου συμβαίνει ότι και στον johnpol. Είμαι 2.3.4 rooted. Κάνω την διαδικασία και το κινητό κολλάει (black screen μετά το SE logo).

Πες λοιπόν ότι είμαι 2.3.4 rooted. Εάν βάλω την 4.0.4 όπως λες εσύ, δεν χάνω το root? Και αν το χάσω, πως θα προχωρήσω την διαδικασία;

 

Δεν μπορώ να βάλω custom rom, έχω κλειδομένο boot loader

Edited by noasgr
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου συμβαίνει ότι και στον johnpol. Είμαι 2.3.4 rooted. Κάνω την διαδικασία και το κινητό κολλάει (black screen μετά το SE logo).

Πες λοιπόν ότι είμαι 2.3.4 rooted. Εάν βάλω την 4.0.4 όπως λες εσύ, δεν χάνω το root? Και αν το χάσω, πως θα προχωρήσω την διαδικασία;

 

Δεν μπορώ να βάλω custom rom, έχω κλειδομένο boot loader

 

Έχεις ξεκλείδωτο bootloader;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις την Xperia Ice Cream Pureness[build 8] πρέπει να είσαι ήδη σε ICS official rom?Ρωτάω γιατι προσπάθησα 2 φορές απο 2.3.4 (rooted) να πάω σε αυτη την ρομ και το τηλέφωνο δεν ανοίγει (blackscreen μετά απο το sony erricson logo), αναγκάζωντας με να κάνω επαναφορα του τηλεφώνου με flashtool.

 

Ναι πρέπει να πας σε official, και να έχεις baseband .72

 

Δεν μπορώ να βάλω custom rom, έχω κλειδομένο boot loader

 

Custom kernel δε μπορείς να βάλεις, custom rom (stock based φυσικά...) μια χαρά μπορείς

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βάλω custom rom, έχω κλειδομένο boot loader

 

Ε τότε τι θες να κάνεις δεν κατάλαβα.....

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όλα οκ, @rioener custom kernel εννοούσα, τελικά έβαλα 4.0.3, rootara, πέρασα CWM, ακολούθησα τις οδηγίες και όλα οκ :)

 

-EDIT-

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται να αφαιρέσει τα on screen buttons εγώ το έκανα με αυτό. http://www.mediafire.com/?uczo5947nvhx3c7

Το κάνετε install μέσω cwm.

Edited by noasgr
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ τελίκα με επιτυχία την Xperia Ice Cream Pureness.Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βγάλω τα κουμπιά back home k recent τα οποία ειναι στο κάτω μέρος της οθόνης?Εχω αλλάξει launcher αλλα τα κουμπιά είναι ακόμα εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ τελίκα με επιτυχία την Xperia Ice Cream Pureness.Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βγάλω τα κουμπιά back home k recent τα οποία ειναι στο κάτω μέρος της οθόνης?Εχω αλλάξει launcher αλλα τα κουμπιά είναι ακόμα εκεί.

 

Έχει μία εφαρμογή Enable/Disable Nav. Bar, πατάς disable και μετά επανεκκίνηση.

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

γειασας παιδες θελω τι γνωμη ενος εμπειρου.το τηλ οταν το πηρα ειχε την τζηντζερμπρεντ οταν βγηκε το αισκριμ μου ηρθε ειδοποιηση οπως στους περισοτερους φανταζομαι το περασα απο πανω και απο τοτε το τηλ κανει οτι θελει μεχρι και τηλ περνει μονο του.

τωρα αφου το κανω ενα φορματ τι μου προτινεται τζιντζερ η αισκριμ

το τηλ ειναι απειραχτο μονο ρουτ.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλετε να αποφύγετε την εγκατάσταση της εφαρμογής δείτε ένα post πιο πριν. :)

 

Σωστό και αυτό αλλά με την εφαρμογή που έχει η rom μπορείς να τα ξαναβάλεις αν τα θες...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις την Xperia Ice Cream Pureness[build 8] πρέπει να είσαι ήδη σε ICS official rom?Ρωτάω γιατι προσπάθησα 2 φορές απο 2.3.4 (rooted) να πάω σε αυτη την ρομ και το τηλέφωνο δεν ανοίγει (blackscreen μετά απο το sony erricson logo), αναγκάζωντας με να κάνω επαναφορα του τηλεφώνου με flashtool.

 

Πρέπει να είσαι σε official ics για να έχεις τον στοκ κερνελ που χρειάζεται η rom.

Link to comment
Share on other sites

Κανά app για να μετράει τα χιλιόμετρα (για τρέξιμο) ξέρετε?

Sportypal

 

Endomondo

 

Run keeper

 

και πολλά άλλα... είναι θέμα γούστου και απαιτήσεων...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

γειασας παιδες θελω τι γνωμη ενος εμπειρου.το τηλ οταν το πηρα ειχε την τζηντζερμπρεντ οταν βγηκε το αισκριμ μου ηρθε ειδοποιηση οπως στους περισοτερους φανταζομαι το περασα απο πανω και απο τοτε το τηλ κανει οτι θελει μεχρι και τηλ περνει μονο του.

τωρα αφου το κανω ενα φορματ τι μου προτινεται τζιντζερ η αισκριμ

το τηλ ειναι απειραχτο μονο ρουτ.ευχαριστω

 

Για την ωρα ginger κ ξερό ψωμί από μένα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγοντας κάποια προγράμματα όπως το μανίσιο fb και το voice assistant κολλάει το router, έχετε ιδέα τι μπορεί να γίνεται; Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Κανά app για να μετράει τα χιλιόμετρα (για τρέξιμο) ξέρετε?

 

nike running

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τη δυνατότητα για μοίρασμα του ιντερνετ με το WIFI του κινητού;

 

Όταν βάζω μια καρτα ΚαρτοΙντερνετ της Vodafone σto Xperia Neo V ώστε να μοιράσω το ιντερνετ με wifi σε 2 υπολογιστές δεν γίνεται με τίποτα... Το κινητό δεν μπορεί να βρει ρυθμίσεις και δεν γίνεται σύνδεση με το ιντερνετ... Δεν δημιουργείται σωστο APN, και ακόμα κιαν βάλω χειροκίνητα το "web.session" ως όνομα του APN πάλι μάλλον λείπουν οι υπόλοιπες ρυθμίσεις και δεν καταφέρνω να συνδεθώ. Παρόλα αυτά η σύνδεση με τον υπολογιστή γίνεται με επιτυχία, απλώς ο υπολογιστής (και το κινητό) δεν είναι στο ιντερνετ...

 

Καμιά ιδέα;:(

Link to comment
Share on other sites

την πέρασα και εγώ την rom Xperia Ice Cream Pureness[build 8] αλλα δεν μου έκατσε γιατί μάλλον δεν έκανα format αυτά που έλεγε κάτι μου ξέφυγε

 

το έκανα Unbrick γιατί δεν έκανε τίποτα, έμενε κολλημένο στο SONY και δεν δούλευε ούτε το CMW, πέρασα 4.0.4 τώρα πάω για 4.0.3 μετά root και από την αρχή

 

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι περάσατε κάποιο patch που γραφή εδώ

 

7.Install rom zip

*.Only for Neo users install Neo patch,Arc users install Arc patch

7.5.Ray users please install Xperia ray build 8 torch fix.zip

 

και μετά περάσατε το

8.Install NXT Apps Pack.zip now

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται ειναι για το neo,το arc και το ray οπως γραφει.Το nxt περνα το κανονικα.

 

OXXX και το πέρασα γιατί φοβήθηκα μήπως ήτανε αυτός ο λόγος που μου κόλλησε

 

παίζει πάντως και με αυτό αλλα τώρα που είναι φρέσκο θα το ξαναπεράσω χωρίς αυτό

 

ευχαριστώ!!!

 

EDIT: OK το πέρασα ξανά σκέτο.

Mετά το πέρασμα νομίζω χάθηκε το CMW η έχει αλλάξει πλήκτρο στο boot για να ενεργοποιηθεί

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...