Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root

 

Κάνε μια επανεγκατάσταση με το SEUS και format την κάρτα από το pc.

 

SEUS

 

Εξαιτίας του autokiller σου κρατάει τις τιμές.

 

Ψάξε στο ebay για Neo V digitizer

Τα δεδομένα σου από το μενού του κινητού τα έχεις ενεργά;

 

 

 

Οδηγός αρχαρίων

 

ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση αλλα και την σημαντικη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα! Ειμαι σε εκδοση 2.3.4 και εχω ενα θεμα με το gps. Οταν το ειχα πρωτοπαρει κλειδωνε σε δορυφορους μεσα σε 20'' το πολυ, Εδω και κανα μηνα, ενω βλεπει πολλους δορυφορους κανει κοντα στο 5λεπτο να συνδεθει.. τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι το sygic, sports tracker, οπως και το gps test για να δω τι παιζει γενικα, σε ολα μου κανει κανα 5λεπτο να συνδεθει.. αν ανεβω σε ταρατσα πχ κανει λιγοτερο αλλα παλι κανει κανα 2λεπτο.. Μηπως μπορει να καταλαβει κανεις τι γινεται? Η εστω κατι να δοκιμασω... (δεν ειμαι ροοτ)

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο με την εκδοση 4.0.4 και το root της 4.1.B.0.431.

Οπως γνωριζουμε δεν υπαρχει ευκολος τροπος.Απο ο,τι διαβασα ο τροπος για να γινει ρουτ η εκδοση αυτη ειναι να αλλαξουμε τον κερνελ να ρουταρουμε και μετα να ξαναγυρισουμε στον δικο μας κερνελ.Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Ολη η διαδικασια θα δημιουργησει προβλημα με μελλοντικες αναβαθμισεις; Προκειται να χασω τα αρχεια μου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι...επειδη πελαγωσα με οοοοοοολα αυτα που διαβασα περι root, unroot κτλ κτλ κτλ...μηπως θα μπορουσε καποιος απο εδω που γνωριζει ΚΑΛΑ απο αυτα, να με βοηθησει μεσω skype & teamviewer να φτιαξω/επιδιορθωαω/στησω το κινητο μου απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα..αυτο με σωζει ε?πραγματικα εχω πελαγωσει.....δεν ξερω τι να κανω....και εχω ενα κινητο να κολλαει σαν κολλα στιγμης..δεν παλευεται
Link to comment
Share on other sites

τι το χεις κάνει και κολλάει(?) τόσο πολύ όσο λες;

 

επίσης αν ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ (προσεκτικά) τους οδηγούς δε θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..εγω δεν ξεω ουτε απο ρομ ουτε αναβαθμισεις ουτε τιποτα..

τ βραδυ ενω ηταν κελιστο τ κινητο ουτε εφαρμογες ουτε τιποτα..

τ ανοιγω τ πρωι και ειχαν σβηστει 800 φωτογραφιες..

το επομενο βραδυ παλι το ιδιο εχασα αλλες 100 κ μ χουν μεινει 15 φωτογραφιες στο κινητο..

ξερει κανεις κατι?? τι συμβαινει??

μιλαμε για πολυ ελεος γτ οι φωτογραφιες κρυβουν κ αναμνησεις κ εκνευριστικα πολυ π εγινε αυτο..

να σημειωσω οτι τ μεσημερι της μερας π εγινε αυτο τ χα συνδεσει με τον υπολογιστη για φορτιση πρωτη φορα απο τοτε π τ πηρα..μονο για φορτιση δν πειραξα κατι..

οποιος μπορει να βοηθησει θα ειμαι πραγματικα ευγνομων...

ευχαριστω πολυ..

Δοκίμασες να συνδέσεις την κάρτα μνήμης στον υπολογιστή σου, ώστε να δεις αν έχουν όντως διαγραφεί ή αν απλά δεν τις εμφανίζει το κινητό; Αν είνα έτσι, που λογικά έτσι θα 'ναι, μπορείς να πας μενού --> Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Όλα και βρίσκεις το "χώρος αποθήκευσης μέσων" και κάνεις εκκεθάριση δεοδμένων, στη συνέχεια μία επανεκκίνηση και είσαι οκ. Μόλις ξανανοίξει το κινητό θα σαρώσει την κάρτα μνήμης για να βρει όλα τα πολυμεσικά αρχεία που έχεις.

Καλησπερα και απο μενα! Ειμαι σε εκδοση 2.3.4 και εχω ενα θεμα με το gps. Οταν το ειχα πρωτοπαρει κλειδωνε σε δορυφορους μεσα σε 20'' το πολυ, Εδω και κανα μηνα, ενω βλεπει πολλους δορυφορους κανει κοντα στο 5λεπτο να συνδεθει.. τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι το sygic, sports tracker, οπως και το gps test για να δω τι παιζει γενικα, σε ολα μου κανει κανα 5λεπτο να συνδεθει.. αν ανεβω σε ταρατσα πχ κανει λιγοτερο αλλα παλι κανει κανα 2λεπτο.. Μηπως μπορει να καταλαβει κανεις τι γινεται? Η εστω κατι να δοκιμασω... (δεν ειμαι ροοτ)

 

Ευχαριστω :)

Μήπως μέσα από τις ρυθμίσεις --> Τοποθεσία (κάπως έτσι) έχεις απενεργοποιήσει κατι που είχες ενεργό μέχρι τώρα? το υπηρεσία τοποθεσίας Google, εμένα με βοηθά στο να κλειδώσει πιο γρήγορα το GPS.

καλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο με την εκδοση 4.0.4 και το root της 4.1.B.0.431.

Οπως γνωριζουμε δεν υπαρχει ευκολος τροπος.Απο ο,τι διαβασα ο τροπος για να γινει ρουτ η εκδοση αυτη ειναι να αλλαξουμε τον κερνελ να ρουταρουμε και μετα να ξαναγυρισουμε στον δικο μας κερνελ.Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Ολη η διαδικασια θα δημιουργησει προβλημα με μελλοντικες αναβαθμισεις; Προκειται να χασω τα αρχεια μου;

Δεν θα έχεις θέμα, ακόμη και να μη σε αφήνει να κάνεις την αναβάθμιση, κάνεις μία επαναφορά με SUS (πρώην SEUS) και είσαι σαν να μη το πείραξες ποτέ. Αρχεία δε χάνεις, αλλά καλού κακού κάνε και ένα backup, ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν προχωράμε χωρίς backup!! :)

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα παρω back up αγαπητε!απλα βαριεμαι την διαδικασια σε περιπτωση που χασω τις εφαρμογρς μου.

Ουσιαστικαθα φλασαρω ενα pre-rooted kernel.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα παρω back up αγαπητε!απλα βαριεμαι την διαδικασια σε περιπτωση που χασω τις εφαρμογρς μου.

Ουσιαστικαθα φλασαρω ενα pre-rooted kernel.

Δεν έχεις θέμα, προχώρα το, εγώ να σου πω την αλήθεια δεν γύρισα σε kernel 562, και ξανά μετά .431, έβαλα απευθείας τον Suave Kernel v6 και το rootαρα!!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Ειμαι σε εκδοση 2.3.4 και εχω ενα θεμα με το gps. Οταν το ειχα πρωτοπαρει κλειδωνε σε δορυφορους μεσα σε 20'' το πολυ, Εδω και κανα μηνα, ενω βλεπει πολλους δορυφορους κανει κοντα στο 5λεπτο να συνδεθει.. τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι το sygic, sports tracker, οπως και το gps test για να δω τι παιζει γενικα, σε ολα μου κανει κανα 5λεπτο να συνδεθει.. αν ανεβω σε ταρατσα πχ κανει λιγοτερο αλλα παλι κανει κανα 2λεπτο.. Μηπως μπορει να καταλαβει κανεις τι γινεται? Η εστω κατι να δοκιμασω... (δεν ειμαι ροοτ)

 

Ευχαριστω :)

Κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων στα προγράμματα που χρησιμοποιούν το gps σου. Επίσης έχω παρατηρήσει όταν έχω ενεργό το bluetooth αργεί να κλειδώσει.

καλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο με την εκδοση 4.0.4 και το root της 4.1.B.0.431.

Οπως γνωριζουμε δεν υπαρχει ευκολος τροπος.Απο ο,τι διαβασα ο τροπος για να γινει ρουτ η εκδοση αυτη ειναι να αλλαξουμε τον κερνελ να ρουταρουμε και μετα να ξαναγυρισουμε στον δικο μας κερνελ.Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Ολη η διαδικασια θα δημιουργησει προβλημα με μελλοντικες αναβαθμισεις; Προκειται να χασω τα αρχεια μου;

Κανένα πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος ότι είναι στο κινητό χάνεται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στα φορουμ της sony οτι δεν χανεις κατι..παρολα αυτα θα το ρισκαρω παρολη τη βαρετη διαδικασια του μετα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος ότι είναι στο κινητό χάνεται.

Διαβασα στα φορουμ της sony οτι δεν χανεις κατι..παρολα αυτα θα το ρισκαρω παρολη τη βαρετη διαδικασια του μετα.

Δεν χάνεις τίποτα! Το έχω τεστάρει..! :D

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα! Το έχω τεστάρει..! :D

 

Εσυ περασες με την μια rootable kernel.ισως ειναι διαφορετικο σε θεμα αρχειων απο τον τροπο που αναφερω.

Οπως και να εχει,αν τα χασω,τα εχασα.τι να κανουμε!;2 ωρες δουλεια να ξανασεταρω το κινητο στην κατασταση που το χω τωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο την βοήθεια σας παρακαλώ, εδώ και τρεις βδομάδες όπου και έκανα την αναβαθμιση σε ICS έχω μεγάλο θέμα στο ξεκλειδωμα του κινητού (δεν υπακούει το touch στην αρχή αλλα μετα απο 5-6 δευτερα όλα καλα) μετα μέσα στο interface δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το ίδιο συμβαίνει και όταν προσπαθώ να απαντήσω σε μια κλήση. Γενικά όταν το κινητο ξυπνάει απο κλειστή οθόνη συμβαίνει.

Έκανα επιδιόρθωση με SUS αλλα τίποτα, χθες έκανα restore σε gingerbread όπου δεν είχα πρόβλημα με flash tool έκανα root πέρασα και την .62 root αλλα πάλι τα ίδια.

Στο blog της Sony υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο θέμα τι μπορεί να φταίει δεδομένου ότι σε λειτουργία το touch του κινητου δεν έχει προβληματα υπακοής παρά μόνο όταν ξυπνάει απο standby.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως υπαρχει καποιο video για να δω πως βγαινει το πλαστικο στο κατω μερος του κινητου???δεν μπορω με τιποτα να το βγαλω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο την βοήθεια σας παρακαλώ, εδώ και τρεις βδομάδες όπου και έκανα την αναβαθμιση σε ICS έχω μεγάλο θέμα στο ξεκλειδωμα του κινητού (δεν υπακούει το touch στην αρχή αλλα μετα απο 5-6 δευτερα όλα καλα) μετα μέσα στο interface δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το ίδιο συμβαίνει και όταν προσπαθώ να απαντήσω σε μια κλήση. Γενικά όταν το κινητο ξυπνάει απο κλειστή οθόνη συμβαίνει.

Έκανα επιδιόρθωση με SUS αλλα τίποτα, χθες έκανα restore σε gingerbread όπου δεν είχα πρόβλημα με flash tool έκανα root πέρασα και την .62 root αλλα πάλι τα ίδια.

Στο blog της Sony υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο θέμα τι μπορεί να φταίει δεδομένου ότι σε λειτουργία το touch του κινητου δεν έχει προβληματα υπακοής παρά μόνο όταν ξυπνάει απο standby.

 

 

 

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ας απαντησει καποιος αν γνωριζει.Σημερα πηγα στο SERVICE της sony στην κερκυρα και μου παν πρωτη φορα το βλεπουν αυτο το πραγμα και μου παν να το στειλουμε αθηνα,εχω και εγγυηση γιατι το χω μολις 1 μηνα...σκεφτομαι να το στειλω αυριο μεθαυριο εκτος και αν βρουμε λυση απο δω!!!!!HELPPPPPPPPPP :-)

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ας απαντησει καποιος αν γνωριζει.Σημερα πηγα στο SERVICE της sony στην κερκυρα και μου παν πρωτη φορα το βλεπουν αυτο το πραγμα και μου παν να το στειλουμε αθηνα,εχω και εγγυηση γιατι το χω μολις 1 μηνα...σκεφτομαι να το στειλω αυριο μεθαυριο εκτος και αν βρουμε λυση απο δω!!!!!HELPPPPPPPPPP :-)

 

καινουργιος εμαι δεν ξερω αλλα βλεπω οτι η αναβαθμηση σε 4 εναι ολο προβληματα εγω εχω μηνει με το 2,3 απτη μερα που πηρα το κινητο και δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου το επαθε πριν κανω αναβαθμηση σε 4.....την εκανα μηπως και φτιαξει το προβλημα.εμενα η 4 μια χαρα παει.παει σφαιρα .αλλα εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα υπακοής παρά μόνο όταν ξυπνάει απο standby.
Link to comment
Share on other sites

αν πάρω μια συσκευή από κατάστημα, θα έχει την ics προεγκατεστημένη;

αν ναι, μπορώ να γυρίσω σε gb;

 

Για το πρώτο πρέπει να έρχεται με gb,για το δεύτερο φυσικά κ μπορείς να γυρίσεις σε gb!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

αν πάρω μια συσκευή από κατάστημα, θα έχει την ics προεγκατεστημένη;

αν ναι, μπορώ να γυρίσω σε gb;

Ε, πες του ανθρώπου και το πως!

Οδηγός αρχαρίων (θα το δεις στα περιεχόμενα)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και μενα που εσπασε τα νευρα μεχρι να το βγαλω. Βασικα δεν ηξερα τις αντοχες του πλαστικου και φοβομουν μη σπασω το κουμπωμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

εχω την εκδοση 4.0.4 και θα κανω επαναφορα με SEUS.

Επειδη δεν βλεπω να βγαινει ευκολος τροπος για root οπως στην προηγουμενη εκδοση μπορεις καποιος να μου δωσει ενα link να το κανω root (4.0.4) για να βαλω μεσα CWM και titanium backup και τα σχετικα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...