Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να περιμένω αναβάθμιση απο την 4.0 και μετα να κάνω upgrade στο κινητο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το οποιο πρωτο update πρεπει να δουμε αν ρουταρετε αλλιως πρεπει να περιμενουμε να βγει και ρουτ

αν δεν υπαρχει ρουτ ανωφελο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ας κατηγορήσουμε πάλι την Sony για κάτι που δεν είναι δική της ευθύνη (νομίζω πως τα περισσότερα κινητά έτσι λειτουργούν, αν όχι όλα, τουλάχιστον αυτά με android).

Μπορείς να κάνεις κάτι πιο απλό: σύνδεσε το κινητό με το PC, μάρκαρε όσα θέλεις να μετονομάσεις και άλλαξε το όνομα στο 1ο αρχείο.

 

Φυσικα και θα την κατηγορισω! Ποιον αλλον να κατηγορισω, δεν πηρα android ericsson αλλα sony ericsson... κατι πρεπει νακαναν και αυτοι. Τελος παντων σευχαριστω, αυτο το σκεφτηκα και εγω να μπω δηλαδη στον υπολογιστη και να τις κανω ολες μετονομασια ολες με ενα ιδιο ονομα ε?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα την κατηγορισω! Ποιον αλλον να κατηγορισω, δεν πηρα android ericsson αλλα sony ericsson... κατι πρεπει νακαναν και αυτοι. Τελος παντων σευχαριστω, αυτο το σκεφτηκα και εγω να μπω δηλαδη στον υπολογιστη και να τις κανω ολες μετονομασια ολες με ενα ιδιο ονομα ε?

 

Δηλαδή κατά την γνώμη σου, αν πάρεις ένα laptop Dell για παράδειγμα και υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στα Windows, θα φταίει η Dell γιατί δεν φρόντισε να βελτιώσει το λειτουργικό μιας άλλης εταιρίας; Μάλιστα.

 

Για την ερώτησή σου, ναι, ίδιο όνομα. θα δεις στα επόμενα να δημιουργείται ένας αύξων αριθμός μέσα σε παρένθεση (πχ αν θες να τα ονομάσεις "φύση" θα γίνουν τα αρχεία "φύση", "φύση (1)", "φύση (2)" κ.ο.κ.).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, μπορούμε να έχουμε κι εμεις ένα λινκ για την custom rom και μερικές εντυπώσεις πέρα απο μια φωτογραφία benchmark για να δουμε αν αξίζει τον κόπο;

 

Custom Rom απο τις καλυτερες που υπαρχουν,η τελευταια εκδοση βασιζεται στην official ics...και custom kernel αυτον που χρησιμοποιω τωρα που φτανει μεχρι 1.8Ghz αλλα υπαρχει και αλλος στα 2Ghz...Να επισημανω οτι δουλευουν ολα αψογα.

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν ξεκλειδωσω τον bootloader με τον επισημο τροπο, μπορω να ξανα κλειδωσω ωστε να ειμαι μεσα στην εγγυηση , ή την χανω;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Custom Rom απο τις καλυτερες που υπαρχουν,η τελευταια εκδοση βασιζεται στην official ics...και custom kernel αυτον που χρησιμοποιω τωρα που φτανει μεχρι 1.8Ghz αλλα υπαρχει και αλλος στα 2Ghz...Να επισημανω οτι δουλευουν ολα αψογα.

 

Thanks!

Ερωτησεις νέοπα:

-Ποιο περνάω πρώτα και ποιο μετά;

- Αν κρατήσω την οφίσιαλ ics που περασα μεσω pc companion μπορώ να αλλάξω κερνελ μονο για αυξηση ταχύτητας ή πάνε πακέτο με την custom ρομ;

-υπάρχει κάποιο λινκ μέσα στο myphone.gr που να μας λέει πως περνάμε καστομ κέρνελ και ρομ στο κινητό μας; (φαντάζομαι οτι θα υπάρχει ένας κοινός τρόπος για τέτοια φλασαρισματα)

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Ερωτησεις νέοπα:

-Ποιο περνάω πρώτα και ποιο μετά;

- Αν κρατήσω την οφίσιαλ ics που περασα μεσω pc companion μπορώ να αλλάξω κερνελ μονο για αυξηση ταχύτητας ή πάνε πακέτο με την custom ρομ;

-υπάρχει κάποιο λινκ μέσα στο myphone.gr π[ου να μας λέει πως περνάμε καστομ κέρνελ ακι ρομ στο κινητό μας; (φαντάζομαι οτι θα υπάρχει ένας κοινός τρόπος τρόπος για τέτοια φλασαρισματα)

1.κανονικα περνας πρωτα τον kernel αλλα δε ειναι απαραιτητο,μπορεις μολις περασεις τη rom στο καπακι περνας τον κερνελ

2.οχι,πρεπει να ξεκληδωσεις τον bootloader και μετα να αλλαξεις kernel, επισης oi custom rom εχουν αποδειχθει καλυτεροι απο τους official

3.εδω εισαι Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel για το XPERIA NEO V

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Ψιλοδυσκολάκι μου φαίνεται για να πω την αλήθεια το ξεκλειδωμα bootloader.

Τα αλλα που διαβασα ειναι οκ νορμάλ. Εχω ξανακάνει παρόμοια στο galaxy i5800 που εχω.

 

Αλλά δεν έχω πειράξει ποτέ hardware...ούτε βραχυκύκλωμα με καλωδιακια κλπ που δείχνει για τον bootloader.

Είναι αυτο το βήμα απαραίτητο για να προχωρήσω στα επόμενα ή είναι κάτι προαιρετικό; Δηλαδή αν δεν κάνω patched τον bootloader δεν μπορώ να προχωρήσω στα επόμενα.

 

Σόρυ αν ρωτάω αυτονόητα πράγματα, αλλά ειπαμε...νεοπας!:p

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

Ψιλοδυσκολάκι μου φαίνεται για να πω την αλήθεια το ξεκλειδωμα bootloader.

Τα αλλα που διαβασα ειναι οκ νορμάλ. Εχω ξανακάνει παρόμοια στο galaxy i5800 που εχω.

 

Αλλά δεν έχω πειράξει ποτέ hardware...ούτε βραχυκύκλωμα με καλωδιακια κλπ που δείχνει για τον bootloader.

Είναι αυτο το βήμα απαραίτητο για να προχωρήσω στα επόμενα ή είναι κάτι προαιρετικό; Δηλαδή αν δεν κάνω patched τον bootloader δεν μπορώ να προχωρήσω στα επόμενα.

 

Σόρυ αν ρωτάω αυτονόητα πράγματα, αλλά ειπαμε...νεοπας!:p

οχι δε μπορεις....και εγω στην αρχη ημουν διστακτικος αλλα τελικα δεν ειναι τιποτα,μια φορα θα το κανεις και τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν είναι εύκολο κάποιος που έχει εγκατεστημένο το Igo να μου στηλει το data.gro (αυτό νομίζω είναι το αρχείο για την ανάλυση της οθόνης) γιατί το έσβησα κατά λάθος:(
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως μπορώ να απενεργοποιήσω (ή απεγκαταστήσω) το Πρόγραμμα οδήγησης συσκευής?

προσπαθώ να περάσω άλλους drivers και δεν μπορώ γιατι με προλαβαίνει το "Πρόγραμμα οδήγησης συσκευής"!

και δεν μπορώ να κάνω ενημέρωση απο την "Διαχείρηση συσκευών" του υπολογιστή!

καμιά ιδέα κανείς?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες μέρες, για κάποιο λόγο απορυθμίζονται οι ήχοι που έχω βάλει για ringtone και ειδοποίηση. γιατί συμβαίνει αυτό? τις προηγούμενες μέρες έκανα root και titanium backup. υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι από αυτά?
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε το widget επαφων που μπορουμε να το κατεβασουμε εαν υπαρχει?

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το winget, αλλά μπορώ να σου πω να περάσεις τον apex launcher και να γεμίσεις μια οθόνη με επαφές.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα bug που διαπίστωσα είναι ότι αν κάνεις upload μια φωτο στο facebook ανεβαίνει επιτυχώς φυσικά ΑΛΛΑ στο notification bar κολλάει το σηματάκι (ν) που εμφανίζεται για να σου δείξει ότι έγινε το upload. Δηλαδή ακομα και κλικ να κανείς πάνω στο σηματάκι δεν εξαφανιζεται. Πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση του κινητού για να εξαφανιστεί!!! Το έχει παρατηρήσει άλλος για να επιβεβαιώσει;;;; Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω μια ερωτηση, οταν τραβαω φωτο με το neo v αυτες αποθηκευονται σε ενα φακελο με το ονομα καμερα, εγω κατεβασα τον es file explorer και εκανα δικους μου φακελους π.χ διαφορα, φυση κτλ κτλ. τωρα αμα βγαλω φωτο μπορω να τις χωρισω μεσω του es και να τις βαλω την καθε μια στην κατηγορια του, αλλα το προβλημα ειναι οτι αν βγαλω π.χ 5 φωτογραφιες και τις βαλω στον φακελο ''φυση'' και ετσι αδειασει ο φακελος καμερα και μετα βγαλω αλλες 5 φωτογραφιες και θελω να τις βαλω και αυτες στον φακελο ''φυση'' γινεται αντικατασταση, διοτι ο φακελος καμερα αρχιζει παλι να μετραει την καθε φωτο απο το ενα π.χ DSC_0001 DSC_0002 κτλ. κτλ. και οταν παω να τις βαλω στον φακελο του με λεει για αντικατασταση διοτι βλεπει τα ιδια νουμερα. υπαρχει καποια λυση?

 

Καλημέρα,

 

Αυτή την ερώτηση αν είχες ασχοληθεί στοιχειωδώς με οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα ( πχ windows, linux ) δεν έπρεπε καν να την κάνεις.Αν δηλαδή κάνεις ακριβώς το ίδιο στον υπολογιστή σου με το scanner το ίδιο αποτελεσμα δεν θα έχεις; Δηλαδή αν σκαναρεις κάποια αρχεία και τα βάλει σε ένα φάκελο στη συνέχεια πάρεις τα αρωεία αυτά απο το φάκελο και ξανασκανάρεις θα αρχίσει να παραγει σκαναρισμένα αρχεία ξεκινώντας απο την αρχή την αρίθμηση. Έτσι λειτουργούν όλα.Δεν υπάρχει κάποιος έρωτας με την Sony όπως είπες όλοι καταναλωτές είμαστε και λεφτά δίνουμε αλλα πριν αρχίσουμε να κατηγορούμε πρεπει να ψάχνουμε.Εππίσης όταν μας εξηγούν κάτι κάποιοι που τους έχουμε ρωτήσει κάτι με το σκεπτικό θα ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω απο εμάς οφείλουμε να το συμμεριστούμε και όχι να λέμε πάλι το δικό μας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

oι φωτογραφικες μηχανες της sony εχουν μετρητη με συνεχομενη αριθμηση και βλεπεις ποσες φωτογραφιες εχει βγαλει η μηχανη σε ολη την ιστορια της

ετσι ακομα κι αν αφαιρεσεις τις τελευταιες ληψεις ο μετρητης δεν κανει reset, πραγμα απολυτως βολικο

τωρα αν το android ή sony δεν εχει αυτη την λειτουργια στα κινητα δεν το γνωριζω, αλλα μου φαινεται περιττο να πρεπει να κανω rename (οσο ευκολο κι αν ειναι) τη στιγμη που πολυ απλα η φωτογραφικη θα μπορουσε να εχει συνεχομενο counter

Link to comment
Share on other sites

Το υφακι αρχισε απο αλλον (βλεπε πρωτα μηνυματα περι του θεματος) οπως το ειπες ο καθενας την γνωμη του.

 

Αν υπονοείς εμένα, μάλλον πολύ στραβά παίρνεις κάποια πράγματα. Δεν νομίζω να σου επιτέθηκα, να σε έθιξα, να σε ειρωνεύτηκα. Έκανα ένα σχόλιο που νομίζω πως περιλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών της Sony: την κατηγορούν για προβλήματα στα οποία δεν φέρει (έστω άμεσα) ευθύνη.

Τώρα αν παρεξηγήθηκες τι να σου πω, δικό σου πρόβλημα.

Btw έρωτας με την Sony (Ericsson) από μέρος μου δεν υπάρχει. Όταν την έκραζα εγώ προσωπικά, δεν υπήρχε καν το android στην αγορά (G900 αν σου λέει κάτι).

Αυτά από εμένα για το θέμα χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, λογομαχίας ή οτιδήποτε άλλο μιας και με κάλυψε ο φίλος GeOVaG (ας βάλω και ένα ματάκι για να φανεί πως είπα κάτι έξυπνο :p) ;)

 

oι φωτογραφικες μηχανες της sony εχουν μετρητη με συνεχομενη αριθμηση και βλεπεις ποσες φωτογραφιες εχει βγαλει η μηχανη σε ολη την ιστορια της

ετσι ακομα κι αν αφαιρεσεις τις τελευταιες ληψεις ο μετρητης δεν κανει reset, πραγμα απολυτως βολικο

τωρα αν το android ή sony δεν εχει αυτη την λειτουργια στα κινητα δεν το γνωριζω, αλλα μου φαινεται περιττο να πρεπει να κανω rename (οσο ευκολο κι αν ειναι) τη στιγμη που πολυ απλα η φωτογραφικη θα μπορουσε να εχει συνεχομενο counter

 

Στην ουσία αυτό γίνεται. Απλά όταν μεταφέρεις τις εικόνες από τον "μαμά" φάκελο, αυτόματα συμπληρώνει τα "κενά".

Από εκεί και έπειτα, δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπει το android ή κάποια άλλη εφαρμογή για λήψη φωτογραφίας το να μη μηδενίζει το κοντέρ.

 

Λοιπόν ένα bug που διαπίστωσα είναι ότι αν κάνεις upload μια φωτο στο facebook ανεβαίνει επιτυχώς φυσικά ΑΛΛΑ στο notification bar κολλάει το σηματάκι (ν) που εμφανίζεται για να σου δείξει ότι έγινε το upload. Δηλαδή ακομα και κλικ να κανείς πάνω στο σηματάκι δεν εξαφανιζεται. Πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση του κινητού για να εξαφανιστεί!!! Το έχει παρατηρήσει άλλος για να επιβεβαιώσει;;;;

 

Επιβεβαιώνω. Έκανα μεταφόρτωση από την gallery, μου εμφάνιζε στην μπάρα 0% ενώ είχε δημοσιευθεί ήδη στο facebook. Εν συνεχεία κάνοντας διπλό κλικ στην μπάρα, την ανέβασε και πάλι ενώ συνέχιζε να φαίνεται στο 0%.

Φυσικά για να εξαφανίσω την ειδοποίηση δεν έκανα επανεκκίνηση το κινητό. Αρκούσε ένας τερματισμός της εφαρμογής του facebook.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με την μπαταρία. Για δύο συνεχόμενα βράδια η μπαταρία ήταν 81% και 85% πριν κοιμηθώ και όταν ξύπνησα το βλέπω και ήταν 61% και τις δύο φορές.... Τι λέτε να φταίει;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αυτή την ερώτηση αν είχες ασχοληθεί στοιχειωδώς με οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα ( πχ windows, linux ) δεν έπρεπε καν να την κάνεις.Αν δηλαδή κάνεις ακριβώς το ίδιο στον υπολογιστή σου με το scanner το ίδιο αποτελεσμα δεν θα έχεις; Δηλαδή αν σκαναρεις κάποια αρχεία και τα βάλει σε ένα φάκελο στη συνέχεια πάρεις τα αρωεία αυτά απο το φάκελο και ξανασκανάρεις θα αρχίσει να παραγει σκαναρισμένα αρχεία ξεκινώντας απο την αρχή την αρίθμηση. Έτσι λειτουργούν όλα.Δεν υπάρχει κάποιος έρωτας με την Sony όπως είπες όλοι καταναλωτές είμαστε και λεφτά δίνουμε αλλα πριν αρχίσουμε να κατηγορούμε πρεπει να ψάχνουμε.Εππίσης όταν μας εξηγούν κάτι κάποιοι που τους έχουμε ρωτήσει κάτι με το σκεπτικό θα ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω απο εμάς οφείλουμε να το συμμεριστούμε και όχι να λέμε πάλι το δικό μας.

 

Ευχαριστώ.

 

Μην ευχαριστεις, δεν χρειαζεται. Ξερεις ομως οτι στα Windows και σε καθε λειτουργικο οταν βαζεις ιδια αρχεια σε ενα φακελο σε ρωταει τι να κανει, και η τελευταια επιλογη ειναι Μετακινηση αλλα να διατηρηθουν και τα δυο αρχεια. Οποτε ναι δεν ειναι το ιδιο ;) Με καλυψατε με τις απαντησεις σας, και βρηκα λυση να ειστε καλα.

 

Ευχαριστω.

 

oι φωτογραφικες μηχανες της sony εχουν μετρητη με συνεχομενη αριθμηση και βλεπεις ποσες φωτογραφιες εχει βγαλει η μηχανη σε ολη την ιστορια της

ετσι ακομα κι αν αφαιρεσεις τις τελευταιες ληψεις ο μετρητης δεν κανει reset, πραγμα απολυτως βολικο

τωρα αν το android ή sony δεν εχει αυτη την λειτουργια στα κινητα δεν το γνωριζω, αλλα μου φαινεται περιττο να πρεπει να κανω rename (οσο ευκολο κι αν ειναι) τη στιγμη που πολυ απλα η φωτογραφικη θα μπορουσε να εχει συνεχομενο counter

Κατι τετοιο σκεφτομουν.

 

Αν υπονοείς εμένα, μάλλον πολύ στραβά παίρνεις κάποια πράγματα. Δεν νομίζω να σου επιτέθηκα, να σε έθιξα, να σε ειρωνεύτηκα. Έκανα ένα σχόλιο που νομίζω πως περιλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών της Sony: την κατηγορούν για προβλήματα στα οποία δεν φέρει (έστω άμεσα) ευθύνη.

Τώρα αν παρεξηγήθηκες τι να σου πω, δικό σου πρόβλημα.

Btw έρωτας με την Sony (Ericsson) από μέρος μου δεν υπάρχει. Όταν την έκραζα εγώ προσωπικά, δεν υπήρχε καν το android στην αγορά (G900 αν σου λέει κάτι).

Αυτά από εμένα για το θέμα χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, λογομαχίας ή οτιδήποτε άλλο μιας και με κάλυψε ο φίλος GeOVaG (ας βάλω και ένα ματάκι για να φανεί πως είπα κάτι έξυπνο :p) ;)

Οχι ρε αδερφε ποια παρεξηγηση σιγα τωρα :)

 

 

Στην ουσία αυτό γίνεται. Απλά όταν μεταφέρεις τις εικόνες από τον "μαμά" φάκελο, αυτόματα συμπληρώνει τα "κενά".

Από εκεί και έπειτα, δεν ξέρω κατά πόσο επιτρέπει το android ή κάποια άλλη εφαρμογή για λήψη φωτογραφίας το να μη μηδενίζει το κοντέρ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αυτό που αναφέρθηκε για το ανέβασμα φωτο στο Facebook δουλεύει κανονικά σ εμένα. official Rom χωρίς root
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...