Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Αφού πλοηγήθηκα με Igomyway και με Sygic Aura, εναλλακτικά, για 1 εβδομάδα, διανύοντας καθημερινά 30 χιλιόμετρα, εντός λεκανοπεδίου, διαπίστωσα ο δέκτης GPS "χάνει" το σήμα, είτε λόγω μειωμένης ευαισθησίας είτε λόγω δυσλειτουργίας software ή δεν ξέρω και γω για ποιό άλλο λόγο.

Κατέληξα στο συμπέρασμα αυτό, γιατί σε 4 διαφορετικά σημεία της διαδρομής, τα ίδια σημεία πάντοτε, ο cursor δεν μετακινείται ούτε στο igo ούτε στο aura ενώ τα προγράμματα δουλεύουν κανονικά.

Το "φαινόμενο" διαρκεί περίπου 5 λεπτά και μετά ξεκολλάει από μόνο του.

Όπως αντιλαμβάνεται κανένας, η πλοήγηση κάτω από τέτοιες συνθήκες πρακτικά αχρηστεύεται, οπότε, αναρωτιέμαι, κατά πόσο θα μπορούσε να εμπιστευθεί κανείς τη συσκευή σε πόλεις όπως η Αθήνα, όπου απαιτείται ακρίβεια στίγματος και γρήγορη ανταπόκριση για ελιγμούς στα ψηλά, στενά και μικρών διαστάσεων οικοδομικά τετράγωνα.

Θεώρησα σκόπιμο να κοινοποιήσω αυτή τη "δυσάρεστη" εμπειρία και ίσως έτσι ακουστεί και καμμία άλλη άποψη για το θέμα.

Ευχαριστώ.

 

Λυπάμαι που δυσαρεστώ τους "ομοιοπαθείς", αλλά μόλις βρήκα το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1541227&page=1 που επιβεβαιώνει το πρόβλημα.

Κάτι ακούγεται για λύση που θα σερβίρει η Sony μαζί με το παγωτό σάντουιτς, "ICS", αν το γράφω σωστά.

Καλά κρασιά... και εις άλλα με υγεία!:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια κοιταξτε εδω:w00t::w00t::w00t:

http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=20188

 

Sorry φίλε μου. Κοίταξα αλλά δεν κατάλαβα. Για τί ακριβώς πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που δυσαρεστώ τους "ομοιοπαθείς", αλλά μόλις βρήκα το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1541227&page=1 που επιβεβαιώνει το πρόβλημα.

Κάτι ακούγεται για λύση που θα σερβίρει η Sony μαζί με το παγωτό σάντουιτς, "ICS", αν το γράφω σωστά.

Καλά κρασιά... και εις άλλα με υγεία!:mad:

 

Το θέμα που παρέθεσες αφορά το Xperia S, και όχι το Neo V, αλλά εκτός αυτού, το κινητό έχει χρησιμοποιηθεί ως gps από αρκετούς φίλους συμφορουμίτες, και κανένας δεν έχει αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα. Εγώ το χρησιμοποίησα 2 φορές για διαδρομή 3.5 ωρών (Πάτρα - Γύθειο και γυρισμό) δίχως πρόβλημα, όμως δεν έχω stock rom.

 

Ίσως έπεσες σε συσκευή με πρόβλημα, αλλά θα συνιστούσα να δοκιμάσεις και καμία άλλη rom να δεις αν υπάρξει διαφορά (υπάρχουν rom που δε χρειάζεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader).

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που παρέθεσες αφορά το Xperia S, και όχι το Neo V, αλλά εκτός αυτού, το κινητό έχει χρησιμοποιηθεί ως gps από αρκετούς φίλους συμφορουμίτες, και κανένας δεν έχει αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα. Εγώ το χρησιμοποίησα 2 φορές για διαδρομή 3.5 ωρών (Πάτρα - Γύθειο και γυρισμό) δίχως πρόβλημα, όμως δεν έχω stock rom.

 

Ίσως έπεσες σε συσκευή με πρόβλημα, αλλά θα συνιστούσα να δοκιμάσεις και καμία άλλη rom να δεις αν υπάρξει διαφορά (υπάρχουν rom που δε χρειάζεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader).

 

 

Για στειλε καμια ρομ που δεν χρειαζεται unlock bootloader :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου στην ερώτησή μου.Ο router είναι του ΟΤΕ SAGEM.Το άλλο τηλέφωνο που έχω το samsung συνδέται αμέσως της κόρης μου όταν έρχεται το ericson το σχέτο όχι το v συνδέεται κατευθείαν.Το δικό μου βλέπει το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου ,γράφει σάρωση...σύνδεση και σε δευτερόλεπτα αποσυνδέθηκε.Το δοκίμασα και σε άλλο δίκτυο και κάνει τα ίδια.Δεν ξέρω μήπως η συγκεκριμένη συσκευή θέλει κάποια χειροκίνητη ρύθμιση ή έχει βλάβη.Ευχαριστώ.

 

για κλεισε το ρουτερ και ξανα ανοιξε το

χωρις καμια αλλη διαδικασια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που κοίταξα σε ξένα φόρουμ λένε πως είτε πρόκειται για νέο update της gb(μάλλον το 2.3.7 για όσους

επιλέξουν να μείνουν στο gb) η για το ics.. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε!

 

Αποκλειεται 2.3.7

ics σιγουρα αλλιως δεν θα ειχαν κολησει στο κουτι της συσκευης "Αναβαθμισημο σε Android 4.0"

Link to comment
Share on other sites

Για στειλε καμια ρομ που δεν χρειαζεται unlock bootloader :)

 

NeoV_emann_4th_edition - 01/04 [MT11i/MT15i]

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που παρέθεσες αφορά το Xperia S, και όχι το Neo V, αλλά εκτός αυτού, το κινητό έχει χρησιμοποιηθεί ως gps από αρκετούς φίλους συμφορουμίτες, και κανένας δεν έχει αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα. Εγώ το χρησιμοποίησα 2 φορές για διαδρομή 3.5 ωρών (Πάτρα - Γύθειο και γυρισμό) δίχως πρόβλημα, όμως δεν έχω stock rom.

 

Ίσως έπεσες σε συσκευή με πρόβλημα, αλλά θα συνιστούσα να δοκιμάσεις και καμία άλλη rom να δεις αν υπάρξει διαφορά (υπάρχουν rom που δε χρειάζεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader).

 

Eυχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες. Το link που παρέθεσα είναι το τελευταίο απ' όσα έχω κοιτάξει και πράγματι αναφέρεται στο S αν και είδα αναφορές και για το Νεο V σε άλλους ιστότοπους. Aν είναι σκόπιμο μπορώ να ξαναψάξω και να τους δώσω στο forum. Πράγματι είναι περίεργο που δεν έχει αναφερθεί εδώ παρόμοιο πρόβλημα. Υπόψιν ότι οι δικές μου διαδρομές γίνονται μέσα στην Αθήνα με χειρότερες συνθήκες λήψης οπότε μπορεί να έχει να κάνει και η ευαισθησία του δέκτη. Αυτό το λέω γιατί δεν έχω πρόβλημα στην Εθνική οδό. Πρόσφατα έβαλα μεγαλύτερη και γρηγορότερη class 10 sdmmc αλλά δεν είδα φώς. Λόγω απειρίας δε θα τολμήσω να ασχοληθώ με roms προς το παρόν τουλάχιστο μέχρι να βγεί το ICS και βλέπουμε. Θα δοκιμάσω να βάλω και flight mode όπως προτείνουν πολλοί να δω το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις την beta ics απο εδω ? απο το επισημο site ειναι ε? και αν ναι,πως μπαινει>?

(ειδατε διαφορα μετα?)

 

http://dl-developer.sonymobile.com/Xperia/ICS/Beta/Xperia_neoV_ICS_beta_EULA.html

(και θελει μαλλον firmware που τελειωνει σε 0.42 και πανω- δε ξερω -τελος παντων....ας περιμενουμε την full αναβαθμιση )

θα σου συνιστουσα να περιμενεις την αναβαθμιση μεσω pc companion.ο τροπος που παραθετεις ειναι να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να φλασαρεις τον kernel της beta εκδοσης.εαν ξεκλειδωσεις τον bootloader δε θα μπορεις να κανεις την αναβαθμιση απο το pc companion. εχω δοκιμασει την beta ics και δεν ειδα τρομερες αλλαγες (λιγο πιο εφετζιδικη)

Link to comment
Share on other sites

θα σου συνιστουσα να περιμενεις την αναβαθμιση μεσω pc companion.ο τροπος που παραθετεις ειναι να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να φλασαρεις τον kernel της beta εκδοσης.εαν ξεκλειδωσεις τον bootloader δε θα μπορεις να κανεις την αναβαθμιση απο το pc companion. εχω δοκιμασει την beta ics και δεν ειδα τρομερες αλλαγες (λιγο πιο εφετζιδικη)

 

 

 

σιγουρα θα περιμενουμε αμην και ποτε το "σαντουιτς" αντε να δουμε τι βελτιωσεις θα εχουμε!!!!! ο πρωτος που θα το βαλει με το καλο στ οκινητο του να μας γραψει αμεσα εδω εντυπωσεις και σε τι αλλαξε!!!!!!!!!!!! καλο μηνα παιδια!

 

2η μπαταρια να εχουμε ρεζερβα που θα βρουμε παιδια? αν οχι ελλαδα απο amazon.co.uk? (καθως και οπισθεν πλαστικο -ειδα στο internet σε μπορντώ )

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα. Ξερει κανεις πως μπορω να περασω τις επαφες μου απο το neo V σε ενα Nokia E52 (symbian δηλαδη);

 

Μέσω bluetooth δοκίμασες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα... Δεν εβγαλα ακρη.

 

αν τις εξάγεις σε vcf στην sd δε μπορείς να τις εισάγεις στο νόκια μετά;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν τις εξάγεις σε vcf στην sd δε μπορείς να τις εισάγεις στο νόκια μετά;

 

Ειναι συμβατο αυτο το αρχειο αραγε και στα 2 κινητα; Θα δοκιμασω...

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συμβατο αυτο το αρχειο αραγε και στα 2 κινητα; Θα δοκιμασω...

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

νομίζω ότι έτσι διάβασα με λίγο ψάξιμο στο google

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται 2.3.7

ics σιγουρα αλλιως δεν θα ειχαν κολησει στο κουτι της συσκευης "Αναβαθμισημο σε Android 4.0"

 

δεν νομιζω οτι δεν θα το παρουμε ποτε το 4.0 απλα μηπως δινει κατι πιο καινουργιο προσωρινο πριν την νεα εκδοση....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωριζει το αρχειο το Nokia. Ουτε μεσω bluetouth.:(

 

δοκίμασε να τις στείλεις μία μία και όχι μαζικά.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ξερει κανεις πως μπορω να περασω τις επαφες μου απο το neo V σε ενα Nokia E52 (symbian δηλαδη);

 

Αν έχεις το Outlook θα σου πάρει 5 λεπτά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το Outlook θα σου πάρει 5 λεπτά πάντως.

 

Το outlook θα ηταν μια λυση αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε!:O

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε πως μπορω να μεταφερω το ημερολογιο απο το sony ericsson k800i στο Neo V???

Τα τηλεφωνα τα εστειλα ολα με bluetooth:), αλλα το ημερολογιο που το εχω γεματο δεν ξερω πως να το στειλω, γιατι δεν εχει την επιλογη "αποστολη με bluetooth" :mad:

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μολις αναβαθμισα σε ICS!!!!!!!!!!!!!!!!!:grin::clap:

http://i39.tinypic.com/21cuofr.jpg

 

Πώς;custom?

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-5

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μολις αναβαθμισα σε ICS!!!!!!!!!!!!!!!!!:grin::clap:

http://i39.tinypic.com/21cuofr.jpg

 

Καλοδούλευτο!

Εντυπώσεις; Ετρεξες κανα quandrant να δουμε αν πηγαινει πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...