Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι κάνει? δεν βγάζει το εικονίδιο για ασφαλή κατάργηση? αυτό λέω εγώ. δεν το βγάζει γιατί το βλέπει σαν κινητό όχι σαν συσκευή μνήμης αποκλειστικά. ανέφερα τα win7 γιατί αυτά έχω. από τη στιγμή που το κάνει και στα xp (το να μην βγάζει το εικονίδιο) ίδια περίπτωση είναι. δεν είναι πρόβλημα. ας πούμε εμένα το ίδιο κάνει και με τη συσκευή mp4 που έχω, δεν βγάζει εικονιδιάκι. το βλέπει σαν άλλη κατηγορία συσκευής.

 

σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είδα να έχει υποθεί ποιο πίσω, το Disable Auto Brightness Xperia κάποτε ήταν επί πληρωμή και πλέον είναι free ;

 

https://market.android.com/details?id=com.hatcyl.android.Disable_Auto_Brightness&hl=el

 

Σωστά επί πληρωμή ήταν μέχρι μια βδομάδα πριν νομίζω!!!!

Πως και την κάναν free;;

Είδαν ότι μπορείς να την αλλάξεις και χειροκίνητα οπότε δεν υπήρχε λόγος να την έχουν επί πληρωμή;:O

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

γιατι στο music player μου δειχνει την εικονα απο ενα τραγουδι ενω το καθενα εχει τη δικια του....πως γινετε καθε φορα που ανοιφω το τηλεφωνο να μην μου βγαζει μηνυμα στο status bar "τα δεδομενα ειναι απενεργοποιημενα"

 

σου έχω απάντηση στο δεύτερο ερώτημα σου...δεν γίνεται να κάνεις τίποτα απλά θα πατάς εκκαθάριση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

το fancy widgets πως τα πάει από μπαταρία γενικά? το έβαλα και είναι τέλειο αλλά δεν ξέρω αν έχει battery drain θέματα...

 

 

 

εχει δεκάδες ρυθμίσεις, να σου κάνει update μονο απο 3g ή μονο απο wifi και ανα όσοι ώρα θες ανα 5 λεπτα εως 24 ωρες, ρύθμισε το οπως σε βολεύει, ;);)

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

γινομαι κουραστικος το ξερω,αλλα και παλι δε μπορω να συνδεσω το τηλεφωνο στην τηλεοραση...:(

δοκιμασα και επαναφορα με seus αλλα τιποτα δυστυχως και παλι!

παραθετω τα βηματα που κανω μη τυχον κανω καπου λαθος..

1)micro hdmi απο το τηλεφωνο και συνδεω σε hdmi στη τηλεοραση

2)στο τηλεφωνο μου βγαζει το hdmi συνδεθηκε,αλλα απο εικονα τιποτα..

στη τηλεοραση μου βαζει ενδειξη :χωρις σημα

3)ψαχνω ολα τα καναλια με αυτοματη αναζητηση,και παλι τιποτα

4)αλλαζω καλωδιο hdmi,τιποτα

 

πεστε καμμια ιδεα ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν σβήσω εντελώς ένα smartphone και το βάλω στο κουτί του για πολύ καιρό πρέπει να βγάλω και τη μπαταρία του ή δεν παίζει ρόλο;

Εννοώ να μην οξειδωθούν οι επαφες μπαταρίας-τηλεφώνου κτλ.

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_store_batteries - Καλύτερα βγάλ'τη! Παλιότερα κάπου είχα διαβάσει (τώρα θα με δουλέψετε... :p:p:p) πως τις μπαταρίες για το λάπτοπ, αν θέλουμε να τις αποθηκεύσουμε για μεγάλο διάστημα, τις τυλίγουμε με μία πετσέτα και τις αφήνουμε στο ψυγείο, ώστε να διατηρηθούνε όσο το δυνατόν καλύτερα και για περισσότερο καιρό!

 

EDIT: Ιδού!

http://www.ehow.com/how_4797594_store-lithium-ion-batteries.html

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

που πρέπει να μπω για να άνω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;; θέλω να γίνει ακριβως όπως το αγορασα για να υρίσει στην έκδοση .42 και να το άνω root αλλάκαι να κάνω κάποια πράγματα από την αρχή
Link to comment
Share on other sites

που πρέπει να μπω για να άνω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;; θέλω να γίνει ακριβως όπως το αγορασα για να υρίσει στην έκδοση .42 και να το άνω root αλλάκαι να κάνω κάποια πράγματα από την αρχή

 

Δεν γίνεται με αυτό το τρόπο να γυρίσεις σε 0.42.

Δες εδώ πως θα πας σε 0.42..αλλά τα χανεις όλα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

εχει δεκάδες ρυθμίσεις, να σου κάνει update μονο απο 3g ή μονο απο wifi και ανα όσοι ώρα θες ανα 5 λεπτα εως 24 ωρες, ρύθμισε το οπως σε βολεύει, ;);)

 

για το fancy widgets.

έχω βάλει :

ανανέωση "πάντα στο wifi"

ανανέωση "όταν τα δεδομένα παρασκηνίου είναι ενεργά" (δηλαδή ποτέ γιατί δεν τα έχω ανοιχτά)

ανανέωση κάθε 6 ώρες

 

παρ'όλα αυτά νομίζω πως έχει γενικά ένα θεματάκι με την μπαταρία άσχετα με τις ρυθμίσεις του.

ένα άλλο προβλημα που βρήκα είναι ότι ενώ αλλάζει η μέρα, δεν αλλάζει τον καιρό, παρ'όλο που έχει την πρόβλεψη για τις επόμενες μέρες.

δεν ξέρω, από λίγο ψάξιμο είδα πολλούς να έχουνε προβληματακια, όπως και πολλούς να μην έχουνε.

Link to comment
Share on other sites

για το fancy widgets.

έχω βάλει :

ανανέωση "πάντα στο wifi"

ανανέωση "όταν τα δεδομένα παρασκηνίου είναι ενεργά" (δηλαδή ποτέ γιατί δεν τα έχω ανοιχτά)

ανανέωση κάθε 6 ώρες

 

παρ'όλα αυτά νομίζω πως έχει γενικά ένα θεματάκι με την μπαταρία άσχετα με τις ρυθμίσεις του.

ένα άλλο προβλημα που βρήκα είναι ότι ενώ αλλάζει η μέρα, δεν αλλάζει τον καιρό, παρ'όλο που έχει την πρόβλεψη για τις επόμενες μέρες.

δεν ξέρω, από λίγο ψάξιμο είδα πολλούς να έχουνε προβληματακια, όπως και πολλούς να μην έχουνε.

 

κοιτα εγω το εχω 2 μηνες τωρα απο τοτε που πηρα το τηλεφωνο και το ειχα και στο προηγούμενο lg 2x δεν μου κόλλησε ή να μου κανει τιποτε αλλο. το τηλέφωνο μου κραταει ανετα 3 μερες δεν το λιωνο στο ιντερνετ δεν ειναι ροοτ δεν παιζω παιχνιδια ολα παιζουν καποιο ρολο και οπως ειπες σε αλλους δουλευει και σε αλλους οχι..

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

που πρέπει να μπω για να κάνω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων; θέλω να γίνει όπως το αγόρασα και με το root βλέπουμε αργότερα...απλά θέλω να το κάνω όπως είναι τη πρώτη φορά που το ανοίγεις γιατί έχω κάνει κακό χειρισμό (λόγω του ότι είμαι νέος χρήστης και τώρα θέλω να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ σωστά)
Link to comment
Share on other sites

γινομαι κουραστικος το ξερω,αλλα και παλι δε μπορω να συνδεσω το τηλεφωνο στην τηλεοραση...:(

δοκιμασα και επαναφορα με seus αλλα τιποτα δυστυχως και παλι!

παραθετω τα βηματα που κανω μη τυχον κανω καπου λαθος..

1)micro hdmi απο το τηλεφωνο και συνδεω σε hdmi στη τηλεοραση

2)στο τηλεφωνο μου βγαζει το hdmi συνδεθηκε,αλλα απο εικονα τιποτα..

στη τηλεοραση μου βαζει ενδειξη :χωρις σημα

3)ψαχνω ολα τα καναλια με αυτοματη αναζητηση,και παλι τιποτα

4)αλλαζω καλωδιο hdmi,τιποτα

 

πεστε καμμια ιδεα ρε παιδια

στην τηλ δεν χρειαζεται να αλλαζεις καναλια...βαζεισ απο το input το hdmi ετσι?οχι av και τετοια...λογικα θα το κανεις σωστα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

που πρέπει να μπω για να κάνω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων; θέλω να γίνει όπως το αγόρασα και με το root βλέπουμε αργότερα...απλά θέλω να το κάνω όπως είναι τη πρώτη φορά που το ανοίγεις γιατί έχω κάνει κακό χειρισμό (λόγω του ότι είμαι νέος χρήστης και τώρα θέλω να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ σωστά)

 

ρυθμίσεις-> απόρρητο-> επαναφορά εργοστ. δεδομένων;)

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

που πρέπει να μπω για να κάνω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων; θέλω να γίνει όπως το αγόρασα και με το root βλέπουμε αργότερα...απλά θέλω να το κάνω όπως είναι τη πρώτη φορά που το ανοίγεις γιατί έχω κάνει κακό χειρισμό (λόγω του ότι είμαι νέος χρήστης και τώρα θέλω να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ σωστά)

 

επαναφορα με seus θα κανεις θα ειναι το κινητο οπως το πηρες αλλα με τη νεοτερη εκδοση του κινητου...τωρα αν θελεις την .42 πρεπει να το κανεις μεσω flashtool και να βρεις την εκδοση 42 απο καπου...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω το εχω 2 μηνες τωρα απο τοτε που πηρα το τηλεφωνο και το ειχα και στο προηγούμενο lg 2x δεν μου κόλλησε ή να μου κανει τιποτε αλλο. το τηλέφωνο μου κραταει ανετα 3 μερες δεν το λιωνο στο ιντερνετ δεν ειναι ροοτ δεν παιζω παιχνιδια ολα παιζουν καποιο ρολο και οπως ειπες σε αλλους δουλευει και σε αλλους οχι..

 

λες τότε να τρώει την πιο πολλή μπαταρία το live wallpaper που έβαλα?

εβαλα το nexus που είχε μέσα το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

λες τότε να τρώει την πιο πολλή μπαταρία το live wallpaper που έβαλα?

εβαλα το nexus που είχε μέσα το κινητό...

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο οτι τα live wallpaper καταναλονουν μπαταρια και μνημη ασκοπα;);)

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

γινομαι κουραστικος το ξερω,αλλα και παλι δε μπορω να συνδεσω το τηλεφωνο στην τηλεοραση...

δοκιμασα και επαναφορα με seus αλλα τιποτα δυστυχως και παλι!

παραθετω τα βηματα που κανω μη τυχον κανω καπου λαθος..

1)micro hdmi απο το τηλεφωνο και συνδεω σε hdmi στη τηλεοραση

2)στο τηλεφωνο μου βγαζει το hdmi συνδεθηκε,αλλα απο εικονα τιποτα..

στη τηλεοραση μου βαζει ενδειξη :χωρις σημα

3)ψαχνω ολα τα καναλια με αυτοματη αναζητηση,και παλι τιποτα

4)αλλαζω καλωδιο hdmi,τιποτα

 

πεστε καμμια ιδεα ρε παιδια

Πάτα το source της tv και επέλεξε την θέση hdmi που έβαλες το καλώδιο.

Edited by IASVN
Link to comment
Share on other sites

επαναφορα με seus θα κανεις θα ειναι το κινητο οπως το πηρες αλλα με τη νεοτερη εκδοση του κινητου...τωρα αν θελεις την .42 πρεπει να το κανεις μεσω flashtool και να βρεις την εκδοση 42 απο καπου...

 

Παιδιά το SEUS από που το κατεβάζουμε κάνα link? Δεν είναι αυτπό που λέει PC companion έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο οτι τα live wallpaper καταναλονουν μπαταρια και μνημη ασκοπα;);)

 

ναι αλλά σκέφτηκα πως αφού είναι μαμίσιο ίσως να κατανάλωνε λιγότερο... τέλος πάντων, άλλαξα φόντο και θα δοκιμάσω σήμερα πως θα τα πάει το widget μόνο του. πάντως αυτό που δεν άλλαξε τον καιρό ενώ είχε αλλάξει η μέρα μου έκανε εντύπωση,θα το δω και αύριο. thnx

Link to comment
Share on other sites

στην τηλ δεν χρειαζεται να αλλαζεις καναλια...βαζεισ απο το input το hdmi ετσι?οχι av και τετοια...λογικα θα το κανεις σωστα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

 

@IASVN,

αυτα κανω ρε παιδια αλλα δεν γινεται τιποτα...σπασιμο μεγαλο!θα το δοκιμασω και σε αλλες τηλεορασεις να το τσεκαρω περισσοτερο.ελπιζω οτι κατι κανω λαθος εγω η κατι προβλημα εχει το τηλεφωνο,κι αν παει service θα μπει μπροστa το n82 που εχει εξοδο tv:D

thanks@all

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο οτι τα live wallpaper καταναλονουν μπαταρια και μνημη ασκοπα;);)

Είναι αλήθεια ότι τα live είναι πολύ πεινασμένα για μπαταρία και μνήμη, αλλά είναι πραγματικά υπέροχα!

 

Παιδιά το SEUS από που το κατεβάζουμε κάνα link? Δεν είναι αυτπό που λέει PC companion έτσι δεν είναι?

Εδώ

Όχι δεν είναι το pc companion

@IASVN,

αυτα κανω ρε παιδια αλλα δεν γινεται τιποτα...σπασιμο μεγαλο!θα το δοκιμασω και σε αλλες τηλεορασεις να το τσεκαρω περισσοτερο.ελπιζω οτι κατι κανω λαθος εγω η κατι προβλημα εχει το τηλεφωνο,κι αν παει service θα μπει μπροστa το n82 που εχει εξοδο tv:D

thanks@all

Να ρωτήσω μπας κι έχεις περάσει κάποια άλλη rom, ή έχεις τη μαμά?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή καθαρά δευτέρα παιδιά ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να σβήσω κάποιες εικόνες που μπήκαν στην συλλογή χωρίς να σβηστούν από τον αρχικό φάκελλο που είναι . έβαλα προχθές ένα πρόγραμμα gps και όλες οι εικονίτσες από το πρόγραμμα εμφανιστήκαν και στις συλλογές από τις φωτογραφίες μπορώ να τις σβήσω από της συλλογές χωρίς να πειραχτούν από τον αρχικό φάκελλο η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να σβηστούν αλλά να μείνουν μέσα στο φάκελλο του προγράμματος μόνο ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα!έχω το κινητό εδώ και 20 ημέρες περίπου και εδώ και μια βδομάδα περίπου κατεβάζει παρά πολύ αργά! με 30-50 kilobyte το δευτερόλεπτο!ενώ το παλιό μου LG GT 540 παίζει στα 200-300kilobyte ! μιλάμε για WiFi Πάντα! λέτε να έχει πρόβλημα το μόντεμ του κινητού;εσείς έχετε κανένα παρόμοιο πρόβλημα;;
Link to comment
Share on other sites

που πρέπει να μπω για να κάνω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων; θέλω να γίνει όπως το αγόρασα και με το root βλέπουμε αργότερα...απλά θέλω να το κάνω όπως είναι τη πρώτη φορά που το ανοίγεις γιατί έχω κάνει κακό χειρισμό (λόγω του ότι είμαι νέος χρήστης και τώρα θέλω να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ σωστά)

 

Με pc companion προτείνω επιδιόρθωση κ είσαι έτοιμη.

By the way ποια η διαφορά pc companion & seus;

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πήγαινε: Ρυθμίσεις --> Λογαριασμοί και συγχρονισμός --> Μεταγοά Δεδ. παρασκηνίου (κάπως έτσι το αναφέρει) Αν έχεις βγάλει το "τικ" από αυτή την επιλογή δεν πρόκειται να σε αφήσει με τίποτα να συνδεθείς στο market. Ενεργοποίησε το και θα είσαι εντάξει.

 

Τελικα αυτο εφταιγε!!!δεν χρειαστηκε να κανω επαναφορα εργ.ρυθμ..με το που το τσεκαρισα αμεσως μπηκα μεσα στο adroid!!κατεβασα τα κλασσικα που νομιζω οτι χρειαζονται για αρχη(avg free antivirus,astro file manager,skype)!!!τι αλλο πιστευετε οτι ειναι χρησιμο και πρεπει να το κατεβασω???

Όταν είσαι νέος θέλεις να είσαι καλός στις εξετάσεις και όταν γεράσεις θέλεις να είναι καλές οι εξετάσεις σου...:superman::
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...