Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανεκκίνηση το κινητό το έχεις κάνει?

αρκετές φορές...Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα για να φτειάξω το πρόβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανένας τρόπος να είναι η συσκευή μόνιμα ανιχνεύσιμη όταν ανοίγουμε το bluetooth;

Είναι λίγο σπαστικό όταν θέλουν να σου στείλουν κάτι να πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις και να επιλέγεις να είναι ανιχνεύσιμο για 120''...

Το κοίταξα λίγο γιατί είχε ενδιαφέρον. Στο /etc/bluetooth υπάρχει ένα αρχείο με όνομα main.conf. Το άνοιξα λοιπόν και μέσα υπάρχει μια γραμμή που λεει

DiscoverableTimeout =120.

 

Έχει μάλιστα και οδηγίες ότι αν το 120 το κάνεις 0 τότε θα είναι για πάντα Discoverable. Χάρηκα κι εγώ γιατί λεω εδώ είμαστε!

Αμ, δε! Η τιμή αλλάζει κανονικά, μετά από restart την κρατάει κανονικά αλλά η ανιχνευσιμότητα παραμένει στα 120 δευτερόλεπτα.

 

Από το λίγο που το κοίταξα διαπίστωσα ότι είναι θέμα λειτουγικού και πρέπει να αλλαχτούν πράγματα που δεν μπορούμε να βάλουμε χέρι. Κρίμα. :(

Θα το κοιτάξω λίγο ακόμα αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χθές πήρα επιτέλους το επισκευασμένο πλέον neo V ...

Απ' ότι μου είχαν πει στο τηλέφωνο είχαν αλλάξει 2 εξαρτήματα (βρήκαν 2 κωδικούς ανταλλακτικών αλλά δεν έλεγε το σύστημα τί ακριβώς ήταν) .

Το ένα απο αυτά ήταν η οθόνη (είχε τη ζελατίνα...)

Μέχρι στιγμής όλα καλά . Για να δούμε στη συνέχεια ...

 

Υ.Γ. Αυτό το "κεντρικό σερβις" ξέρει κανείς πού βρίσκεται ;

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βαλω διαφορα mp3 και ηχους notifications στο κινητο. Οπως συνηθως ξερω, θα φτιαξω δυο φακελους, εναν με ονομα ringtones και εναν με ονομα notifications και θα τους βαλω χυμα στην sd; Ετσι το κινητο θα μπορει να διαβασει τους φακελους κανονικα;; Δεν ειμαι rooted.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βαλω διαφορα mp3 και ηχους notifications στο κινητο. Οπως συνηθως ξερω, θα φτιαξω δυο φακελους, εναν με ονομα ringtones και εναν με ονομα notifications και θα τους βαλω χυμα στην sd; Ετσι το κινητο θα μπορει να διαβασει τους φακελους κανονικα;; Δεν ειμαι rooted.

Αυτο δε χρειαζεται να το κανεις στο neo v.Καθως οταν πας να επιλεξεις ηχο για notifications ή ringtone σου εχει και ενα να επιλεξεις απο τη βιβλιοθηκη μουσικης.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δε χρειαζεται να το κανεις στο neo v.Καθως οταν πας να επιλεξεις ηχο για notifications ή ringtone σου εχει και ενα να επιλεξεις απο τη βιβλιοθηκη μουσικης.

Αρα πεταω τα κομματια που θελω μεσα στο φακελο μουσικη βιβλιοθηκη; Αυτο το ονομα εχει μεσα στη καρτα ή σκετο music;

Link to comment
Share on other sites

Αρα πεταω τα κομματια που θελω μεσα στο φακελο μουσικη βιβλιοθηκη; Αυτο το ονομα εχει μεσα στη καρτα ή σκετο music;

Δεν εχει φακελο μουσικη βιβλιοθηκη,απλα ετσι γραφει το κουμπι.Απλα φτιαξε ενα φακελο με το ονομα που θες και βαλε τα mp3 μεσα.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα λίγο γιατί είχε ενδιαφέρον. Στο /etc/bluetooth υπάρχει ένα αρχείο με όνομα main.conf. Το άνοιξα λοιπόν και μέσα υπάρχει μια γραμμή που λεει

DiscoverableTimeout =120.

 

Έχει μάλιστα και οδηγίες ότι αν το 120 το κάνεις 0 τότε θα είναι για πάντα Discoverable. Χάρηκα κι εγώ γιατί λεω εδώ είμαστε!

Αμ, δε! Η τιμή αλλάζει κανονικά, μετά από restart την κρατάει κανονικά αλλά η ανιχνευσιμότητα παραμένει στα 120 δευτερόλεπτα.

 

Από το λίγο που το κοίταξα διαπίστωσα ότι είναι θέμα λειτουγικού και πρέπει να αλλαχτούν πράγματα που δεν μπορούμε να βάλουμε χέρι. Κρίμα. :(

Θα το κοιτάξω λίγο ακόμα αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.

Κρίμα! Απορώ πάντως γιατί το έχουν κάνει έτσι και μάλιστα χωρίς δυνατότητα ρύθμισης και εννοώ κανονικής χωρίς να χρειάζεται "πείραγμα" μέσω root...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βαλω διαφορα mp3 και ηχους notifications στο κινητο. Οπως συνηθως ξερω, θα φτιαξω δυο φακελους, εναν με ονομα ringtones και εναν με ονομα notifications και θα τους βαλω χυμα στην sd; Ετσι το κινητο θα μπορει να διαβασει τους φακελους κανονικα;; Δεν ειμαι rooted.

 

κανε στην καρτα εναν φακελο και ονομασε τον media μεσα σε αυτον τον φακελο κανε εναν αλλο και ονομασε τον audio

μεσα στον φακελο audio κανε τρεις φακελους με τα ονοματα ringtones notifications alarms

στον φακελο ringtones βαλε τα mp3 που θελεις να χρησιμοποιησεις ως ηχους κλησης

στον φακελο notifications βαλε τα mp3 που θελεις να χρησιμοποιησεις ως ηχους μηνυματων

και στο φακελο alarms βαλε τα mp3 που θελεις να χρησιμοποιησεις ως ηχους για το ξυπνητηρι

μαζι με τους εργοστασιακους ηχους του κινητου θα εμφανιζονται και τα mp3 που θα βαλεις και μπορεις να τα επιλεξεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει φακελο μουσικη βιβλιοθηκη,απλα ετσι γραφει το κουμπι.Απλα φτιαξε ενα φακελο με το ονομα που θες και βαλε τα mp3 μεσα.

Ok φιλε ευχαριστω.

 

κανε στην καρτα εναν φακελο και ονομασε τον media μεσα σε αυτον τον φακελο κανε εναν αλλο και ονομασε τον audio

μεσα στον φακελο audio κανε τρεις φακελους με τα ονοματα ringtones notifications alarms

στον φακελο ringtones βαλε τα mp3 που θελεις να χρησιμοποιησεις ως ηχους κλησης

στον φακελο notifications βαλε τα mp3 που θελεις να χρησιμοποιησεις ως ηχους μηνυματων

και στο φακελο alarms βαλε τα mp3 που θελεις να χρησιμοποιησεις ως ηχους για το ξυπνητηρι

μαζι με τους εργοστασιακους ηχους του κινητου θα εμφανιζονται και τα mp3 που θα βαλεις και μπορεις να τα επιλεξεις

Με αυτο το τροπο εχει δουλεψει σωστα ετσι; Οκ θα το κανω.

Edit: Επιβεβαιωνω οτι οντως δουλεψε περιφημα. Ευχαριστω.

Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

Χθές πήρα επιτέλους το επισκευασμένο πλέον neo V ...

Απ' ότι μου είχαν πει στο τηλέφωνο είχαν αλλάξει 2 εξαρτήματα (βρήκαν 2 κωδικούς ανταλλακτικών αλλά δεν έλεγε το σύστημα τί ακριβώς ήταν) .

Το ένα απο αυτά ήταν η οθόνη (είχε τη ζελατίνα...)

Μέχρι στιγμής όλα καλά . Για να δούμε στη συνέχεια ...

 

Υ.Γ. Αυτό το "κεντρικό σερβις" ξέρει κανείς πού βρίσκεται ;

 

ξερω οτι εχει ενα στην καλλιθεα...το κεντρικο λογικα καπου σε καμια λεωφορο

 

Παιδια θελω να βαλω διαφορα mp3 και ηχους notifications στο κινητο. Οπως συνηθως ξερω, θα φτιαξω δυο φακελους, εναν με ονομα ringtones και εναν με ονομα notifications και θα τους βαλω χυμα στην sd; Ετσι το κινητο θα μπορει να διαβασει τους φακελους κανονικα;; Δεν ειμαι rooted.

 

δεν χρειαζεσαι τιποτα

ρυθμισεις-ηχος-ηχος ειδοποιησεων και επιλεγεις οποιον θες:)

edit:αφου λυθικε η απορια ενταξειι :)

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχει ενα στην καλλιθεα...το κεντρικο λογικα καπου σε καμια λεωφορο

 

Στην Καλλιθέα το πήγα και το έστειλαν στα κεντρκά , αλλά ξέχασα να ρωτήσω πού είναι ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Απορώ πάντως γιατί το έχουν κάνει έτσι και μάλιστα χωρίς δυνατότητα ρύθμισης και εννοώ κανονικής χωρίς να χρειάζεται "πείραγμα" μέσω root...:blink:

 

Μάλλον για να μην γίνεις θύμα κάποιου επιτήδειου αν το έχεις ξεχάσει ανοιχτό:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μα ερωτησουλα περι android. Ξερει κανεις αν υπαρχουν πληκτρα αναλογα το MINIMIZE και CLOSE οπως στα Windows (δειτε συνημμενη φωτο) ωστε να μπορεις να τερματιζεις και να εχεις σε λειτουργεια καποιες εφαρμογες. Φυσικα λεω για "πληκτρα¨και οχι να πας ΡΥΘΜΙΣΕΙς - ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ - ΕΚΤΕΛΟΥΜΕΝΕς και να κλεισεις απο εκει.

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ρε παιδια απαντηστε μου σε μερικες αποριες που εχω γιατι εχω επιδοτηση και σκεφτομαι να το παρω απο plaisio..

1)κατα την γνωμη σας αξιζει η μεταβαση απο LG OPTIMUS ONE P500 στο NEO V?

2)επειδη ειχα κανει ορκο να μην ξαναπαρω συσκευη που εχει το ηχειο του στην πισω πλευρα,το ηχειο του ειναι δυνατο η με καμια θηκη δεν ακους ποτε χτυπαει?

3)εχει lag γενικα το κινητο?παντα χωρις root

4)το gps το εχεται δοκιμασει με igo?κλειδωνει γρηγορα?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ρε παιδια απαντηστε μου σε μερικες αποριες που εχω γιατι εχω επιδοτηση και σκεφτομαι να το παρω απο plaisio..

1)κατα την γνωμη σας αξιζει η μεταβαση απο LG OPTIMUS ONE P500 στο NEO V?

2)επειδη ειχα κανει ορκο να μην ξαναπαρω συσκευη που εχει το ηχειο του στην πισω πλευρα,το ηχειο του ειναι δυνατο η με καμια θηκη δεν ακους ποτε χτυπαει?

3)εχει lag γενικα το κινητο?παντα χωρις root

4)το gps το εχεται δοκιμασει με igo?κλειδωνει γρηγορα?

Ευχαριστω!

 

και εγω ακριβως αυτη την μεταβαση εκανα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι εχεις να πεις φιλε μου σε αυτα που ρωταω πιο πανω καθως πιστευω εισαι ο καταλληλοτερος για να μου απαντηση..
Link to comment
Share on other sites

Μα ερωτησουλα περι android. Ξερει κανεις αν υπαρχουν πληκτρα αναλογα το MINIMIZE και CLOSE οπως στα Windows (δειτε συνημμενη φωτο) ωστε να μπορεις να τερματιζεις και να εχεις σε λειτουργεια καποιες εφαρμογες. Φυσικα λεω για "πληκτρα¨και οχι να πας ΡΥΘΜΙΣΕΙς - ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ - ΕΚΤΕΛΟΥΜΕΝΕς και να κλεισεις απο εκει.

 

thx

 

δεν υπαρχει συννημενη φωτο

 

Καλησπερα,ρε παιδια απαντηστε μου σε μερικες αποριες που εχω γιατι εχω επιδοτηση και σκεφτομαι να το παρω απο plaisio..

1)κατα την γνωμη σας αξιζει η μεταβαση απο LG OPTIMUS ONE P500 στο NEO V?

2)επειδη ειχα κανει ορκο να μην ξαναπαρω συσκευη που εχει το ηχειο του στην πισω πλευρα,το ηχειο του ειναι δυνατο η με καμια θηκη δεν ακους ποτε χτυπαει?

3)εχει lag γενικα το κινητο?παντα χωρις root

4)το gps το εχεται δοκιμασει με igo?κλειδωνει γρηγορα?

Ευχαριστω!

 

1) ναι

2)ειναι τελειο το ηχειο..ακουγεται παντου με ησυχια

3)οχι

4)δεν εχω γνωμη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι εχεις να πεις φιλε μου σε αυτα που ρωταω πιο πανω καθως πιστευω εισαι ο καταλληλοτερος για να μου απαντηση..

 

καλο το lg και το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι κατα την γνωμη μου η lg εχει καλυτερη υποστηριξη και εγγυηση αλλα το νεο ειναι ενα κλικ παραπανω σε καμερα σε επεξεργαστη σε μνημη υποστηριζει φλας πλειερ ειναι λιγο πιο γρηγορο σε ρολαρισμα αλλα το ηχειο του lg κατα την γνωμη μου ειναι λιγο πιο δυνατο μην φανταστεις καμια τραγικη διαφορα και επισης το νεο θα παρει την ics ενω το lg δεν βλεπω να αναβαθμιζεται αλλο θα μεινει στην 2,3

κατα τα αλλα το γνωριμο περιβαλλον του android που ειχες στο οπτιμους θα το εχεις και στο νεο

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικαιο. Τη ξεχασα...

 

δεν υπαρχει κατι παρομοιο στο android απο οτι ξερω το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις ενα widget απο το market που μαλλον μπορει να υπαρχει;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

καλο το lg και το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι κατα την γνωμη μου η lg εχει καλυτερη υποστηριξη και εγγυηση αλλα το νεο ειναι ενα κλικ παραπανω σε καμερα σε επεξεργαστη σε μνημη υποστηριζει φλας πλειερ ειναι λιγο πιο γρηγορο σε ρολαρισμα αλλα το ηχειο του lg κατα την γνωμη μου ειναι λιγο πιο δυνατο μην φανταστεις καμια τραγικη διαφορα και επισης το νεο θα παρει την ics ενω το lg δεν βλεπω να αναβαθμιζεται αλλο θα μεινει στην 2,3

κατα τα αλλα το γνωριμο περιβαλλον του android που ειχες στο οπτιμους θα το εχεις και στο νεο

 

οποτε να υποθεσω πως δεν ειναι και πολυ καλη η μεταβαση,θελω να πω πως δεν ειδες κατι που να αξιζε 100% να αλλαξεις συσκευη ε?

Link to comment
Share on other sites

οποτε να υποθεσω πως δεν ειναι και πολυ καλη η μεταβαση,θελω να πω πως δεν ειδες κατι που να αξιζε 100% να αλλαξεις συσκευη ε?

 

κοιτα ειναι οπως το βλεπει ο καθενας

πας σε μια συσκευη που ειναι λιγο πολυ στα ιδια λεφτα με αυτη που ειχες με καμποσα καλουδια παραπανω δεν πας π.χ. απο το lg στο iphone η στο htc desire hd για να δεις τεραστια διαφορα

αν εσυ κρινεις οτι πρεπει να αλλαξεις τηλεφωνο τοτε βαζεις κατω πρωτα το οικονομικο και κοιτας με τα λεφτα που διαθετεις τι καλυτερο μπορεις να παρεις

νομιζω οτι για 200 ευρω δεν υπαρχει κατι καλυτερο σε δυνατοτητες αλλα αν θες και σε desine αυτη την στιγμη απο το neo v γι αυτο και ειναι και αναρπαστο και δεν μπορεις να το βρεις ευκολα

αν εισαι αποφασισμενος να φυγεις απο το lg συμφωνα με τα οικονομικα σου συγκρινεις και κρινεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ρε παιδια απαντηστε μου σε μερικες αποριες που εχω γιατι εχω επιδοτηση και σκεφτομαι να το παρω απο plaisio..

1)κατα την γνωμη σας αξιζει η μεταβαση απο LG OPTIMUS ONE P500 στο NEO V?

2)επειδη ειχα κανει ορκο να μην ξαναπαρω συσκευη που εχει το ηχειο του στην πισω πλευρα,το ηχειο του ειναι δυνατο η με καμια θηκη δεν ακους ποτε χτυπαει?

3)εχει lag γενικα το κινητο?παντα χωρις root

4)το gps το εχεται δοκιμασει με igo?κλειδωνει γρηγορα?

Ευχαριστω!

Πηρα στην αδελφη μου το neo v και της τρεις πρωτες μερες το ειχα εγω, οποτε θα γραψω για το λιγο που ειδα....

4) ανοιξα το gps test για πρωτη φορα και βρηκε στιγμα πολυ γρηγορα, ανοιξα το igo και αυτο βρηκε στιγμα πολυ γρηγορα και αν θυμαμαι καλα χωρις A-(gps). σε σχεση με το ideos x5 που εχω ηταν ποιο γρηγορο και με περισσοτερους λοκαρισμενους δορυφορους.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει ενα βιντεο και ενα οδηγο στο xda για να βαλεις το cwm χωρις για locked bootloader.

να ρωτησω

-αν βαλω το cwm θα χασω την εγγυηση (κουφια η ωρα) αν παθει κατι το κινητο.?

-αν πχ βαλω το cwm και κανω SEUS και βαλω παλι την μανισια ρομ θα φυγει και το root και το cwm.?

-αν ξεκλειδωσει ο bootloader μπορει να ξανακλειδωσει..?

-η τελοσπαντων σε ποιες απο τις παραπανω περιπτωσεις χανω την εγγυηση και η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη οσο αφορα την επαναφορα του εντως εγγυησης?

 

ευχαριστω

 

το λινκ που σας ελεγα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1364509

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...