Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τώρα που έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα αρκετό καιρό με πολλές εφαρμογές και που έχω μεταφέρει και τις εφαρμογές στην κάρτα, πρέπει και πάλι να την χωρίσω σε δύο partition ? Τώρα έχω ένα σε fat 32.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου συνέχισε όπως είσαι. Ειδάλλως αν κάνεις repartition θα χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσεις τις εφαρμογές που έχεις μεταφέρει στην sd.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω προτείνω να παίξει battle μεταξύ lousou76 & ZXR ποιος έχει φτιάξει τον καλύτερο οδηγό για να tweakαρεις το neo V... Οχι πολιτισμενα πραγματα όμως...

 

Ευχαριστω παιδια σοβαρα τώρα,

Ξέρουμε ποιος θα κερδίσει. Πώς λέγεται να δεις αυτό; Α, ναι! Κατάχρηση εξουσίας!!! :lol::lol::p

Οσονούπω έρχεται και το δεύτερο Neo V στην οικογένεια! Λευκό κι αυτό, παραγγελθέν εκ της ιστοσελίδος της vodafone δια το έτερον ήμισυ με επιδότηση για ανανέωση συμβολαίου!

Στο είχα πει ότι το κινητάκι είναι must!

lousou 76, Σου αλλαζει μόνιμα τις στάνταρ τιμές ακόμα και μετά από reboot;

Ναι, αλλάζει τις τιμές του echo οπότε τις φορτώνει ακόμα και μετά από reboot.

Με αλλα routers δεν υπαρχει θεμα. ΤΙ ΜΠΟΡΩ να κανω;;;;;

Επισης φωνητικες κλησεις εχει; Πως;

Όπως σου είπαν κάνε μια διαγραφή το αποθηκευμένο δίκτυο. Αν δεν δουλέψει restart και στις δυο συσκευές.

Φωνητικές κλήσεις έχει αλλά δεν δουλεύουν όπως πρέπει. Τουλάχιστον όχι με τα Ελληνικά.

Droidsail super app2SD αρκει να εισαι ρουτ, οπως προειπε ο duc μεταφερει τα παντα ακομα και τον εαυτο του, ακομα και την πεθερα σου....χαχαχαχα

Με δυο πράγματα δεν τα βάζουμε φίλε μου. Τη φύση και τις πεθερές. οπότε με το Droidsail μόνο εφαρμογές μετακίνηση!!!

Και τώρα που έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα αρκετό καιρό με πολλές εφαρμογές και που έχω μεταφέρει και τις εφαρμογές στην κάρτα, πρέπει και πάλι να την χωρίσω σε δύο partition ? Τώρα έχω ένα σε fat 32.

Δεν είναι άκρως απαραίτητο. Όταν με το καλό κάνουμε αναβάθμιση στην ICS το κάνεις τότε. Προς το παρόν μείνε όπως είσαι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με το Droidsail αν και μεταφέρονται ακόμη και εφαρμογές με widgets στην sd αυτές δε δουλευουν αν δεν υπάρχει ext3 partition λόγω περιορισμών του filesystem.

Το android χρειάζεται να μπορεί να ορίσει permissions στις εφαρμογές κ αυτό στο FAT δε γίνεται. Γ αυτό και κάποιες εφαρμογές δε μεταφέρονται.

 

Για όσους δεν έχουν ext3 καλύτερα να μη μετακινούν εφαρμογές που δεν μπορούν να μετακινηθούν, άρα για μένα το droidsail δε δουλεύει σωστά.

Καλύτερα ένα απλο app2sd και όσες μπορεί να μεταφέρει αυτό φτάνει.

 

Αλλιώς repartition και Link2sd ή App2sd στην ext3.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εγκατεστησα σωστά το CWM,γιατι εκανα οτι ελεγε στο μαυρο παραθυρο,και μετα αυτο εκλεισε μονο του,Τωρα τι κανω για να το ανοιξω?

Edit:Το βρήκα πατάμε το volume down και μπαινει στο CWM,τώρα παίρνω ένα BackUp του συστήματος.Ειδα κατι για την Dalvic Case,μπορούμε να κάνουμε καμια εκκαθάριση απο εκει?

Το CWM που εγκαταστήσαμε απο τα αρχεια του lousou76,έχει επιλογή partition,η πρεπει να το κανω με το flashtool.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εγκατεστησα σωστά το CWM,γιατι εκανα οτι ελεγε στο μαυρο παραθυρο,και μετα αυτο εκλεισε μονο του,Τωρα τι κανω για να το ανοιξω?

Edit:Το βρήκα πατάμε το volume down και μπαινει στο CWM,τώρα παίρνω ένα BackUp του συστήματος.Ειδα κατι για την Dalvic Case,μπορούμε να κάνουμε καμια εκκαθάριση απο εκει?

Το CWM που εγκαταστήσαμε απο τα αρχεια του lousou76,έχει επιλογή partition,η πρεπει να το κανω με το flashtool.

 

Ναι μπορούμε να καθαρίσουμε το dalvik-cache.

Δυστυχώς αυτή η έκδοση δεν έχει sd partitioning.

Μπορούμε να κάνουμε το partitioning από command line ή με κάποιο άλλο εργαλείο, θα πρέπει να το ψάξω κ ίσως να φτιάξω ένα scriptaki ;)

 

Να οδηγίες και εργαλείο τζάμπα ΕΔΩ

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

kkalos1 στην επόμενη επανάληψη ερωτήματος εντός... 12ώρου θα υπάρξει ποινή.

 

Οι ταχύτητες είναι αυτές που αναφέρεις. Οι λόγοι που δεν πιάνεις τις μέγιστες είναι πολλοί. Καταρχήν μέσω του Airdroid δεν μπορεί να περιμένει κανείς τις μέγιστες ταχύτητες. Επίσης το πόσο γρήγορα θα γράφει μια κάρτα εξαρτάται και από το πόσο γρήγορα τις στέλνει τα data και η πηγή προέλευσης. Μπορεί η κάρτα σου να γράφει 9ΜΒ/sec αλλά αν η παλιά σου κάρτα στέλνει 4ΜΒ/sec πως θα γράψει η class 10 με το μέγιστο;

 

Τυπικά να αναφέρω ότι το post με την επανάληψη του ερωτήματος αφαιρέθηκε...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει θήκη έχω πάρει δυο τέτοιες (στη μία έχω βάλει ηλιακά κύτταρα) μου ήρθαν σε 3 μέρες και είναι απλά οι πιο τέλειες θήκες που έχω χρησιμοποιήσει.

http://viewitem.eim.ebay.gr/BLACK-LEATHER-FLIP-CASE-4-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-MT15/200604826400/item

Link to comment
Share on other sites

Droidsail super app2SD αρκει να εισαι ρουτ, οπως προειπε ο duc μεταφερει τα παντα ακομα και τον εαυτο του, ακομα και την πεθερα σου....χαχαχαχα

 

φυσικα και ειμαι ρουτ για να χρησιμοποιω τις εφαρμογες που ανεφερα αλλα σου λεω και παλι οτι η εφαρμογη thinkfree office δεν μεταφερεται και ειναι και μεγαλη εφαρμογη γυρω στα 14 ΜΒ

το εχω εγκαταστησει το προγραμμα εχω μεταφερει ενα σωρο αλλες εφαρμογες την συγκεκριμενη δεν την μεταφερει με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσθέσει Βήμα 8 στον οδηγό Xperia Neo V .62 root, OEM .42 restore, CWM install για αφαίρεση περιττών εφαρμογών και εγκατάσταση απαραίτητων με ένα Batch script.

 

Zxr αν θέλεις κατέβασε το script και κάνε τυχόν αλλαγές για τον οδηγό σου. Περιέχει ένα αρχείο list.txt με όλες τις εφαρμογές που αφαιρώ και ένα φάκελο apps που ότι βρει εκει μέσα το εγκαθιστά, οπότε βολεύει για όσους θέλουν να κάνουν μαζική εγκατάσταση apk κλπ. Προσοχή όμως γιατί αφαιρεί όλες τις προυπάρχουσες εφαρμογές στο /data/app (όσες έχουν εγκατασταθεί απ το χρήστη δηλαδή).

 

Θα δοκιμάσω τώρα τις ρυθμίσεις σου και θα τεστάρω κ ένα τρόπο να μπαίνει η γραμμή κατά την εκκίνηση από κάποιο shell script οπότε να μην επηρεάζεται από reboot.

 

Μπορείτε να προσθέσετε τη σειρά "echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree" στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

 

Εσωκλείω το δικό μου αλλαγμένο hw_config.sh και bat file που το εγκαθιστά.

 

Μου φαίνεται κάπως μπερδεμένο το θέμα με την μόνιμη παραμονή των αριθμών στο minfree. Θα ειχε κάποιος την καλοσύνη να δώσει αναλυτικά βήματα προς αρχαρίους.:O

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποια εφαρμογη που εχεις να σου πεταει τις διαφημισεις στην status bar. Αλλα συνηθως στο android, οι διαφημισεις ειναι μεσα στην εφαρμογη και πιανουν ενα μικρο χωρο στο κατω μερος της!

 

ναι το ξερω..και καταλαβα ποια εφαρμογη ειναι:)

ευχαριστω για την βοηθεια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Με το Droidsail αν και μεταφέρονται ακόμη και εφαρμογές με widgets στην sd αυτές δε δουλευουν αν δεν υπάρχει ext3 partition λόγω περιορισμών του filesystem.

Το android χρειάζεται να μπορεί να ορίσει permissions στις εφαρμογές κ αυτό στο FAT δε γίνεται. Γ αυτό και κάποιες εφαρμογές δε μεταφέρονται.

 

Για όσους δεν έχουν ext3 καλύτερα να μη μετακινούν εφαρμογές που δεν μπορούν να μετακινηθούν, άρα για μένα το droidsail δε δουλεύει σωστά.

Καλύτερα ένα απλο app2sd και όσες μπορεί να μεταφέρει αυτό φτάνει.

 

Αλλιώς repartition και Link2sd ή App2sd στην ext3.

 

φυσικα και ειμαι ρουτ για να χρησιμοποιω τις εφαρμογες που ανεφερα αλλα σου λεω και παλι οτι η εφαρμογη thinkfree office δεν μεταφερεται και ειναι και μεγαλη εφαρμογη γυρω στα 14 ΜΒ

το εχω εγκαταστησει το προγραμμα εχω μεταφερει ενα σωρο αλλες εφαρμογες την συγκεκριμενη δεν την μεταφερει με τιποτα

 

admen, Διάβασε τι λέει παραπάνω ο lousou76, θα καταλάβεις γιατί κάποιες δε μεταφέρονται.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κάπως μπερδεμένο το θέμα με την μόνιμη παραμονή των αριθμών στο minfree. Θα ειχε κάποιος την καλοσύνη να δώσει αναλυτικά βήματα προς αρχαρίους.

Απλά είναι τα πράγματα φίλε μου!

Οι τιμές που έδωσα βοηθούν το κινητό να διατηρεί ελεύθερη μνήμη χωρίς task killers, task managers κτλ. Με βάση τις οδηγίες μου λοιπόν πας και τις αλλάζεις. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν τυχόν κάνεις reboot αυτές επανέρχονται στην αρχική τους τιμή.

Αυτό λύνεται με το script που έφτιαξε ο lousou. To script κάνει το εξής απλό. Προσθέτει τη γραμμή κώδικα

echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree

στην τελευταία γραμμή του αρχείου hw_config.sh που βρίσκεται στο path /system/etc/hw_config.sh

 

Τη γραμμή αυτή μπορείς να την προσθέσεις με τρεις τρόπους:

1) Ανοίγεις το αρχείο στο κινητό και την γράφεις στην τελευταία σειρά.

2) Περνάς το hw_config.sh που επισυνάπτει ο lousou στο κινητό και αντικαθιστάς το ήδη υπάρχον με αυτό του lousou

3) Τρέχεις το bat file που επισυνάπτει ο lousou και γίνονται όλα αυτόματα

 

Γενικά τα script-ακια και τα bat αρχεία κάνουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με το χέρι. Απλά σε βγάζουν από τον κόπο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι τα πράγματα φίλε μου!

Οι τιμές που έδωσα βοηθούν το κινητό να διατηρεί ελεύθερη μνήμη χωρίς task killers, task managers κτλ. Με βάση τις οδηγίες μου λοιπόν πας και τις αλλάζεις. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν τυχόν κάνεις reboot αυτές επανέρχονται στην αρχική τους τιμή.

Αυτό λύνεται με το script που έφτιαξε ο lousou. To script κάνει το εξής απλό. Προσθέτει τη γραμμή κώδικα

echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree

στην τελευταία γραμμή του αρχείου hw_config.sh που βρίσκεται στο path /system/etc/hw_config.sh

 

Τη γραμμή αυτή μπορείς να την προσθέσεις με τρεις τρόπους:

1) Ανοίγεις το αρχείο στο κινητό και την γράφεις στην τελευταία σειρά.

2) Περνάς το hw_config.sh που επισυνάπτει ο lousou στο κινητό και αντικαθιστάς το ήδη υπάρχον με αυτό του lousou

3) Τρέχεις το bat file που επισυνάπτει ο lousou και γίνονται όλα αυτόματα

 

Γενικά τα script-ακια και τα bat αρχεία κάνουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με το χέρι. Απλά σε βγάζουν από τον κόπο.

 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Εγω εκανα το εξης: Σύνδεσα το κινητό με το pc. Eκανα διπλο κλικ στο αρχείο "updatecfg.bat", ανοιξε ενα παράθυρο αλλα δεν νομιζω πως έγινε κατι. Το μήνυμα που μου βγάζει συνέχεια ειναι αυτό:

 

'adb' is not recognized as an internal or external command,

operable program or batch file.

'adb' is not recognized as an internal or external command,

operable program or batch file.

'adb' is not recognized as an internal or external command,

operable program or batch file.

"Done. Your phone should reboot"

Press any key to continue . . .

Link to comment
Share on other sites

Eκανα επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων χωρις να σβησω τα δεδομενα της sd.

Πως θα εγκαταστησω τις εφαρμογες που θελω απο την καρτα ?Στην καρτα εχω το Αστρο,πρεπει να το κατεβασω ξανα απο το market για να δω το περιεχομενο της sd ?

Ξερω οτι ειναι νηπιακου επιπεδου οι ερωτησεις αλλα τωρα αρχισα να σκαλιζω το τηλ και ειπα να αρχισω απο σιγουρα πραγματα αλλα

μαλλον θα μεινω στην ιδια ταξη!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έμεινε όταν έχει διαβάσει (σκονάκια επιτρέπονται)

 

Αν στην κάρτα οι εφαρμογές που έχεις είναι .apk αρχεία τότε χρειάζεσαι έναν file manager εγκατεστημένο. Το πιο απλό που έχεις να κάνεις είναι μπεις στο market, να βρεις τον Astro ο οποίος θα εγκατασταθεί αυτόματα και κατόπιν να εγκαταστήσεις τις υπόλοιπες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Εγω ε . . .

 

Ναι, προυποθέτει να έχεις adb drivers και adb tools.

Καλύτερα κατέβασε και τρέξε αυτό

Πριν όμως το τρέξεις βεβαιώσου ότι έχεις ενεργοποιημένες τις επιλογές Άγνωστες πηγές στο Ρυθμίσεις Εφαρμογές,

καθώς και τις επιλογές Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Ανάπτυξη->USB Debugging και να επιτρέπονται Ψευδής τοποθεσίες.

 

Ξέρει κανείς πόσο ασφαλές είναι το airdroid? Δηλαδή εννοώ δουλεέυει χωρίς ίντερνετ? είναι peer to peer ή στέλνει όλα τα δεδομένα απ τα κινητά μας στους servers τους γι ανα τα πάμε στο Pc μας?

Link to comment
Share on other sites

Αδιαβαστη!!! Το σκονακι το ειχα αλλα δεν βγαζω ακρη ,Η υλη ειναι μεγαλη.

Κατι καταφερα αλλα στο colornote εχασα τις σημειωσεις που ειχα.

Κατι που δεν εχω καταλαβει ειναι πως μπορω να ξερω οτι στο pc εχω drivers για το neo V .Δεν ειναι απαραιτητο αυτο να υπαρχει

για root ?( αργει να γινει )

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι τα πράγματα φίλε μου!

Οι τιμές που έδωσα βοηθούν το κινητό να διατηρεί ελεύθερη μνήμη χωρίς task killers, task managers κτλ. Με βάση τις οδηγίες μου λοιπόν πας και τις αλλάζεις. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν τυχόν κάνεις reboot αυτές επανέρχονται στην αρχική τους τιμή.

Αυτό λύνεται με το script που έφτιαξε ο lousou. To script κάνει το εξής απλό. Προσθέτει τη γραμμή κώδικα

echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree

στην τελευταία γραμμή του αρχείου hw_config.sh που βρίσκεται στο path /system/etc/hw_config.sh

 

Τη γραμμή αυτή μπορείς να την προσθέσεις με τρεις τρόπους:

1) Ανοίγεις το αρχείο στο κινητό και την γράφεις στην τελευταία σειρά.

2) Περνάς το hw_config.sh που επισυνάπτει ο lousou στο κινητό και αντικαθιστάς το ήδη υπάρχον με αυτό του lousou

3) Τρέχεις το bat file που επισυνάπτει ο lousou και γίνονται όλα αυτόματα

 

Γενικά τα script-ακια και τα bat αρχεία κάνουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με το χέρι. Απλά σε βγάζουν από τον κόπο.

 

 

Θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα αν πειράξουμε το Auto Memory Manager στο ROM Toolbox;

Και αν ναι, τι τιμές προτείνονται (σε ΜΒ);

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο ασφαλές είναι το airdroid? Δηλαδή εννοώ δουλεέυει χωρίς ίντερνετ? είναι peer to peer ή στέλνει όλα τα δεδομένα απ τα κινητά μας στους servers τους γι ανα τα πάμε στο Pc μας?

 

Έχω την εντύπωση πως λειτουργεί μόνο αν το κινητό και το PC ανήκουν στο ίδιο δίκτυο μιας και για να μπεις στο κινητό θα πρέπει να πληκτρολογήσεις την WAN IP.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καμια καλή micro sd class 10 απο ebay? πιο καλή και φθηνή είναι αυτή που βρήκα:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270894440315

thanks in advance..

Link to comment
Share on other sites

αυτο γινοταν στην android 2.1 που δεν υποστηριζε καθολου μεταφορα αρχειων στην sd και εκανες ενα μικρο partition ext 3 στην καρτα και με το γνωστο τοτε προγραμματακι app2sd μετεφερες τις εφαρμογες στην καρτα παντα βεβαια επρεπε να ησουν ρουτ

απο την 2,2 και μετα που υποστηριζει πλεον το ιδιο το android μεταφορα στην sd δεν υπηρχε τετοιο θεμα

με διαφορα προγραματα οπως το move2sd enabler μεταφεροταν οι εφαρμογες

σημερα πρωτη φορα ακουω οτι θελει και παλι partition ext 3 στην sd για να γινει καλυτερη μεταφορα και για να μεταφερονται πιο πολλες εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι οι κλήσεις που έρχονται μέσω προώθησης από άλλο κινητό δεν έχουν κάποια ένδειξη, όπως π.χ. το βελάκι που είχα συνηθίσει να βλέπω σε κινητά nokia s60. Επειδή χρησιμοποιώ προωθήσεις από το κινητό εργασίας στο προσωπικό κινητό θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να φαίνεται και στο neo v. Ξέρετε εάν είναι θέμα που λύνεται στην 4.0.2.Α.0.62? Μήπως κι αυτό είναι περιορισμός του android?

 

καλησπέρα να ρωτήσω κάτι βίντεο κλήση πως κάνω ?? πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?
Δυστυχώς η κλασσική τηλεφωνική βιντεοκλήση δε γίνεται στα κινητά android, με εξαίρεση κάποια μοντέλα samsung. Μπορείς μόνο μέσω κάποιου messenger (gtalk/skype...) φυσικά με κατανάλωση GPRS/3G Data ή WiFi. Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...