Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1366314

 

Εδώ έχει μαζεμένα πολλάάάάά πράγματα!

Δοκίμασα να κάνω ορισμένα apps που χρησιμοποιώ (π.χ. Go Launcher, Root Explorer, Smart Office) system apps κι έχω ελευθερώσει γύρω στα 50 MB για εγκατάσταση εφαρμογών - σβήνοντας τις παλιές system apps και αντικαθιστώντας τες με τις updated (π.χ. Google Maps, Market)

Αφού τα έκανα system apps, boot-αρα σε Recovery, έκανα Wipe Dalvik Cache, ξανά reboot κι ελευθερώθηκε πολύς χώρος!

Αλλά έχω κάποια απορία.

Ποια είναι τα μειονεκτήματα του να κάνεις κάποιες εφαρμογές system apps;

Φαντάζομαι ένα μειονέκτημα θα είναι πως μετά από κάθε update της εφαρμογής ή σε τακτικά διαστήματα, θα πρέπει να σβήνω το παλιό apk από το system/app και να το αντικαθιστώ με το καινούργιο apk από το data/app.

Υπάρχει κάποιο άλλο μειονέκτημα;;;

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1366314

 

Εδώ έχει μαζεμένα πολλάάάάά πράγματα!

Δοκίμασα να κάνω ορισμένα apps που χρησιμοποιώ (π.χ. Go Launcher, Root Explorer, Smart Office) system apps κι έχω ελευθερώσει γύρω στα 50 MB για εγκατάσταση εφαρμογών - σβήνοντας τις παλιές system apps και αντικαθιστώντας τες με τις updated (π.χ. Google Maps, Market)

Αφού τα έκανα system apps, boot-αρα σε Recovery, έκανα Wipe Dalvik Cache, ξανά reboot κι ελευθερώθηκε πολύς χώρος!

Αλλά έχω κάποια απορία.

Ποια είναι τα μειονεκτήματα του να κάνεις κάποιες εφαρμογές system apps;

Φαντάζομαι ένα μειονέκτημα θα είναι πως μετά από κάθε update της εφαρμογής ή σε τακτικά διαστήματα, θα πρέπει να σβήνω το παλιό apk από το system/app και να το αντικαθιστώ με το καινούργιο apk από το data/app.

Υπάρχει κάποιο άλλο μειονέκτημα;;;

 

Μπορείς να κάνεις ένα μίνι οδηγό για το πώς θα μπορούσαμε και εμείς να το κάνουμε αυτό;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα μίνι οδηγό για το πώς θα μπορούσαμε και εμείς να το κάνουμε αυτό;

Υπό πολλέέές προϋποθέσεις, ναι! Δεν αισθάνομαι ακόμα αρκετά έμπειρος!

Για απεγκατάσταση εφαρμογών και γενικότερες πληροφορίες και τρικ έχει πολύ καλό οδηγό ο zxr!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

Τώρα, για αυτό που δοκίμασα, αν είσαι αρκετά εξοικειωμένος με root, root explorer και cwm, στείλε μου μήνυμα να σου πω τα βήματα εν τάχει - βλ. εξεταστική!

CWM:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1364509

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

εχει γυρισει κανενας απο την .62 σε .42???

 

Υπάρχει οδηγός στις ποιο πίσω σελίδες,ψάξου λίγο και θα το βρείς,Γίνεται όμως το έχουν κανει κάποιοι εδω μέσα!

 

Μπορεί κάποιος που έχει περάσει το CWM να μου πεί απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1387832,πρέπει να κάνω αυτά που λέει μετά απο το 3ο βήμα και μετά; Η πρεπει να κάνω και το 1ο βήμα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός στις ποιο πίσω σελίδες,ψάξου λίγο και θα το βρείς,Γίνεται όμως το έχουν κανει κάποιοι εδω μέσα!

 

ναι ξερω το εκανα και εγω απλα να ρωτησω κατι θελω..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορούν να τις αφαιρέσουν και οι λιγότερο έμπειροι χρήστες!

Για παραδειγμα πως να ξηλώσω το κινεζικο πληκτρολόγιο χωρίς να κάνω ζημιά; Η άγνοια με κάνει να φοβάμαι να το επιχειρήσω!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορούν να τις αφαιρέσουν και οι λιγότερο έμπειροι χρήστες!

Για παραδειγμα πως να ξηλώσω το κινεζικο πληκτρολόγιο χωρίς να κάνω ζημιά; Η άγνοια με κάνει να φοβάμαι να το επιχειρήσω!

 

Titanium,κάνεις πρώτα ένα back up και μετά απεγκαθιστάς ότι δεν χρειάζεται,για αρχη διαβάζεις εδω και μετά εδω και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Titanium,κάνεις πρώτα ένα back up και μετά απεγκαθιστάς ότι δεν χρειάζεται,για αρχη διαβάζεις εδω και μετά εδω και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

εσβησα καμια δεκαρια εφαρμογες χωρις backup λες να τις χρειαστω ξανα?αμα κανω φλας με seus θα τις ξαναεχω ε?...

Link to comment
Share on other sites

εσβησα καμια δεκαρια εφαρμογες χωρις backup λες να τις χρειαστω ξανα?αμα κανω φλας με seus θα τις ξαναεχω ε?...

 

Αμα κάνεις φλας θα το έχεις οπως το πηρες την πρώτη μέρα.Δές την λίστα που έχει κάνει ο zxr για απεγκατάσταση προγραμμάτων που δεν χρειάζονται.Αν είσαι root βάλε οπωσδήποτε το titanium για να μπορέσεις να σβήσει όσες εφαρμογες θεωρείς εσυ πως δεν χρειάζεσαι.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αμα κάνεις φλας θα το έχεις οπως το πηρες την πρώτη μέρα.Δές την λίστα που έχει κάνει ο zxr για απεγκατάσταση προγραμμάτων που δεν χρειάζονται.Αν είσαι root βάλε οπωσδήποτε το titanium για να μπορέσεις να σβήσει όσες εφαρμογες θεωρείς εσυ πως δεν χρειάζεσαι.

 

γυρισα απο .62 σε .42 και μου ηρθε ξανα η ενημερωση ξερεις πως φευγει απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

γυρισα απο .62 σε .42 και μου ηρθε ξανα η ενημερωση ξερεις πως φευγει απο πανω?

 

Κι αυτό έχει ξανά αναφερθεί ψάξε λίγο ποιο πίσω!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

γυρισα απο .62 σε .42 και μου ηρθε ξανα η ενημερωση ξερεις πως φευγει απο πανω?

 

Κάνε freeze το Update Center με το Titanium Backup και μετά κάνε και μία επανεκκίνηση στο τηλέφωνό σου!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Κάνε freeze το Update Center με το Titanium Backup και μετά κάνε και μία επανεκκίνηση στο τηλέφωνό σου!

 

εγινε φιλε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

περιπου offtopic

απλα ενα συγκριτικο της καμερας του neo v με το k810i

χωρις φλας και με φλας

η πρωτη και η τριτη ειναι με το νεο ν

δυετερη και τεταρτη με το k810i

σορρυ αν ειναι offtopic απλως συγκρινω καμερα και φλας

Edited by kouberman
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας εχει τυχει να αναβει η οθονη στα καλα καθουμενα ενω δεν το πειραζετε; Edited by kyle4
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σίγουρα έχει αναφερθεί το θέμα μου παλιότερα αλλά είναι αδύνατον να διαβάσω τόσες σελίδες..Θέλω να μου πείτε να μου εξιγείσετε τι εννοεί όταν λέει για ένα πρόγραμμα πως μπορώ να το κάνω (open your file manager and go to the root of your SD card)Είναι το πρώτο μου android κινητό καταπληκτικό.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σίγουρα έχει αναφερθεί το θέμα μου παλιότερα αλλά είναι αδύνατον να διαβάσω τόσες σελίδες..Θέλω να μου πείτε να μου εξιγείσετε τι εννοεί όταν λέει για ένα πρόγραμμα πως μπορώ να το κάνω (open your file manager and go to the root of your SD card)Είναι το πρώτο μου android κινητό καταπληκτικό.Ευχαριστώ

 

εννοει να ανοιξεις ενα file manager οπως το astro θα το βρεις στο market και να πας μεσω αυτου στη διαδρομη που ειναι μεσα στην καρτα μνημγς

Link to comment
Share on other sites

εννοει να ανοιξεις ενα file manager οπως το astro θα το βρεις στο market και να πας μεσω αυτου στη διαδρομη που ειναι μεσα στην καρτα μνημγς

 

Δηλαδή πρέπει να ψάξω για κάποιον φάκελο root???

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση...κάθε φορά που ανοίγω το κινητό μου βγάζει ειδοποίηση ότι τα δεδομένα είναι ανενεργά...πως το απενεργοποιω;; εννοώ να μην μου το βγάζει κάθε φορά....
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να ψάξω για κάποιον φάκελο root???

 

Όταν λέει root εννοεί τη ρίζα της κάρτας σου. Την αρχή της διαδρομής. ./Sdcard/

 

 

 

 

 

παιδιά μια ερώτηση...κάθε φορά που ανοίγω το κινητό μου βγάζει ειδοποίηση ότι τα δεδομένα είναι ανενεργά...πως το απενεργοποιω;; εννοώ να μην μου το βγάζει κάθε φορά....

 

Δε μπορείς να το απενεργοποιησεις. Μια ειδοποιηση ειναι. Απλά το κανείς εκκαθάριση καθε φορά για να φύγει από τη μπάρα.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

θα είμαι εντάξει με αυτό;

Καλημέρα!!

Ναι, είσαι οκ!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...