Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να το κλείσεις και να το ξανά ανοίξεις. Απλά πάτα παρατεταμένα το πλήκτρο της απάντησης πάνω στο ακουστικό. ;)

Το θέμα έιναι πως με αυτό τον τρόπο ενεργοποιεί απευθείας το Google Voice και ανάθεμα με τι καταλαβαίνει από τον θόρυβο και κάνει κλήση απευθείας σε όποια επαφή του έρθει...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.. Έχω ένα θέμα 2 μέρες με το κινητό.. Εκεί που είναι κλειδωμένο κατά διαστήματα ανάβει η οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και ξανασβήνει.. Και πάλι μετά από λίγο, και πάλι..!! Τι μπορεί να φταίει;;

 

και μενα το κανει αυτο καποιες φορες..επισης μαλλον γινεται οταν κουνιεται το κινητο...εχει κατι?

 

Στα vista και τα 7αρια δεν υπάρχει θέμα ασφαλής κατάργησης υλικού... σε παλαιότερα λειτουργικά υφίστατο όμως η προσωπική μου χρήση (ή αν θέλετε τύχη) με δίδαξε ότι τίποτα δεν χάλασε όταν το έβγαζα από την θύρα usb ακόμα και όταν είχα τα xp πριν 4 περίπου χρόνια!

 

στα xp παντα το κανω..αλλα οταν παω να βρω το xperia neo v στις συσκευες απο ασφαλη καταργηση δεν το βγαζει..ευτιχως δεν εχω χασει τιποτα ακομα

πως ομως μπορω να κανω ασφαλη καταργηση?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Droidwall παιδια. Το ενσωματομενο firewall του linux μπορει να σας βοηθησει να μπλοκαρευε 100% οποιαδηποτε εφαρμογη δε θελετε να εχει δικτυο,ειτε 3 g ειτε wifi επιλεκτικα.

 

περαστε το κ ξενοιαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έιναι πως με αυτό τον τρόπο ενεργοποιεί απευθείας το Google Voice και ανάθεμα με τι καταλαβαίνει από τον θόρυβο και κάνει κλήση απευθείας σε όποια επαφή του έρθει...

 

Πάτα το παρατεταμένα φίλε μου. Θα σου βγάλει το μενού με τις συσκευές που έχεις συνδεδεμένες πάνω. Επιλέγεις αυτή που θες να συνδεθείς και συνδέεται. Αν το πατήσεις μια φορά τότε σου βγάζει το συννεφάκι και κάνει φωνητική κλήση (κάτι το οποίο είναι όντως σπαστικό)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου αρχιζει και γινεται κουδουνιστρα για τα παιδακια... τριζει απο την αριστερη πλευρα (εβαλα χαρτακι αλλα το κανει και σε αλλο σημειο) στο κατω μερο εκει που γραφει xperia και στο volume up-down. το κανει σε κανεναν αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω καποιες εφαρμογες στην καρτα μνημης; Με "παρανομο" τροπο εννοω, γιατι το app2sd δεν με αφηνει σε ολες! :/

Με ext3 partition στην sd και την εφαρμογη Link2sd απο το android market

Edit: πρεπει να εχεις δικαιωματα root πρωτα

Edited by acdcnikolas
Link to comment
Share on other sites

εδώ και κάποιες ώρες δεν μου ανοίγει με tpt το wifi δείχνει ότι βρίσκει δίκτυα αλλα δεν μπαίνει στο δικό μου και δεν δείχνει το σήμα με της παύλες της κεραίας του wifi , έχετε tpt στα υπόψιν ? διαφορετικά θα αναγκαστώ να περάσω την 062 . και του έκανα και επανεκκίνηση έβγαλα και την μπαταρία !

 

 

 

reset το router το προβλημα λυθηκε

Edited by mike28
Link to comment
Share on other sites

εδώ και κάποιες ώρες δεν μου ανοίγει με tpt το wifi δείχνει ότι βρίσκει δίκτυα αλλα δεν μπαίνει στο δικό μου και δεν δείχνει το σήμα με της παύλες της κεραίας του wifi , έχετε tpt στα υπόψιν ? διαφορετικά θα αναγκαστώ να περάσω την 062 . και του έκανα και επανεκκίνηση έβγαλα και την μπαταρία !

reset το router το προβλημα λυθηκε

 

να δοκιμαζεις να σβηνεις και τα δικτυα που εχει στη μνημη το κινητο αποθηκευμενα.(συμπεριλαμβανομενου και του δικου σου...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου αρχιζει και γινεται κουδουνιστρα για τα παιδακια... τριζει απο την αριστερη πλευρα (εβαλα χαρτακι αλλα το κανει και σε αλλο σημειο) στο κατω μερο εκει που γραφει xperia και στο volume up-down. το κανει σε κανεναν αλλο?

 

 

Εμένα ξεκίνησε να τρίζει πολυ έντονα πριν 1-2 εβδομάδες. Έτριζε απο την αριστερή πλευρά εκεί που λες. Τελικά ''έπαιξα'' λίγο με τις βίδες και τώρα είναι οκ.

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Aν κα το ρωτησα και σε αλλο τοπικ αλλα εδω εχει περισσοτερη κινηση και πιστευω οτι η λυση αν υπαρχει θα ειναι ιδια,υπαρχει τροπος να επαναφερουμε την γλωσσα του τηλεφωνου απο ρωσικα που μπηκαν απο λαθος στα αγγλικα η στα ελληνικα πατωντας καποιον κωδικο οπως γινονταν σε παλαιοτερα τηλεφωνα?
Link to comment
Share on other sites

Aν κα το ρωτησα και σε αλλο τοπικ αλλα εδω εχει περισσοτερη κινηση και πιστευω οτι η λυση αν υπαρχει θα ειναι ιδια,υπαρχει τροπος να επαναφερουμε την γλωσσα του τηλεφωνου απο ρωσικα που μπηκαν απο λαθος στα αγγλικα η στα ελληνικα πατωντας καποιον κωδικο οπως γινονταν σε παλαιοτερα τηλεφωνα?

Μπορείς απλά να πάς στο εικονίδιο των ρυθμίσεων, στην 11η επιλογή (έχει ως εικονίδιο το "Α" μέσα σε ένα τετράγωνο, στη συνέχεια την πρώτη επιλογή και εκεί μέσα θα βρεις τα ελληνικά!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν είναι γενικότερο θέμα android ή του συγκεκριμένου κινητού αλλά θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια σχετικά με τις Επαφές:

1) Έχω βρει πως να βάλω στις επαφές μου την profile picture τους από το Facebook αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να ενημερώνονται όταν αλλάζουν. Τι συγχρονισμό έχω κάνει, τι εφαρμογή έχω βάλει (SyncMyPix), όταν πάω επεξεργασία επαφής που έχω συνδέσει το προφίλ τους μου βγάζει την παλιά τους φωτό όπως επίσης και όταν μπαίνω στην εφαρμογή στους φίλους μου. Αν κάνω log out διαγράφει τις φωτό αλλά μου αποσυνδέει και τα προφίλ από τις επαφές μου, οπότε με log in ναι μεν ξαναμπαίνουν οι νέες φωτό αλλά πρέπει να κάνω όλη την διαδικασία σύνδεσης από την αρχή. Υπάρχει λύση?

2) Στην επεξεργασία υπάρχουν τα τηλέφωνα των επαφών μου 2 φορές, ξεκινάει με αυτά κάτω από το _@gmail.com και μετά τα ίδια κάτω από "επαφή τηλεφώνου". Ακόμα κι αν σβήσω τα δεδομένα από τα πεδία της google μου εμφανίζει πάλι αλλά κενά. Υπάρχει τρόπος να κρατάω μόνο τα πεδία με "επαφή τηλεφώνου" (και προφίλ facebook για όσες επαφές έχω συνδέσει)? Υπόψιν στο φιλτράρισμα επαφών έχω τικάρει να εμφανίζονται μόνο στην "Επαφή τηλεφώνου" όλες οι επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν είναι γενικότερο θέμα android ή του συγκεκριμένου κινητού αλλά θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια σχετικά με τις Επαφές:

1) Έχω βρει πως να βάλω στις επαφές μου την profile picture τους από το Facebook αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να ενημερώνονται όταν αλλάζουν. Τι συγχρονισμό έχω κάνει, τι εφαρμογή έχω βάλει (SyncMyPix), όταν πάω επεξεργασία επαφής που έχω συνδέσει το προφίλ τους μου βγάζει την παλιά τους φωτό όπως επίσης και όταν μπαίνω στην εφαρμογή στους φίλους μου. Αν κάνω log out διαγράφει τις φωτό αλλά μου αποσυνδέει και τα προφίλ από τις επαφές μου, οπότε με log in ναι μεν ξαναμπαίνουν οι νέες φωτό αλλά πρέπει να κάνω όλη την διαδικασία σύνδεσης από την αρχή. Υπάρχει λύση?

2) Στην επεξεργασία υπάρχουν τα τηλέφωνα των επαφών μου 2 φορές, ξεκινάει με αυτά κάτω από το _@gmail.com και μετά τα ίδια κάτω από "επαφή τηλεφώνου". Ακόμα κι αν σβήσω τα δεδομένα από τα πεδία της google μου εμφανίζει πάλι αλλά κενά. Υπάρχει τρόπος να κρατάω μόνο τα πεδία με "επαφή τηλεφώνου" (και προφίλ facebook για όσες επαφές έχω συνδέσει)? Υπόψιν στο φιλτράρισμα επαφών έχω τικάρει να εμφανίζονται μόνο στην "Επαφή τηλεφώνου" όλες οι επαφές.

2. Πηγαίνεις στις επαφές, πατάς το πλήκτρο επιλογών (το δεξί) και από εκεί πηγαίνεις στο φίλτρο. Μέσα από το υπομενού θα μπορέσεις να επιλέξεις ποιες επαφές θα εμφανίζονται και ποιες όχι (απoεπίλεξε του google).

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

2. Πηγαίνεις στις επαφές, πατάς το πλήκτρο επιλογών (το δεξί) και από εκεί πηγαίνεις στο φίλτρο. Μέσα από το υπομενού θα μπορέσεις να επιλέξεις ποιες επαφές θα εμφανίζονται και ποιες όχι (απoεπίλεξε του google).

 

thanx αλλά το έχω ξετικάρει και έχω κρατήσει να φαίνονται μόνο οι επαφές τηλεφώνου. Έλα όμως που στην επεξεργασία συνεχίζει να μου βγάζει και του google.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα βάλω την 0.62 θα χάσω κανένα αρχείο η θα αλλάξει κάτι μέσα στο κινητό;;

Τι θα αλλάξει;;

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα βάλω την 0.62 θα χάσω κανένα αρχείο η θα αλλάξει κάτι μέσα στο κινητό;;

Τι θα αλλάξει;;

 

γενικα στις αναβαθμισεις δεν χανεις τιποτα

σ αυτην την περιπτωση ομως

αμα εισαι ρουτ μην κανεις την αναβαθμιση

θα χασεις το ρουτ και δεν εχει βγει ευκολος τροπος για την 0,62

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι έχω το Mx player, προσπαθώ να δω μια ταινία η οποία έχει ενσωματωμένους υπότιτλους, το πρόβλημα είναι το εξής, ενώ από εικόνα είναι τέλεια χωρίς κολληματα, δεν έχω ήχο και δεν βλέπω τους υπότιτλους οι οποίοι είναι και ενσωματωμένη. Ξέρει κανένας ρυθμίσεις να μου πει, γιατί όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι πολύ χαζό και απλό που όμως μου έσπασε τα νεύρα...

Όταν θέλεις να στείλεις μήνυμα σε αριθμό που δεν είναι αποθηκευμένος στις επαφές σου δεν μπορείς;

Προσπαθούσα επί ώρα πιο πριν να στείλω μήνυμα σε 5ψήφιο αριθμό που δεν τον είχα αποθηκευμένο στις επαφές και δεν μου έβγαζε πεδίο για "αποστολή", ενώ επιλέγοντας από τις επαφές όλα καλά.

Κάτι δεν κάνω σωστά να υποθέσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι πολύ χαζό και απλό που όμως μου έσπασε τα νεύρα...

Όταν θέλεις να στείλεις μήνυμα σε αριθμό που δεν είναι αποθηκευμένος στις επαφές σου δεν μπορείς;

Προσπαθούσα επί ώρα πιο πριν να στείλω μήνυμα σε 5ψήφιο αριθμό που δεν τον είχα αποθηκευμένο στις επαφές και δεν μου έβγαζε πεδίο για "αποστολή", ενώ επιλέγοντας από τις επαφές όλα καλά.

Κάτι δεν κάνω σωστά να υποθέσω;;;

 

φιλε μολις γραψεις το μηνυμα πας εκαι πανω στο ασπρο κουτακι που σου λεει προσθηκη επαφης,αριθμου η mail

kai γραφεις τον αριθμο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βλέπω τώρα αλλά όταν θέλεις να στείλεις κενό μήνυμα δεν βγάζει για αποστολή!

Π.χ ήθελα να στείλω κενό μήνυμα για το 1+1 του cosmote στα village. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βλέπω τώρα αλλά όταν θέλεις να στείλεις κενό μήνυμα δεν βγάζει για αποστολή!

Π.χ ήθελα να στείλω κενό μήνυμα για το 1+1 του cosmote στα village. :confused:

 

ακριβως με τον ιδιο τροπο

προσθηκη παραληπτη και βαζεις νουμερο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το βλέπω τώρα αλλά όταν θέλεις να στείλεις κενό μήνυμα δεν βγάζει για αποστολή!

Π.χ ήθελα να στείλω κενό μήνυμα για το 1+1 του cosmote στα village. :confused:

 

Γιατί δεν αφήνεις ένα κενό στο μήνυμα με το space;

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

ακριβως με τον ιδιο τροπο

προσθηκη παραληπτη και βαζεις νουμερο

http://img705.imageshack.us/img705/9177/screenshot201201190101.th.pngΔεν μου βγάζει πεδίο αποστολής!:(

 

Γιατί δεν αφήνεις ένα κενό στο μήνυμα με το space;

Έτσι, ναι. Βγάζει πεδίο αποστολής. Μάλλον έτσι θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.

Ψιλοκουλό...:wacko:

Σας ευχαριστώ παιδιά!:)

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...