Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο spb shell 3d ειναι πιο βαρυς απο τον μαμα launcher της sony..?καταπινει πολυ την μπαταρια.?καποιος που το εχει ας πει καμια εντυπωση να ξερουμε ...

σκεφτομαι να το αγορασω..

 

Ναι είναι βαρύ Σαν πρόγραμμα,το πρόβλημα του είναι λίγο στην εκκίνηση του κινητού,κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά.Εγώ πάντως δεν το έχω φορτωμένο το κινητό,οπότε μια χαρά δουλεύει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω το CWM το χρειαζόμαστε;Και αν ναι σε τι χρησιμεύει;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το CWM το χρειαζόμαστε;Και αν ναι σε τι χρησιμεύει;

 

με το CWM μπορεις να φλασαρεις διαφορες roms αλλα το κυριοτερο,για μενα,ειναι οτι μπορεις να παρεις full backup του κινητου.αν και οποτε παθει κατι το επαναφερεις στην κατασταση που πηρες το back up.δεν χανεις ουτε μια εφαρμογη..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι, πρεπει να εισαι ροοτ για να τον βαλεισς. Το βραδυ που θα μπω απο πσθ θα τν στειλω.

 

 

Τι γνωμη εχετε για τους τασκ κιλερ?

 

Sent from my Xperia Neo V

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Το sbp shell απασχολει 60 με 70mb μνημη.....:(

απασχολει μνημη RAM Ή αποθηκευτικου χωρου?

Το hdmi ναι επιρεαζεται απο την αποσταση.....

 

 

 

Να κοιτας ποσο μνημη σου δινει πατωντας ρυθμισεις-εφαρμογες-εφαρμογες που λειτουργουν (δεν θυμαμαι ακριβως πως το γραφει το τελευταιο).

Οι εφαρμογες που κατεβαζεις απο market για την μνημη δειχνουνε οτι ναναι,ενω οι ιδιες απασχολουν μνημη!

Ειναι απο τους λογους που με εκαναν να δωσω το κινητο....Αν περασεις 100 εφαρμογες-παιχνιδια τι μνημη θα υπαρχει?

απασχολει μνημη RAM Ή αποθηκευτικου χωρου?

 

Κανείς που να ξέρει;;:worry:

 

για ανταλλαγη αρχειων πρεπει να γινει συζευξη κινητων

 

υπαρχει στο market αυτος που λες..?αν οχι υπαρχει καποιος οδηγος καπου..?

 

που το βρηκες?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, σχετικά με το bluetooth, ενώ συνδέεται με άλλες συσκευές κανονικά, δεν μπορεί να στείλει η να λάβει αρχεία. Γιατί;

 

Οταν πατας "αποστολή", χρειαζεται -Εκ Νεου- ξανα δηλαδη, να κανεις "αποδοχή" στην αλλη συσκευη. Ουσιαστικα, θελει 2 φορες "αποδοχη" για να λαβεις ενα αρχειο, χρειαζεται διπλη "επιβεβαιωση". Δοκιμασε το προσεκτικα και θα καταλαβεις τι λεω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό περίπου 1 μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος:)

Μπαίνω συνέχεια στο internet μέσω wi-fi, όλα καλά αλλά δεν γίνεται να μπω χωρίς wi-fi.. Έχω κάρτα whats'up και έστειλα για να πάρω τις ρυθμίσεις internet αλλά λέει η υπηρεσία που ζητήσατε δεν υπάρχει.. (Οι ρυθμίσεις έπιαναν στα προηγούμενα κινητά μου).. Επειδή ήθελα να μπω δοκίμασα έναν άλλον τρόπω που είχε δουλέψει μέχρι και στο W205:p Έδωσα 3 ευρώ για να πάρω 60 MB internet και μαζί με αυτό γίνονται και οι ρυθμίσεις internet αλλά μου έρχεται μήνυμα που έλεγε "Σε ενημερώνουμε ότι ενεργοποιήθηκε το πακέτο internet κτλ.. αλλά η αποστολή των ρυθμίσεων internet δεν είναι εφικτή. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω τις ρυθμίσεις internet; Μήπως πειράζει που έχω κάρτα Whats'up ενώ το κινητό είναι αγορασμένο από την vodafone;:wacko:

Nokia 6151 -> Nokia E65 -> Sony Ericsson W205 -> Sony Ericsson W395 -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Aino -> Sony Ericsson Xperia Neo V
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό περίπου 1 μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος:)

Μπαίνω συνέχεια στο internet μέσω wi-fi, όλα καλά αλλά δεν γίνεται να μπω χωρίς wi-fi.. Έχω κάρτα whats'up και έστειλα για να πάρω τις ρυθμίσεις internet αλλά λέει η υπηρεσία που ζητήσατε δεν υπάρχει.. (Οι ρυθμίσεις έπιαναν στα προηγούμενα κινητά μου).. Επειδή ήθελα να μπω δοκίμασα έναν άλλον τρόπω που είχε δουλέψει μέχρι και στο W205:p Έδωσα 3 ευρώ για να πάρω 60 MB internet και μαζί με αυτό γίνονται και οι ρυθμίσεις internet αλλά μου έρχεται μήνυμα που έλεγε "Σε ενημερώνουμε ότι ενεργοποιήθηκε το πακέτο internet κτλ.. αλλά η αποστολή των ρυθμίσεων internet δεν είναι εφικτή. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω τις ρυθμίσεις internet; Μήπως πειράζει που έχω κάρτα Whats'up ενώ το κινητό είναι αγορασμένο από την vodafone;:wacko:

 

Κι εγώ με What's Up το έχω και μπαίνω κανονικά με το δίκτυο του κινητού.

Δοκίμασε να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό περίπου 1 μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος:)

Μπαίνω συνέχεια στο internet μέσω wi-fi, όλα καλά αλλά δεν γίνεται να μπω χωρίς wi-fi.. Έχω κάρτα whats'up και έστειλα για να πάρω τις ρυθμίσεις internet αλλά λέει η υπηρεσία που ζητήσατε δεν υπάρχει.. (Οι ρυθμίσεις έπιαναν στα προηγούμενα κινητά μου).. Επειδή ήθελα να μπω δοκίμασα έναν άλλον τρόπω που είχε δουλέψει μέχρι και στο W205:p Έδωσα 3 ευρώ για να πάρω 60 MB internet και μαζί με αυτό γίνονται και οι ρυθμίσεις internet αλλά μου έρχεται μήνυμα που έλεγε "Σε ενημερώνουμε ότι ενεργοποιήθηκε το πακέτο internet κτλ.. αλλά η αποστολή των ρυθμίσεων internet δεν είναι εφικτή. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω τις ρυθμίσεις internet; Μήπως πειράζει που έχω κάρτα Whats'up ενώ το κινητό είναι αγορασμένο από την vodafone;:wacko:

Οι ρυθμισεις για το internet γινονται αυτοματα οταν ενεργοποιουμε πρωτη φορα το κινητο.Πηγαινε ρυθμισεις<ασυρματο και δικτυα<δικτυα κινητης τηλεφωνιας<ονομ.σημειου προσβ. πατα cosmote internet και τσεκαρε αν υπαρχουν αυτες οι ρυθμισεις:

 

Ονομα

Cosmote internet

 

APN

internet

 

MCC

202

 

MNC

01

 

Τυπος APN

default

 

Δεν παιζει ρολο που ειναι αγορασμενο απο vodafon και εγω what's up εχω.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό περίπου 1 μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος:)

Μπαίνω συνέχεια στο internet μέσω wi-fi, όλα καλά αλλά δεν γίνεται να μπω χωρίς wi-fi.. Έχω κάρτα whats'up και έστειλα για να πάρω τις ρυθμίσεις internet αλλά λέει η υπηρεσία που ζητήσατε δεν υπάρχει.. (Οι ρυθμίσεις έπιαναν στα προηγούμενα κινητά μου).. Επειδή ήθελα να μπω δοκίμασα έναν άλλον τρόπω που είχε δουλέψει μέχρι και στο W205:p Έδωσα 3 ευρώ για να πάρω 60 MB internet και μαζί με αυτό γίνονται και οι ρυθμίσεις internet αλλά μου έρχεται μήνυμα που έλεγε "Σε ενημερώνουμε ότι ενεργοποιήθηκε το πακέτο internet κτλ.. αλλά η αποστολή των ρυθμίσεων internet δεν είναι εφικτή. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω τις ρυθμίσεις internet; Μήπως πειράζει που έχω κάρτα Whats'up ενώ το κινητό είναι αγορασμένο από την vodafone;:wacko:

 

οχι..

 

περνα τες μονος σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ο 2.3. kernel έχει ενσωματωμένη υποστήριξη για μεταφορά εφαρμογής στην sd και δε χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα για αυτό, τις περνάει μόνος του όσες το υποστηρίζουν και εφόσον αρχίζει να γεμίζει το κιν.

 

Μπορείς όμως αν το κάνεις root και περάσεις to CWM να κάνεις μέσα από το Menu του CWM partition την SD και να φτιάξεις ένα 512MB partition ext3 ώστε να μεταφέρεις εκεί οποιαδήποτε εφαρμογή είτε έχει widgets είτε όχι με το Link2sd

 

Εχω κανει root. Τωρα...με το CWM δεν εχω καταλάβει και πολλα. Εχεις να μου στείλεις τιποτα link για το πως και τι πρέπει να κανω; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Woody 1.0 και sakura 1.0,Τι ρόλο παίζουν στο σύστημα;Δλδ αν τα απεγκαταστησω υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει κάτι άλλο μετά;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

απασχολει μνημη RAM Ή αποθηκευτικου χωρου?

 

Κάθε εφαρμογή όταν τρέχει δεσμεύει ραμ όπως είναι λογικό.

Συγκεκριμένα το spb είναι βαρύ, αηδία και ήταν αναγκαίο την εποχή που το symbian βασίλευε.

1€ θα το άξιζε πιστεύω, αλλα 10 και κάτι για την μπούρδα??!

Link to comment
Share on other sites

Woody 1.0 και sakura 1.0,Τι ρόλο παίζουν στο σύστημα;Δλδ αν τα απεγκαταστησω υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει κάτι άλλο μετά;

 

Αχρείαστα είναι,βγαλτα αρκεί να είσαι root

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αχρείαστα είναι,βγαλτα αρκεί να είσαι root

 

Τα έστειλα κανονικότατα.Άντε πάω για άλλα,αυτά μικρά ήτανε......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει root. Τωρα...με το CWM δεν εχω καταλάβει και πολλα. Εχεις να μου στείλεις τιποτα link για το πως και τι πρέπει να κανω; Ευχαριστώ.

 

Ναί αν δεν έχεις εγκαταστήσει το CWM οδηγίες για την εγκατάστασή του έχει εδώ

(το κατεβάζεις συνδέεις το κινητό και τρέχεις το Installcwm1.cmd αφού κάνεις extract το πακέτο).

 

1) Αντιγράφεις τα περιεχόμενα της SD σου σε ένα φάκελο στο Pc.

2) Κάνεις επανεκκίνηση σε CWM (Ανάβεις το κινητό και πατάς επαναλαμβανόμενα το Volume down μέχρι να σε βγάλει στο menu του CWM)

3) Πηγαίνεις στο Advanced->Partition SD card->ext3 partition size διαλέγεις 512, swap size? Διαλέγεις 0.

4) Επανεκκίνηση περνάς τα περιεχόμενα της SD σου πίσω απ το φάκελο που τα πήρες.

5) Εγκαθιστάς το Link2sd και το τρέχεις, φτιάχνει μία ρύθμιση και κάνεις reboot.

6) Μέσα από το Link2sd επιλέγεις όποια εφαρμογή θές και την κάνεις Link and move το sd.

Link to comment
Share on other sites

Ναί αν δεν έχεις εγκαταστήσει το CWM οδηγίες για την εγκατάστασή του έχει εδώ

(το κατεβάζεις συνδέεις το κινητό και τρέχεις το Installcwm1.cmd αφού κάνεις extract το πακέτο).

 

1) Αντιγράφεις τα περιεχόμενα της SD σου σε ένα φάκελο στο Pc.

2) Κάνεις επανεκκίνηση σε CWM (Ανάβεις το κινητό και πατάς επαναλαμβανόμενα το Volume down μέχρι να σε βγάλει στο menu του CWM)

3) Πηγαίνεις στο Advanced->Partition SD card->ext3 partition size διαλέγεις 512, swap size? Διαλέγεις 0.

4) Επανεκκίνηση περνάς τα περιεχόμενα της SD σου πίσω απ το φάκελο που τα πήρες.

5) Εγκαθιστάς το Link2sd και το τρέχεις, φτιάχνει μία ρύθμιση και κάνεις reboot.

6) Μέσα από το Link2sd επιλέγεις όποια εφαρμογή θές και την κάνεις Link and move το sd.

 

Μπορούμε να μεταφέρουμε και την dalvik cache λογικά, έτσι;

Είχα ρωτήσει και παλιότερα (προτού το πάρω το κινητό) αλλά απάντηση δεν είδα (μόνο για τις εφαρμογές και μπλα μπλα μπλα).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναί αν δεν έχεις εγκαταστήσει το CWM οδηγίες για την εγκατάστασή του έχει εδώ

(το κατεβάζεις συνδέεις το κινητό και τρέχεις το Installcwm1.cmd αφού κάνεις extract το πακέτο).

 

1) Αντιγράφεις τα περιεχόμενα της SD σου σε ένα φάκελο στο Pc.

2) Κάνεις επανεκκίνηση σε CWM (Ανάβεις το κινητό και πατάς επαναλαμβανόμενα το Volume down μέχρι να σε βγάλει στο menu του CWM)

3) Πηγαίνεις στο Advanced->Partition SD card->ext3 partition size διαλέγεις 512, swap size? Διαλέγεις 0.

4) Επανεκκίνηση περνάς τα περιεχόμενα της SD σου πίσω απ το φάκελο που τα πήρες.

5) Εγκαθιστάς το Link2sd και το τρέχεις, φτιάχνει μία ρύθμιση και κάνεις reboot.

6) Μέσα από το Link2sd επιλέγεις όποια εφαρμογή θές και την κάνεις Link and move το sd.

 

Σε ευχαριστω και παλι αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να περιμενω μεχρι να βγει το ροοτ για την .62 και το ICS ή δεν εχει να κανει; Θελω να πω, δεν θα χαθει το CWM οταν κανουμε update σε .62 και ICS;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εφαρμογή όταν τρέχει δεσμεύει ραμ όπως είναι λογικό.

Συγκεκριμένα το spb είναι βαρύ, αηδία και ήταν αναγκαίο την εποχή που το symbian βασίλευε.

1€ θα το άξιζε πιστεύω, αλλα 10 και κάτι για την μπούρδα??!

 

δεν διαφωνω μαζι σου απλα αν τρωει τοση ραμ θα δημιουργει και προβληματα στο κινητο...μην δωσουμε 10 ευρω και τελικα οπως μπει βγει...γενικα θα ηθελα απο αυτους που το βαλανε εντυπωσεις...παντως σε free tracker κυκλοφορει κατεβασμενο να εγκατασταθει χωρις αγορα φτανει μονο το κινητο να ειναι root...

 

Κι εγώ με What's Up το έχω και μπαίνω κανονικά με το δίκτυο του κινητού.

Δοκίμασε να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών.

 

κοιτα να δεις αν ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια του roaming(μεταφορα δεδομενων)...εγω το απενεργοποιησα γιατι εμπαινα μονο του ή καταλαθος στο ιντερνετ και χρεωνε...δεν θα τους κανουμε και πλουσιους...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

είχα υποσχεθεί να σας δώσω τα λινκ απο την sd κάρτα που επέλεξα και το μινι hdmi:

 

http://www.ebay.com/itm/130620043459?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

http://www.ebay.com/itm/130610299752?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Edited by spyros_s
Link to comment
Share on other sites

Όταν παιδιά κάνετε sync τις επαφές του κινιτού σας με αυτές που έχετε στο FB σας βγάζει σαν φώτο της επαφής την εικόνα προφίλ στο FB ? και αν ναι ξέρει κανείς πως γίνετε αυτό?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να συγχρονισω τις επαφες μου με αυτες του fb?

 

καταρχήν για να γίνει αυτο θα πρέπει να έχεις το ίδιο όνομα στις επαφές σου με αυτό στο fb..

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...