Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσύ θα δεχόσουν να σου πουλήσουν ανοιγμένη συσκευή;

 

Αρχικά να σου πω πως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις διπλά post (υπάρχει και το edit όπως επίσης και το multi quote).

 

Στην ερώτησή σου, διακρίνω ένα επιθετικό τόνο στο μήνυμα σου (ελπίζω να κάνω λάθος).

Να σε ενημερώσω λοιπόν, αν δεν το είδες δηλαδή στο post μου, πως δεν αντιλέγω στο ότι έχει δίκιο ο φίλος. Πολύ καλά έκανε και κίνησε τις διαδικασίες για να το πάει πίσω. Άλλωστε η ταινία ασφαλείας υπάρχει γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο και όλες οι εταιρίες προτρέπουν να μην αγοράζουν οι καταναλωτές ένα προϊόν που έχει σπασμένη/κομμένη/αφαιρεμένη την ταινία αυτή.

 

Και για να σου απαντήσω, αν έβλεπα πως η συσκευή είναι ΟΚ δεν θα είχα πρόβλημα στο να την πάρω (ειδικά όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση - έλειψη). Θα την έλεγχα επί τόπου, θα προσπαθούσα να διαπιστώσω αν ήταν χρησιμοποιημένη (όσο μπορεί να φανεί δηλαδή) και αν έβλεπα κάποιο ψεγάδι φυσικά και δεν θα την έπαιρνα. Μπορεί να ήταν και η τελευταία συσκευή που είχε μείνει στο μαγαζί.

Πολλά "μπορεί", "ίσως", "γιατί". Αν θέλει ο φίλος μπορεί να το ψάξει και μέσω ΙΝΚΑ (αν μπορεί να γίνει κάτι δηλαδή).

Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Φυσικά το θέμα εξαρτάτε και από το κατάστημα/πωλητή (αν είναι αξιόπιστος κλπ).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα ειναι αν θα έχουν αλλη συσκευή να σου δώσουν..μπορει να σου πει δεν εχει άλλες.τι κανείς εκει??

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

 

αυτο σκεφτομαι και εγω...δεν ξερω αν μπορω να ζητησω τα χρηματα μου πισω σε μια τετοια περιπτωση

καποιος που ξερει ασ απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βρω το κινητο απο την πρωτη μερα που ανοιξαν τα καταστηματα με τον νεο χρονο αλλα ΤΙΠΟΤΑ.

Η Εξηπηρετηση και η συμπεριφορα (οχι σε ολα αλλα στα περισοτερα) στα καταστηματα της βονταφον ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

με το πλαισιο δεν γνωριζω σε μερικες τηλεφωνικες επικοινωνιες μου λενε οτι δεν υπαρχουν συσκευες και οτι δεν ξερουν ποτε θα παραλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε σε αυτη που εχει επανω ειτε στο handcent sms που μολις κατεβασα.Σε οποια βολευει...

Το πως βλεπω τα μνμ απο τη sim το ειδα απο αυτη την εφαρμογη που εχει επανω

 

Επισης,μολις ειδα πως εχει αναβαθμιση συστηματος.Την κανω κανονικά,χωρις να φοβηθω μη χαθει κάτι?

Δες αυτό αυτό (αν και το πρότεινε ήδη ο lousou)

Τίποτα δεν χάνεται.

 

Παρατηρησα μετα απο ενα βιντεο που τραβηξα με το Neo V πως οταν το βλεπω στο τηλεφωνο, παιζει πολυ αργα, μονο αυτο το βιντεο, ολα τα αλλα παιζουν κανονικα .

Οι ρυθμισεις στο MX Video Player ποιες πρεπει να ειναι, εχω σπασιματα σε αρχειο .mkv

Μερικές σελίδες πίσω υπάρχουν οι ρυθμίσεις.

Το έχει βάλει ένας φίλος μου και η φωτεινότητα του είναι σχεδόν το διπλάσιο (και τα 2 κινητά ήταν στο 100%). Κάπου είχα πετύχει ένα δεύτερο αρχειάκι, που αλλάζεις ένα νούμερο και γίνεται τέρμα φωτεινή η οθόνη (έβαζες το 255 σαν το μεγαλύτερο νούμερο), αλλά δεν θυμάμαι που.

 

Δεν έχει καμία διαφορά το 100% brightness με το Auto Brightness Disable. Δοκίμασα και τις 2 μεθόδους το έχω το πρόγραμμα.

Θα το κοιτάξω αυτό που λες με το δεύτερο αρχείο αν μάλλον θα συμφωνήσω με τον lousou76. Αν μάλιστα τα έχει συγκρίνει και τα δυο τότε δεν χωρά αμφιβολία.

 

τι να κανω ρε παιδια???? βοηθηστε με λιγο!!! εχει τυχει σε κανεναν αλλον αυτο???

εχω απιστευτα νευρα τωρα!!!!

Όπως σου είπαν μπορείς να το επιστρέψεις και να πάρεις κάποιο σφραγισμένο. Όταν με το καλό έχεις νέα το συζητάμε. Προς το παρόν δεν έχει νόημα να αναλλωνόμαστε σε συζητήσεις επι χάρτου.

 

ακομα και ετσι να ειναι υπαρχει καποιος τροπος μεσω imei πχ να δω αν εχει πουληθει ξανα?

Όχι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω πως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις διπλά post (υπάρχει και το edit όπως επίσης και το multi quote).

 

Στην ερώτησή σου, διακρίνω ένα επιθετικό τόνο στο μήνυμα σου (ελπίζω να κάνω λάθος).

Να σε ενημερώσω λοιπόν, αν δεν το είδες δηλαδή στο post μου, πως δεν αντιλέγω στο ότι έχει δίκιο ο φίλος. Πολύ καλά έκανε και κίνησε τις διαδικασίες για να το πάει πίσω. Άλλωστε η ταινία ασφαλείας υπάρχει γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο και όλες οι εταιρίες προτρέπουν να μην αγοράζουν οι καταναλωτές ένα προϊόν που έχει σπασμένη/κομμένη/αφαιρεμένη την ταινία αυτή.

 

Και για να σου απαντήσω, αν έβλεπα πως η συσκευή είναι ΟΚ δεν θα είχα πρόβλημα στο να την πάρω (ειδικά όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση - έλειψη). Θα την έλεγχα επί τόπου, θα προσπαθούσα να διαπιστώσω αν ήταν χρησιμοποιημένη (όσο μπορεί να φανεί δηλαδή) και αν έβλεπα κάποιο ψεγάδι φυσικά και δεν θα την έπαιρνα. Μπορεί να ήταν και η τελευταία συσκευή που είχε μείνει στο μαγαζί.

Πολλά "μπορεί", "ίσως", "γιατί". Αν θέλει ο φίλος μπορεί να το ψάξει και μέσω ΙΝΚΑ (αν μπορεί να γίνει κάτι δηλαδή).

Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Φυσικά το θέμα εξαρτάτε και από το κατάστημα/πωλητή (αν είναι αξιόπιστος κλπ).

 

σορρυ για το διπλο ποστ αλλα καπως ειναι αργο το φορουμ τωρα

φιλε μου υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω αν το τηλ ειναι χρησιμοποιημενο? εσενα οταν το πηρες ειχε πανω στην οθονη αυτη την ψευτικη ζελατινα πχ? η καποιος αλλος τροπος?

αν δεν ειναι χρησιμοποιημενο ενταξει δεν με πειραζει ουτε εμενα πιστευω απλα δεν αντεχω την κοροιδια!

και αυτο που φοβαμαι πιο πολυ ειναι μηπως ειναι προιον επιστροφης μεσω doa

ok και για να κλεισει το θεμα εδω νεοτερα αυριο το μεσημερι

ευχαριστω ολους

Edited by kouberman
Link to comment
Share on other sites

παιδια...ο φιλος πια ταινια λεει..αυτη που ειχε το κουτι την διαφανη?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα φιλε!Μολις φλασαρα την .42,βεβαια μου διεγραψε τα παντα,αλλα δεν βαριεσαι!οταν βγαλουν root για την .62 θα ξανακανω το update.

 

ρε παιδια μεσω Flashtool κανατε φλασ ? εγω πεδευομαι και εχω συνεχεια ερρορ . μου κολλαει η εγκατασταση. ποια version φλασ τοολ εχετε ; δειτε μια πικ :(

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια...ο φιλος πια ταινια λεει..αυτη που ειχε το κουτι την διαφανη?

 

την ταινια ασφαλειας που ειχ εξω το κουτι...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μεσω Flashtool κανατε φλασ ? εγω πεδευομαι και εχω συνεχεια ερρορ . μου κολλαει η εγκατασταση. ποια version φλασ τοολ εχετε ; δειτε μια πικ :(

Με το ιδιο προγραμμα το εκανα.Τη συσκευη την εχεις κλειστη οταν το κανεις;

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Με το ιδιο προγραμμα το εκανα.Τη συσκευη την εχεις κλειστη οταν το κανεις;

 

Ναι ρε συ ολα σωστα. εχω εμπειρια στο φλασ τοολ γτ αλλαζα κερνελς στο x8. βασικα τωρα μ εχει κολλισει στο συστεμ 44% . βλεπω πως παει πολυ αργα σε μενα. και εσενα αργα πηγε;

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ ολα σωστα. εχω εμπειρια στο φλασ τοολ γτ αλλαζα κερνελς στο x8. βασικα τωρα μ εχει κολλισει στο συστεμ 44% . βλεπω πως παει πολυ αργα σε μενα. και εσενα αργα πηγε;

Σε εμενα λιγο στο 99%,αλλα ηταν μαλλον φυσιολογικο!Για μενα ηταν το πρωτο φλας καθως ειναι η πρωτη μου android συσκευη.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα λιγο στο 99%,αλλα ηταν μαλλον φυσιολογικο!Για μενα ηταν το πρωτο φλας καθως ειναι η πρωτη μου android συσκευη.

 

εμενα 45% κολλισε. δεν κανεις ενα upload το flashtool σου να μου το δωσεις ; αν δεν σου κανει κοπος.

 

 

edit: μωλις τελειωσε αστο φιλε. υπομονη ηθελε..

Edited by eu8umhc
Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα αυτο,δεν το εκανα upload γιατι ειναι 108mb και θα αργουσε με τα 2mbps της συνδεσης μου.
ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω πως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις διπλά post (υπάρχει και το edit όπως επίσης και το multi quote).

 

Στην ερώτησή σου, διακρίνω ένα επιθετικό τόνο στο μήνυμα σου (ελπίζω να κάνω λάθος).

Να σε ενημερώσω λοιπόν, αν δεν το είδες δηλαδή στο post μου, πως δεν αντιλέγω στο ότι έχει δίκιο ο φίλος. Πολύ καλά έκανε και κίνησε τις διαδικασίες για να το πάει πίσω. Άλλωστε η ταινία ασφαλείας υπάρχει γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο και όλες οι εταιρίες προτρέπουν να μην αγοράζουν οι καταναλωτές ένα προϊόν που έχει σπασμένη/κομμένη/αφαιρεμένη την ταινία αυτή.

 

Και για να σου απαντήσω, αν έβλεπα πως η συσκευή είναι ΟΚ δεν θα είχα πρόβλημα στο να την πάρω (ειδικά όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση - έλειψη). Θα την έλεγχα επί τόπου, θα προσπαθούσα να διαπιστώσω αν ήταν χρησιμοποιημένη (όσο μπορεί να φανεί δηλαδή) και αν έβλεπα κάποιο ψεγάδι φυσικά και δεν θα την έπαιρνα. Μπορεί να ήταν και η τελευταία συσκευή που είχε μείνει στο μαγαζί.

Πολλά "μπορεί", "ίσως", "γιατί". Αν θέλει ο φίλος μπορεί να το ψάξει και μέσω ΙΝΚΑ (αν μπορεί να γίνει κάτι δηλαδή).

Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Φυσικά το θέμα εξαρτάτε και από το κατάστημα/πωλητή (αν είναι αξιόπιστος κλπ).

 

:offtopic:

δεν ήξερα πως να το διορθώσω το διπλό ποστ.

μια ερωτησούλα έκανα.. δεν υπήρχε επιθετικός τόνος.

Μα πως μπορείς να είσαι σίγουρος από το λίγο που θα το ψάξεις ότι η συσκευή θα είναι οκ;λογικά δεν θα έχεις χρόνο να δεις τα πάντα στην συσκευή (κάμερα,καμμένα πιξελ,κάποια αδυναμία σε κεραία,ηχεία κτλ κτλ) λογικά δεν είναι αυτά που λέω;

Νομίζω πως λίγοι θα αγόραζαν μια χρησιμοποιημένη συσκευή.

 

@zxr

αν έχει γίνει register η συσκευή στο site της SE δεν θα φαίνεται στον επόμενο που θα την αγοράσει ότι έχει ξαναπωληθεί;

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως την προβληματικη συσκευη που ειχε ενα καμμενο πιξελ την αλλαξαν κατευθειαν :happy:.

 

Ερωτηση τωρα,αγορασα μια 16αρα καρτουλα...

Οι εφαρμογες που κατεβαζω θα αποθηκευονται αυτοματα μεσα σε αυτην ή πρεπει να κανω καπια ρυθμισει;

Ακομη μεσα στους φακελους απο τον υπολογιστη δεν βρισκω αυτα που ειχε και στην 2 αρα (music,video κλπ) τι μπορω να κανω

 

ευχαριστω:O

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μεσω Flashtool κανατε φλασ ? εγω πεδευομαι και εχω συνεχεια ερρορ . μου κολλαει η εγκατασταση. ποια version φλασ τοολ εχετε ; δειτε μια πικ :(

Δοκίμασε να αφαιρέσεις την κάρτα sim και την κάρτα μνήμης. Εμένα μου "μάγκωνε" με τη sim της Cosmote to Χ8, ενώ με τη sim της Vodafone δεν είχα θέμα... (δεν εγγυόμαι το αποτέλεσμα... υπόθεση βάσει εμπειρίας κάνω)

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

δεν ήξερα πως να το διορθώσω το διπλό ποστ.

μια ερωτησούλα έκανα.. δεν υπήρχε επιθετικός τόνος.

Μα πως μπορείς να είσαι σίγουρος από το λίγο που θα το ψάξεις ότι η συσκευή θα είναι οκ;λογικά δεν θα έχεις χρόνο να δεις τα πάντα στην συσκευή (κάμερα,καμμένα πιξελ,κάποια αδυναμία σε κεραία,ηχεία κτλ κτλ) λογικά δεν είναι αυτά που λέω;

Νομίζω πως λίγοι θα αγόραζαν μια χρησιμοποιημένη συσκευή.

 

@zxr

αν έχει γίνει register η συσκευή στο site της SE δεν θα φαίνεται στον επόμενο που θα την αγοράσει ότι έχει ξαναπωληθεί;

Όπως είπες κι εσύ: "αν έχει γίνει register"... Πόσοι το κάνουν όμως; Ωστόσο δεν ξέρω αν δουλεύει αυτό που λες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω rooted Neo V και αφου κατέβηκε (πριν λίγο) η 4.0.2.Α.0.62 και κάνει όλα τα κόλπα του (restart) κ.λ.π. μου λέει "Could not install. Please try again"...

 

Καμιά βοήθεια, ιδέα για το τι φταίει; Είμαι πρόσφατος χρήστης android.

SE Experia Neo V (Rooted)
Link to comment
Share on other sites

Έχω rooted Neo V και αφου κατέβηκε (πριν λίγο) η 4.0.2.Α.0.62 και κάνει όλα τα κόλπα του (restart) κ.λ.π. μου λέει "Could not install. Please try again"...

 

Καμιά βοήθεια, ιδέα για το τι φταίει; Είμαι πρόσφατος χρήστης android.

 

Για τη 0.62 root δεν υπάρχει μέχρι στιγμης,πλέον μετά την αναβάθμιση έχασες το root.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει γίνει η αναβάθμιση... Και δεν νομίζω να φταίει το root που ήδη έχω κάνει για την 0.42. Στο xda διαβάζω διάφορες αλχημείες για step by step 4.0.2.A.0.62 rooting αλλά μου φαίνεται θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός να ψαχτεί καλύτερα το πράγμα. Όπως και να 'χει σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

 

Κάτι άλλο τώρα.. Μιας και απολαμβάνω τα οφέλη της rooted συσκευής μου, το notification (4.0.2.A.0.62 Could not install) πως φεύγει?

SE Experia Neo V (Rooted)
Link to comment
Share on other sites

Περασα και γω την αναβαθμιση μεσω του SEUS, να ενημερωσω πως αν το κανετε με το SEUS θα σας βγαλει δυο επιλογες την Ενημερωση (που δεν σβήνει τιποτα απο το κινητο) και την Ενημερωση+Επαναφορα (επαναφερει το κινητο οπως το γεννησε η μανα του)! Δεν το ηξερα και πεδευομουν απο χθες μεσω του pc companion και απο το κινητο! :lol:

 

Ποια ειναι η τελευταία έκδοση του SEUS και απο που μπορώ να το κατεβάσω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο τώρα.. Μιας και απολαμβάνω τα οφέλη της rooted συσκευής μου, το notification (4.0.2.A.0.62 Could not install) πως φεύγει?

 

Λογικά το μήνυμα προέρχεται από το Update Center.

Μια πρόχειρη λύση είναι: Μενού (το κουμπάκι κάτω δεξιά με τις 4 γραμμές) -> Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Υπηρεσίες που εκτελούνται -> Update Center -> Διακοπή

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η τελευταία έκδοση του SEUS και απο που μπορώ να το κατεβάσω;

Ευχαριστώ.

 

Απο εδω!

http://www.sonyericsson.com/cws/support/mobilephones/downloads/subject/updateservice/xperiax1?cc=gb&lc=en

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το μήνυμα προέρχεται από το Update Center.

Μια πρόχειρη λύση είναι: Μενού (το κουμπάκι κάτω δεξιά με τις 4 γραμμές) -> Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Υπηρεσίες που εκτελούνται -> Update Center -> Διακοπή

 

Για όσους είναι root ένα από τα οφέλη είναι ότι μπορείτε να αφαιρέσετε ένα κάρο sony υπηρεσίες και εφαρμογές όπως το Playnow, Update Center, Sony ericson sync, να βάλετε ένα δικό σας launcher και να ξηλώσετε επίσης της Sony (το Home).

 

Το κινητό πετάει μετά απ αυτά και φυσικά δεν έχιε κανένα πρόβλημα. Πάρτε ένα Backup απλά με το CWM πριν.

Όλα αυτά μπορείτε να τα κάνετε περνώντας τον root uninstaller απ το market.

 

Για κάποιον που ρώτησε για το ExDialer το χρησιμοποιώ και εγώ και όντως έχει το θέμα με το Call Log.

Έχω φτιάξει shortcut απευθείας στο Call Log της Sony και όταν το ανοίγω φεύγουν οι ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...