Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βγηκε Xperia Ultimate HD 4.0 RC1 σημερα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430

θα την δοκιμασω καποια στιγμη

αν την δοκιμασε κανεις ας πει εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε κυρίως σε JB, αν υπάρχει κάτι αξιόλογο (η SUPER JELLY BEAN v5.0 λέει τίποτα; ) προτού εγκαταλείψω το κινητό στην τύχη του.

 

Την έχω καμια βδομάδα και δεν έχω τρελαθεί κιόλας - δυσκολεύτηκα και να βρω kernel της προκοπής (Fusion 5.4 έχω αλλα επίσης δεν είνα τίποτα φοβερό)

Ψάχνω κάτι άλλο επίσης, θα περιμένω να βγει ίσως η Ultimate HD σε κανονική 4 (οχι RC!) και βλέπουμε...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Την έχω καμια βδομάδα και δεν έχω τρελαθεί κιόλας - δυσκολεύτηκα και να βρω kernel της προκοπής (Fusion 5.4 έχω αλλα επίσης δεν είνα τίποτα φοβερό)

Ψάχνω κάτι άλλο επίσης, θα περιμένω να βγει ίσως η Ultimate HD σε κανονική 4 (οχι RC!) και βλέπουμε...

 

εγω εχω βαλει την zally 3 απο το περασμενο Σαββατο

δεν εχω προβλημα καλη μου φαινεται

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

[...] Δηλαδη, ειναι κλειστη η οθονη, προσπαθω 4-5 φορες να ξεκλειδωσω, τα καταφερνω, μετα προσπαθω να αλλαξω σελιδα απο το μενου και πατιουνται εφαρμογες, μετα απο ενα λεπτο φτιαχνει και δουλευει ρολοι, μολις ξανα κλεισει η οθονη αντε ξανα τα ιδια απο την αρχη. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

[...]

 

Η περιγραφή σου είναι χαρακτηριστική περίπτωση, γνωστού προβλήματος.

Ένα από τα τέσσερα Neo V που έχω στο περιβάλλον μου εμφάνισε πριν κανένα 2μηνο ακριβώς αυτό.

Δεν έφτιαχνε ούτε με αλλαγές rom, PCC, seus κλπ.

Πήγε service 2 φορές και έφτιαξε με τη 2η, αφού άλλαξαν hardware (μάλλον πλακέτα).

 

Πήγαινέ το για service και κάνε την πάπια στο κατάστημα ως προς τον -officially unlocked- bootloader.

Ακόμα κι αν το δουν στο service μπορεί να φιλοτιμηθούν να στο φτιάξουν.

 

Η λύση πάντως είναι -μάλλον- μονόδρομος, βάσει της παραπάνω εμπειρίας μου.

Καλή τύχη. :)

Link to comment
Share on other sites

Την έχω καμια βδομάδα και δεν έχω τρελαθεί κιόλας - δυσκολεύτηκα και να βρω kernel της προκοπής (Fusion 5.4 έχω αλλα επίσης δεν είνα τίποτα φοβερό)

Ψάχνω κάτι άλλο επίσης, θα περιμένω να βγει ίσως η Ultimate HD σε κανονική 4 (οχι RC!) και βλέπουμε...

 

Τι ακριβώς δεν σου έκατσε καλά;

Την πέρασα εχθές βράδυ και είδα το φως μου! Ίσως απλά να ήθελε ένα format το κινητό μου για να ανασάνει, αλλά και πάλι, είναι αρκετά πιο ωραία από την -πεπαλαιωμένη- Jelly Sandwich που ήμουν!

Θα την δουλέψω λίγο καιρό να δω πως πάει.

Επίσης, κάτι που μου άρεσε, είναι πως πλέον μπορώ να δω τους τίτλους των τραγουδιών και στο mw600, κάτι που δεν μπορούσα πριν. Ίσως να βοήθησε η ROM, ίσως ο kernel!

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις από τιμή πόσο πάει; Αν είναι 50-60 ευρώ να το φτιάξω, γιατί για να πάρω καινούριο δεν παίζει, δεν ξέρω ποιο απ όλα να διαλέξω της αγοράς, καταλαβαίνεις για τι πρόβλημα μιλάμε χαχαχα :p

 

Δεν έχω ιδέα από τιμή. Εξάλλου, δεν είναι απλό πράγμα η αλλαγή πλακέτας. Εκτός αν έχεις γνώσεις.

Γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια να το πας για service?

...Κι αν σου κάτσει??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς δεν σου έκατσε καλά;

Την πέρασα εχθές βράδυ και είδα το φως μου! Ίσως απλά να ήθελε ένα format το κινητό μου για να ανασάνει, αλλά και πάλι, είναι αρκετά πιο ωραία από την -πεπαλαιωμένη- Jelly Sandwich που ήμουν!

Θα την δουλέψω λίγο καιρό να δω πως πάει.

Επίσης, κάτι που μου άρεσε, είναι πως πλέον μπορώ να δω τους τίτλους των τραγουδιών και στο mw600, κάτι που δεν μπορούσα πριν. Ίσως να βοήθησε η ROM, ίσως ο kernel!

 

Super Jelly Bean 5:

Απο εμφάνιση ειναι άριστη

Ομως έχω reboot σε άσχετες φάσεις σχεδόν καθε 2 μέρες, η μπαταρια κρατάει 1,5 μέρες (οταν με άλλη Rom κραταει πάνω από 2) και την δοκίμασα και με Fusion Kernel και με nAa kernel...

Επίσης, ενω βλέπω εύκολα πάνω απο 150Mb ελευθερα, lagάρει περισσότερο από άλλες...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,στα ξαφνικά το κινητο δεν μπορει να συνδεθει σε κανενα δίκτυο 3g,εχω ενεργοποιησει τ παντα,ολουε τους τους τυπους δικτυων,αλλα ξα 2-3 κερνελ,ρομ ,μεχρι που εβαλα και την στοκ και κερνελ.παλι τιποτα ομως.εχω κατεβει φυσικα οι ρυθμισεις ινετερνετ.wifi kai σημε εχω κανονικα,απλα δεν συνδεεται σε δεδομενα.παιζει βλαβη??

 

καλημερα παιδια,στα ξαφνικά το κινητο δεν μπορει να συνδεθει σε κανενα δίκτυο 3g,εχω ενεργοποιησει τ παντα,ολουε τους τους τυπους δικτυων,αλλα ξα 2-3 κερνελ,ρομ ,μεχρι που εβαλα και την στοκ και κερνελ.παλι τιποτα ομως.εχω κατεβει φυσικα οι ρυθμισεις ινετερνετ.wifi kai σημε εχω κανονικα,απλα δεν συνδεεται σε δεδομενα.παιζει βλαβη??

 

ακυρο παιδια ο παροχος ειχ ενεργιποιησει τα δεδομενα,αλλα οχι υπηρεσιες ιντερνετ στην γραμμη.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

βγηκε Xperia Ultimate HD 4.0 RC1 σημερα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430

θα την δοκιμασω καποια στιγμη

αν την δοκιμασε κανεις ας πει εντυπωσεις

 

πολυ φτωχη την εβγαλα αμεσως... εχω μεινει ευχαριστημενη με την zelly 3

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

εως τωρα η καλύτερη ViperXperia_V6.0.κανενα κολλημα ,γρηγορη,πολύ καλη μπαταρια.εβακα και ultimate 4 για μια μερα αλλα πιο αργή.
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει τα παντα βαρεθικα πια..........................παω να βαλω την viper 6 που λεει ο φιλος μπας κ σταματισω να αλαζω καθε μερα rom κουραστικα πια οποτε βγενει κατι η μια θα εχει το ενα στιν μια θα λιπι το αλο κ στιν αλη θα κολαει σαν ριμαδι αμαν πια μια καλη ρομ δεν εχω δει για το neo v ελεος πια ........................
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει τα παντα βαρεθικα πια..........................παω να βαλω την viper 6 που λεει ο φιλος μπας κ σταματισω να αλαζω καθε μερα rom κουραστικα πια οποτε βγενει κατι η μια θα εχει το ενα στιν μια θα λιπι το αλο κ στιν αλη θα κολαει σαν ριμαδι αμαν πια μια καλη ρομ δεν εχω δει για το neo v ελεος πια ........................

 

Και δεν πρόκειται να δεις ποτέ αδερφέ. Κακά τα ψέμματα, με 512 (?) ram δεν πας πουθενά. Γιαυτό και σκέφτομαι πλέον σοβαρά την αγορά μιας συσκευής με 1GB ram και φυσικά, με μεγάλη εσωτερική μνήμη (για να γλυτώσουμε και τις αλχημείες). Βέβαια πάλι θα υπάρχουν τα όποια μικροκολλήματα, αλλά ελπίζω να μην είναι σε τόσο τραγική κατάσταση!

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και δεν πρόκειται να δεις ποτέ αδερφέ. Κακά τα ψέμματα, με 512 (?) ram δεν πας πουθενά. Γιαυτό και σκέφτομαι πλέον σοβαρά την αγορά μιας συσκευής με 1GB ram και φυσικά, με μεγάλη εσωτερική μνήμη (για να γλυτώσουμε και τις αλχημείες). Βέβαια πάλι θα υπάρχουν τα όποια μικροκολλήματα, αλλά ελπίζω να μην είναι σε τόσο τραγική κατάσταση!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα, εγώ από τότε που αγόρασα το Ζ κατάλαβα τι σημαίνει να έχεις 2 γίγα ραμ, εννοείται πως το έχω ξεσκίσει εδώ και έξι μήνες και παρακαλάω για την στιγμή που θα λαγκάρει, Γιατί για να κολλήσει αποκλείεται.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

σαυτό θα συμφωνησω παιδια,η gb τρεχει πολύ καλα,αλλα ελα που ολοι θελουμε να εχουμε τα τελευταια λογισμικά.φιλε bloodhonor ποια εχεις περασμενη?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κρασαρε και ειμαι με 2,3 root και cwm

όταν παω να κάνω restore δεν το δέχεται κάτι το χαλάει στο md5..

υπάρχει κάποιος οδηγός τι να κάνω για περάσω μια άλλη rom kernel κλπ

Με ενδιαφέρει να δουλεύουν όλα στο κινητό και ιδιαίτερα η κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα, εγώ από τότε που αγόρασα το Ζ κατάλαβα τι σημαίνει να έχεις 2 γίγα ραμ, εννοείται πως το έχω ξεσκίσει εδώ και έξι μήνες και παρακαλάω για την στιγμή που θα λαγκάρει, Γιατί για να κολλήσει αποκλείεται.

 

Να, αυτά βλέπω και σκέφτομαι μήπως και το 1GB μου είναι λίγο!

By the way, τσάντα μεταφοράς έχει το πακέτο του Ζ ή αγοράζεις εξτρά; :lol:

 

Θα διαφωνήσω εδώ κύριοι, όχι μόνο με σένα duc!

 

Το κινητό μας καλώς η κακώς φτιάχτηκε για να τρέχει με gb, με gb έχουν γίνει όλες οι δομικές από την Sony, βάλτε μια custom Rom βασισμένη στην gb κι αν λαγκαρει πείτε μου. Ξέρετε την είναι να έχει ελεύθερη ram 190-220; Και με αρκετές εφαρμογές έτσι.

 

Τώρα αν θέλουμε jb η ακόμα ακόμα ics δυστυχώς δεν είναι το κινητό αυτό κατάλληλο, γιατί με την χρήση η απόδοση της Rom πέφτει.

 

Εγώ έχω αυτή την στιγμή kernel lupus και μια Rom που είναι βασισμένη σε gb και έχει γραφικά από jb. Ακόμα και τα κουμπιά οκ και άκυρο είναι όπως στην jb και ics δηλαδή αριστερά άκυρο δεξιά οκ.

 

Δεν λέω πως έχετε άδικο, απλά ζητάτε πολλά από ένα κινητό που δεν είναι σχεδιασμένο για παραπάνω από gb.

 

Εγώ πάντως γύρισα σε gb και έχω πράγματικα ηρεμήσει.

 

Καλώς ή κακώς τα πράγματα πάνε μπροστά με τις όποιες επιπλέον λειτουργίες/ευκολίες. Το λειτουργικό όπως και αρκετές εφαρμογές γίνονται πιο απαιτητικές. Ωστόσο και στο παρελθόν που ήμουν με GB (όχι μόνο με το συγκεκριμένο κινητό) πάντα, μα πάντα υπήρχαν σημεία που το κινητό θα κολλούσε (lag-άριζε αν προτιμάς), όχι όμως στο σημείο της ICS (αλήθεια, τι σκέφτονταν στην Google όταν την έβγαζαν; ).

Φυσικά, δεν έχω την απαίτηση να κάνει παπάδες το κινητό, μιας και αυτή είναι η κατηγορία του (η οποία πλέον δεν με καλύπτει)!

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

το κινητό μου με stock rom στα 40mb ελεύθερη μνήμη δεν mαφήνει να εγκαταστήσω εφαρμογή. τι μπορώ να κάνω?

επίσης όταν προσπαθώ να κάνω videoklish με το skype έχει παρα πολύ θόρυβο. το κάνει σε κανέναν άλλο?

Link to comment
Share on other sites

SOS

 

Ειχα codename ολα καλα. Εκτος καποια προβληματακια. Περναω την Atomic και μου εκανε καμια νερα, πχ δεν ξεκλειδωνε γιατι δυκολευοταν να παει μεχρι την αλλη ακρη για να ξεκλειδωθει. Πατουσα να γραψω ενα μηνυμα, καποια γραμματα δεν εγραφε. Γενικα ειχε κολληματα το touch.

 

Περναω παλι την codename γιατι θεωρησα πως φταιει η συγκεκριμενη rom. Και στην codename τα ιδια σχεδον, απλα οτι παταω οταν γραφω δουλευει αψογα. Στο ξεκλειδωμα ομως δυσκολευεται.

 

Μεσα απο service menu το touch δεν εχει κανενα προβλημα στην προκαθορισμενη κινηση που κανω για να ξεκλειδωθει.

 

Τι μπορει να φταιει;;;;; Η αληθεια ειναι οτι εχω στεναχωρηθει και φοβαμαι μην χαλασε το touch.

 

soory bro τα κακαροσε το touch είναι συχνό στο neo...

Link to comment
Share on other sites

το κινητό μου με stock rom στα 40mb ελεύθερη μνήμη δεν mαφήνει να εγκαταστήσω εφαρμογή. τι μπορώ να κάνω? εγκαταστήσω εφαρμογή. τι μπορώ να κάνω? επίσης όταν προσπαθώ να κάνω videoklish επίσης όταν προσπαθώ να κάνω videoklish με το skype έχει παρα πολύ θόρυβο. το με το skype έχει παρα πολύ θόρυβο. το κάνει σε κανέναν άλλο? κάνει σε κανέναν άλλο?

 

Το ότι στα 40MB δε σε αφήνει να κάνεις άλλη εγκατάσταση, είναι φυσιολογικό. Το κινητό τον χρειάζεται τον χώρο για να "κινείται"..

Η απεγκατάσταση των λιγότερο χρήσιμων apps ή η μεταφορά κάποιων στην sd (ή το link2sd) είναι οι μόνες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν πρέπει να ζητάμε να σηκώσει κυρίως την jb. Για ics το συζητάμε, κι αυτό επειδή η ίδια η Sony έδωσε επίσημα ics που εγώ το θεωρώ λάθος.

 

Έχω την εντύπωση πως η JB τρέχει καλύτερα από την ICS πάντως.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν είχε χαλάσει το touch γιατί μετά από ένα λεπτό δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα;

 

Αν είναι το touch καλύτερα για μένα, θα αγοράσω ένα touch και θα το βάλω μόνος μου. Με ένα 50αρι το πολύ θα γλυτώσω.

 

το ίδιο μου είχε πάθει........... άλλαξαν και touch και πλακέτα σε μένα............... (είχα ξεκλειδώσει το bootloader μέσο από testpoint έτσι δεν το έβγαλα εκτός εγγύησις)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρετε που μπορώ να βρω μια καινούρια αυθεντική μπαταρία της Sony? θέλω να ναι από Ελλάδα όμως και σε καλή τιμή. Η παλιά τα έχει φάει τα ψωμιά της παρόλο που είναι κάτι λιγότερο από 2 χρόνων και με την χρήση που κάνω έχει χάσει ένα 20% -το λιγότερο- από την απόδοση της...
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρετε που μπορώ να βρω μια καινούρια αυθεντική μπαταρία της Sony? θέλω να ναι από Ελλάδα όμως και σε καλή τιμή. Η παλιά τα έχει φάει τα ψωμιά της παρόλο που είναι κάτι λιγότερο από 2 χρόνων και με την χρήση που κάνω έχει χάσει ένα 20% -το λιγότερο- από την απόδοση της...

 

skroutz κοίτα

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να μην σε καλύπτει όταν η τεχνολογία προχωράει και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν σ αυτό συμφωνώ, ούτε εμένα με καλύπτει.

 

Τρεις gb έχω δοκιμάσει codename, atomic, και την τελευταία που έχω τώρα. Πραγματικά δεν lagarei καθόλου ούτε σε παιχνίδια ούτε τώρα που έχω τις εφαρμογές στην μνήμη του κινητού(βαριέμαι να φτιάξω το partition γιατί έκανα φόρματ στην sd), ούτε ζεσταίνεται όπως στην isc.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν πρέπει να ζητάμε να σηκώσει κυρίως την jb. Για ics το συζητάμε, κι αυτό επειδή η ίδια η Sony έδωσε επίσημα ics που εγώ το θεωρώ λάθος.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου και έβαλα και εγώ την ίδια.

Το μόνα πού θα μου λείψουν από την πολυαγαπημένη MIUI είναι ο dialer που σου έβγαζε μέχρι και περιοχή που σε καλούσαν!!!

Με ενσωματωμένη δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων!!!

Ο απίστευτος player της που σου έβγαζε μέχρι και τους στίχους!!!

Και γενικά το συνολικό της στήσιμο.

Δεν θα μου λείψει όμως η έλλειψη μνήμης που έχουν ΟΛΕΣ οι rom που βασίζονται ICS,JB

και αυτό βέβαια στις rom που ΟΛΑ δουλεύουν δλδ HDMI,USB OTG,HD Video.

Χωρίς αυτά τα τρία και εγώ που λέει ο λόγος φιάχνω μια πανάλαφρη rom.

Επιστροφή και για εμένα σε GB λοιπόν μέχρι νεωτέρας.

Αν μου βρείς και on screen buttons μάλλον δεν ξαναπάω πουθενά!!!

Link to comment
Share on other sites

για να μπορείτε να γράφετε με SMS με 160 χαρακτήρες χωρίς να βάλετε κάποιο άλλο πρόγραμμα από το market γλυτώνοντάς έτσι και μνήμη κάντε αυτό http://www.doctorandroid.gr/2013/03/sms-160-android.html( Συμπληρώνοντας ένα κομμάτι κώδικα) και είστε κομπλέ.:D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...