Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά!!!Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας μιας και με το neo v έχω να ασχοληθώ καιρό.Μπορούμε να κάνουμε ρουτ χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader και άρα χωρίς χάσιμο της εγγύησης;;;Και αν μπορούμε υπάρχει κάποιος οδηγός γι αυτό;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!!Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας μιας και με το neo v έχω να ασχοληθώ καιρό.Μπορούμε να κάνουμε ρουτ χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader και άρα χωρίς χάσιμο της εγγύησης;;;Και αν μπορούμε υπάρχει κάποιος οδηγός γι αυτό;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μπορείς να κάνεις root χωρίς ξεκλειδωμα αλλά εγγύηση χάνεις.

Ποια έκδοση έχεις δε μας είπες!

Οδηγό θα βρεις στην υπογραφή μου:)

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει λίγο για να μην κάνω καμία πατάτα και το πάρω τούβλο το κινητό.

Όταν πήρα το Νeo V είχε GB. Πέρασα την 4.0.4 από την SONY και μετά έκανα root το κινητό (πριν πολλούς μήνες). Τώρα είμαι με 4.0.4 και 4.1.Β.0.431 με rooted device, unlocked bootloader και cwm 5.5 από το xpart app(δεν θυμάμαι τι είχα κάνει και πως το είχα κάνει).

Αποφάσισα να βάλω μια JB rom αλλά ποτέ δεν είχα τσεκάρει το cwm να μπώ με το που ανοίγω το κιν με επαναλαμβανόμενα πατήματα το volume down. Σήμερα που πήγα να μπω έτσι διαπίστωσα ότι δεν μπαίνει στο cwm έτσι παρά μόνο μέσω του xpart app.

Τι κάνω για να είναι σωστά το cwm με το που ανοίγω το κιν να μπορω να μπω?

Κυρίως με καίει αυτό γιατί σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά με μια rom και δεν εκκινεί σωστά το κιν, να μπορώ να μπώ στο cwm και να κάνω restore την rom που έχω κάνει backup.

thank's

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το cwm μεσω xparts, τοτε δεν μπαινει με πατημα του volume down αλλα με επαναλαμβανομενα tap πανω στην οθονη οταν σου βγαζει το Logo Της Sony
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το cwm μεσω xparts, τοτε δεν μπαινει με πατημα του volume down αλλα με επαναλαμβανομενα tap πανω στην οθονη οταν σου βγαζει το Logo Της Sony

 

οταν φλασάρο νέα ρομ το χάνω το cwm και πρέπει να το ξαναπεράσω ή δεν παίζει αυτό?

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

οταν φλασάρο νέα ρομ το χάνω το cwm και πρέπει να το ξαναπεράσω ή δεν παίζει αυτό?

 

Θελουν ολα περασμα ξανα απο την αρχη, root, cwm klp klp

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα απ τους xda τα Modules για τα φλασάκια, το map drive, τους ntfs δίσκους κλπ κ βλέπω ότι δουλεύουν στην ics ultimate hd με τον 587 kernel.

Δε δουλεύει όμως το usb ασύρματο πληκτρολόγιο που έχω, το οποίο δούλευε στην 2.3.4 με τα Modules που χα περάσει. Βασικά απ όσο ξέρω δε χρειάζεται Modules για τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια το OTG. Το ποντίκι δουλεύει επίσης. Μπορεί κάποιος που να έχει καλώδιο OTG να κάνει μια δοκιμή κάποιο ασύρματο πληκτρολόγιο και να μου πει αν δουλεέυι στον .587 Kernel?

 

Βρείτε τα Modules και εύκολες οδηγίες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα στο κινητο την hd 2.3 αλλα μαλον κατι πηγε στραβα γιατι οταν ξεκιναει το κινητο μετα τo logo της sony σκοτεινιαζει η οθονη και κολλαει εκει ..δοκιμασα να το κανω επαναφορα με το seus αλλα οταν συνδεω το κινητο αφου εχω πατησει το κουμπι του πισω μου λεει οτι εχει το πιο προσφατο λογισμικο και οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια χωρις νατο κανει επαναφορα...τωρα τι κανω?

 

ΥΣ. Το προβλημα λυθηκε με την πολυτιμη βοηθεια του duc και του zhr !!! Φλασαρισμα ηθελε !! Ευχαριστω για την βοηθεια !

Edited by mike1os
Link to comment
Share on other sites

Θελουν ολα περασμα ξανα απο την αρχη, root, cwm klp klp

 

Ωραία τωρα που μου έλυσες και αυτή την απορία,για πες μου μια αξιωπιστη ρομ.

Να βάλω κάποια 4.1.1 ή να παω πάλι σε 4.0.4?

aosp,cmod,miui ή hybr?

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα απ τους xda τα Modules για τα φλασάκια, το map drive, τους ntfs δίσκους κλπ κ βλέπω ότι δουλεύουν στην ics ultimate hd με τον 587 kernel.

Δε δουλεύει όμως το usb ασύρματο πληκτρολόγιο που έχω, το οποίο δούλευε στην 2.3.4 με τα Modules που χα περάσει. Βασικά απ όσο ξέρω δε χρειάζIεται Modules για τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια το OTG. Το ποντίκι δουλεύει επίσης. Μπορεί κάποιος που να έχει καλώδιο OTG να κάνει μια δοκιμή κάποιο ασύρματο πληκτρολόγιο και να μου πει αν δουλεέυι στον .587 Kernel?

 

Βρείτε τα Modules και εύκολες οδηγίες ΕΔΩ

 

Φίλε έχω δοκιμάσει ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι, και παίζανε κανονικά με την 587 που είχα. Κάνε φλασαρισμα από την αρχή τους drivers.

 

Θελουν ολα περασμα ξανα απο την αρχη, root, cwm klp klp

Δεν θέλουν ξανά πέρασμα αν η ρομ έχει ρουτ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τωρα που μου έλυσες και αυτή την απορία,για πες μου μια αξιωπιστη ρομ.

Να βάλω κάποια 4.1.1 ή να παω πάλι σε 4.0.4?

aosp,cmod,miui ή hybr?

 

Η 4.0.4 που ειχα μια χαρα λειτουργουσε! Περασα απο περιεργεια την ultimate 2.0 και μου αρεσε πιο πολυ, αν και τρωει πο πολυ μπαταρια....

:O

 

Δεν θέλουν ξανά πέρασμα αν η ρομ έχει ρουτ.

Γιατι ποια ρομ εχει ρουτ?

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα,

ολες οι custom rom ειναι ηδη root.

Το cwm μετα απο αλλαγη ρομ θελει περασμα ξανα αν ειναι ο bootloader κλειδωμενος

Αν ειναι ξεκλειδωτος εχω την εντυπωση οτι μετα απο αλλαγη rom δεν χανεται (το cwm)

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα,

ολες οι custom rom ειναι ηδη root.

Το cwm μετα απο αλλαγη ρομ θελει περασμα ξανα αν ειναι ο bootloader κλειδωμενος

Αν ειναι ξεκλειδωτος εχω την εντυπωση οτι μετα απο αλλαγη rom δεν χανετα ι (το cwm)

 

Ναι. Με ξεκλειδωτο bootloader δεν θέλει πέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις file manager στο κινητό?Π.χ τον astro??

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το sony xperia U

Αλλά από ηχείο ΔΕΝ

Υπάρχει κανένα ηχείο που να ταιριάζει στο συγκεκριμένο;; για στείλτε

Στον ελεύθερο χρόνο μου μου αρέσει να κυνηγάω αγελάδες!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα ανοίξεις τον astro,και θα πας prefernces -> look and feel -> show hidden files(το τσεκάρεις).Θα σ εμφανιστεί στον αρχικο φάκελο(/mnt/sdcard)ενας φάκελος με το όνομα .semc-fullbackup.Εκεί μέσα είναι!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,ξαφνικά το wifi χάνει το σήμα και γενικά ειναι πολύ αδύναμο..έφαγε μια γερή τούμπα το κιν προ ημερών και έχω την εντύπωση ότι τα ψιλοεπαιξε:-P πάνω έχω js 8,5 και περιμένω να βάλω την 9 μήπως και αλλάξει κάτι...καμιά ιδέα??
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες,

σορρυ αν ειμαι offtopic αλλα δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο... :oops:

σκεφτομαι να παρω την εξης θηκη για το u μου http://www.amazon.com/Skinomi-TechSkin-Protector-Protective-Lifetime/dp/B007TYPGO0/ref=sr_il_1_39?s=electronics&ie=UTF8&qid=1359234919&sr=1-39&keywords=xperia+u+case αλλα δεν εχω ξαναπαρει απο αμαζον τιποτα...

ξερετε τι παιζει με φορους,τελωνεια κτλ???

αξιζει λετε ή θα μου βγει ο κουκος αηδονι? :rotfl:

Samsung Galaxy S4

Xiaomi redmi 3 note

Xiaomi redmi 3

Lenovo K3 note

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάποια άλλη rom να δεις πως θα πάει....ελπίζω να μην έπαθε ζημιά η wifi antenna....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...