Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα πράγματα είναι απλά,ξεχνάς το APP2SD και καλωσορίζεις το LINK2SD.Το LINK2SD είναι πολύ καλύτερο από το APP2SD μιας και το 2ο έχει κάποια ''θεματάκια''.Εκτός αυτού το app2sd υπάρχει ήδη εγκατεστημένο στις rom 2.2 και πάνω (δε λέγεται όμως app2sd).Άσε που δε μπορείς να μεταφέρεις όλες τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.Tο LINK2SD πάει ένα βήμα παραπέρα μιας και εγκαθιστά Ο Λ Ε Σ τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης σε ξεχωριστό partition FAT32 που έχουμε δημιουργήσει ήδη στην κάρτα μας.Και για να γίνει 2ο partition στην κάρτα μνήμης μας θα πρέπει να είμαστε root.

 

Εγώ που έχω φορμάρει την κάρτα σε NTFS παίζει να υπάρξει κανένα πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξαφνικα εδω και ενα μηνα περιπου οταν κλεινω μια εισερχομενη κληση μου ερχεται μυνημα οτι ο αριθμος ταδε σας καλεσε ενω ησασταν κατειλημμενος! Γιατι συμβαινει αυτο?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα εδω και ενα μηνα περιπου οταν κλεινω μια εισερχομενη κληση μου ερχεται μυνημα οτι ο αριθμος ταδε σας καλεσε ενω ησασταν κατειλημμενος! Γιατι συμβαινει αυτο?:confused:

 

Μήπως δεν έχεις αναμονή κλήσεων κ τυχαίνει να σε παίρνει κάποιος ενώ μιλάς κ σου στέλνει μήνυμα ο πάροχος σου ότι ο τάδε σε έπαιρνε τηλέφωνο;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα εδω και ενα μηνα περιπου οταν κλεινω μια εισερχομενη κληση μου ερχεται μυνημα οτι ο αριθμος ταδε σας καλεσε ενω ησασταν κατειλημμενος! Γιατι συμβαινει αυτο?:confused:

 

Το επιβεβαιώνω oτι συμβαίνει

(κατά την "απόρριψη" μιας εισερχόμενης εννοεί ο φίλος)

Μετά την απόρριψη, έρχεται αυτόματα SMS!

Παρόχος vodafone σε μένα...

 

Αναμένουμε απάντηση!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω oτι συμβαίνει

(κατά την "απόρριψη" μιας εισερχόμενης εννοεί ο φίλος)

Μετά την απόρριψη, έρχεται αυτόματα SMS!

Παρόχος vodafone σε μένα...

 

Αναμένουμε απάντηση!

 

Ααα οκ μάλλον θέλω γυαλιά ή να διαβάζω πιο καλά τα μηνύματα!!!:p:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω oτι συμβαίνει

(κατά την "απόρριψη" μιας εισερχόμενης εννοεί ο φίλος)

Μετά την απόρριψη, έρχεται αυτόματα SMS!

Παρόχος vodafone σε μένα...

 

Αναμένουμε απάντηση!

Σίγουρα δεν είναι θέμα κινητού. Δεν μπορεί ένα κινητό να στέλνει μήνυμα στον εαυτό του! Πιθανολογώ ότι είναι θέμα παρόχου.

Ααα οκ μάλλον θέλω γυαλιά ή να διαβάζω πιο καλά τα μηνύματα!!!:p:p

Μικρός είσαι ακόμα!:p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω oτι συμβαίνει

(κατά την "απόρριψη" μιας εισερχόμενης εννοεί ο φίλος)

Μετά την απόρριψη, έρχεται αυτόματα SMS!

Παρόχος vodafone σε μένα...

 

Αναμένουμε απάντηση!

 

Συμβαίνει το ίδιο και σε μένα με πάροχο επίσης vodafone, αλλά στον αδερφό μου με cosmote, δεν γίνεται.

Άρα είναι θέμα παρόχου κι όχι κινητού...

Link to comment
Share on other sites

lol!!!

σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση για την 4.1.B.0.587

νωρίς με θυμήθηκε η Sony

 

κινητάρα πάντως το άτιμο.

 

(κλείνω το άκυρο ποστ της ημέρας)

 

//αυτό με το μύνημα όταν απορρίπτεις κλήση γινόταν και σε εμένα όταν ήμουν στη vodafone. με Ο2 τώρα δεν το έχω ξαναδεί

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω oτι συμβαίνει

(κατά την "απόρριψη" μιας εισερχόμενης εννοεί ο φίλος)

Μετά την απόρριψη, έρχεται αυτόματα SMS!

Παρόχος vodafone σε μένα...

 

Αναμένουμε απάντηση!

 

και εγω με το που κλεινω κληση η δεν απανταω μου στελνει μυνημα η βοντα...μαλλον ειναι θεμα της εταιριας

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

και εγω με το που κλεινω κληση η δεν απανταω μου στελνει μυνημα η βοντα...μαλλον ειναι θεμα της εταιριας

 

Σε Cosmote πάντως σε εμένα δεν έρχεται κάποιο μήνυμα..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,χτες εκανα αναβαθμιση στο Neo V στην τελευταια εκδοση Android και δυστυχως παρατηρω οτι οταν πατας ενα σελιδοδεικτη να μπεις σε μια σελιδα,ανοιγει 2 και πλεον κολλαει αρκετα ο browser..κατα τα αλλα ολα ειναι οκ..αλλα εκει στο ιντερνετ εχει θεματακι σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση..παρεπιπτοντως αυτη την φορα την εγκατεστησα χωρις επαναφορα εργ.ρυθμ.

Συνηθως το κανω για να ειναι καθαρο το τηλεφωνο στην εγκατασταση..

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη,καλως σας βρηκα και καλημερα.

Στο ψητο τωρα..

Μου ειπε καποιος φιλος οτι ενας αλλος φιλος του εφτιαξε το xperia mini ωστε να τρεχει το λειτουργικο απο την sd.

Μετα απο αυτο το κινητο του πεταει, οπως ειπε.

Εψαξα λιγο στο ιντερνετ για αυτο και κατεβασα απο τη σελιδα της SE καποια σχετικα προγραμματα.

Καπου στην πορεια μπερδευτηκα με adt,sdk και eclipse και ειπα να μπω να ρωτησω πριν τα κανω ολα θαλασσα.

Εχει κανει καποιος κατι σχετικο στη συγκεκριμενη ( η παρομοια ) συσκευη?

Εχουμε καποιο σχετικο οδηγο?

Αξιζει η ολη ιστορια?

Συγγνωμη απο τωρα εαν υπαρχει παρομοιο thread, με μια γρηγορη αναζητηση πηρα ασχετα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Εχω το κινητο root με το παλιο firmware. Θα ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

1) Οταν με παιρνουν με αποκρυψη,εαν απαντησω ,μετα το τηλεφωνημα το κινητο ζηταει ξανα pin. Το ιδιο και εαν δεν απαντησω. Χωρις αποκρυψη,ολα καλα.

2) Χρησιμοποιω τον dolphin browser και το juice defender ( Αξιζει; ). Σε αρκετες σελιδες με βγαζει εξω και πρεπει να ξανατρεξω τον browser. Ισως ειναι θεμα μνημης ... Συμβαινει και σε αλλους ;

Ευχαριστω πολυ,Βασιλης!

 

Κανεις με την λυση; :worry: Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι η πρώτη φορά που το ακούω. Αν δεν έχεις βάλει κάποιο πρόγραμμα που να το κάνει αυτό δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει.

2) Ναι θέμα μνήμης είναι. Γεμίζει οπότε το λειτουργικό κλείνει εφαρμογές για να μην κρασάρει το σύμπαν!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) Το απόγευμα θα είμαι κι εγώ κάτοχος του xperia U αλλά ενώ σε όλα του τα χαρακτηριστικά με καλύπτει,με ανησυχεί αρκετά το θέμα της μνήμης που δεν είναι επεκτάσιμη.Φυσικά θα πείτε γιατί τότε δεν πήρες το Sole?Κ ι εγώ το Σole ήθελα έλα όμως που το κινητό το πήρα με επιδότηση από Vodafone η οποία δυστυχώς δεν φέρνει το Sole :( και δεν μπορούσα να ξεφύγω και πολύ στην τιμή.

Εσείς που το έχετε πώς έχετε ρυθμίσει το θέμα της μνήμης,σας φτάνει?Το usb on the go είναι βολικό?Η λύση του box κάτι λέει αλλά εφόσον χρειάζεται να είσαι online δεν είναι λειτουργικό, συν του ότι άκουσα πως κάνει πολύ ώρα να φορτώσει τα αρχεία.

Ακόμη όσοι το έχετε κάνει root και σβήσατε τα περιττά πόσο χώρο κερδίσατε?

Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

εχει συζητηθει κατι σχετικο με την απορια μου στο συγκεκριμενο thread?

δεν μπορω να διαβασω τοσες σελιδες..

Eπισης εχω ενα αλλο προβλημα.

Αλλαξα εχθες sd memory και εβαλα μια 4ρα.

Εκανα format se fat, περασα και οτι φακελο ειχα απο την παλια SD αλλα ακομα μου λεει οτι δεν εχει χωρο η μνημη,ασε που εχουν ερθει τα πανω κατω στο κινητο.

Ποια ειναι η σωστη διαδικασια για να αλλαξω εξωτερικη μνημη χωρις να αλλαξει κατι στα application?

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω zxr (για αλλη μια φορα) !!! :)

Χαρά μου! :)

εχει συζητηθει κατι σχετικο με την απορια μου στο συγκεκριμενο thread?

δεν μπορω να διαβασω τοσες σελιδες..

Eπισης εχω ενα αλλο προβλημα.

Αλλαξα εχθες sd memory και εβαλα μια 4ρα.

Εκανα format se fat, περασα και οτι φακελο ειχα απο την παλια SD αλλα ακομα μου λεει οτι δεν εχει χωρο η μνημη,ασε που εχουν ερθει τα πανω κατω στο κινητο.

Ποια ειναι η σωστη διαδικασια για να αλλαξω εξωτερικη μνημη χωρις να αλλαξει κατι στα application?

Ποια μνήμη δεν έχει χώρο; Η εσωτερική ή αυτή που έβαλες; Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι ένα απλό copy-paste.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα giga δεν είναι λίγα αλλά δεν είναι και πολλά. Αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς το κινητό ως memory stick μεταφοράς αρχείων τότε για τις βασικές σου ανάγκες θα είσαι ΟΚ.

Το usb on the go σίγουρα είναι βολικό μιας και μπορείς να διαβάσεις εξωτερικές μονάδες αποθήκευσης δεδομένων στο κινητό σου.

 

Αν δεν κάνω λάθος αν σβήσεις εφαρμογές κατόπιν του root τότε δεν αδειάζει η user-accessible μνήμη αλλά η μη προσβάσιμη μνήμη που είναι δεσμευμένη για το λειτουργικό. Με άλλα λόγια ότι κι αν σβήσεις εσύ στα 4GB θα είσαι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Αν δεν κάνω λάθος αν σβήσεις εφαρμογές κατόπιν του root τότε δεν αδειάζει η user-accessible μνήμη αλλά η μη προσβάσιμη μνήμη που είναι δεσμευμένη για το λειτουργικό. Με άλλα λόγια ότι κι αν σβήσεις εσύ στα 4GB θα είσαι.

 

Χμμ, δηλαδή δεν γίνεται με τίποτα εμείς να έχουμε πρόσβαση σε παραπάνω GB μνήμης,παρόλο που το κινητό έχει μνήμη 8GB?

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το έκαναν να είναι πιο πολλά GB προσβάσιμα στο χρήστη,από τη στιγμη κιόλας που δεν δέχεται και εξωτερική μνήμη....

 

Εγώ βέβαια το θέλω κυρίως για εφαρμογές άντε και κανά παιχνίδι,εφόσον φωτό και μουσική θα τα κρατήσω στο live walkman.Άρα 4GB λες να είναι ικανοποιητικά?

Edited by Purplegirl
Link to comment
Share on other sites

και εγω με το που κλεινω κληση η δεν απανταω μου στελνει μυνημα η βοντα...μαλλον ειναι θεμα της εταιριας

 

ειναι θεμα των ρυθμισεων βρε παιδια

παρτε ο καθενας τον παροχο του και πες τε τους πως δεν επιθυμειτε να σας ερχεται γραπτο μηνυμα

τοσο απλα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Είναι 4 ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης και άλλα 1,6 η μνήμη τηλεφώνου νομίζω, σύνολο κοντά στα 6gb Edited by uncommandable
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Συνδεσε μια φιλη μου το κινητο της neo v με τον υπολογιστη να κανει αναβαθμιση, της πεταξε σφαλμα πως δεν πετυχε η αναβαθμιση και εκλεισε. Απο τοτε βγαζει μονο ενα ερωτιματικο κ κλεινει...

Καμια βοηθεια?

ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΡΕΛΑ.... ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΦΗ....
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση. Είναι δεσμευμένα για την καλή και απρόσκοπτη λειτουργία του λειτουργικού. Για τη χρήση που αναφέρεις είναι υπερ-αρκετά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...