Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα update σε 4.1.B.0.587

 

Για rom flash ακολούθησα από εδώ http://talk.sonymobile.com/thread/41119?start=0&tstart=0

Χρήση Flashtool 0.9.8.0 με kernel MT11i_4.1.A.0.562_Kernel.ftf

και τέλος για ROOT αυτό DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su.zip

http://img32.imageshack.us/img32/9257/screenshot2012110621442.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έκανα update σε 4.1.B.0.587

 

Για rom flash ακολούθησα από εδώ http://talk.sonymobile.com/thread/41119?start=0&tstart=0

Χρήση Flashtool 0.9.8.0 με kernel MT11i_4.1.A.0.562_Kernel.ftf

και τέλος για ROOT αυτό DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su.zip

http://img32.imageshack.us/img32/9257/screenshot2012110621442.png

 

τον kernel της 587 τον φλασαρες μετα το root;

αν οχι φλασαρε τον γιατι θα μεινεις με τον 562 και καθε φορα που θα μπαινεις στο companion θα σου λεει οτι πρεπει να κανεις αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Πρωτον συγνωμη αν δεν ρωταω στο σωστο forum!

Τις τελευταιες 2-3 μερες αντιμετωπιζω ενα θεμα με το κινητο!

Οταν η μπαταρια παει στο 40% μου βγαζει πως ειναι αδειο και κλεινει!

Οταν βαζω τον φορτιστη ξεκιναει απο το 40% να φορτιζει!

Εχεις κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση να κάνω ? πως ακριβώς γίνεται το back up? παρ' όλο που έχω την εφαρμογή δεν είχα κάνει ποτέ (και πρόσφατα την πάτησα). Αντε τα αρχεία τα μεταφέρω στον υπολογιστή,αλλά εφαρμογές και ρυθμίσεις ? Αυτό τα μεταφέρει μόνο στην κάρτα ή γίνεται και στο PC ? και πως ?

Αφού είσαι root βάλε το titanium backup και κάνε αντίγραφα ασφαλείας από κει. Ένας άλλος επίσης εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις τον Astro File Manager. Μου έκανε εντύπωση αλλά πλέον έχει επιλογή και για backup εφαρμογών!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

τον kernel της 587 τον φλασαρες μετα το root;

αν οχι φλασαρε τον γιατι θα μεινεις με τον 562 και καθε φορα που θα μπαινεις στο companion θα σου λεει οτι πρεπει να κανεις αναβαθμιση

 

Πρώτα έκανα flash τον karnel και μετά root

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα έκανα flash τον karnel και μετά root

 

ναι αλλα μετα το root θελει ξανα φλασαρισμα τον καινουργιο kernel της 587 αλλιως θα μεινεις με τον παλιο της 562

τον 562 τον φλασαρουμε μονο και μονο για να γινει root η ρομ γιατι ο καινουργιος δεν ρουταρετε

Link to comment
Share on other sites

Στο about μου λέει 4.1.Β.0.587, να έχει τον παλιό και να μου διώχνει το νέο???

 

Update

 

Πράγματι μου βγάζει new software.

Ξανά κάνω flash και είμαι OK???

Update2

Έκανα ξανά flash, άλλα στο pc companion μου εμφανίζει new update 4.1.B.0.587

 

Ααα κατβάω αυτό Mt11_4.1.B.0.587_Kernel.ftf κάνω flash και είμαι OK λογικά.

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της μπαταρίας έχεις σίγουρα δίκιο εαν χρησιμοποιήσεις την φωτεινότητα στο μέγιστο αν έχεις root.

Παλιά είχα περάσει την 4.0.3 έκανα το root και είδα τι δυνατότητες έχει ο φωτισμός του Νεο V.

Μετά επειδή χρειάστηκε η συσκευή αλλαγή πλακέτας ήρθε με την 2.3.4 αλλά με την έκδοση .062 που έχω η διαδικασία είναι δύσκολη για τις δυνατότητές μου. Γι αυτό ανάφερα σχετικά αν ρουτάρουν έξω.

 

κι αυτος ειναι ενας ευκολος οδηγος,στον δινω μηπως και τα καταφερεις,το συγουρο ειναι πως δεν μπορεις να το χαλασεις,αφου με ενα sus γινεται οπως οταν το αγορασες

σε μαγαζια που κανουν επιδιορθοσεις ή σε καποιον που ασχολειτε ισως και να καθησει να ασχολιθει

 

γνωμη μου,πηγαινε στην 4.0.4 και κανε και root,παει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Στο about μου λέει 4.1.Β.0.587, να έχει τον παλιό και να μου διώχνει το νέο???

 

Update

 

Πράγματι μου βγάζει new software.

Ξανά κάνω flash και είμαι OK???

 

φλασαρεις τον καινουργιο κερνελ ομως τον 587 οχι ξανα τον 562 που φλασαρες πριν

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Ιανουάριο που το έχω στην κατοχή μου (ήμουν φανατικός NOKIA), εκλεισα αισίως 10 μήνες

Καταρχήν να πω οτι πράγματι, αποδεικνύεται εξαιρετική value for money!

 

Στην χρήση τώρα - κάνει τα πάντα, ομως αυτό κοστίζει σε αυτονομία...

Ευτυχώς με έσωσαν οι ΔΥΟ κινέζικες μπαταριες + φορτιστής που πήρα από την αρχή

 

Με το έρχομό της 4.0.3, μεταπήδησα αμέσως και αν και "γουσταρα" το οπτικό (βελτιωμένο) περιβάλλον, η διαφορά στην ταχύτητα φαινόταν. Προσπάθησα να κρατήσω λίγες εφαρμογές και να καθαρίσω συχνά την μνήμη (εστω και με reboot) αλλα δεν είδα σημαντικες βελτιώσεις. Τον τελευταίο λοιπόν μήνα, μπήκα στον "τζογο" να δοκιμάσω άλλες ROM...!

 

H Jelly Sandwich 6.2.5 ήταν άριστη, όμως με έτρωγε το οτι είχε φτάσει σε 7.3... πέρασα λοιπόν την 7.4, αλλα δεν μου άρεσαν το Notification toggle και την ξανα-περάσα καπάκι (χωρίς wipe) για να αλλάξω κάποιες επιλογές (XPERIA S αντι Τ ας πούμε) - οποία απογοήτευση, η μπαταρία έπεφτε σε ένα 12ώρο...!

Full wipe και περασμα Pureness build 13, με την οποία ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ γιατι η μπαταρία (με μέτρια χρήση) κρατάει χαλαρά 4 ημέρες!!!! Ισως να βοηθάει και το γεγονός οτι (εν αναμονή της Jelly sandwich 8 ή της Pureness 14) δεν πέρασα ΚΑΜΙΑ άλλη εφαρμογή, οπότε η διαχείριση μπαταρίας είναι καλύτερη..

ΕΠίσης, κάποια βελτίωση υποψιάζομαι οτι οφείλεται στον kernel Suave ver 6, ενώ πρέπει να αναφέρω οτι ξεκλείδωσα προ μηνός τον bootloader (κολπο με καλώδιο) για να έχω "ευκινησία" σε μελλοντικές αλλαγές!

 

Εν κατακλείδι:

1. Αν έχετε φύγει από gingerbread 2.3.4, πειραματιστείτε με άλλες ROM, υπάρχουν αρκετές επιλογες στο XDA και βελτιωμένοι kernels

2. Οι πρόσθετες εφαρμογές από το Play Store, αργά ή γρήγορα δείχνουν το βάρος τους - μην βάζετε παραπάνω απ' ότι χρειάζεστε, θα φανεί το βάρος (κυρίως στην μπαταρία και λιγότερο στην μνήμη)

 

Τέλος, να ευχαριστήστήσω και γω τον ZXR (και μερικούς ακόμη "φιλους" του thread / forum) για τον κόπο και την υπομονή που έχουν να μεταφέρουν εδώ τις εμπειρίες τους!

Edited by asot
ΥΓ...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Ιανουάριο που το έχω στην κατοχή μου (ήμουν φανατικός NOKIA), εκλεισα αισίως 10 μήνες

Καταρχήν να πω οτι πράγματι, αποδεικνύεται εξαιρετική value for money!

 

Στην χρήση τώρα - κάνει τα πάντα, ομως αυτό κοστίζει σε αυτονομία...

Ευτυχώς με έσωσαν οι ΔΥΟ κινέζικες μπαταριες + φορτιστής που πήρα από την αρχή

 

Με το έρχομό της 4.0.3, μεταπήδησα αμέσως και αν και "γουσταρα" το οπτικό (βελτιωμένο) περιβάλλον, η διαφορά στην ταχύτητα φαινόταν. Προσπάθησα να κρατήσω λίγες εφαρμογές και να καθαρίσω συχνά την μνήμη (εστω και με reboot) αλλα δεν είδα σημαντικες βελτιώσεις. Τον τελευταίο λοιπόν μήνα, μπήκα στον "τζογο" να δοκιμάσω άλλες ROM...!

 

H Jelly Sandwich 6.2.5 ήταν άριστη, όμως με έτρωγε το οτι είχε φτάσει σε 7.3... πέρασα λοιπόν την 7.4, αλλα δεν μου άρεσαν το Notification toggle και την ξανα-περάσα καπάκι (χωρίς wipe) για να αλλάξω κάποιες επιλογές (XPERIA S αντι Τ ας πούμε) - οποία απογοήτευση, η μπαταρία έπεφτε σε ένα 12ώρο...!

Full wipe και περασμα Pureness build 13, με την οποία ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ γιατι η μπαταρία (με μέτρια χρήση) κρατάει χαλαρά 4 ημέρες!!!! Ισως να βοηθάει και το γεγονός οτι (εν αναμονή της Jelly sandwich 8 ή της Pureness 14) δεν πέρασα ΚΑΜΙΑ άλλη εφαρμογή, οπότε η διαχείριση μπαταρίας είναι καλύτερη..

ΕΠίσης, κάποια βελτίωση υποψιάζομαι οτι οφείλεται στον kernel Suave ver 6, ενώ πρέπει να αναφέρω οτι ξεκλείδωσα προ μηνός τον bootloader (κολπο με καλώδιο) για να έχω "ευκινησία" σε μελλοντικές αλλαγές!

 

Εν κατακλείδι:

1. Αν έχετε φύγει από gingerbread 2.3.4, πειραματιστείτε με άλλες ROM, υπάρχουν αρκετές επιλογες στο XDA και βελτιωμένοι kernels

2. Οι πρόσθετες εφαρμογές από το Play Store, αργά ή γρήγορα δείχνουν το βάρος τους - μην βάζετε παραπάνω απ' ότι χρειάζεστε, θα φανεί το βάρος (κυρίως στην μπαταρία και λιγότερο στην μνήμη)

 

Τέλος, να ευχαριστήστήσω και γω τον ZXR (και μερικούς ακόμη "φιλους" του thread / forum) για τον κόπο και την υπομονή που έχουν να μεταφέρουν εδώ τις εμπειρίες τους!

 

να επιβεβεοσω οτι μολις εβαλα κ εγω τον κερνελ Suave ver 6 κ εχω παρα πολυ καλη μπαταρια κ καλιτερο σημα στο gps ειμαι σε Pureness build 13

Link to comment
Share on other sites

καλημεριζω την παρεα μολις απαικτησα το sonyU με

εκδοση android 2.3.7 6.0.b.3.188

 

πρωτη και σημαντικη ενυπωση που προσεξα πολυ γρηγορο :)

θα ηθελα να ρωτησω

επειδη πριν ειχα το live walkman και με την αναβαθμιση σε ics ειχα χασει το root

a)δεν ειχα καταφερει να ξαναγινω ... στο U γινεσαι ?

b) μου φαινοταν οτι ηταν πιο αργο απο οτι πριν με την 2,3

θα εχω τα ιδια θεματα αν αναβαθμισω και το sony u ?

ή λογω καλυτερης μνημης θα εχω καλυτερα αποτελεσματα?

σας ευχαριστω προκαταβολικα .

Link to comment
Share on other sites

να επιβεβεοσω οτι μολις εβαλα κ εγω τον κερνελ Suave ver 6 κ εχω παρα πολυ καλη μπαταρια κ καλιτερο σημα στο gps ειμαι σε Pureness build 13

 

Μετα απο 1 εβδομάδα δοκιμων με τη JS 7.4 ( kernel .587)μπορω να πώ ότι ειμαι και εγω ευχαριστημένος ( ότι μικροπροβληματα ειχα πλέον λύθηκαν αμεση αποκριση του dialer, δεν κολλάει στο ξεκλειδωμα όταν χτυπάει το κινητό , κτλ..) απλά θα ήθελα καλύτερη διαχειριση της μπαταρίας ( κάνω μάλλον μετρια χρήση αλλά σε 1,5 μερα και πολύ λέω θέλω ωποσδηποτε επαναφορτιση) ,μπορει κάποιος φίλος να περιγραψει πως φλασαρω τον suave 6 (με το flashtool ?)χωρις να κάνω ζημια στη JS 7.4 ?

Ευχαριστώ

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798

2) Καμία σχέση από άποψη hardware τα δυο κινητά οπότε δεν θα έχεις τέτοια θέματα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος φίλος να περιγραψει πως φλασαρω τον suave 6 (με το flashtool ?)χωρις να κάνω ζημια στη JS 7.4 ? Ευχαριστώ

 

Λογικά, ΔΕΝ θα σου πειράξει κάτι από την JS 7.4 που έχεις...

Με την προυπόθεση οτι έχεις ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ bootloader, η διαδικασία είναι εύκολη και γρήγορη - περιγράφεται εδώ

 

Αφού κατεβάσεις την κατάλληλη ROM (και με το σκεπτικό οτι έχεις ήδη εγκατεστημένο το FLASHTOOL και τους ADB drivers)

Steps:

1. Power down device and get into FASTBOOT MODE -> switch off device hold menu key & plugin usb. (LED notification turns BLUE)

2. check fastboot with "fastboot devices"

3. flash boot image

fastboot flash boot boot.img

4. Reboot with "fastboot reboot"

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

:

...πρέπει να αναφέρω οτι ξεκλείδωσα προ μηνός τον bootloader (κολπο με καλώδιο) για να έχω "ευκινησία" σε μελλοντικές αλλαγές...!

 

1. Αν έχετε φύγει από gingerbread 2.3.4, πειραματιστείτε με άλλες ROM, υπάρχουν αρκετές επιλογες στο XDA και βελτιωμένοι kernels

2. Οι πρόσθετες εφαρμογές από το Play Store, αργά ή γρήγορα δείχνουν το βάρος τους - μην βάζετε παραπάνω απ' ότι χρειάζεστε, θα φανεί το βάρος (κυρίως στην μπαταρία και λιγότερο στην μνήμη)

 

Τέλος, να ευχαριστήστήσω και γω τον ZXR (και μερικούς ακόμη "φιλους" του thread / forum) για τον κόπο και την υπομονή που έχουν να μεταφέρουν εδώ τις εμπειρίες τους!

 

Θα ξεκινήσω ανάποδα το σχολιασμό μου στο post του asot. Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς κανέναν από μας μιας και δεν κάνουμε τίποτα περισσότερο εκτός από κάτι που μας ευχαριστεί: να βοηθάμε και με τη βοήθεια όλων να πηγαίνουμε ένα βήμα παρακάτω.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα στο γεγονός ότι εφαρμογές όντως μετά από κάμποσο καιρό βαραίνουν το σύστημα. Αν μου έλεγε κάποιος πρίν από έξι μήνες να κάνω μια εκτίμηση για το συγκεκριμένο θέμα θα του έλεγα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η απόδοση (linux based OS γαρ). Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι με αποτέλεσμα το κινητό να θέλει φρεσκάρισμα.

 

Είχα αρχίσει να σκέφτομαι την αλλαγή rom και μάλλον θα αρχίσω να κινούμαι προς αυτή την κατεύθυνση. Ελπίζω σύντομα όπου θα μετακομίσω και θα αποκτήσω (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) μια βάση να βρω την ευκαιρία να ασχοληθώ και να αναπτύξω δικιά μου rom (βασισμένη προφανώς σε υπάρχουσες, δεν θα ανακαλύψουμε και τον τροχό!!!)

 

Όσον αφορά τον bootloader έχω μια μικρή ένσταση. Παρόλο που συμφωνώ με τη λογική του να κάνεις πράγματα για το μέλλον για το κινητό δεν θα το συνιστούσα. Τον bootloader τον ξεκλειδώνεις όταν χρειαστεί να το κάνεις κι όχι νωρίτερα. Κι αυτό για έναν και μόνο λόγο: μπορεί να το κινητό να πάθει κάτι και να χρειαστείς service. Θα πρέπει μαζί με όλες τις υπόλοιπες ενέργειες που θα κάνεις (SEUS, επαναφορά κτλ) να κλειδώσεις ΚΑΙ τον bootloader.

 

Δεν αναφέρομαι σε σένα asot. Το λεω ως γενική συμβουλή προς τους υπόλοιπους χρήστες. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343798

2) Καμία σχέση από άποψη hardware τα δυο κινητά οπότε δεν θα έχεις τέτοια θέματα.

 

θα το δοκιμασω :)

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

και μου προκυπτει η απορια... αν ξεκλειδωσεις τον bootloader και τον ξανακλειδωσεις και κανεις και μια επαναφορα με sus, θα το καταλαβει κανεις απο το service? νομιζω στο samsung galaxy s διαβαζα οτι αν κανεις root αλλαξεις ρομ και γενικα διαφορες παρεμβασεις αυτο μπορει να γινει αντιληπτο απο το service..
Link to comment
Share on other sites

Όχι κανείς δεν το καταλαβαίνει. Αυτό γράφω παραπάνω. Το πρόβλημα του να ξεκλειδώσεις τον bootloader αν πραγματικά δεν το χρειάζεσαι είναι ότι αν πάθει κάτι τότε θα πρέπει να ξανά κάνεις τη διαδικασία να τον κλειδώσεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι root βάλε το titanium backup και κάνε αντίγραφα ασφαλείας από κει. Ένας άλλος επίσης εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις τον Astro File Manager. Μου έκανε εντύπωση αλλά πλέον έχει επιλογή και για backup εφαρμογών!!!

 

το τρέχω το Titanium (μήπως να αγοράσω την πλήρη έκδοση?), αλλά δεν μου βγάζει κάποιο μήνυμα αν έγινε κάτι ή όχι. Και που ακριβώς τα αποθηκεύει τα αντίγραφα ? στην κάρτα SD? Τα προστατεύει κάπως εκεί? γιατί μετά την αφθαίρετη επαναφορά που μου έκανε, σβήστηκαν όλα και από την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί μετά την αφθαίρετη επαναφορά που μου έκανε, σβήστηκαν όλα και από την κάρτα.

 

Τώρα, αυτό είναι λίγο "κουφό/απίθανο", δεν κοιτάς την SD και σε μια άλλη συσκευή ή PC?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αυτό είναι λίγο "κουφό/απίθανο", δεν κοιτάς την SD και σε μια άλλη συσκευή ή PC?

 

όλα τα κουφά σε μένα πέφτουν :lol: μόνο αρχεία μουσικής και φώτο έμειναν. παρ'όλο που υπάρχουν μερικοί φάκελοι εφαρμογών στην κάρτα,είναι άδειοι.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αναβαθμιση,μετα ξανα μου εβγαλε ενημερωση και ξανα την εκανα και περασα απο την αρχη τον apex.

εχω ομως το εξης θεμα και παρακαλω βοηθηστε.η notification bar δεν εχει αλλαξει,δεν ειναι δλδ με μπλε γραμματα και με ποσοστο % για την μπαταρια.

δεν εχει περαστει σωστα;;θελει καποια επιπελον ρυθμιση;;

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...