Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Πρωτο μου μηνυμα με μια ερωτηση για το neo-v ως νεος κατοχος.

 

Με το που το πηρα εκανα update Και φυσικα μου περασε τη 4.0.4

 

Εγκαταστησα το Perfect system monitor Και αρακολουθω οτι ο επεξεργαστης συνεχεια δουλευει στα 1024 με κατι μικροδιαλειματα στα 768 και σπανια στα 245. Refresh κανει ανα δευτερολεπτο.

 

Παρολο που του τρεχω task killer το φαινομενο συνεχιζεται. Τρεχει τοσα πολλα παρασκηνιακα? Μηπως να αρχισω να ξηλωνω αχρηστα προγραμματα?

 

Γενικα να σημειωσω και εγω με τη σειρα μου οτι αξιζει με τα χιλια το τηλεφωνο και παρολη την παραπανω λειτουργια του επεξεργαστη δεν κολλαει πουθενα. Μονο ελαχιστα αργει να ανοιξει τις επαφες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγκαταστησα το Perfect system monitor Και αρακολουθω οτι ο επεξεργαστης συνεχεια δουλευει στα 1024 με κατι μικροδιαλειματα στα 768 και σπανια στα 245. Refresh κανει ανα δευτερολεπτο.

 

Παρολο που του τρεχω task killer το φαινομενο συνεχιζεται. Τρεχει τοσα πολλα παρασκηνιακα? Μηπως να αρχισω να ξηλωνω αχρηστα προγραμματα?

 

Ναι, ξεκίνα να ξηλώνεις άχρηστα προγράμματα ξεκινώντας από τον task killer.

Επίσης και τα διάφορα widget καταναλώνουν πόρους. Όσα περισσότερα, τόσο το χειρότερο.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα..εκανα ρουτ την συσκευη με gb και απεγκατεστησα πολλες απο τις εφαρμογες που προτεινε ο φιλος zxr χωρις να κανω τα κολπα με το titanium..τωρα περναω τα updates αλλα με το περας της διαδικασιας μου βγαζει update error. πρεπει να χρησιμοποιησω το sus η θα με στειλει στην ics?

 

 

γινε λιγο ποιο σαφης να σε βοηθησουμε,τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζεις?

 

Ναι σωστα..εκανα ρουτ την συσκευη με gb και απεγκατεστησα πολλες απο τις εφαρμογες που προτεινε ο φιλος zxr χωρις να κανω τα κολπα με το titanium..τωρα περναω τα updates αλλα με το περας της διαδικασιας μου βγαζει update error. πρεπει να χρησιμοποιησω το sus η θα με στειλει στην ics?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Κ με τη 4.0.4 το ίδιο;:(

Μόνο στο service, χαχα έλεος!τι παραπάνω θα κάνουν αυτοί κ θα την κάνουν σωστά;!

 

Ακριβως ετσι φιλε μου μου ειπανε!!!ναι,σωστα και χωρις χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αντιμετωπιζω ενα προβλημα με μια συσκευη neo v, καταρχην να πω οτι το κινητο το εχω σχεδον 3 μηνες και οι αναβαθμισεις εχουν γινει μεσω της sony. Tο προβλημα που μου παρουσιαζει ειναι οταν μιλαω καποιες φορες κλεινει ξαφνικα ή εκει που μιλαω ο συνομιλητης μου απο ενα σημειο και μετα δεν με ακουει και μετα χανεται η κληση τελειως. Λετε να ειναι θεμα συσκευης ή δικτυου? Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αντιμετωπιζω ενα προβλημα με μια συσκευη neo v, καταρχην να πω οτι το κινητο το εχω σχεδον 3 μηνες και οι αναβαθμισεις εχουν γινει μεσω της sony. Tο προβλημα που μου παρουσιαζει ειναι οταν μιλαω καποιες φορες κλεινει ξαφνικα ή εκει που μιλαω ο συνομιλητης μου απο ενα σημειο και μετα δεν με ακουει και μετα χανεται η κληση τελειως. Λετε να ειναι θεμα συσκευης ή δικτυου? Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

Ευχαριστω.

 

Δες στο δίκτυο ποιά επιλογή έχεις, GSM είναι το 2g και έχει καλύτερη κάλυψη

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

στο widget καιρου δεν μου βρησκει την πολη. για ποιο λογο?? καποιος τροπος να λυθει?

 

αλλαξε την γλωσσα του κινητου κ γυρισε το σε αγγλικα,γραψε την πολη κ κανε αναζητηση

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μου χει σπάσει τα νεύρα σήμερα με το WiFi...όλο κόβεται το σήμα..έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να γυρίσω σε gb ή έστω να δοκιμάσω τη 4.0.4 έστω χωρίς root:mad:

 

στην 4.0.3 ειχα μεγαλο θεμα με το wifi ειχα αλλαξει τα καναλια στο router.με την 4.0.4 δεν εχω κανενα θεμα παντως....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, η 4.0.4 κολαει οπως οι προηγουμενες εκδοσεις της 4 η ειναι ενταξει.? επησεις εχει καποιο/α προβλημα/τα σε οτιδηποτε? θελω να την βαλω αλλα αν δεν ειναι καλη να μην το επηχειρησω. ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, η 4.0.4 κολαει οπως οι προηγουμενες εκδοσεις της 4 η ειναι ενταξει.? επησεις εχει καποιο/α προβλημα/τα σε οτιδηποτε? θελω να την βαλω αλλα αν δεν ειναι καλη να μην το επηχειρησω. ευχαριστω πολυ.

 

αν εχεις 4.0.3 βαλτη,χειροτερη δεν ειναι:p

Link to comment
Share on other sites

Μου χει σπάσει τα νεύρα σήμερα με το WiFi...όλο κόβεται το σήμα..έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να γυρίσω σε gb ή έστω να δοκιμάσω τη 4.0.4 έστω χωρίς root:mad:

 

καλημερα.το ιδιο προβλημα με το ιντερνετ εχω κι εγω.μιλησα με τη sony hellas για επιστροφη σε gb και μου ειπαν οτι μονο στο σερβις μπορει να γινει σωστα η επαναφορα.μεγαλη αηδια η αναβαθμιση αυτη [4.0.4].ας προσεχα!!!!!!!!!!!!!

 

Κ με τη 4.0.4 το ίδιο;:(

Μόνο στο service, χαχα έλεος!τι παραπάνω θα κάνουν αυτοί κ θα την κάνουν σωστά;!

 

 

 

Εφοσον εισαι ρουτ, μπορεις να κανεις το κινητο να βλεπει τα καναλια 10<! Εγω το εχω κανει και ζητημα αν θα εχει χασει σημα μια-δυο φορες! Αφου να φανταστεις ουτε καν μπηκα στη διαδικασια ξανα να αλλαξω καναλι στο ρουτερ, οπως εκανα πριν!!!

 

Δεν θυμαμαι σε ποιο ποστ ειχε αναφερθει αλλα θυμαμαι την διαδικασια!

 

Λοιπον:

πας στο build.prop και βρισκεις τις γραμμες!

ro.produc.locale.region=
ro.wifi.channels=

 

Δεν θυμαμαι τι ειχε πριν, αλλα εχω βαλει βαση αυτων που ελεγαν οι οδηγιες, τα εξης!

ro.produc.locale.region=[b]EU[/b]
ro.wifi.channels=[b]14[/b]

Try it ;)

 

στην 4.0.3 ειχα μεγαλο θεμα με το wifi ειχα αλλαξει τα καναλια στο router.με την 4.0.4 δεν εχω κανενα θεμα παντως....

 

Επειδη βλεπω πως τελικα υπαρχει προβλημα με το wifi και απο την sony δεν γινετε τιποτα.

Δε νομιζω οτι ειναι θεμα καναλιου ή της εκδοσης λογισμικου που εχουμε αλλα θεμα hardware

Ειναι αληθεια πως εχει αδυναμο σημα,ειναι γραμενα καπου τα ορια ενεργιας που καταβαλει ο δεκτης;οπως π.χ."εισαι πανω απ'το ρουτερ,εχεις full σημα,μην ζοριζεσε και με αυτην την "τιμη" συνδεεσαι μια χαρα" για εξοικονομηση?

Ποιος ξερει ποιες τιμες οριζουν την καταναλωση;

Στην διαδρομη /etc/wifi?

 

Ναι σωστα..εκανα ρουτ την συσκευη με gb και απεγκατεστησα πολλες απο τις εφαρμογες που προτεινε ο φιλος zxr χωρις να κανω τα κολπα με το titanium..τωρα περναω τα updates αλλα με το περας της διαδικασιας μου βγαζει update error. πρεπει να χρησιμοποιησω το sus η θα με στειλει στην ics?

Ναι με το sus θα σε παει ics

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε την γλωσσα του κινητου κ γυρισε το σε αγγλικα,γραψε την πολη κ κανε αναζητηση

 

Βαλε τονο και θα στη βρει

 

πειραια θελω να βαλω αλλα και αθηνα δεν υπαρχει προβλημα. εχω κανει ολους τους συνδυασμους... με τονους χωρις τονους,με κεφαλαια,με μικρα, με greeklish, στα αγγλικα και δεν βρισκει τιποτα!!!

εβαλα για δοκιμη και london αλλα και παλι δεν το βρηκε :mad:

καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

πειραια θελω να βαλω αλλα και αθηνα δεν υπαρχει προβλημα. εχω κανει ολους τους συνδυασμους... με τονους χωρις τονους,με κεφαλαια,με μικρα, με greeklish, στα αγγλικα και δεν βρισκει τιποτα!!!

εβαλα για δοκιμη και london αλλα και παλι δεν το βρηκε :mad:

καμια λυση?

 

 

Πρέπει να έχεις ανοικτό το ίντερνετ για να στο βρει.

Έτσι που τα περιγράφεις μόνο εκεί πάει το μυαλό μου, προφανώς προσπαθείς

να βρεις την πόλη ενώ είσαι εκτός δικτύου, γι' αυτό και δεν σου βρίσκει καμία.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι ρουτ, μπορεις να κανεις το κινητο να βλεπει τα καναλια 10<! Εγω το εχω κανει και ζητημα αν θα εχει χασει σημα μια-δυο φορες! Αφου να φανταστεις ουτε καν μπηκα στη διαδικασια ξανα να αλλαξω καναλι στο ρουτερ, οπως εκανα πριν!!!

 

Δεν θυμαμαι σε ποιο ποστ ειχε αναφερθει αλλα θυμαμαι την διαδικασια!

 

Λοιπον:

πας στο build.prop και βρισκεις τις γραμμες!

ro.produc.locale.region=
ro.wifi.channels=

 

Δεν θυμαμαι τι ειχε πριν, αλλα εχω βαλει βαση αυτων που ελεγαν οι οδηγιες, τα εξης!

ro.produc.locale.region=[b]EU[/b]
ro.wifi.channels=[b]14[/b]

Try it ;)

 

Ευχαριστώ φίλε μου,θα το δοκιμάσω.

Όσο αφορά το hardware για το wifi δε νομίζω να έχει σχέση καθώς με gb ποτέ μα ποτέ δε το χάνε,μόλις έβαλα την ics δραματική η κατάσταση:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

2.3.4 εχω.. αξιζει να το κανω 4.0.4?

 

μην το κανεις θα το μετανιωσεις πικρα

σαν την 2.3.4 δεν δουλευει καμια rom

μην ακους "παραμυθια"

διαβασε...δεν ξερω και γω ποσα post με προβληματα πισω και

θα καταλαβεις

Edited by studiosakis
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ανοικτό το ίντερνετ για να στο βρει.

Έτσι που τα περιγράφεις μόνο εκεί πάει το μυαλό μου, προφανώς προσπαθείς

να βρεις την πόλη ενώ είσαι εκτός δικτύου, γι' αυτό και δεν σου βρίσκει καμία.

 

Απλα αλλαξε την γλωσσα του συστηματος(ρυθμισεις>γλωσσα και πληκτρ) στα αγγλικα,βρες την πολη που θες,και υστερα ξαναγυρνα στα ελληνικα:rolleyes:

Ελπιζω να βοηθησα;)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τονο και θα στη βρει

 

δεν ειχα εγω την απορια

 

πειραια θελω να βαλω αλλα και αθηνα δεν υπαρχει προβλημα. εχω κανει ολους τους συνδυασμους... με τονους χωρις τονους,με κεφαλαια,με μικρα, με greeklish, στα αγγλικα και δεν βρισκει τιποτα!!!

εβαλα για δοκιμη και london αλλα και παλι δεν το βρηκε :mad:

καμια λυση?

 

αθηναι γραψε:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Πρωτο μου μηνυμα με μια ερωτηση για το neo-v ως νεος κατοχος.

 

Με το που το πηρα εκανα update Και φυσικα μου περασε τη 4.0.4

 

Εγκαταστησα το Perfect system monitor Και αρακολουθω οτι ο επεξεργαστης συνεχεια δουλευει στα 1024 με κατι μικροδιαλειματα στα 768 και σπανια στα 245. Refresh κανει ανα δευτερολεπτο.

 

Παρολο που του τρεχω task killer το φαινομενο συνεχιζεται. Τρεχει τοσα πολλα παρασκηνιακα? Μηπως να αρχισω να ξηλωνω αχρηστα προγραμματα?

 

Γενικα να σημειωσω και εγω με τη σειρα μου οτι αξιζει με τα χιλια το τηλεφωνο και παρολη την παραπανω λειτουργια του επεξεργαστη δεν κολλαει πουθενα. Μονο ελαχιστα αργει να ανοιξει τις επαφες.

Καταρχήν δεν χρειάζεται να έχεις τόσο μεγάλο refresh rate. Κατά δεύτερον βγάλε τέτοιου είδους προγράμματα γιατί το μόνο που κάνουν είναι να φορτώνουν την μνήμη και τον επεξεργαστή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό φταίει στο ότι χάνει συνέχεια το σήμα! Στο ότι έχεις αδύναμο σήμα είναι γεγονός! Αλλά στα όρια της κάστας δικτύου του λαπτοπ δεν πιάνει! Για την δύναμη εγώ είμαι ικανοποιημένος!

 

στην 2.3.4 παντως επειδη ανεφερθηκαμε γενικα για το hardware ειχα 2 γραμμες σημα.στην 4.0.3 απολυτο τπτ,εχανε ανα λεπτο το σημα.τωρα οσο αναφορα 4.0.4 ειμαι οπως παλια και δεν εχω παραπονο

 

μην το κανεις θα το μετανιωσεις πικρα

σαν την 2.3.4 δεν δουλευει καμια rom

μην ακους "παραμυθια"

διαβασε...δεν ξερω και γω ποσα post με προβληματα πισω και

θα καταλαβεις

 

4.0.4 οχι αλλα 4.0.3 ναι.εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε το gingerbrid οσο αναφορα για ραμ και μνημη τηλεφωνου.δεν ειναι παραμηθια αλλα προσωπικη αποψη του καθενος...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...