Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Πραγματικά συγχαρητήρια για το φόρουμ,μ έχει βοηθήσει απίστευτα πολύ σε προβλήματα που είχα με το κινητό μου.Σήμερα όμως έκανα λογαριασμό γιατί σας θεωρώ "ειδικούς". Σκέφτομαι να πάρω στα μέσα του μήνα νέο κινητό και άκουσα πολύ καλά λογια για το Sony Ericsson Neo V. Εσείς ως κάτοχοι θα μου προτείνατε να το αγοράσω τώρα; Το λέω μήπως πλέον υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία με τα ίδια λεφτά.Αυτή τη στιγμή είναι στα 200 € από την Vodafone. Γενικότερα είχα λατρεία με τα Samsung και δε μου πολυάρεσαν τα SE αλλά πιστεύω πως με το samsung ace για πχ δεν συγκρίνονται,αν και μ αρέσει σε ομορφιά παραπάνω το ace. Καταληκτικά,πιστεύετε πως είναι καλή αγορά να το πάρω τώρα το κινητό; Θα μου κρατήσει κάνα 2χρονο ή μπααα...;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας!

Θα πάρει η μητέρα μου το Neo V και σκέφτηκα να φλασάρω κάποια MIUI ROM γιατί είναι γρήγορες και πολύ εύκολες στη χρήση, αφού έχουν επηρεαστεί από το iPhone. Έχετε καμία υπόψη σας; Θέλω να είναι πλήρως σταθερή, να μην υπάρχουν κολλήματα και να μην υπάρχει ο κίνδυνος το κινητό να μην ανοίξει μια μέρα

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Θεωρώ ότι το iPhone είναι το πιο εύκολο τηλέφωνο.

 

Τέλος πάντων, ποια ROM να περάσω; Θέλω να είναι πάνω απ'όλα αξιόπιστη. Αν είναι και MIUI ακόμα καλύτερα, κι αν δεν είναι δε πειράζει. Θέλω ταχύτητα και αξιοπιστία. Θα στήσω το τηλέφωνο μια φορά, θα της το δώσω και τέλος. Αν παρουσιαστεί πρόβλημα δυστυχώς θα είμαι σε άλλη χώρα και δε θα μπορέσω να το λύσω οπότε θέλω να απαλείψω τις πιθανότητες.

 

Αυτή είναι η καινούρια ICS MIUI, τη δοκίμασα σήμερα, δουλεύουν όλα κανονικά (radio, camera, video, δε δοκίμασα hdmi, αλλά λέει πως δουλεύει). Γενικά είναι αξιόπιστες οι MIUI...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αλλάζοντας τις τιμές στο build.prop (ro.semc.version.cust= σε 1254-5797 και προαιρετικά τα ro.product.name= ro.build.fingerprint= αν τα έχεις αλλάξει, όπως και το ro.semc.version.cust_revision= σε R5D).

Πάντως δεν είναι σίγουρο πως θα καταφέρετε να κάνετε το update (μέσω OTA) μιας και στους περισσότερους που έχουμε πειράξει το κινητό (αν όχι όλους) η εγκατάσταση δεν προχωράει!

Με PC Companion γινεται κανονικά, αλλά χάνεται το root!

 

 

 

Άρα έχεις την nordic. Καλά σου είπα, κόψε το battlefield :p

 

 

ναι οντως...τα αλλαξα και εβγαλε κατευθειαν και εκανα απλα αναβαθμιση..δεν το επανεφερα απο την αρχη γιατι προχθες το εκανα restore...

οι πρωτες μου εντυπωσεις απο αρουταριστη 4.0.4 ειναι πολυ θετικα..δεν σκαλωνει...ανταποκρινεται αμεσα..γενικα μου δινει την αισθηση GB....δεν εχω ασχοληθει με root κτλπ γιατι βαριεμαι και θα περιμενω να βγει κατι για την εκδοση να μην ταλαιπωρουμε...

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που πέρασα την 4.0.4 δε βλέπω να λειτουργεί το led στις αναπάντητες κλήσεις. Αλλά ούτε και πριν λειτουργούσε. Εννοώ να αναβοσβήνει (με κλειστήτην οθόνη) όταν υπάρχει αναπάντηση. Χρειάζεται ρύθμιση για να γίνεται αυτό;

Προσωπικά δεν έκανα καμία ρύθμιση και το led σε αναπάντητες αναβοσβήνει σε πράσινο χρώμα. Για μηνύματα τίποτα. Πέρασα το

No Led και με κάλυψε όσον αφορά τα εισερχόμενα μηνύματα ειδικά όταν το τηλέφωνο είναι σε αθόρυβη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η καινούρια ICS MIUI, τη δοκίμασα σήμερα, δουλεύουν όλα κανονικά (radio, camera, video, δε δοκίμασα hdmi, αλλά λέει πως δουλεύει). Γενικά είναι αξιόπιστες οι MIUI...

 

Αυτή Που λές εδώ φίλτατε rioener ποια είναι ακριβώς;γιατί έχει ένα σωρό και δεν ξέρω ποια είναι η σωστή για να κατεβάσω,και αν μπορείς περιληπτικά να μου πεις και πως τη κάνω εγκατάσταση!!!!

 

Ρε παιδιά παλεύω ακόμα να περάσω αυτή εδώ MT11i_4.1.B.0.431_kernel με το flashtool αλλά δεν περνάει με τίποτα απο πάνω απο την ηδη υπάρχουσα 4.1.A.0.562_Kernel,ξερει κανένας τι κάνω λάθος!!!!

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες από τα sms που μου στέλνουν δε μου έρχονται όλα και για αυτό φταίει σίγουρα η συσκευή μου...

Έσβησα όλα τα μηνύματα και πάλι το ίδιο, από αυτά που μου στέλνουν δε τα δέχεται όλα η συσκευή μου είτε από τον ίδιο αριθμό είτε από διαφορετικό αριθμό αποστολέα...

Έβαλα την κάρτα μου σε παλιά συσκευή και μου ήρθαν όλα όσα δε μπορούν να έρθουν στο NEO V.

:( Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Το κινητό έχει την 0.62 stock με os 2.3.4

Να στείλεις μπορείς; Ο αριθμός του κέντρου μηνηματων είναι ΟΚ;

Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Πραγματικά συγχαρητήρια για το φόρουμ,μ έχει βοηθήσει απίστευτα πολύ σε προβλήματα που είχα με το κινητό μου.Σήμερα όμως έκανα λογαριασμό γιατί σας θεωρώ "ειδικούς". Σκέφτομαι να πάρω στα μέσα του μήνα νέο κινητό και άκουσα πολύ καλά λογια για το Sony Ericsson Neo V. Εσείς ως κάτοχοι θα μου προτείνατε να το αγοράσω τώρα; Το λέω μήπως πλέον υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία με τα ίδια λεφτά.Αυτή τη στιγμή είναι στα 200 € από την Vodafone. Γενικότερα είχα λατρεία με τα Samsung και δε μου πολυάρεσαν τα SE αλλά πιστεύω πως με το samsung ace για πχ δεν συγκρίνονται,αν και μ αρέσει σε ομορφιά παραπάνω το ace. Καταληκτικά,πιστεύετε πως είναι καλή αγορά να το πάρω τώρα το κινητό; Θα μου κρατήσει κάνα 2χρονο ή μπααα...;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μην το σκέφτεσαι, πάρτο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτή Που λές εδώ φίλτατε rioener ποια είναι ακριβώς;γιατί έχει ένα σωρό και δεν ξέρω ποια είναι η σωστή για να κατεβάσω,και αν μπορείς περιληπτικά να μου πεις και πως τη κάνω εγκατάσταση!!!!

 

Ρε παιδιά παλεύω ακόμα να περάσω αυτή εδώ MT11i_4.1.B.0.431_kernel με το flashtool αλλά δεν περνάει με τίποτα απο πάνω απο την ηδη υπάρχουσα 4.1.A.0.562_Kernel,ξερει κανένας τι κάνω λάθος!!!!

 

σου βγαζει κανενα σφαλμα το flashtool;

η εκδοση ενφανιζεται 2,6,32,9 perf και στους 2 kernel αγνοησε το αν στο flashtool ολα πηγαν καλα και σε ειπε flashing finished Please wait. Phone will reboot ο kernel εχει περασει

μην κοιτας λοιπον τις πληροφοριες του τηλεφωνου δεν βγαζεις ακρη αγνοησε τα κοιτα τα μηνυματα του flashtool

Link to comment
Share on other sites

σου βγαζει κανενα σφαλμα το flashtool;

η εκδοση ενφανιζεται 2,6,32,9 perf και στους 2 kernel αγνοησε το αν στο flashtool ολα πηγαν καλα και σε ειπε flashing finished Please wait. Phone will reboot ο kernel εχει περασει

μην κοιτας λοιπον τις πληροφοριες του τηλεφωνου δεν βγαζεις ακρη αγνοησε τα κοιτα τα μηνυματα του flashtool

 

Ναι μου βγάζει αυτό το μην flashing finished Please wait. Phone will reboot,αλλά στις πληροφορίες μου λέει πως είμαι ακόμα στην παλιά έκδοση!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να περαστούν οι επαφές από το Neo V σε κάποια άλλη συσκευή ή στον υπολογιστή μέσω Sony PC Companion; Το μόνο που είδα είναι πως μπορεί να κάνει ένα backup file τύπου VCF στην κάρτα μνήμης. Edited by teitzis
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου βγάζει αυτό το μην flashing finished Please wait. Phone will reboot,αλλά στις πληροφορίες μου λέει πως είμαι ακόμα στην παλιά έκδοση!

 

στις πληροφοριες σε ολους το ιδιο βγαζει αγνοησε τες

ο κερνελ εχει περαστει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

σου βγαζει κανενα σφαλμα το flashtool;

η εκδοση ενφανιζεται 2,6,32,9 perf και στους 2 kernel αγνοησε το αν στο flashtool ολα πηγαν καλα και σε ειπε flashing finished Please wait. Phone will reboot ο kernel εχει περασει

μην κοιτας λοιπον τις πληροφοριες του τηλεφωνου δεν βγαζεις ακρη αγνοησε τα κοιτα τα μηνυματα του flashtool

 

Δηλαδή εγω ειμαι ρουτ στην 4.0.4 αλλα με το παλιο κερνελ? (μιας και δεν έκανα το 2ο βημα να ξαναφλασαρω)

Αν ναι, ποιο ειναι το μειονέκτημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ΔΕΝ ξαναφλασαρα κερνελ 4.0.4 αλλα ειμαι ρουτ 4.0.4!!

 

Εχω κανει κατι λαθος?!?

 

αν συνδεσεις το τηλ κι εχεις το pc companion εγκατεστημενο θα σου βγαλει μνμ για νεο λογισμικο ... οποτε εισαι με 4.0.3 κερνελ ασχετα που στις πληροφοριες του τηλ σου δειχνει 4.0.4 ... υποχρεωτικα φλασαρεις και τον 4.0.4 κερνελ ...μολις το κανεις κι αυτο θα δεις το κομπανιον να σου λεει οτι το τηλ σου ειναι ενημερωμενο. ;)

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα δυο εροτισις εχω ......... μπορει να μου πει καπιος με σιγουρια μην κανω βλακια τωρα που ειμαι σε 4.0.3 ρουτ αν παω σε 4.04 θα χασω το ρουτ με κανονικι αναβαθμιση κ το recovery που εχω η θα ειναι παλι μεσα ?????? και δεφτερον θελω να ανεβασω την ταχιτιτα του cpu sta 1400 γιατι διαβασα οτι δουλεβει βολιδα εφοβα εκει μπορει καπιος να μου πει με εφκολο τροπω στα ελληνικα ομος να το καταλαβω κ να το κανω αν γινετε ¨? εφχαριστω.......... :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτή Που λές εδώ φίλτατε rioener ποια είναι ακριβώς;γιατί έχει ένα σωρό και δεν ξέρω ποια είναι η σωστή για να κατεβάσω,και αν μπορείς περιληπτικά να μου πεις και πως τη κάνω εγκατάσταση!!!!

 

Ρε παιδιά παλεύω ακόμα να περάσω αυτή εδώ MT11i_4.1.B.0.431_kernel με το flashtool αλλά δεν περνάει με τίποτα απο πάνω απο την ηδη υπάρχουσα 4.1.A.0.562_Kernel,ξερει κανένας τι κάνω λάθος!!!!

 

Εννοώ την τελευταία ICS MIUI, δηλαδή την MIUI4 2.6.1

Σημείωσε πως δεν έχει ελληνικά στα μενού. Περνάει κανονικά όπως κάθε άλλη ρομ, δεν έχει διαφοροποιήσεις, περνάς kernel (επιλέγεις από το post έναν), κάνεις fulll wipe από το CWM, και τέλος φλασάρεις τη ρομ.

 

:offtopic:

Για όσους θέλουν να πειραματιστούν λίγο παραπάνω με το κινητό τους, και να κάνουν τα πρώτα βήματα στον κόσμο των ODEXED roms, δείτε αρχικά αυτή την εφαρμογή, που μετατρέπει εκτός των άλλων και τις εφαρογές σε odexed με ένα κλικ...

Υ.Γ. Για ερωτήσεις, αναφορά προβλημάτων κλπ, παρακαλώ μόνο στο σχετικό θέμα στους xda...

Edited by rioener

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έκανα καμία ρύθμιση και το led σε αναπάντητες αναβοσβήνει σε πράσινο χρώμα. Για μηνύματα τίποτα. Πέρασα το

No Led και με κάλυψε όσον αφορά τα εισερχόμενα μηνύματα ειδικά όταν το τηλέφωνο είναι σε αθόρυβη λειτουργία.

 

Kαλημέρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις δοκίμασα το ΝοLEd. Ωραίο προγραμματάκι όντως. Αλλά το κινητό το έχω σε θήκη και η οθόνη δε φαίνεται. Το "πρόβλημα" υπήρχε και στις δύο "προ ICS" εκδόσεις. Δεν είμαι root και στα χαρακτηριστικά της συσκευής μου βλέπω:

-Αριθμός μοντέλου ΜΤ11i, -Έκδοση Android 4.0.4, -Έκδ. βασ. φάσματος 8x55A-AAABQQAZM-203028G-72,

-Εκδ. Kernel 2.6.32-9-perf BuildUser@BuildHost #1, -Aρ. έκδοσης 4.1.Β.0.431.

Μήπως το δικό σου διαφοροποιείται σε κάτι από τα παραπάνω;

Μέχρι και την έκδοση ICS με κάλυπτε απόλυτα το Lightfow αλλά με την αναβάθμιση δεν ελέγχει πλεον το led και έτσι έχω

μείνει μόνο με ηχητκή ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς σε αυτή την μέθοδο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26798415&postcount=141 στο βήμα (1) ποια κουτάκια θα πρέπει να έχουμε "τικαρισμένα" στο flashtool; (για να μην χάσουμε εφαρμογές και δεδομένα, κατά προτίμηση, αν αυτό είναι δυνατόν φυσικά...) ;)
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Μου προέκυψε ένα θεματάκι με το neo v... Εχθές έκανα την αναβάθμιση από 4.0.3 σε 4.0.4 μέσω OTA... Η συσκευή δεν ήταν ούτε rooted ούτε είχα βάλει κανένα custom kernel... Μόλις τελείωσε η αναβάθμιση και πήγα να συνδεθώ στο wifi, παρατήρησα πως η σύνδεση τρελαινόταν και δεν μπορούσε να συνδεθεί σε κανένα δίκτυο wifi... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?? Έψαξα τις τελευταίες 10 σελίδες και δεν βρήκα κάποιον να είχε το ίδιο πρόβλημα...!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

 

Edit: Τελικά με μια επαναφορά ρυθμίσεων λύθηκε το θέμα... Μάλλον κάτι είχε πειραχτεί στις ρυθμίσεις..

Edited by purpendicular
Link to comment
Share on other sites

@rioener από ότι βλέπω έχεις περάσει αυτή την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273 . Την έκανα και εγώ εγκατάσταση κανονικά αλλά όταν το ανοίγω κολλάει εκεί που λέει "The Alliance" .....
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

αν συνδεσεις το τηλ κι εχεις το pc companion εγκατεστημενο θα σου βγαλει μνμ για νεο λογισμικο ... οποτε εισαι με 4.0.3 κερνελ ασχετα που στις πληροφοριες του τηλ σου δειχνει 4.0.4 ... υποχρεωτικα φλασαρεις και τον 4.0.4 κερνελ ...μολις το κανεις κι αυτο θα δεις το κομπανιον να σου λεει οτι το τηλ σου ειναι ενημερωμενο. ;)

 

Να σαι καλα! Το εκανα και πλεον το companion μου λεει πως το κινητό ειναι ενημερωμένο.

Δεν εχω καταλάβει ομως καποια διαφορά. Τι καλύτερο εχω τωρα δηλαδή που εχω παλι 4.0.4 κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

@rioener από ότι βλέπω έχεις περάσει αυτή την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273 . Την έκανα και εγώ εγκατάσταση κανονικά αλλά όταν το ανοίγω κολλάει εκεί που λέει "The Alliance" .....

 

Δεν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση της ρομ, είτε περάστηκε πάνω από άλλη ρομ που δεν ήταν GB, είτε δεν έγινε σωστό wipe, κ.α.

Δοκίμασε πάλι από την αρχή.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση της ρομ, είτε περάστηκε πάνω από άλλη ρομ που δεν ήταν GB, είτε δεν έγινε σωστό wipe, κ.α.

Δοκίμασε πάλι από την αρχή.

Έχω την .62 stock GB από τον οδηγό του lousou76 και τα tweaks του zxr. Μήπως παίζει τίποτα με αυτό;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την .62 stock GB από τον οδηγό του lousou76 και τα tweaks του zxr. Μήπως παίζει τίποτα με αυτό;

 

Όχι, δε νομίζω πως φταίει αυτό... Τι baseband έχεις?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26798415&postcount=141

με αυτο τον οδηγο κανεις ρουτ το πολυ σε ενα δεκαλεπτο

κατεβαζεις τον κερνελ της 4,03 και της 4,04

κανεις copy paste πρωτα τον 4.1.A.0.562 kernel στον φακελο firmware του flashtool τον φλασαρεις με το flashtool μετα κανεις ρουτ με την μεθοδο του DooMLoRD

μετα κανεις copy paste τον 4.1.B.0.431 kernel στον φακελο firmware του flashtool και σβηνεις τον 4.1.A.0.562 απο τον φακελο

τον φλασαρεις με το flashtool και τελος

για το πως γινεται το φλασαρισμα ακολουθειτε το βημα 1 απο τον οδηγο του lousou76 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513

δεν ξεχναμε να εχουμε ενεργοποιημενο το usb debugging προτου ξεκινησουμε την ολη διαδικασια και του φλασαρισματος και του ρουτ

 

φιλε ακολουθω την διαδικασια που λες εχω flashtool με αγνωστες πηγες ,usb debbuging και να επιτρεπονται ψευδεις τοποθεσειες βαζω τον kernel 4.03 και μου τα βγαζει ολα σωστα αλλα οταν ανοιξα το κινητο εχει μεσα τον 4.04 το εκανα 4 φορες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...