Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το led δεξιά λειτουργεί μόνο στις κλήσεις και όχι στα μηνύματα με την 4.0.4 Είναι δυνατόν να το αμέλησαν αυτό; Τι λύση έχετε βρει για ειδοποίηση του led στα μηνύματα; Πάντως το τηλέφωνο γενικά είναι πολύ καλύτερο τώρα σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.

Επειδή έχασα το root και ο φωτισμός είναι πάλι ασθενικός υπάρχει κάτι για την φωτεινότητα χωρίς root;

 

Εγώ πάλι που πέρασα την 4.0.4 δε βλέπω να λειτουργεί το led στις αναπάντητες κλήσεις. Αλλά ούτε και πριν λειτουργούσε. Εννοώ να αναβοσβήνει (με κλειστήτην οθόνη) όταν υπάρχει αναπάντηση. Χρειάζεται ρύθμιση για να γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξαναερωτω...εχει βγει για ελλαδα γιατι εγω συνδεω το κινητο με pc companion και με seus και μου λεει ειναι ενημερωμενο..επισης μεσω ΟΤΑ δεν μου βγαζει κατι νεο...γνωριζει κανενας why?:ninja:
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

ξαναερωτω...εχει βγει για ελλαδα γιατι εγω συνδεω το κινητο με pc companion και με seus και μου λεει ειναι ενημερωμενο..επισης μεσω ΟΤΑ δεν μου βγαζει κατι νεο...γνωριζει κανενας why?:ninja:

 

Επιτέλους και αφού μου έφαγε ώρες τελικά κατάφερα να φλασάρω και την αναβάθμιση και να είμαι και root..........

Φίλε μου πιστεψέ με αν είσαι ήδη root μην πειράξεις τίποτα ακόμα και μέχρι να βγεί root και για την καινούρια έκδοσση,θα το μετανιώσεις πικρά!!!

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και αφού μου έφαγε ώρες τελικά κατάφερα να φλασάρω και την αναβάθμιση και να είμαι και root..........

Φίλε μου πιστεψέ με αν είσαι ήδη root μην πειράξεις τίποτα ακόμα και μέχρι να βγεί root και για την καινούρια έκδοσση,θα το μετανιώσεις πικρά!!!

 

να σε ρωτησω κατι;

την αναβαθμιση πως την εκανες πριν κανεις καθαρη εγκατασταση με το sus;

την περασες με το sus διατηρωντας ολα σου τα δεδομενα απο την 403;

γιατι αρχισα να πιστευω πως θελει καθαρη εγκατασταση για να δουλεψει σιγουρα γιατι και εγω με καθαρη εγκατασταση με το sus την περασα και δεν με παιδεψαν καθολου τα φλασαρισματα και το ρουτ

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273 Εγκατέστησα αυτήν την rom μέσω CWM, έγινε κανονικά η εγκατάσταση, έβαλα και τον kernel που χρειάζεται αλλά το κινητό μένει εκεί που λέει The Alliance (αντί για Sony Ericsson που λέει κανονικά) και δεν ανοίγει....
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Πές μου τι έκανες φίλε μου μπάς και περάσω και εγω την 2.3,γιατί μου την έχει καρφώσει..........

 

δεν περασα 2.3 ρουταρισα την 4.0.4 κι απλα επειδη ο φιλος @Mparkoulis κι οποιος αλλος δεν μπορεσε να το κανει, ειπα να μην δωθει συμασια στο γεγονος οτι δεν επανεκκινει το τηλ μετα το downgrade σε 4.0.3 το φλασαρισμα γινεται κανονικα. οπως επισης να αγνοηθει αυτο που ειπε και καποιος φιλος πιο πανω οτι στις πληροφοριες αναφερει ακομη την 4.0.4...το downgrade εχει γινει κανονικα και να συνεχιστει ο οδηγος του ρουταρισματος.

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάει η ανηψιά μου:

Υπάρχει τρόπος να μπαίνει στο 0.facebook.com χωρίς να χρεώνεται;

Με το w995 έμπαινε κανονικά χωρίς χρέωση..

 

δυστιχως αυτο γινεται δυσκολα...γιατι ανοιγουν εφαρμογες και σε χρεωνει...αλλα αν μπορει να γινει καπως πειτε μου ενδιαφερωμαι και εγω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ξενύχτης χθες στη δουλειά κ μου'ρθε το update το όποιο το έκανα OTA!!!

Πέρασε κανονικά τη 4.04 κ προς μεγάλη μου έκπληξη ΔΕΝ έχασα το root πράγμα βασικό για μένα για τη φωτεινότητα κ όχι μόνο!:-)

 

Μέχρι τώρα λίγο που το δούλεψα το τηλεφωνάκι πάει πολύ καλύτερα από πριν,θα επανέρθω!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μπερδευεσται με το ροοτ της 4.0.4.ειναι απλο:αφου εχετε την 4.0.4 φλασαρεται τον κερνελ της 4.0.3 με το flashtool ακριβως οπως λεει ο οδηγος.αφου κανει το φλασαρισμα απλα ανοιγεται το κινητο κ κάνετε ροοτ.μετα με τον ιδιο τροπο ξαναφλασαρεται τον κερνελ της 4.0.4.οι κερνελ κ οι δυο εχουν ιδιο ονομα οποτε μην περιμενετε οταν το ανοίξετε να δείτε κατι διαφορετικό στο ονομα του κερνελ.
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι;

την αναβαθμιση πως την εκανες πριν κανεις καθαρη εγκατασταση με το sus;

την περασες με το sus διατηρωντας ολα σου τα δεδομενα απο την 403;

γιατι αρχισα να πιστευω πως θελει καθαρη εγκατασταση για να δουλεψει σιγουρα γιατι και εγω με καθαρη εγκατασταση με το sus την περασα και δεν με παιδεψαν καθολου τα φλασαρισματα και το ρουτ

 

Ασε τι να σου πω,το έκανα μέσω Pc Companion μιας και δεν γινοταν με τίποτα μεσω OTA,αλλα μου το φλασαρε εντελως,το εκανε μαμα και απο εκει και περα δεν μπορούσα με τιποτα να γινω root,οποτε απο εχθες παιδευομαι και τελικά σημερα καταφερα να περάσω με restore μεσω CWM ενα back Up που ειχα κρατησει για περίπτωση ανάγης τις 4.0.3 όπως το είχα προσαρμόσει εγώ,τώρα θα φλασάρω και την καινούρια έκδοση και ελπιζω να πανε ολα καλα!

 

Τέλος τα παρατάω,μένω στην κλασική και καλή για μενα 4.0.3,όσες φορες και να προσπάθησα να φλασάρω τη καινούρια μετά την επανεκκινηση είμαι στην 4.1.Α.0.562,βαρεθηκα...εντωμεταξύ πλέον μέσω ΟΤΑ δεν μου βγάζει αναβάθμιση μου την βγάζει μόνο μέσω Pc Companion.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1480273 Εγκατέστησα αυτήν την rom μέσω CWM, έγινε κανονικά η εγκατάσταση, έβαλα και τον kernel που χρειάζεται αλλά το κινητό μένει εκεί που λέει The Alliance (αντί για Sony Ericsson που λέει κανονικά) και δεν ανοίγει....

 

Πρέπει να κάνεις και full wipe..

Link to comment
Share on other sites

ξαναερωτω...εχει βγει για ελλαδα γιατι εγω συνδεω το κινητο με pc companion και με seus και μου λεει ειναι ενημερωμενο..επισης μεσω ΟΤΑ δεν μου βγαζει κατι νεο...γνωριζει κανενας why?:ninja:

 

Σταμάτα να παίζεις battlefield, σ' έχει κάψει!

Ναι έχει βγει για Ελλάδα, αλλά αν έχεις την nordic δεν θα σου βγάλει ειδοποίηση (κατά πάσα πιθανότητα). Δες στο build.prop αν έχεις SI 1254-5797

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις την nordic δεν θα σου βγάλει ειδοποίηση (κατά πάσα πιθανότητα). Δες στο build.prop αν έχεις SI 1254-5797

 

Και πώς θα την περάσουμε όσοι έχουμε την Nordic;

Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα αναβαθμιση σε ICS και δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ απο το κινητο (data). Ενω το εχω ανοικτο δεν συνδεεται ουτε βγαζει το σηματακι πανω στην μπαρα...επειδη περιπου ταυτοχρονα εκανα και αλλαγη πακετου, μπορει να φταει και αυτο? Εχει καποιος ιδεα ποιο μπορει να ειναι το προβλημα?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Θα πάρει η μητέρα μου το Neo V και σκέφτηκα να φλασάρω κάποια MIUI ROM γιατί είναι γρήγορες και πολύ εύκολες στη χρήση, αφού έχουν επηρεαστεί από το iPhone. Έχετε καμία υπόψη σας; Θέλω να είναι πλήρως σταθερή, να μην υπάρχουν κολλήματα και να μην υπάρχει ο κίνδυνος το κινητό να μην ανοίξει μια μέρα

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να παίζεις battlefield, σ' έχει κάψει!

Ναι έχει βγει για Ελλάδα, αλλά αν έχεις την nordic δεν θα σου βγάλει ειδοποίηση (κατά πάσα πιθανότητα). Δες στο build.prop αν έχεις SI 1254-5797

 

προχθες ξαναπερασα την συγκεκριμενη ρομ απο το seus..δεν νομιζω να ειναι η nordic..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Θα πάρει η μητέρα μου το Neo V και σκέφτηκα να φλασάρω κάποια MIUI ROM γιατί είναι γρήγορες και πολύ εύκολες στη χρήση, αφού έχουν επηρεαστεί από το iPhone. Έχετε καμία υπόψη σας; Θέλω να είναι πλήρως σταθερή, να μην υπάρχουν κολλήματα και να μην υπάρχει ο κίνδυνος το κινητό να μην ανοίξει μια μέρα

 

Γούστα είναι αυτά, αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Iphonιζουν πολύ οι miui γι'αυτό ΔΕΝ είναι εύκολες στη χρήση ;)

 

Η ταχύτητα είναι η ίδια.

Δεν χωλαίνει κάπου το κινητό σε θέμα απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα αναβαθμιση σε ICS και δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ απο το κινητο (data). Ενω το εχω ανοικτο δεν συνδεεται ουτε βγαζει το σηματακι πανω στην μπαρα...επειδη περιπου ταυτοχρονα εκανα και αλλαγη πακετου, μπορει να φταει και αυτο? Εχει καποιος ιδεα ποιο μπορει να ειναι το προβλημα?

 

μηπως δεν εκανες απο τις ρυθμισεις ληψη ρυθμισεων ιντερνετ???

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και αφού μου έφαγε ώρες τελικά κατάφερα να φλασάρω και την αναβάθμιση και να είμαι και root..........

Φίλε μου πιστεψέ με αν είσαι ήδη root μην πειράξεις τίποτα ακόμα και μέχρι να βγεί root και για την καινούρια έκδοσση,θα το μετανιώσεις πικρά!!!

 

τι να μην αλλαξω...θα περιμενω να βγει το root...δεν εχω προβλημα..δεν μπορω να περιμενω να σερνετε ετσι το κινητο και να μου φριζαρει καποιες φορες...θελω να δω αν αλλαξει κατι αλλιως παω σε custom...

 

Σταμάτα να παίζεις battlefield, σ' έχει κάψει!

Ναι έχει βγει για Ελλάδα, αλλά αν έχεις την nordic δεν θα σου βγάλει ειδοποίηση (κατά πάσα πιθανότητα). Δες στο build.prop αν έχεις SI 1254-5797

 

1255-1755 ειναι εμενα στο build prop:ninja:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά, αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Iphonιζουν πολύ οι miui γι'αυτό ΔΕΝ είναι εύκολες στη χρήση ;)

 

Η ταχύτητα είναι η ίδια.

Δεν χωλαίνει κάπου το κινητό σε θέμα απόδοσης.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Θεωρώ ότι το iPhone είναι το πιο εύκολο τηλέφωνο.

 

Τέλος πάντων, ποια ROM να περάσω; Θέλω να είναι πάνω απ'όλα αξιόπιστη. Αν είναι και MIUI ακόμα καλύτερα, κι αν δεν είναι δε πειράζει. Θέλω ταχύτητα και αξιοπιστία. Θα στήσω το τηλέφωνο μια φορά, θα της το δώσω και τέλος. Αν παρουσιαστεί πρόβλημα δυστυχώς θα είμαι σε άλλη χώρα και δε θα μπορέσω να το λύσω οπότε θέλω να απαλείψω τις πιθανότητες.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα την περάσουμε όσοι έχουμε την Nordic;

 

Προφανώς αλλάζοντας τις τιμές στο build.prop (ro.semc.version.cust= σε 1254-5797 και προαιρετικά τα ro.product.name= ro.build.fingerprint= αν τα έχεις αλλάξει, όπως και το ro.semc.version.cust_revision= σε R5D).

Πάντως δεν είναι σίγουρο πως θα καταφέρετε να κάνετε το update (μέσω OTA) μιας και στους περισσότερους που έχουμε πειράξει το κινητό (αν όχι όλους) η εγκατάσταση δεν προχωράει!

Με PC Companion γινεται κανονικά, αλλά χάνεται το root!

 

1255-1755 ειναι εμενα στο build prop:ninja:

 

Άρα έχεις την nordic. Καλά σου είπα, κόψε το battlefield :p

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αλλάζοντας τις τιμές στο build.prop (ro.semc.version.cust= σε 1254-5797 και προαιρετικά τα ro.product.name= ro.build.fingerprint= αν τα έχεις αλλάξει, όπως και το ro.semc.version.cust_revision= σε R5D).

Πάντως δεν είναι σίγουρο πως θα καταφέρετε να κάνετε το update (μέσω OTA) μιας και στους περισσότερους που έχουμε πειράξει το κινητό (αν όχι όλους) η εγκατάσταση δεν προχωράει!

Με PC Companion γινεται κανονικά, αλλά χάνεται το root!

 

Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω.

 

Όντως... Τζίφος... Δεν έγινε η αναβάθμιση... Και τώρα τι κάνουμε....;;; :(

Edited by konstantinos3
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω. Θεωρώ ότι το iPhone είναι το πιο εύκολο τηλέφωνο.

 

Τέλος πάντων, ποια ROM να περάσω; Θέλω να είναι πάνω απ'όλα αξιόπιστη. Αν είναι και MIUI ακόμα καλύτερα, κι αν δεν είναι δε πειράζει. Θέλω ταχύτητα και αξιοπιστία. Θα στήσω το τηλέφωνο μια φορά, θα της το δώσω και τέλος. Αν παρουσιαστεί πρόβλημα δυστυχώς θα είμαι σε άλλη χώρα και δε θα μπορέσω να το λύσω οπότε θέλω να απαλείψω τις πιθανότητες.

 

Δεν θέλω να ανοίξω αυτή την κουβέντα ;)

 

Πιστεύω η στοκ είναι ότι πρέπει.

Θα κάνει τίποτα περίεργο η μητέρα σου η τηλέφωνα απλα?

Θα μπλεχτεί δηλαδή με τις ρυθμίσεις του κινητού?

 

Αν όχι, για να το κάνεις να iphonιασει μπορείς να περάσεις τον espier launcher.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση βασικού φάσματος τελειώνει σε ...72

 

εμενα τελιωνει σε 70 κ ειναι 4.0.4 κατι δν εχει περαστει σωστα,τωρα πως γυριζουν στην 4.0.3 κ να κανω το root κ μετα ota..?με seus θα μου περασει την 4.0.4 χωρις root

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

και εγώ όταν προσπάθησα να φλασάρω το κερνελ της 4.0.3 έκανα τα βήματα...μετά πήγαινα να τσεκάρω άμα πέρασε αλλά μου έδειχνε συνέχεια ότι είχα το κερνελ της 4.0.4..το έκανα 2-3 φορές αλλά μάταια...μετά μου ήρθε φλασιά και πέρασα το root και με έκπληξη παρατήρησα ότι πέρασε κανονικότατα!!έκανα πάλι τα βήματα και ξαναφλάσαρα το κέρνελ της 4.0.4.Πλέον όλα καλά με rooted 4.0.4 ;-)

 

Εγω ΔΕΝ ξαναφλασαρα κερνελ 4.0.4 αλλα ειμαι ρουτ 4.0.4!!

 

Εχω κανει κατι λαθος?!?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...