Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή βλέπω ότι γίνεται ένας ψιλοχαμός με το θέμα της Ελληνικής ICS και της εξοικονόμησης κόστους στα sms θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την δική μου εμπειρία.

Έχουμε και λέμε .....

Το κινητό μου φορούσε την 2.3 αυτή που αναφέρω στην υπογραφή μου ΟΧΙ την μαμίσια Ελληνική Rom και φυσικά χωρίς υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα sms , κάποια στιγμή λοιπόν όταν έδωσε ο zxr το δικό του build.prop (με τις πολύ πετυχημένες προσθήκες του και εύγε!!! ) το αντκατέστησα και όλα δούλευαν ''ρολόι'' χωρίς 160 χαρακτηρες μιας και δεν με πείραζε καθόλου αφού χρησημοποιούσα το go sms .

Όταν όμως αποφάσισα να περάσω την ΙCS :cry:...ήθελα να είναι η Ελληνική της η έκδοση και υπέθεσα ότι θα ήταν αυτή αφου το pc companion ''είδε'' το built.prop του zxr ... λογάριασα χωρίς τον ξενοδόχο ομως...!!!! όταν έγινε η αναβάθμηση είδα πως το built.prop της ΙCS ελεγε R6D (nordic?) χωρίς εξοικονόμηση κόστους βεβαιως.

Αντικατέστησα λοιπόν το built.prop με αυτό που έδωσε ο BloodDonor89 έκανα μια επανεκκίνηση το σύνδεσα στον υπολογιστή και με μεγάλη έκπληξη είδα πως το pc companion με προέτρεψε να αναβαθμήσω στην εκδοση Android 4...:worry: το αγνόησα και ξαναφλασάρισα με SEUS .

Τώρα έχω την ΙCS, το built.prop αναφέρει 1254-5797 R5D με Apllication Installer και αφού υπάρχει η εξοικονόμηση κόστους στα μηνύματα ''φοράω'' την έκδοση που προορίζεται και για την Ελλάδα και δεν το ψάχνω παραπέρα ;) βέβαια η εφαρμογή που ''δουλεύω'' για τα μηνυματάκια μου παραμένει το go sms και δεν το αλλάζω.

 

Αυτά από μένα, ευχαριστώ ... και συγγνώμη αν σας κούρασε το μεγάλο μου πόστ.

 

που θα βρω το built.prop και γω φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώντας το iGo myWay σήμερα ξαφνικά ήρθε ειδοποίηση ότι έχει αυξηθεί η θερμοκρασία της μπαταρίας. Είχε κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα ποτέ? Έχω ICS επίσημη ελληνική. Όντως όταν έπιασα το κινητό μου έκαιγε. Τί μπορεί να φταίει?

Mήπως το είχες στο αυτοκίνητο, κοντά στο παρμπριζ;Καλοκαίριασε.Εγώ με μία πατέντα έχω φτιάξει πάνω στη βάση του ένα σκίαστρο και είμαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να πώ σε όλους ότι το κινητό μου είναι στο service στην Αθήνα από μία βδομάδα πρίν το Πάσχα και περιμένουν λέει ανταλλακτικά. Δε τρέχει τίποτα δηλαδή παιδιά, 1 μήνα χωρίς κινητό και όλα οκ. Ξεφτίλα.
Link to comment
Share on other sites

που θα βρω το built.prop και γω φιλε μου?

 

στον πιό κάτω σύνδεσμο

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=25004&d=1335896253

 

EDIT η σωστή ονομασία του αρχείου ειναι ''build.prop'' και όχι ''built'' όπως λανθαασμένα έχω αναφέρει.

Edited by VangelisG

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

έχει βγει από τις 23 Απριλίου και θα την κάνεις μέσω pc companion

 

Τέλη Μαϊού με αρχές Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στον οδηγό διάβασα αυτό εδώ:

Κι ένα tip για το τέλος. Σε περίπτωση απώλειας του ασύρματου δικτύου υπάρχει περίπτωση το κινητό να συνδεθεί αυτόματα με το δίκτυο κινητής ώστε να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη πλόηγηση στο διαδίκτυο χρεώνοντας σας εξίσου... απρόσκοπτα!!! Οπότε:

Ρυθμίσεις --> Ασύρματο και δίκτυα --> Ρυθμίσεις WiFi --> κλικ στο πλήκτρο με τις 4 γραμμές -->Σύνθετα -->Πολ. κατάστ. αδραν. WiFi --> Ποτέ

Στην ics ποια είναι η αντίστοιχη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα και εγω δεν αντεξα και με το που το συνδεσα....του εκανα ανβαθμιση με pc companion!τωρα root και βλεπουμε!ωραιο τηλεφωνο αν και ειμαι απο τον γιγαντα το note και ολα φαινονται παιχνιδακια πλεον
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στον οδηγό διάβασα αυτό εδώ:

Κι ένα tip για το τέλος. Σε περίπτωση απώλειας του ασύρματου δικτύου υπάρχει περίπτωση το κινητό να συνδεθεί αυτόματα με το δίκτυο κινητής ώστε να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη πλόηγηση στο διαδίκτυο χρεώνοντας σας εξίσου... απρόσκοπτα!!! Οπότε:

Ρυθμίσεις --> Ασύρματο και δίκτυα --> Ρυθμίσεις WiFi --> κλικ στο πλήκτρο με τις 4 γραμμές -->Σύνθετα -->Πολ. κατάστ. αδραν. WiFi --> Ποτέ

Στην ics ποια είναι η αντίστοιχη ρύθμιση?

 

Ρυθμίσεις --> Wi-Fi --> κλικ στο πλήκτρο με τις 4 γραμμές --> Σύνθετα --> Διατήρηση του Wi-Fi ενεργού (μπλα μπλα) --> Πάντα

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

στον πιό κάτω σύνδεσμο

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=25004&d=1335896253

 

EDIT η σωστή ονομασία του αρχείου ειναι ''build.prop'' και όχι ''built'' όπως λανθαασμένα έχω αναφέρει.

αυτο το build.prop που εδωσες φιλε εχει:

ro.semc.version.cust=1254-5797

ro.semc.version.cust_revision=R2D

αυτο ειναι το σωστο?

Link to comment
Share on other sites

παιζει να εχει κανεις το build.prop απο την 0.42 αυτο που ειχε απο τη μανα του ομως?

Έχω εγώ το original build.prop της .042. Κάνω δοκιμές και το ανεβάζω στον οδηγό.

Καλησπερα! εχω μια μαλλον γενικη ερωτηση αλλα επειδη εχω το neo v ειπα να ρωτησω εδω.. λοιπον εχω θεμα με το multitasking.. εχω συνηθισει απο symbian και meego και επειδη υπαρχουν πολλες εφαρμογες και mod ειπα μηπως γινεται να βελτιωθει. μπορει να φταιει που δεν εχω καταλαβει πως ακριβως λειτουργει(?) αλλα μου τι δινει! πως μπορω να δω τι τρεχει και να εναλλασω μεταξυ των προγραμματων? οχι απο το home button..εβαλα τον go launcher που εχει καρτελα που λεει πια τρεχουν αλλα θελω να δω αν υπαρχει κατι καλυτερο

 

Επισης πως μπορω να ρυθμισω τι θα ανοιγει μονο του και τι οχι? γιατι ανοιγουν μονες τους οι εφαρμογες και μου σπαει τα νευρα..υπαρχει τροπος,καποιο προγραμμα ισως που να μπορω να απενεργοποιω τι θα ανοιγει και τι οχι? παραδειγμα κατεβασα το picsart το κλεινω και μετα απο λιγο ανοιγει παλι μονο του...και ανοιγουν γενικα πολλα και διαφορα, ε δεν παλευεται!

Για εναλλαγή δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το παρατεταμένο πάτημα του home. Δοκίμασε το AutoStarts όπως προτάθηκε.

Επελεξα να μην μου κανει format την SD. Εκει μέσα είχα κάποιες εφαρμογές. Πως τις ανακτώ? Και αν δεν τις θέλω πως σβήνω τα δεδομένα τους που υπάρχουν εκεί μέσα?

Βάλε την κάρτα στο pc.

να φανταστω οτι επαφες & εφαρμογες δεν επηρεαζονται;;;

Όχι αλλά πάντα backup!

Ψάχνω εφαρμογή που να βλέπει χειριστήριο USB, joystick, mouse κ.τ.λ.Έχω την ics rooted.

USB on the GO έχεις;

Πριν κανω ροοτ στο neo v, τι πρεπει να κανω back up? Φανταζομαι θα σβηστουν ολα ε? Επαφες εφαρμογες αρχεια.. Και με ποιο προγραμμα κανω back up?

Βλέπεις πουθενά σε αυτόν τον οδηγό να υπάρχει προτροπή για backup; Κάνε παλικάρι μου το root σου, δεν χρειάζεται κανένα backup. Ακολούθα τα βήματα και μέσα σε 4 λεπτά θα έχεις τελειώσει!

Καλημέρα. Στον οδηγό διάβασα αυτό εδώ:

Κι ένα tip για το τέλος. Σε περίπτωση απώλειας του ασύρματου δικτύου υπάρχει περίπτωση το κινητό να συνδεθεί αυτόματα με το δίκτυο κινητής ώστε να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη πλόηγηση στο διαδίκτυο χρεώνοντας σας εξίσου... απρόσκοπτα!!! Οπότε:

Ρυθμίσεις --> Ασύρματο και δίκτυα --> Ρυθμίσεις WiFi --> κλικ στο πλήκτρο με τις 4 γραμμές -->Σύνθετα -->Πολ. κατάστ. αδραν. WiFi --> Ποτέ

Στην ics ποια είναι η αντίστοιχη ρύθμιση?

 

Ρυθμίσεις --> Wi-Fi --> κλικ στο πλήκτρο με τις 4 γραμμές --> Σύνθετα --> Διατήρηση του Wi-Fi ενεργού (μπλα μπλα) --> Πάντα

 

Απάντησε ο DeJaVu ωστόσο σε ευχαριστώ για την παρατήρηση ώστε να κάνω την προσθήκη στον οδηγό.

 

@BloodDonor

prop είναι, όχι drop. Σωστά αυτο-διορθώθηκε ο VangelisG γιατί είχε γράψει built κι όχι build που είναι το σωστό. ;)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι τοσο καιρο το διαβαζα για drop και οχι για prop? ειναι παιχνιδια του ματιου! :P ναι σωστα διορθωθηκε, απλα ημουν απο το κινητο και δεν το διαβασα σωστα :lol:

Δεν πειράζει, συμβαίνουν αυτά!

οκ ευκολο ηταν το root ειμαι με επισημη ics,μενω ετσι προς το παρον!πρωτη μερα οχι αλλο σκαλισμα!

Αμαρτία είναι να είσαι root και να μην αρχίζεις να ξηλώνεις εφαρμογές!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, συμβαίνουν αυτά!

 

Αμαρτία είναι να είσαι root και να μην αρχίζεις να ξηλώνεις εφαρμογές!!!

 

με root explorer ετσι?το link με τις διαθεσιμες για διαγραφη αν ειναι ευκολο?κοντευουμε 1000 σελιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

με root explorer ετσι?το link με τις διαθεσιμες για διαγραφη αν ειναι ευκολο?κοντευουμε 1000 σελιδες!!!

 

Σωστά!root explorer κ ξεκινα!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

με root explorer ετσι?το link με τις διαθεσιμες για διαγραφη αν ειναι ευκολο?κοντευουμε 1000 σελιδες!!!

Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνετε σε όλο το topic. Ο προορισμός είναι ένας: Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android. Είναι σχεδόν έτοιμος (αφού πρώτα έκανα καμιά 30αρια φλασαρίσματα στο κινητό μου με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς!!!)

 

Εκτός από root explorer μπορείτε και με root uninstaller.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια..πηγαινω παταω παρατεταμενα επανω και μετα delete?δεν μου σβηνει ομως βγαζει το μηνυμα οτι ειναι η εφαρμογη μονο για διαβασμα κτλ!τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η καλύτερη εφαρμογή για διαγραφή εφαρμογών συστήματος είναι το sd maid pro.Μην παιδεύεστε με root explorer.Το sd maid pro είναι αναγκαίο εργαλείο για όποιον ασχολείται σοβαρά με το κινητό του και έχει root.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

(Το τηλεφωνο ειναι καινουργειο).

Μετα την αναβαθμηση που εκανα χθες το βραδυ, ΔΕΝ μου βγαζει πλεον, το screenshot με το πλαϊνο κουμπι του on/off.

Που μπορει να ειναι?

Ευχαριστω

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

(Το τηλεφωνο ειναι καινουργειο).

Μετα την αναβαθμηση που εκανα χθες το βραδυ, ΔΕΝ μου βγαζει πλεον, το screenshot με το πλαϊνο κουμπι του on/off.

Που μπορει να ειναι?

Ευχαριστω

 

On/Off και Volume Down, ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια..πηγαινω παταω παρατεταμενα επανω και μετα delete?δεν μου σβηνει ομως βγαζει το μηνυμα οτι ειναι η εφαρμογη μονο για διαβασμα κτλ!τι κανω λαθος?

Είσαι root; Έχεις πατήσεις από πάνω το κουμπάκι που λεει R/W;

Καλησπερα.

(Το τηλεφωνο ειναι καινουργειο).

Μετα την αναβαθμηση που εκανα χθες το βραδυ, ΔΕΝ μου βγαζει πλεον, το screenshot με το πλαϊνο κουμπι του on/off.

Που μπορει να ειναι?

Ευχαριστω

 

Πατάς Volume Down button και Power button για λίγη ώρα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω την αποφαση να βαλω την ICS αλλα... Διαβασα τις τελευταιες 50 σελιδες του forum και τα περισσοτερα απο αυτα που θα ρωτησω εχουν αναφερθει σιγουρα χωρις ομως να μπορω να τα καταλαβω απολυτα! Για αρχη να πω πως εχω την εκδοση 4.0.2.Α.0.62 και δεν πειραξα τιποτα απολυτος γιατι πλησιαζε η αναβαθμιση(και να που ηρθε...). Οι ερωτησεις μου λοιπον:

1) Ποια ειναι ακριβως τα βηματα για να περασω την ICS;(διαβασα pc companion, SEUS και reset αλλα δεν καταλαβα που κανεις τι και με ποια σειρα)

2) Αφου περασω την ICS ειμαι 99.999% σιγουρος οτι χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085&page=3) για root, η ερωτηση εδω ειναι το αν χρειαζομαι backup, με ποιο προγραμμα και πως το κανω!(Η ερωτηση για backup ισχυει και για την 1η ερωτηση)

3)Τελευταια ερωτηση... τα tweaks που αναφερονται στον οδηγο οσον αφορα φωτεινοτητα και εξηκονομηση μνημης αλλαζοντας καποια "text" ισχυουν και για την ICS;

Αυτες οι "λιγες" ειναι οι αποριες μου... Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το widget με τις αγαπημενες επαφες που ειναι;

 

Όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες στην ics πια δεν υπάρχει

Κατέβασε το από δω

http://oron.com/i2iil589k29t

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...