Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου. Άλλο είπα εγώ. Τα παιδιά που έχουν κάνει την αναβάθμιση και χάσανε το root δοκίμασαν να απεγκαταστήσουν τη superuser και να ξανά κάνουν root; Ίσως δουλέψει... Δεν ξέρω, μια ιδέα ρίχνω...

 

Αυτο εκανα μολις τωρα αλλα δεν παιζει:(

Edited by takhsk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου. Άλλο είπα εγώ. Τα παιδιά που έχουν κάνει την αναβάθμιση και χάσανε το root δοκίμασαν να απεγκαταστήσουν τη superuser και να ξανά κάνουν root; Ίσως δουλέψει... Δεν ξέρω, μια ιδέα ρίχνω...

sorry δικη μου παρανοηση!Εγω αυτο που εκανα ηταν να ξαναρουταρω μετα το update αλλα δεν πετυχε,πριν το update δεν ειχα κανει unroot.Ας δοκιμασουν αυτο που λες δεν εχουν να χασουν τιποτα!Να σου πω και συγχαρητηρια για το οδηγο που εφτιαξες,θα βοηθησει πολλους!

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να περάσει κάποιος την .62 και να χρησιμοποιήσει τον stock kernel από την .42; Απλά για να "φαίνεται"" ότι έχει την .62; Εγώ θα παραμείνω στην .42 έως ότου βγεί κάποιο ουσιώδες update (π.χ. Διόρθωση του αισθητήρα φωτεινότητας)΄, αλλιώς θα περιμένω το παγωτάκι...

 

σωστος + και απο εμενα ...

 

εχω και εγω την 42. υπαρχει μεγαλη διαφορα στις 2 εκδοσεις ή να μην κανω τον κοπο να ασχοληθω?? :p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ ως νιούφης...

Το wisepilot που έχει μέσα η SE και σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις τους χάρτες χωρίς χρέωση (κάτι που έχω ήδη κάνει) το έχει δοκιμάσει κανείς? Είναι αξιόπιστος navigator ή θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να περάσει κάποιος την .62 και να χρησιμοποιήσει τον stock kernel από την .42; Απλά για να "φαίνεται"" ότι έχει την .62; Εγώ θα παραμείνω στην .42 έως ότου βγεί κάποιο ουσιώδες update (π.χ. Διόρθωση του αισθητήρα φωτεινότητας)΄, αλλιώς θα περιμένω το παγωτάκι...

 

 

 

εχω και εγω την 42. υπαρχει μεγαλη διαφορα στις 2 εκδοσεις ή να μην κανω τον κοπο να ασχοληθω?? :p

 

εγω παντως δεν καταλαβαινω διαφορά....οι αλλοι που το εκαναν δεν ξερω

 

υπαρχει η δυνατοτητα να περασει κανεις την προηγουμενη εκδοση????

η δεν παιζει αυτο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαλάρωσα λίγο τη βίδα και πιέζοντας το πλαινό πλαστικό παράλληλα ξαναέσφιξα τη βίδα. Από τότε σταμάτησαν μια και καλή οι τριγμοί..!

 

Δοκίμασα κι εγώ την λύση σου, σφίγγοντας όσο το δυνατόν περισσότερο τις βίδες (και στο αριστερό αλλά και στο δεξί πλαστικό). Το αποτέλεσμα ήταν να διπλασιαστεί το τρίξιμο!

Οπότε και χαλάρωσα λίγο τα βιδάκια και τώρα είναι μια χαρά (λίγο στο σημείο που είναι τα κουμπιά της έντασης έχω ένα μικρό θεματάκι ακόμη αλλά θα ζήσω :p)

 

Όσο για το update που πέσατε όλοι με τα μούτρα, υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνατε; Προφανώς και διορθώνει κάποια bugs (αυτό με τα restarts που αναφέρθηκε είναι σημαντικό). Όσοι δεν είχατε κάποιο πρόβλημα δεν υπήρχε λόγος να το κάνετε μιας και οπτικά δεν θα υπήρχε καμία απολύτως αλλαγή (2.3.4 είχατε, 2.3.4 έχετε!).

Εγώ προσωπικά (όπως ανέφεραν ήδη κάποιοι ακόμη) δεν σκοπεύω ούτε custom να περάσω πριν έρθει η ICS (ναι, ούτε όταν το πήρα δεν έκανα update!).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ ως νιούφης...

Το wisepilot που έχει μέσα η SE και σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις τους χάρτες χωρίς χρέωση (κάτι που έχω ήδη κάνει) το έχει δοκιμάσει κανείς? Είναι αξιόπιστος navigator ή θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο?

 

δουλευει μονο με internet φιλε τραβαει δεδομενα εαν δεν εχεις ενεργοποιησει τα δεδομενα δεν δουλευει το ειχα παλια και το (εστειλα) αγοραζεις ημερες να το δουλευεις αν θυμαμαι καλα το ειχα αγορασει για ενα μηνα 5 ευρω?? μπορεις να το πληρωσει ακομα και για 1 ημερα ... εγω θα σου ελεγα να βαλεις καπιο αλλο ....

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, σημερα εκανα και εγω την παραγγελια απο την σελιδα της βονταφον, στο τελος τις διαδικασιας μου εδωσε ενα νουμερο για να μπορω να παρακολουθω το πακετο, αυτο γινετε μεσα απο καποια σελιδα η εγω δεν καταλαβα καλα?) :P
Link to comment
Share on other sites

δουλευει μονο με internet φιλε τραβαει δεδομενα εαν δεν εχεις ενεργοποιησει τα δεδομενα δεν δουλευει το ειχα παλια και το (εστειλα) αγοραζεις ημερες να το δουλευεις αν θυμαμαι καλα το ειχα αγορασει για ενα μηνα 5 ευρω?? μπορεις να το πληρωσει ακομα και για 1 ημερα ... εγω θα σου ελεγα να βαλεις καπιο αλλο ....

 

Χμμμ... ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή γιατί το δούλεψα 3-4 ώρες χθες με ενεργά δεδομένα... ελπίζω να μην έκανα πλούσια την vodafone (αν και έχω 100mb διαθέσιμα).Σε ευχαριστώ πολύ, με κατατόπισες πλήρως.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο που δεν χρειάζεται να το αγοράσεις καθόλου ή τουλάχιστον αν το αγοράσεις να μην χρειάζεται να το επαναγοράσεις με ανανεωμένους χάρτες πχ. μετά από ένα χρόνο. Αν δεν υπάρχει, έχει δοκιμάσει κάποιος έναν navigator στο neoV που να αξίζει (ακριβές,χωρίς κολλήματα κτλ)?

Το Igo που το προτείνουν αρκετοί που θα μπορούσα να το βρω? Αν δεν επιτρέπεται εδώ ας μου στείλει pm. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

https://market.android.com/search?q=+mx+video+player&c=apps

gia xara

για το κινητό μας κατεβάζω το πρώτο και μετά pious κωδικούς

?

επίσης το pc companion λέει κάτι σήμερα για καινούριο λογισμικό τι κάνω να το περάσω?

Edited by mike28
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν καταλαβαινω διαφορά....οι αλλοι που το εκαναν δεν ξερω

 

Ούτε εγω κατάλαβα διαφορά μέχρι στιγμης.

Έριξα μια ματιά προς xda μεριά για το root και όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουν!Άρα αναμονή να το φτιάξει ο Doomlord

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και συγχαρητηρια για το οδηγο που εφτιαξες,θα βοηθησει πολλους!

Θέλει λίγη δουλειά ακόμα...

 

https://market.android.com/search?q=+mx+video+player&c=apps

για το κινητό μας κατεβάζω το πρώτο και μετά pious κωδικούς?

επίσης το pc companion λέει κάτι σήμερα για καινούριο λογισμικό τι κάνω να το περάσω?

ARMv7 type CPU codec

Αν είσαι root και δεν θες να το χάσεις μην το κατεβάσεις. Αλλιώς προχώρα...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταλάβει κανένας γιατι σε μερικες επαφές έχει 'συγχρονίσει' τις φωτο απο τα προφιλ (facebook/linkedin/G+) και σε άλλες όχι?

Πρεπει να είναι ακριβως το ίδιο όνομα οκ, αλλα στις μισές ενώ έχω σωστα το όνομα δεν φέρνει την φωτο....

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τιμή στο sony store

 

Κορδόνι για το κινητό παίρνει

http://www.gadget.pdamu.com/wp-content/uploads/2011/11/Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-Battery.jpg

 

στην κάτω αριστερή μεριά στην βίδα, αν παραπατήσετε η άλλες βίδες είναι λεπτές ενώ η κάτω αριστερή είναι πιο παχιά.

σωστα, για αυτο και η θήκη εχει τρυπουλα σε αυτό το σημείο.

Edited by mike28
Link to comment
Share on other sites

Οτι γραφει facebook και ΔΕΝ εχει μπροστα τo σημα android το εχω σβησει.

Εχω διαγραψει πολλες εφαρμογες εργοστασιακες που μπροστα ΔΕΝ εχουν το σημα android και δουλευει ρολοι

Γιατι δεν δουλευεις με το autostart που απλα απενεροποιεις επιλεκτικα τι δεν θες να ξεκιναει.........

Εχω φτασει σταθερα ελευθερη μνημη 127MB.....

 

Ωραία θα αρχισω να σβηνω, προτιμώ να απεγκαταστήσω κατι που δεν θα χρησιμοποιήσω παρα να το απενεργοποιήσω :)

Καλα θα ταν να ειχε και γκρουπς στις επαφές βλέπω να περνάω το DW Contacts & Phone & Dialer, έχει Ελληνικά ?

 

Τα stock προγράμματα για μηνύματα και επαφές διαγράφονται ?Εαν ναι υπάρχουν στο market ?

 

Συγχαρητήρια στον zxr για το άκρως απαραίτητο θέμα που έθιξε το ' Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android '

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα αρχισω να σβηνω, προτιμώ να απεγκαταστήσω κατι που δεν θα χρησιμοποιήσω παρα να το απενεργοποιήσω :)

Καλα θα ταν να ειχε και γκρουπς στις επαφές βλέπω να περνάω το DW Contacts & Phone & Dialer, έχει Ελληνικά ?

 

Τα stock προγράμματα για μηνύματα και επαφές διαγράφονται ?Εαν ναι υπάρχουν στο market ?

 

Συγχαρητήρια στον zxr για το άκρως απαραίτητο θέμα που έθιξε το ' Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android '

 

Για μενα καλυτερο ειναι το stock για μηνυματα,τα δοκιμασα ολα και κατεληξα σε αυτο.Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου....

 

Μετα απο 35 μερες συμβιωση με το neo-v να πω επι τροχαδην το σκεπτικο μου.

Ειναι δυνατον νεα τηλεφωνο με 1024 επεξεργαστη να μενει με 50mb μνημη και να σερνετε?

Συγνωμη,αλλα το vivaz που το ΕΧΩ ΚΑΡΑΦΟΡΤΩΜΕΝΟ με τουλαχιστον 10 εφαρμογες να παιζουνε εχει το λιγοτερο 50MB μνημη παντα ελευθερη,και μιλαμε για 600αρη επεξεργαστη και εσωτερικη μνημη μολις 70MB!

Kαι καθομαστε και ασχολουμαστε σε 3000 ποστ πως θα κερδισουμε κανενα MB σε ενα κινητο που θεωρητκα θα επρεπε να πεταει!

Ναι πεταει,αλλα μολις το αγορασεις και ειναι αδειο!

Αρα μηπως ειναι νωρις ακομα για android κινητο?Γιατι τοσες επανεκινησεις που κανω με το neo-v τις εκανα στα πρωτα χρονια του sybian με το siemens SX1!

Mηπως τα android,μηδενους εξερουμενου,πρεπει να εχουνε απο 1GB rom και ram,και επεξεργαστη 1,5 και πανω?

Μονο ετσι φανταζομαι,και υπαρχουν μερικα,ενα τηλεφωνο που θα το χαιρομαι απροσκοπτα χωρις root,autostart,erase internal,κτλ......

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 35 μερες συμβιωση με το neo-v να πω επι τροχαδην το σκεπτικο μου.

Ειναι δυνατον νεα τηλεφωνο με 1024 επεξεργαστη να μενει με 50mb μνημη και να σερνετε?

Συγνωμη,αλλα το vivaz που το ΕΧΩ ΚΑΡΑΦΟΡΤΩΜΕΝΟ με τουλαχιστον 10 εφαρμογες να παιζουνε εχει το λιγοτερο 50MB μνημη παντα ελευθερη,και μιλαμε για 600αρη επεξεργαστη και εσωτερικη μνημη μολις 70MB!

Kαι καθομαστε και ασχολουμαστε σε 3000 ποστ πως θα κερδισουμε κανενα MB σε ενα κινητο που θεωρητκα θα επρεπε να πεταει!

Ναι πεταει,αλλα μολις το αγορασεις και ειναι αδειο!

Αρα μηπως ειναι νωρις ακομα για android κινητο?Γιατι τοσες επανεκινησεις που κανω με το neo-v τις εκανα στα πρωτα χρονια του sybian με το siemens SX1!

Mηπως τα android,μηδενους εξερουμενου,πρεπει να εχουνε απο 1GB rom και ram,και επεξεργαστη 1,5 και πανω?

Μονο ετσι φανταζομαι,και υπαρχουν μερικα,ενα τηλεφωνο που θα το χαιρομαι απροσκοπτα χωρις root,autostart,erase internal,κτλ......

 

η δινεις 700Ε και παιρνεις το sii η το nexus και εισαι ετοιμος...φιλε πατα λιγο κατω...200Ε κανει...για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο...

τωρα εσενα αν σου κανει το vivaz κρατα το vivaz και δωστο το neo v..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

κατ' αρχήν συγχαρητήρια στο ZXR, που μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη με τον οδηγό του.

 

προσπαθώ να δω μια ταινία .mkv, 720*462, ~1,2Gb, αλλά είναι αδύνατο από το απίστευτο σπάσιμο-πιξέλιασμα.

δοκίμασα με ΜΟΒΟ κ ΜΧ, εγκατέστησα κ τους codecs για ARMv7, τίποτα όμως το πρόβλημα παραμένει.

 

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια παιδια ειναι οτι τετοιο θαυμασμο για κινητο και τετοια τιμη για τις δυνατοτητες που σου δινει ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει για μενα σε σχεση τιμης αξιας.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

κατ' αρχήν συγχαρητήρια στο ZXR, που μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη με τον οδηγό του.

 

προσπαθώ να δω μια ταινία .mkv, 720*462, ~1,2Gb, αλλά είναι αδύνατο από το απίστευτο σπάσιμο-πιξέλιασμα.

δοκίμασα με ΜΟΒΟ κ ΜΧ, εγκατέστησα κ τους codecs για ARMv7, τίποτα όμως το πρόβλημα παραμένει.

 

καμιά ιδέα?

εγω με MX Video Player δεν έχω κατεβάσει ακόμη codec γιατί δεν ξέρω ποίους .. μια ταινια AVI Video File 820 μβ τ παίζει με κάποια μικρά ανεπέστητα κωλύματα, πάντως οι υπότιτλοι που έβαλα στον ίδιο φάκελο με το video έπαιξαν άμεσος

Edited by mike28
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

κατ' αρχήν συγχαρητήρια στο ZXR, που μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη με τον οδηγό του.

 

προσπαθώ να δω μια ταινία .mkv, 720*462, ~1,2Gb, αλλά είναι αδύνατο από το απίστευτο σπάσιμο-πιξέλιασμα.

δοκίμασα με ΜΟΒΟ κ ΜΧ, εγκατέστησα κ τους codecs για ARMv7, τίποτα όμως το πρόβλημα παραμένει.

 

καμιά ιδέα?

Το ιδιο και σε εμενα με τον mx,δοκιμασα μια 720p 4,5gb,δεν ειχε ομαλη αναπαραγωγη εκανε σπασιματακια.Τι class sd εχεις;

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταλάβει κανένας γιατι σε μερικες επαφές έχει 'συγχρονίσει' τις φωτο απο τα προφιλ (facebook/linkedin/G+) και σε άλλες όχι?

Πρεπει να είναι ακριβως το ίδιο όνομα οκ, αλλα στις μισές ενώ έχω σωστα το όνομα δεν φέρνει την φωτο....

 

Καμιά ιδέα?

 

Μήπως πρέπει οι επαφές αυτές να έχουν καταχωρημένο και το τηλέφωνό τους (π.χ. στο Facebok);

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

κατ' αρχήν συγχαρητήρια στο ZXR, που μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη με τον οδηγό του.

 

προσπαθώ να δω μια ταινία .mkv, 720*462, ~1,2Gb, αλλά είναι αδύνατο από το απίστευτο σπάσιμο-πιξέλιασμα.

δοκίμασα με ΜΟΒΟ κ ΜΧ, εγκατέστησα κ τους codecs για ARMv7, τίποτα όμως το πρόβλημα παραμένει.

 

καμιά ιδέα?

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν ο οποίος παίζει άψογα όλων των ειδών τα αρχεία. Βέβαια δεν έχω μεταφέρει στο τηλέφωνο ταινίες. Τις κάνω streaming από το λάπτοπ. Δοκίμασέ τον με τις ταινίες που έχεις στο τηλ. να δείς αν παίζει καλά και ενημέρωσε και εμάς.:)

 

Edit: άκυρο για τις ταινίες που έχεις στο τηλ σου ζητάει να επιλέξεις με τι θέλεις να τις ανοίξεις οπότε το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Πάντως streamarei άψογα και τα πάντα.

Edited by tasoscor
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...