Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με την εγγυηση δεν υπαρχει θεμα ε?

εννοω εαν το επαναφερω με sesus ολα καλα ε?

 

είναι τυπική πολιτική. Δηλαδή το επαναφέρεις στην προηγούμενη κατάσταση και η εγγύηση ισχύει κανονικά. Πάντως να γνωρίζετε ότι για να κάνεις update από το .ftf δεν χρειάζεται να κάνεις unlock τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι η ICS 4.0.4 (4.1.B.0.587).

 

Καλησπερα.

 

Εχω εδω και 2-3 μηνες το κινητο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μαζι του.Αξιζει να το

αναβαθμισω σε ICS?Ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα?

85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχει δοκιμάσει κανείς να παίξει ταινία 3D απο το κινητο σε 3D τηλεοραση και να το δειξει τρισδιαστατα?

Ευχαριστω.

 

Αν μου βρεις μικρού μεγέθους αρχείο 3D, δοκιμάζω ευχαρίστως, ότι έχω είναι αρκετά gb...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

αν ξεκλειδώσω τον bootloader μπορω να τον κλειδωσω παλι ωστε να εχω εγγυηση?

ή αφήνει ίχνος το ξεκλείδωμα

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Χάνεις drm keys , κανονικά δεν ισχύει η εγγύηση , αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα το δούν στο service της SONY hellas αν χρειαστεί να το πας. Πολύ έχουν καλυφθεί απο την εγγύηση ξεκλειδώνοντας bootloader με τον επίσημο τρόπο της Sony και κλειδώνοντάς τον πάλι χρησιμοποιώντας το flashtool. Χωρίς να γνωρίζω , η αντιπροσωπία της Ελλάδος ίσως δεν έχει κάποια Online βάση δεδομένων για να δει ότι ξεκλείδωσες bootloader , διαδικασία στην οποία αποστέλλεις το ΙΜΕΙ του κινητού σου , περνώντας το σε φόρμα που υπάρχει. Αν ήταν οργανομένα κάλλιστα με απλό Online έλεγχο θα μπορούσε να δει ότι το IMEI της συσκευής σου χρησιμοποιήθηκε για να ξεκλειδώσεις BL και δεν θα σε κάλυπταν. Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Εχω εδω και 2-3 μηνες το κινητο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μαζι του.Αξιζει να το

αναβαθμισω σε ICS?Ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα?

 

Όχι. Οι περισσότεροι που το κάνανε γκρινιάζουν για 1002 προβλήματα

και πολλοί αναγκαστήκανε να κάνουν downgrade και να επιστρέψουν σε Gingerbread.

 

Δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση ήταν γρήγορη και απλή, για κάποιον που έχει μια στοιχιώδη επαφή με το flashtool της Sony. Απλά κράτησα ένα backup πριν το αναβαθμίσω (σε .ftf αρχείο), για την περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά.

 

μήπως αυτό μπορεί να αναλυθεί περαιτέρω; πώς γίνεται η αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή λίγο πρίν ένας φίλος αναρωτιόταν πότε θα πάρει το ICS 4.0.4 4.1.B.0.587 μου ήρθε μια ιδέα και τη δοκίμασα.

Κατέβασα το ftf norgic αρχείο το πέρασα με fladhtool το έκανα root αλλάζοντας kernel το έβαλα στο pc companion και...με ενημέρωσε ότι υπάρχει καινούργια ενημέρωση!!!

Το βάζω λοιπόν την κατεβάζει του κάνω την ενημέρωση χωρίς backup και ξανακάνω το root πάλι με τον ίδιο τρόπο δλδ με αλλαγή kernel αλλά αυτή τη φορά του επανέφερα τον .587 kernel και έτσι είμαι στην Ελληνική και όχι Norgic.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχει δοκιμάσει κανείς να παίξει ταινία 3D απο το κινητο σε 3D τηλεοραση και να το δειξει τρισδιαστατα?

Ευχαριστω.

 

Ναι,αλλα δεν δούλευε καλα αφου κολουσε και εκανε σπασιματ

ΟΜΩΣ,η καρτα μνημης μου ειναι class 4,δηλαδη ειναι αργη,μαλλον αυτο φταιει

Παντως,αν και με κοληματα,τα εβλεπα 3d

Η ταινια ηταν slide by slide

Link to comment
Share on other sites

εγκαθιστάς το flastool και τους drivers

κατεβάζεις το firmware που λεει πιο πανω και το αντιγράφεις στο φακελο που δημιουργητε C/flashtool/firmware

τρεχεις το flashtool πατας τερμα αριστερα πανω στον κεραυνο

πατας το οκ αμεσως μετα στο παραθυρο που θα εμφανιστεί

και διαλεγεις το firmware

ειναι πολυ απλο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το απέκτησα και εγώ!! Θα θελα να μάθω ποια είναι η τελευταία επίσημη έκδοση??

Επίσης ο φωτισμός στα ledακια μπορεί να απενεργοποιηθεί?

Edited by thanospc
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή λίγο πρίν ένας φίλος αναρωτιόταν πότε θα πάρει το ICS 4.0.4 4.1.B.0.587 μου ήρθε μια ιδέα και τη δοκίμασα.

Κατέβασα το ftf norgic αρχείο το πέρασα με fladhtool το έκανα root αλλάζοντας kernel το έβαλα στο pc companion και...με ενημέρωσε ότι υπάρχει καινούργια ενημέρωση!!!

Το βάζω λοιπόν την κατεβάζει του κάνω την ενημέρωση χωρίς backup και ξανακάνω το root πάλι με τον ίδιο τρόπο δλδ με αλλαγή kernel αλλά αυτή τη φορά του επανέφερα τον .587 kernel και έτσι είμαι στην Ελληνική και όχι Norgic.

 

μπορεις να εξηγησεις και να δωσεις τιποτα Link:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που είναι το swype στο Νeo V .

Δεν μπορώ να βάλω το slide it και έχω μεγάλο πρόβλημα

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πάτα: ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή, πήγαινε εκεί που λέει πληκτρολόγιο xperia και πάτα δίπλα που δείχνει τους 3 ροοστάτες (ρυθμίσεις πληκτρολογίου xperia), ρυθμίσεις εισαγωγής κειμένου, σύνταξη με πέρασμα. Χαμός!!!

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Λέω να το αγοράσω το κινητό μεταχειρισμένο, μπορεί να μου πει κάποιος αν με την σύνδεση hdmi στην τηλεόραση παίζει καλά τις ταινίες χωρίς σπασίματα και αν παίζει hd ταινίες καλά;

Είναι βασικό για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε , μου βγαλε τη παναγία

χαμός back bro

Πάτα: ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή, πήγαινε εκεί που λέει πληκτρολόγιο xperia και πάτα δίπλα που δείχνει τους 3 ροοστάτες (ρυθμίσεις πληκτρολογίου xperia), ρυθμίσεις εισαγωγής κειμένου, σύνταξη με πέρασμα. Χαμός!!!
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να εξηγησεις και να δωσεις τιποτα Link:)

Επειδή δεν θέλω να σε μπερδέψω βάλε ότι σου δίνει το pc companion η το update center και μετά κάνε root με τον

οδηγό του zxr

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

Αφού τελειώσεις με το root ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ kernel ασε αυτόν που έβαλες για να κάνεις root.

Aνοιξε το τηλέφωνο και σύνδεσέ το με τον υπολογιστή και άνοιξε το pc companion αν δεν ανοίξει μόνο του.

Λογικά επειδή έχεις ακόμα τον "παλιό" kernel θα σου βγάλει ειδοποίηση ότι υπάρχει διαθέσιμο update.

Αν σου βγάλει λοιπόν αυτό άστο να κατεβάσει την αναβάθμιση και να την εγκαταστήσει.

Αυτό ηταν έχεις λοιπόν την επίσημη 587 την Ελληνική.

Για το ροοτ επαναλαμβάνεις την διαδικασία που είχες κάνει με τον οδηγό του zxr με την διαφορά ότι αφού ολοκληρωθεί

το root αλλάζεις το kernel και βάζεις πάλι τον kernel της 587.

Εδώ σου έχω και το link για να υα κατεβάσεις (τους kernel πιο πολύ)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1678690

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

μια μερα με το κινητο ολα καλα!!

αλλα με χαλαει που φενονται κατι κουκιδες σαν καναβος στην οθονη!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο

 

ήταν οντως! εκανα ενα απλο drag & drop στην εφαρμογη και το περασε αυτοματα! εως τωρα, το κινητο παει σφαιρα!

 

ερωτηση: τι πρεπει να κανω μεσω flashtool για να κανω root την συσκευη και να μπορω να απεγκαταστησω οποια εφαρμογη θελω;

Link to comment
Share on other sites

ήταν οντως! εκανα ενα απλο drag & drop στην εφαρμογη και το περασε αυτοματα! εως τωρα, το κινητο παει σφαιρα!

 

ερωτηση: τι πρεπει να κανω μεσω flashtool για να κανω root την συσκευη και να μπορω να απεγκαταστησω οποια εφαρμογη θελω;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460 καταβασε το τελευταιο αρχειο

ενεργοπoιησε το usb debug

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις αν θα παρουμε πιο καινουρια αναβαθμιση? μπας και φυγουν τα κοληματα απο την 4,0,4,

 

κατι λενε οτι μπορει για να δουμε πολα εχουμε ακουσει......................

Link to comment
Share on other sites

το εκανα, δουλεψε η διαδικασια αλλα κολλησε το κινητο στην κεντρικη οθονη (μου βγαζει κλειδωμενη σιμ και δεν μπορω να βαλω πιν). μαλλον θα επανελθω στην οριτζιναλ και θα περιμενω οπως ολοι. ο κυριος λογος που εβαλα την 4 εστω και για μια μερα ηταν το σχολιο οτι βλεπει αμεσως το gps. εγω σε μια-δυο δοκιμες που εκανα, δεν ειδα μεγαλη διαφορα, θελει καποια λεπτα να δουλεψει (με το ndrive, στους χαρτες της google δουλευει αμεσως)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...