Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

μια ερώτηση, σήμερα μετά από 8 μήνες έβγαλα την ζελατίνα από την οθόνη του κινητού.

χρειάζεται να βάλω άλλη η να το αφήσω έτσι? κάποιος που δεν έχει ζελατίνα στην οθόνη του, έχει δει φθορά?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά, πριν μπω στη διαδικασία της εγκατάστασης και του root, αν κάνω backup τις εφαρμογές με Titanium, μετά θα μπορέσω να τις κάνω restore και να λειτουργούν όπως πριν ή θα πρέπει πάλι να τις περάσω εξ αρχής;

 

Επίσης... Πρέπει να κάνω wipe τα πάντα; Τι είναι καλύτερο για να είναι πιο σταθερό και γρήγορο το κινητό μετά το flashάρισμα;

 

καλησπέρα,

μια ερώτηση, σήμερα μετά από 8 μήνες έβγαλα την ζελατίνα από την οθόνη του κινητού.

χρειάζεται να βάλω άλλη η να το αφήσω έτσι? κάποιος που δεν έχει ζελατίνα στην οθόνη του, έχει δει φθορά?

 

Εγώ την έβγαλα κατευθείαν μόλις το πήρα και εδώ και ένα χρόνο δεν έχει πάθει τίποτα. Εξαρτάται βέβαια και πώς συμπεριφέρεσαι στη συσκευή σου...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι νέο μέλος εδώ. Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα Xperia U, αλλά ανησυχώ για τη μνήμη. Μήπως μπορεί κάποιος που έχει αυτό το κινητό να μου πει γύρω στα πόσα τραγούδια και εικόνες χωράνε;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Ή και οποιαδήποτε εμπειρία με αυτό το κινητό θα ήταν αποδεκτή.

Edited by Kathrinf1
Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι νέο μέλος εδώ. Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα Xperia U, αλλά ανησυχώ για τη μνήμη. Μήπως μπορεί κάποιος που έχει αυτό το κινητό να μου πει γύρω στα πόσα τραγούδια και εικόνες χωράνε;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Ή και οποιαδήποτε εμπειρία με αυτό το κινητό θα ήταν αποδεκτή.

Γειά σου και καλωσορισες..! Αμα εξαιρεσουμε τα 3 σερβις το εχω 2 μηνες αλλα περιπου 1 μηνα το χρησιμοποιω πραγματικα αν και παλι ειναι στο σερβις... Τελος παντων.. Για μουσικη αμα τα κατεβαζεις σε 128kbps μπορεις να εχεις περιπου 500 τραγουδια και θα εχεις περιπου αλλα 1.8GB ελευθερα... Δηλαδη θα μπορεις να βαλεις περιπου αλλες 1500 φωτογραφιες με 5MP αναλυση.. Οσο για τις εφαρμογες εχει ξεχωριστα 2GB αποκλειστικα για εφαρμογες.. Το κινητο ειναι γρηγορο ομορφο σχεδιαστικα και η ευκρεινια της οθονης ειναι παρα πολυ καλη.. Η αντοχη της μπαταριας ειναι μετρια δηλαδη με μια μεση χρηση αντεχει 1 μερα περιπου.. Ελπιζω να σε καλυψα :)

Link to comment
Share on other sites

αμα χρησιμοποιήσω το SEUS, θα περαστεί η τελευταία τελαυταία έκδοση? στο PC Companion δεν μου ήρθε ακόμα αναβάθμιση
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πριν μπω στη διαδικασία της εγκατάστασης και του root, αν κάνω backup τις εφαρμογές με Titanium, μετά θα μπορέσω να τις κάνω restore και να λειτουργούν όπως πριν ή θα πρέπει πάλι να τις περάσω εξ αρχής;

 

Επίσης... Πρέπει να κάνω wipe τα πάντα; Τι είναι καλύτερο για να είναι πιο σταθερό και γρήγορο το κινητό μετά το flashάρισμα;

 

Δεν επηρεαζεται σε κατι η συσκευη με το ρουταρισμα για να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια.Απλα μετα αν θες να ελαφρυνεις το τηλεφωνο

βαλε εναν root uninstaller να αφαιρεσεις οτι δε θες απο τα προεγκατεστημενα και οπωσδηποτε βαλε το Link2sd

Link to comment
Share on other sites

τελικα στο σβησιμο μη απαραιτητων εφαρμογων στην ics εχει

καποιες που τις εχει και η gb αλλα δεν ειναι στη δικια της λιστα για διαγραφη

αυτες μπορουμε να τις σβησουμε?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι οντως απαντησες ,αλλα αυτα εδω που εβαλα πανω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ tweaks για την 2.3 :wacko:

Ρωταω λοιπον ανα συμπληρωσω και αυτα θα δουλεψουν???Πιο αναλυτικος δε μπορω να γινω νομιζω!!!!!Πιο κουραστικος θα το παλεψω :p

Ναι, είπαμε, ναι! Αλλά ακόμα κι αν δεν δουλέψουν δεν θα επηρεάσουν το κινητό (δεν θα αρχίσει τα boot loop, ας πούμε). Νομίζω ότι πλέον και αναλυτικός και κουραστικός έγινα!!! :lol::p

τελικα στο σβησιμο μη απαραιτητων εφαρμογων στην ics εχει

καποιες που τις εχει και η gb αλλα δεν ειναι στη δικια της λιστα για διαγραφη

αυτες μπορουμε να τις σβησουμε?

Ναι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας φίλοι μου! Θέλω να το απεγκαταστήσω, αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω root μέχρι στιγμής, παρόλο που έχω ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες.. :O Εκτός αυτού ένας φίλος που έχει το ίδιο κινητό μου είπε πως αν κάνω root θα πρέπει να εγκαταστήσω από την αρχή όλες τις εφαρμογές μιας και θα διαγραφούν τα πάντα μέσα από το κινητό.. αληθεύει κάτι τέτοιο; Σας ευχαριστώ και πάλι! :)

 

εγω που εκανα root δεν διαγραφτηκε τιποτα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μόλις έκανα το tweak για να βρίσκει τα κανάλια 12 και 13 αλλά μάταια.

Τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ.

 

Ξέχασα να πω ότι έχω την 2.3 αφού μετά από την τραγική ICS ξαναγύρισα σε αυτήν. Κάνω ακριβώς αυτά που λέει το tweak και δεν γίνεται κάτι, Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο αυτό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!:)

 

Εσύ Solve, σε τι χρώμα πήρες το δικό σου;; Εγω ακόμη να αποφασίσω...:(

 

Είναι καλή επιλογή;; Τι λέτε;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Βήμα 1) Θα πας ρυθμίσεις->Ασύρματα και δίκτυα-> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και θα τικάρεις την επιλογή δεδομένα ενεργά.

αυτό σου τρώει την μπαταρία με ταχύτητα του φωτός:ninja:

 

Με Android μόνο τα Samsung κ κάποια Lg κάνουν βιντεοκλήσεις.

κάπου διάβασα ότι 2 μοντέλα της Samsung έχουν αυτή τη δυνατότητα απο τη "μαμά". Δεν υπάρχει καποια εφαρμογή για sony ericcson

που να "ανοίγει" τις βίντεο κλήσεις μέσω 3G ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το κινητο. Εχω μεσα 250 τραγουδια και λιγες φωτος και εχω 2 γιγα ελευθερα. Για ταινιες εχω παρει ενα καλωδιο usb on the go και βαζω στικακια. Βλεπω ταινιες 720p κανονικοτατα. Νομιζω βγαινει σε δυο εκδοσεις:μια με ασπρο/κιτρινο καπακι και μια με μαυρο/ροζ. Εχω την πρωτη και μονιμα το κιτρινο καπακι.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το άσπρο σκέφτομαι να αγοράσω...

Τι εννοείς βάζεις στικάκια;;

Εσείς από πού το πήρατε;;

Εγώ σκέφτομαι από το skroutz από το open365.

Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Με ειδικο καλωδιο (εγω πηρα απο ενα μαγαζι αυτο της samsung για τα galaxy) μπορεις να συνδεσεις usb μνημες και να τις διαβασει. Τραγουδια,φωτος,ταινιες,αρχεια κ.ο.κ. Οποτε καπως αμβλυνεται το θεμα της μικρης μνημης. Παντως ειδα οτι διαβασε ενα stick 8 γιγα ,αλλα οχι ενα 16 giga,εβγαλε μηνυμα για υψηλη καταναλωση,κατι τετοιο.

Εγω το πηρα απο Γερμανο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το άσπρο σκέφτομαι να αγοράσω...

Τι εννοείς βάζεις στικάκια;;

Εσείς από πού το πήρατε;;

Εγώ σκέφτομαι από το skroutz από το open365.

Μπορεις να βαλεις ενα καλωδιο usb OTG (δες την 3 φωτογραφια) http://www.ebay.co.uk/itm/Micro-USB-to-USB-Female-Host-OTG-Adapter-Cable-for-Galaxy-S2-i9100-i9300-S3-Xoom-/170876454902?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item27c907c7f6 να συνδεσεις ενα usb stick http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=usb+stick και να βλεπεις το τα αρχεια που εχεις στο στικακι στο τηλεφωνο σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Παιδια. Ειμαι νεος στο Forum και θα ηθελα να ρωτησω εαν και ποτε θα βγει η νεα εκδοση android για το NEO V. Αυτη τη στιγμη εχω την 4.0.4 (no root) και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος.

 

Και κατι ακομα. Αν κανω root τι βασικα θετικα θα δω στη συσκευη μου.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων ....

Gouvias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα το κοιτάξω! Για νεότερα νέα θα σας πω. Έχω ξετρελαθεί με αυτό το κινητό! Είναι και αρκετά φθηνό!!:D
Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα το κοιτάξω! Για νεότερα νέα θα σας πω. Έχω ξετρελαθεί με αυτό το κινητό! Είναι και αρκετά φθηνό!!:D

Νομιζω εχεις και 50gb στο box :D (θελει internet). https://play.google.com/store/apps/details?id=com.box.android&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ib3guYW5kcm9pZCJd

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα... Ποιο box??

Edit: ΟΚ, το 'πιασα!

Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα ότι 2 μοντέλα της Samsung έχουν αυτή τη δυνατότητα απο τη "μαμά". Δεν υπάρχει καποια εφαρμογή για sony ericcson

που να "ανοίγει" τις βίντεο κλήσεις μέσω 3G ?

Όχι δεν υπάρχει.

Καλησπερα Παιδια. Ειμαι νεος στο Forum και θα ηθελα να ρωτησω εαν και ποτε θα βγει η νεα εκδοση android για το NEO V. Αυτη τη στιγμη εχω την 4.0.4 (no root) και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος.

 

Και κατι ακομα. Αν κανω root τι βασικα θετικα θα δω στη συσκευη μου.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων ....

Έχει βγει ένα update αλλά δεν αλλάζει κάτι ριζικό. Αν κάνεις root δεν θα δεις τίποτα θετικό. Απλά ανοίγεις το δρόμο για να κάνεις θετικά πράγματα στο κινητό σου, να εγκαταστήσεις όποιες εφαρμογές θες εσύ και γενικά να έχεις πλήρη έλεγχο στο κινητό σου (που τώρα δεν έχεις.)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άν γίνει root, ισχύει η εγγύηση μετά? Δηλαδή μπορώ να βάλω την official μετά και να το πάω πίσω και να μην φαίνεται οτι έχει γίνει root?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει.

 

Έχει βγει ένα update αλλά δεν αλλάζει κάτι ριζικό. Αν κάνεις root δεν θα δεις τίποτα θετικό. Απλά ανοίγεις το δρόμο για να κάνεις θετικά πράγματα στο κινητό σου, να εγκαταστήσεις όποιες εφαρμογές θες εσύ και γενικά να έχεις πλήρη έλεγχο στο κινητό σου (που τώρα δεν έχεις.)

 

Η εκδοση jellybean (4.1) μηπως ξερεις ποτε θα ειναι διαθεσιμη για το ΝΕΟ V ?

Gouvias
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...