Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εισαι με ics : ρυθμισεις> οθονη> μεγεθος γραμματοσειρας. Μεγαλωνουν ολα τα γραμματα σε ολο το μενου.

Αν θες μονο στον dialer https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&hl=el

 

σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά.εχω το εξής πρόβλημα ...τον πάω να ξεκλειδωσω το κινητό μου δυσκολευομαι να το σειρά προς τα δεξιά που θέλει.και οταν τα καταφέρω και μπω στο μενου με τιν παραμικρη επαφη ανοιγει οποιο προγραμμα ακουμπισω.αυτο για 5-6 δευτερα.μετα ξεκολαει και ολα κανονικα.αν το κλειδωσω μετα παλι τα ιδια για 5-6 δευτερα....απο οτι καταλαβα τα πρωτα 5-6 δευτερα δινει εντωλη στην παραμικρη επαφη οτι και καλα κανω κλικ.ενω εγω θελω πχ να γυρισω σελιδα.αν εχει καποιο καποιο αντιστυχο προβλημα ας μου απαντησει γιατι ειναι πολυ σπαστικο,το ξεκλειδωνω με 1000 ζωρια και μετα στο μενου για να αλλαξω σελιδα ανοιγω 2-3 προγραμματα χωρις να το θελω

 

Και εμένα το κάνει αυτό, πράγματι είναι πολύ σπαστικό ειδικά όταν ψάχνεις μια επαφή και κάνει κλήσεις όποιον να'ναι. Το έκανε πιο έντονα πριν με την τελευταία έκδοση από Sus, πλέον μετά τον οδηγό από τον ΖΧΡ είμαι root και το κάνει πιο σπάνια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες μηπως τυχων εχει κανενας ftf απο την ελληνικη unbranded ics για να φλασαρω με flashtool για να επιστρεψω σε ελληνικη παλι εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το κάνει αυτό, πράγματι είναι πολύ σπαστικό ειδικά όταν ψάχνεις μια επαφή και κάνει κλήσεις όποιον να'ναι. Το έκανε πιο έντονα πριν με την τελευταία έκδοση από Sus, πλέον μετά τον οδηγό από τον ΖΧΡ είμαι root και το κάνει πιο σπάνια[/QU

 

εχεις κανει καμια επαναφορα μπας και σου φτιαξει?????

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την KA21.1 ice Cream Sony και το κινητό πλέον είναι σφάιρα!! Το μόνο μου θέμα είναι πως όταν κατεβάζω κάποια εφαρμογή από το market, ξεκινά εγκατάσταση και στο τέλος μου βγάζει error ότι "Το αρχείο πακέτου δεν είναι έγκυρο". Καμιά ιδέα για το τι είναι αυτό και πως διορθώνεται..?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα κ εγω συν οτι δεν βρισκω το back αρχειο σημερα ομως περσα το Autokiller Memory Optimizer ειχα ειδη τις τιμες του ZXR και πλεον τις κραταει κανονικα,και ενωειτε οτι μπορεις να τις αλλαξεις κ απο την εφαρμογη

 

Επιβεβαιώνω, ότι αυτή είναι η λύση.Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την KA21.1 ice Cream Sony και το κινητό πλέον είναι σφάιρα!! Το μόνο μου θέμα είναι πως όταν κατεβάζω κάποια εφαρμογή από το market, ξεκινά εγκατάσταση και στο τέλος μου βγάζει error ότι "Το αρχείο πακέτου δεν είναι έγκυρο". Καμιά ιδέα για το τι είναι αυτό και πως διορθώνεται..?

 

κανε αυτο και θα φτιαξει

"Go to init.d folder and delete the tweak named 02dalvik, then reboot your phone and it should be solved"

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την KA21.1 ice Cream Sony και το κινητό πλέον είναι σφάιρα!! Το μόνο μου θέμα είναι πως όταν κατεβάζω κάποια εφαρμογή από το market, ξεκινά εγκατάσταση και στο τέλος μου βγάζει error ότι "Το αρχείο πακέτου δεν είναι έγκυρο". Καμιά ιδέα για το τι είναι αυτό και πως διορθώνεται..?

 

Ποιον kernel έχεις με την KA21.1;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

κανε αυτο και θα φτιαξει

"Go to init.d folder and delete the tweak named 02dalvik, then reboot your phone and it should be solved"

Το δοκίμασα, είναι οκ τώρα! Τώρα το πρόσεξα και στους xda! Ευχαριστώ!

Ποιον kernel έχεις με την KA21.1;

Τον Suave Kernel V6, είναι αξιόπιστος!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, είναι οκ τώρα! Τώρα το πρόσεξα και στους xda! Ευχαριστώ!

 

Τον Suave Kernel V6, είναι αξιόπιστος!

 

Στο cwm τι πρέπει να κάνεις wipe???

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα θέμα, τις προάλλες με έπιασε μια μπόρα πηγαίνοντας στο χωριό με τη μηχανή, με αποτέλεσμα το neo v να γίνει καλοκαιρινό. Μπήκε υγρασία και μόλις άνοιξα το τσαντάκι το κινητό είχε κλείσει. το άνοιξα, το στέγνωσα, το έβαλα σε ρύζι, πέρασε μία βδομάδα και πλέον όταν βάζω μπαταρία ανοίγει, ακούω τους ήχους του κεντρικού μενού αλλά η οθόνη είναι λευκή με χρωματιστές ανοιχτές ρίγες στο βάθος. θεωρώ ότι έχει καεί. Ξέρετε τι παίζει από χρεώσεις, ή αν μπορώ να βρω ανταλλακτικά μόνος μου;
Link to comment
Share on other sites

Στο cwm τι πρέπει να κάνεις wipe???

 

Κάνεις factory reset και wipe dalvik cache.

Ο τρόπος που ακολούθησα εγώ και δούλεψε είναι:

1. Καθαρή εγκατάσταση της Stock 4.0.4.

2. Εγκατάσταση του kernel.

3. Root.

4. Cwm install

5. Μέσω CWM εγκατάσταση της ΚΑ21.1

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε όλους, το έχω ρίξει στο διάβασμα αρκετές ώρες, πιθανό να μου ξέφυγε κάπου που θα το έχετε αναφέρει...Γιατί γράφοντας στο google με παρέπεμψε εδώ, αλλά δεν το βρήκα:(

Και για να μη το κουράζω άλλο, σας αναφέρω το μικρό προβληματάκι στο neo V μου...Έχω ενεργοποιήσει την αναφορά παράδοσης μηνυμάτων, αλλά αυτό στον κόσμο του καμμία αναφορά πουθενά....Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι θα το εκτιμούσα δύο φορές..Ήδη εκτιμώ τη δυνατότητα που μου παρέχετε να βρίσκομαι εδώ...

Ευχαριστώ πολύ...

ΥΓ. Εφαρμογή μηνυμάτων η δική του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε όλους, το έχω ρίξει στο διάβασμα αρκετές ώρες, πιθανό να μου ξέφυγε κάπου που θα το έχετε αναφέρει...Γιατί γράφοντας στο google με παρέπεμψε εδώ, αλλά δεν το βρήκα:(

Και για να μη το κουράζω άλλο, σας αναφέρω το μικρό προβληματάκι στο neo V μου...Έχω ενεργοποιήσει την αναφορά παράδοσης μηνυμάτων, αλλά αυτό στον κόσμο του καμμία αναφορά πουθενά....Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι θα το εκτιμούσα δύο φορές..Ήδη εκτιμώ τη δυνατότητα που μου παρέχετε να βρίσκομαι εδώ...

Ευχαριστώ πολύ...

ΥΓ. Εφαρμογή μηνυμάτων η δική του

Καλησπέρα,

Αρχικά να σου διευκρινίσω ότι η αναφορά δεν έρχεται ως μήνυμα, αλλά εμφανίζεται στην πάνω δεξιά γωνία του μηνύματος που έστειλες ως "ν" (τικ).

Από εκέι και πέρα, πηγαίνεις από τα μηνύματα --> πλήκτρο επιλογών (το δεξί με τις 4 γραμμούλες) --> ρυθμίσεις --> και βάζεις "τικ" στην αναφορά παράδοσης.

Δοκίμασε και μία επαννεκκίνηση της συσκευής και πες μας..!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστώ!!! Μόλις το είδα..Έχεις δίκιο, εγώ περίμενα να δω κάτι στην αναδυόμενη μπάρα ενημερώσεων στην αρχική οθόνη..Παρεπιπτόντως, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Και πάλι Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστώ!!! Μόλις το είδα..Έχεις δίκιο, εγώ περίμενα να δω κάτι στην αναδυόμενη μπάρα ενημερώσεων στην αρχική οθόνη..Παρεπιπτόντως, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Και πάλι Ευχαριστώ!

 

Ναι, με το Handcent SMS.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας παιδια... Είμαι σχετικά νέος στη χρήση του android κ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν είναι εύκολο; πήγα κ ενεργοποίησα την εντολή δεδομένα ενεργά ώστε να συνδεθώ στο ιντερνετ μεσω 3g κ αφού μπαίνω η cosmote που έχω σύνδεση μου στέλνει ότιθ συνδεθήκατε για πρώτη φορά κ κάτι τέτοια κ από την επόμενη μέρα όποτε ανοίγω τo δεδομένα ενεργά στις ρυθμίσεις για να μπω δεν μου βγάζει το σηματάκι πάνω ούτε μπαίνει στο ιντερνετ εννοείτε.. Γνωρίζει μήπως τι μπορεί να φταίει ή μήπως κάνω κάποιο λάθος κ δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!

Το τηλέφωνο επεσε απο το τραπέζι και τωρα με το που το ανοιγω βγαζει το logo της Sony και μετά το Xperia και μετα ξανα απο την αρχή το ίδιο. Δεν μπαίνει μεσα με τιποτα. Μπουτάρει σε loop. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!

Το τηλέφωνο επεσε απο το τραπέζι και τωρα με το που το ανοιγω βγαζει το logo της Sony και μετά το Xperia και μετα ξανα απο την αρχή το ίδιο. Δεν μπαίνει μεσα με τιποτα. Μπουτάρει σε loop. Τι να κάνω;

 

Προσπάθησε να φλασαρεις με seus αν και...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα, δεν ολοκληρωνει την εγκατασταση...:(

 

Δεν....

 

Πήγαινε το στο service -μην λες τίποτα για το πεσιμο- μπας και στο φτιάξουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κι απο εμενα και καλως σας βρηκα...προσφατα απεκτησα κι εγω την προαναφερθεισα android συσκευη αλλα εχω φρικαρει γιατι εκανα το λαθος (ισως??) να το αναβαθμισω σε 4.0.4..απο εκεινη την ωρα τρωει τρελα κολληματα, οι εφαρμογες σερνονται κυριολεκτικα, μου εμφανιζονται μηνυματα οτι η ταδε εφαρμογη θα τερματιστει κ γενικα κολλαει ελλεεινα...θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας για να κανω downgrade στην 2.3.4 και την γνωμη σας αν αξιζει να κανω root..

 

Τα στοιχεια του τηλ ειναι:

 

Εκδοση Αndroid: 4.0.4

Εκδοση Κερνελ: 2.6.32.9 - perf

Αριθμος Εκδοσης: 4.1.Β.0.431

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω .εκδοση android 2.3.4 . εκδοση kernel .2.6.32.9-perf. αριθμος εκδοσης 4.0.2.Α.0.69

Root

εχω κανει format στη sd card κ εχασα το 2 partition κ το link2 sd δν μου το αναγνωριζει.πως μπορω να το ξανακανω?help!!

Κάνε μια επανεγκατάσταση με το SEUS και format την κάρτα από το pc.

Καλησπέρα.

Δεν μπορώ να κάνω ανβάθμηση μέσω του pc companion σε ics. Μου βγάζει σφάλμα. Μπορείς κάπιος να βοηθήσει?

SEUS

το ιδιο προβλημα ειχα κ εγω συν οτι δεν βρισκω το back αρχειο σημερα ομως περσα το Autokiller Memory Optimizer ειχα ειδη τις τιμες του ZXR και πλεον τις κραταει κανονικα,και ενωειτε οτι μπορεις να τις αλλαξεις κ απο την εφαρμογη

Εξαιτίας του autokiller σου κρατάει τις τιμές.

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα θέμα, τις προάλλες με έπιασε μια μπόρα πηγαίνοντας στο χωριό με τη μηχανή, με αποτέλεσμα το neo v να γίνει καλοκαιρινό. Μπήκε υγρασία και μόλις άνοιξα το τσαντάκι το κινητό είχε κλείσει. το άνοιξα, το στέγνωσα, το έβαλα σε ρύζι, πέρασε μία βδομάδα και πλέον όταν βάζω μπαταρία ανοίγει, ακούω τους ήχους του κεντρικού μενού αλλά η οθόνη είναι λευκή με χρωματιστές ανοιχτές ρίγες στο βάθος. θεωρώ ότι έχει καεί. Ξέρετε τι παίζει από χρεώσεις, ή αν μπορώ να βρω ανταλλακτικά μόνος μου;

Ψάξε στο ebay για Neo V digitizer.

καλησπέρα σας παιδια... Είμαι σχετικά νέος στη χρήση του android κ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν είναι εύκολο; πήγα κ ενεργοποίησα την εντολή δεδομένα ενεργά ώστε να συνδεθώ στο ιντερνετ μεσω 3g κ αφού μπαίνω η cosmote που έχω σύνδεση μου στέλνει ότιθ συνδεθήκατε για πρώτη φορά κ κάτι τέτοια κ από την επόμενη μέρα όποτε ανοίγω τo δεδομένα ενεργά στις ρυθμίσεις για να μπω δεν μου βγάζει το σηματάκι πάνω ούτε μπαίνει στο ιντερνετ εννοείτε.. Γνωρίζει μήπως τι μπορεί να φταίει ή μήπως κάνω κάποιο λάθος κ δεν ξέρω.

 

Τα δεδομένα σου από το μενού του κινητού τα έχεις ενεργά;

 

Καλησπερα σας κι απο εμενα και καλως σας βρηκα...προσφατα απεκτησα κι εγω την προαναφερθεισα android συσκευη αλλα εχω φρικαρει γιατι εκανα το λαθος (ισως??) να το αναβαθμισω σε 4.0.4..απο εκεινη την ωρα τρωει τρελα κολληματα, οι εφαρμογες σερνονται κυριολεκτικα, μου εμφανιζονται μηνυματα οτι η ταδε εφαρμογη θα τερματιστει κ γενικα κολλαει ελλεεινα...θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας για να κανω downgrade στην 2.3.4 και την γνωμη σας αν αξιζει να κανω root..

 

Τα στοιχεια του τηλ ειναι:

 

Εκδοση Αndroid: 4.0.4

Εκδοση Κερνελ: 2.6.32.9 - perf

Αριθμος Εκδοσης: 4.1.Β.0.431

 

Οδηγός αρχαρίων

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..εγω δεν ξεω ουτε απο ρομ ουτε αναβαθμισεις ουτε τιποτα..

τ βραδυ ενω ηταν κελιστο τ κινητο ουτε εφαρμογες ουτε τιποτα..

τ ανοιγω τ πρωι και ειχαν σβηστει 800 φωτογραφιες..

το επομενο βραδυ παλι το ιδιο εχασα αλλες 100 κ μ χουν μεινει 15 φωτογραφιες στο κινητο..

ξερει κανεις κατι?? τι συμβαινει??

μιλαμε για πολυ ελεος γτ οι φωτογραφιες κρυβουν κ αναμνησεις κ εκνευριστικα πολυ π εγινε αυτο..

να σημειωσω οτι τ μεσημερι της μερας π εγινε αυτο τ χα συνδεσει με τον υπολογιστη για φορτιση πρωτη φορα απο τοτε π τ πηρα..μονο για φορτιση δν πειραξα κατι..

οποιος μπορει να βοηθησει θα ειμαι πραγματικα ευγνομων...

ευχαριστω πολυ..

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...