Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει τροπος μεχρι στιγμης τροπος για ευκολο root ,παρα μονο με την αλλαγη του Kernel οπως γραφουν τα παιδια πιο πανω.

 

χμμ και εγω σκεφτικα να το δοκιμασω με το ευκολο root και οτι γινει ας γινει,αλλα μαλλον θα μεινω με το root στο χερι γτ αυτη την στιγμη την περναω.δλδ να μην κανω καν τον κοπο ε??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οποιος βρει ολο το πακετο lockscreen ics ,%battery με μπλε χρωματακι ας το ποσταρει εδω για την 4,04

κ εγω αυτο περιμενω lockscreens ics,battery με μπλε χρωμα.δυστυχως τις 4.0.3 δν κανουν

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο περιμενω lockscreens ics,battery με μπλε χρωμα.δυστυχως τις 4.0.3 δν κανουν

 

οντως την πεαρασα και εγω και χαθηκε το root οι αλλαγες ποιες ειναι???δεν εχω δει καμια ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά με μπέρδεψες. Εγώ για το προεγκατεστημένο πληκτρολόγιο της συσκευής ρωτάω. Έχει 3x3 ελληνικό πληκτρολόγιο 160 χαρακτήρων ανά sms με ελληνικό Τ9; Και στην gingerbread και στην ics; Γιατί αυτόν τον συνδυασμό δεν τον βρίσκεις στο play store.

 

Όταν λες 3χ3, αν καταλαβαίνω καλά, εννοείς το κλασσικό σύστημα που είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια με τα παλιά κινητά, σωστά; (στο 2 Α,Β,Γ στο 3 Δ,Ε,Ζ κλπ).

Ναι έχει τέτοια επιλογή το εργοστασιακό πληκτρολόγιο (100 στην ICS, λογικά και στην GB).

T9 εννοείται πως έχει.

Τώρα για τους 160 χαρακτήρες/SMS, δεν έχει να κάνει με το πληκτρολόγιο αλλά με την εφαρμογή μηνυμάτων (εξ όσων γνωρίζω). Η εφαρμογή για τα SMS υποστηρίζει την αποστολή 160 χαρακτήρων (εννοείται πως στον παραλήπτη το SMS εμφανίζεται με κεφαλαία).

 

οντως την πεαρασα και εγω και χαθηκε το root οι αλλαγες ποιες ειναι???δεν εχω δει καμια ακομα....

 

Αχ, αυτές οι αλλαγές. Όπως και το update της GB σε .62 και .69 αντίστοιχα, έτσι και αυτό, το μόνο που κάνει είναι να διορθώνει κάποια πράγματα. Οπτικά φυσικά δεν αλλάζει τίποτα. Αν είχες κάποια προβλήματα (lag, κολλήματα, restarts κλπ) τώρα ίσως να διορθωθούν.

 

Σαν να κάνεις "ενημέρωση ασφαλείας" στα Windows.

Edited by DeJaVu
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αχ, αυτές οι αλλαγές. Όπως και το update της GB σε .62 και .69 αντίστοιχα, έτσι και αυτό, το μόνο που κάνει είναι να διορθώνει κάποια πράγματα. Οπτικά φυσικά δεν αλλάζει τίποτα. Αν είχες κάποια προβλήματα (lag, κολλήματα, restarts κλπ) τώρα ίσως να διορθωθούν.

 

Σαν να κάνεις "ενημέρωση ασφαλείας" στα Windows.

 

δεκτο αλλα εγω θυμαμαι οτι αναφεραμε πριν λιγες μερες για κατι νεες μπαρες κατι διαφορες στο μενου κ.α

τεσπα περιμενω το ευκολο root :(

Link to comment
Share on other sites

Οχι την 4.0.3 λεω!

Ψαχνω να δω αν χρειαζεται να κανω restore και update ή μονο update

 

Πάρε backup με titanium κ περνα μια καθαρή εγκατάσταση να είσαι σίγουρος

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πάρε backup με titanium κ περνα μια καθαρή εγκατάσταση να είσαι σίγουρος

 

Ελα που δεν μπορω!!αυτο ακριβως ειναι το θεμα!!δεν εχω root στην .69!

Αν ειχα δεν θα πηγαινα στο παγωτο!!

Αν παρω μπακ απ με τον astro λες να κανει δουλεια;ή θα περναω 90 εφαρμογες απο την αρχη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω.η εξοδος hdmi τι ακριβως θα μου δειχνει αν το συνδεσω σε τηλεοραση?θα δειχνει κανονικα την οθονη του κινητου η μονο φωτο κ βιντεο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω.η εξοδος hdmi τι ακριβως θα μου δειχνει αν το συνδεσω σε τηλεοραση?θα δειχνει κανονικα την οθονη του κινητου η μονο φωτο κ βιντεο?

 

Τα πάντα...Είναι σαν να συνδέεις το pc σου σε τηλεόραση/προτζέκτορα κτλ....Δηλαδή ότι βλέπεις στην οθόνη του κινητού θα παίζει και στην TV...

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω.η εξοδος hdmi τι ακριβως θα μου δειχνει αν το συνδεσω σε τηλεοραση?θα δειχνει κανονικα την οθονη του κινητου η μονο φωτο κ βιντεο?

 

κανονικα οτι θες...μονο skype δεν εχω καταφερει να κανω...ακομα και τηλεφωνο οταν με καλεσανε το εδειξε η τηλεοραση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 3χ3, αν καταλαβαίνω καλά, εννοείς το κλασσικό σύστημα που είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια με τα παλιά κινητά, σωστά; (στο 2 Α,Β,Γ στο 3 Δ,Ε,Ζ κλπ).

Ναι έχει τέτοια επιλογή το εργοστασιακό πληκτρολόγιο (100 στην ICS, λογικά και στην GB).

T9 εννοείται πως έχει.

Τώρα για τους 160 χαρακτήρες/SMS, δεν έχει να κάνει με το πληκτρολόγιο αλλά με την εφαρμογή μηνυμάτων (εξ όσων γνωρίζω). Η εφαρμογή για τα SMS υποστηρίζει την αποστολή 160 χαρακτήρων (εννοείται πως στον παραλήπτη το SMS εμφανίζεται με κεφαλαία).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι τέτοιο πληκτρολόγιο εννοούσα και ευτυχώς τελικά η συσκευή τα έχει όλα, χαίρομαι. Υπάρχουν και πληκτρολόγια που κάνουν τη μετατροπή σε gsm 7bit alphabet ιδανικά για περιπτώσεις που αυτό δεν γίνεται από την εφαρμογή των sms. Αλλά όταν η μετατροπή γίνεται από την εφαρμογή των sms είναι ότι καλύτερο, για να μπορείς να χρησιμοποιείς το ίδιο πληκτρολόγιο σε άλλες εφαρμογές και να πληκτρολογείς τα πάντα.

 

Μία ακόμα ερώτηση, στο κουτί υπάρχει κάποιος αντάπτορας για την έξοδο hdmi; Και σε αυτόν πάνω συνδέεις το κλασσικό καλώδιο hdmi της τηλεόρασης;

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

zxr τα tweaks σου δουλεουν με την 4,04 ναι γιατι ελεγα αυριο να τα βαλω και οποιος εχει lockscreen ,%battery ,black keyboard ας πει τιποτα

Ναι, προχώρα!

παιδια εκανα ενημερωση το τηλεφωνο μεσω pc companion και εχω την εκδοση 4.0.4

παρατηρησα οτι εφυγε το εικονιδιο του root οποτε λογικα υποθετω οτι δεν ειμαι πλεον root σωστα?

αν ισχυει αυτο κοιταω τον οδηγο του zxr για ν ξαναγινω root?

τα tweaks παρατηρησα οτι εφυγαν και αυτα?

ξαναβαζω τα tweaks του zxr παλι ετσι?

Σωστά υποθέτεις. Δυστυχώς η διαδικασία rooting που περιγράφεται στον οδηγό δεν ισχύει για την 0.4. Τα tweaks έφυγαν αλλά δεν μπορείς να τα βάλεις γιατί δεν είσαι root.

μα καλα ρε ανθρωπα...τι λεμε τοσες μερες τωρα???....!!!!....ξεκινα το διαβασμα 7-8 σελιδες πισω και θα την βρεις την ακρη...πφφφφφ.....:p...:lol:

Θα παρακαλέσω να είμαστε πιο διακριτικοί

Όταν συνδέω το κινητό στο pc μου (windows 7, x64, service pack 1) στο pc companion δεν αναγνωρίζει τη στάθμη της μπαταρίας του κινητού. Επίσης ούτε άμα "μπω" στον υπολογιστή μου, δεξί κλίκ στο Xperia neo V, ούτε εκεί δεν μου εμφανίζει την στάθμη. Αντιθέτως μου έχει ένα ερωτηματικό πάνω στο εικονίδιο. Ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε, και θα εκτιμούσα μία απάντηση στο πρόβλημά μου.

Αναβάθμιση στο pc companion έχεις κάνει;

Εχω το κινητο απο το δεκεμβρη.απο την περιοδο που αρχισε να ζεσταινει ο καιρος το κινητο ζεσταινεται πολυ ευκολα και με λιγη χρηση ιδιαιτερα τις ζεστες ωρες της μερας.πηγα στην vodafone που το πηρα και μου ειπαν να το δωσω για service ενω στην σονυ μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο λογω του μεγεθους της μπαταριας.εχει συμβει σε καποιον αλλον αυτο?

Όντως έχει αρχίσει και ανεβάζει θερμοκρασία.

Ειμαι σιγουρος πως εχουν ξανακανει την ερωτηση αλλα λογο των πολλων αναρτησεων δεν μπορω να βρω την απαντηση..λοιπον η ερωτηση μου ειναι αν γινεται αν κανεις overclocking στο neo v? το εχω rootαρει εχω ξεκλειδωσει τον bootloader και ειμαι στην .62.

Θα πρέπει να περάσεις custom rom που να σου επιτρέπει να κανεις overclock.

παίδες καλησπέρα

Υπάρχει τρόπος η κάποια εφαρμογή Να κάνει σάρωση το WiFi ώστε να βρίσκει Δίκτυα χωρίς να αναγκάζομαι συνέχεια να

Μπαίνω στις ρυθμισεις για να βρω το ρουτερ μου; πχ.εάν με πετάξει έξω λόγω σήματος δεν ξανακάνει

αναζήτηση από μόνο του πρέπει να μπω στις ρυθμiσεις Δεν ξέρω συμβαίνει και σε σας η το έχω εγώ αυτό το προνόμιο

μονο

Κανονικά θα πρέπει να κάνει αυτόματα επανασύνδεση.

Παιδιά ξέρει κανείς πώς αφαιρούμε το pin από τη sim.

Ρυθμίσεις -->Ασφάλεια-->Ορισμός κλιε. κάρτας SIM

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ της έκδοσης 4.1.Β.0.431 (χωρίς root) και της προηγούμενης. π.χ. δεν βλέπω το widget του καιρού. Δεν υπάρχει πλέον; Από το play store, τί προτείνετε για το καιρό; Τί άλλο πρέπει να έχουμε υπόψη μας; Διορθώθηκε κάτι τελικά; Σας ευχαριστώ.

Android Weather

Το δοκίμασα και αυτό φίλε μου. Δυστυχώς. Το led δε συγκινείται με τίποτα.

Bubble buzz, NoLed

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι καλώδιο χρειάζεται για να συνδέσω το κινητό με TV; Και link από πλαίσιο αν υπάρχει; Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα...Είναι σαν να συνδέεις το pc σου σε τηλεόραση/προτζέκτορα κτλ....Δηλαδή ότι βλέπεις στην οθόνη του κινητού θα παίζει και στην TV...

 

κανονικα οτι θες...μονο skype δεν εχω καταφερει να κανω...ακομα και τηλεφωνο οταν με καλεσανε το εδειξε η τηλεοραση

ωραιο μου ακουγεται!ευχαριστω!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι καλώδιο χρειάζεται για να συνδέσω το κινητό με TV; Και link από πλαίσιο αν υπάρχει; Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

micro hdmi to Hdmi

1

2

Link to comment
Share on other sites

 

Bubble buzz, NoLed

 

Καλημέρα.

Ευχαριστώ αλλά τα έχω ήδη δοκιμάσει. Επειδή το έχω πάντα σε θήκη και δε φαίνεται η οθόνη, δυστυχώς δεν με εξυπηρετούν τα παραπάνω. Το θέμα είναι γιατί στη δική μου συσκευή το led δεν παίζει ούτε στις αναπάντητες. :(

Link to comment
Share on other sites

Ελα που δεν μπορω!!αυτο ακριβως ειναι το θεμα!!δεν εχω root στην .69!

Αν ειχα δεν θα πηγαινα στο παγωτο!!

Αν παρω μπακ απ με τον astro λες να κανει δουλεια;ή θα περναω 90 εφαρμογες απο την αρχη;

 

Χμμ δε το ξέρω αυτό Κωνσταντίνε!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως ειπα και σε παλιοτερο post εκανα update μεσω pc companion και χαθηκε root και tweaks.πηγα να κανω επαναφορα με clock αλλα δεν μπηκε μεσα οταν πατουσα το "πισω".μαλλον επειδη χαθηκε.Οποτε τωρα που εχω 4.0.4 πως κανω root?
Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως ειπα και σε παλιοτερο post εκανα update μεσω pc companion και χαθηκε root και tweaks.πηγα να κανω επαναφορα με clock αλλα δεν μπηκε μεσα οταν πατουσα το "πισω".μαλλον επειδη χαθηκε.Οποτε τωρα που εχω 4.0.4 πως κανω root?

 

Έχει ξανάειπωθει αρκετές φορές,ρίξε μια ματιά στις τελευταίες σελίδες,με εύκολο τρόπο δε γίνεται,μπλέκεις με flashtool kernel κ τέτοια!δε μπορώ να βρω το λινκ να στο δώσω!

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Χμμ δε το ξέρω αυτό Κωνσταντίνε!

 

Οκ φιλτατε!!ευχαριστω!

Θα παρω back up με 2-3 εφαρμογες που κανουν αυτη τη δουλεια χωρις ρουτ και οποια κατσει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,παλευω μιση ωρα για να κανω το κιν να κραταει τις αλλαγες στη ram με τον οδηγο του zxr ομως ματαια...

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree" εχω βαλει αυτη τη γραμμη εντολων με και χωρις αυτακια,με κενο και χωρις κενο απο την τελευταια εντολη του hw_config.sh,αλλα μετα απο καθε restart με γυρναει στις δικες του τιμες...μηπως κανω κατι λαθος?τρεχω ics 4.0.4:wacko:

Link to comment
Share on other sites

μετά την τελευταία αναβάθμιση κλείνει το κινητό την ώρα ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-5 -10 ΛΕΠΤΑ HELP!

 

Για δες στην επιλογή δικτύου μήπως έχεις επιλέξει WCDMA (το οποίο είναι 3g και δεν έχει παντού ικανοποιητικό σήμα), και άλλαξέ το σε μόνο GSM...

 

καλησπερα παιδια,παλευω μιση ωρα για να κανω το κιν να κραταει τις αλλαγες στη ram με τον οδηγο του zxr ομως ματαια...

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree" εχω βαλει αυτη τη γραμμη εντολων με και χωρις αυτακια,με κενο και χωρις κενο απο την τελευταια εντολη του hw_config.sh,αλλα μετα απο καθε restart με γυρναει στις δικες του τιμες...μηπως κανω κατι λαθος?τρεχω ics 4.0.4:wacko:

 

Ναι όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουν σε ICS, δυστυχώς δε μπορούμε να βρούμε το .bak αρχείο και να το διαγράψουμε, ώστε μετά από restart να κρατιώνται οι τιμές... Μόνη λύση προς το παρών για ICS είναι λύσεις τύπου rom toolbox κλπ...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουν σε ICS, δυστυχώς δε μπορούμε να βρούμε το .bak αρχείο και να το διαγράψουμε, ώστε μετά από restart να κρατιώνται οι τιμές... Μόνη λύση προς το παρών για ICS είναι λύσεις τύπου rom toolbox κλπ...

 

ααα οκ,το χα διαβασει στο παρελθον οτι υπαρχει θεμα με την ics,απλα οπως το ειδα γραμμενο νομιζα πως ειχε βρεθει η λυση...για ολα φταιει το .bak,ειπα και γω στραβος ειμαι....:p ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τι καλώδιο χρειάζεται για να συνδέσω το κινητό με TV; Και link από πλαίσιο αν υπάρχει; Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

Εγω το πηρα απο εδω http://www.logicops.gr/index.php/contact-us πολυ φτηνα.

Ενα ανταπτορα και ενα καλωδιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...