Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος ακριβώς πως μπαίνουμε στο cwm με πάτημα πάνω στην οθόνη; γιατί άλλες φορές το πετυχαίνω και άλλες όχι.....

 

Προσπάθησε, συνεχόμενα πατήματα στην οθόνη όταν γράφει SONY ή με επαναλαμβανόμενο πάτημα του volume down.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αμα εχουμε την Ics πως ξαναβαζουμε την μαμα 2.3.4:!:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

αμα εχουμε την Ics πως ξαναβαζουμε την μαμα 2.3.4:!:

 

Και εγω αυτο ψαχνω γιατι δεν μου διαβαζει το gps μου και το χρειαζομαι γιατην δουλεια μου

Link to comment
Share on other sites

Με την απενεργοποίηση δεν γίνεται απεγκατασταση, απλά σταματάει να τρέχει η εφαρμογή και εξοικονομούμε σε μνημη και ταχύτητα;

 

ακριβώς αυτό. ασφαλείς εφαρμογές για απενεργοποίηση είναι οι χάρτες, οι οδηγοί ρυθμίσεων τα fun and downloads κινέζικο πληκτρολόγιο, και γενικά οποίες δεν θέλουμε. π.χ. εγώ έχω κλείσει και όλα τα calendar synch που ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ την άποψη μου για την ICS, πολύ πιο γρήγορη διαχειριστικά καλύτερη από την προηγούμενη, επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα με τις συχνές αποσυνδέσεις του WIFI, τώρα πλέον δεν αποσυνδέετε καθόλου, το μόνο πρόβλημα που έχω δει είναι το led το οποίο δεν ανάβει σε αναπάντητη κλήση, αλλά λύνεται αν περάσουμε κάποιο προγραμματάκι.Όσον αφορά την καθυστέρηση των 3-4 δευτερολέπτων όταν ανοίγουμε τις επαφές νομίζω πως δεν χρήζει σχολιασμού.Αυτά για την ώρα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερο πιστευω ειναι να ξαναπαμε πισω και σε κανα εξαμηνο μετα απο πολλα bugfix να ξαναπαμε ics.

 

Για οσους θελουν να ξαναπανε πισω apo ics σε 2.3.4 μαμα καντε αυτο:

 

κατεβαστε flashtool http://hotfile.com/dl/153611705/67c3e78/flashtool-0.6.9.1-windows.exe.html

κατεβαστε rom http://en.sourceforge.jp/frs/g_redir.php?m=jaist&f=%2Fseandroid%2Fxperianeov%2FKernel%2FGingerbread%2Fstockkernel%2Fgeneric%2Fupdate.NeoV.4.0.2.A.0.62.ftf

και ακολουθατε τον οδηγο εδω -http://www.youtube.com/watch?v=HmX-IYNYqL8

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ την άποψη μου για την ICS, πολύ πιο γρήγορη διαχειριστικά καλύτερη από την προηγούμενη, επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα με τις συχνές αποσυνδέσεις του WIFI, τώρα πλέον δεν αποσυνδέετε καθόλου, το μόνο πρόβλημα που έχω δει είναι το led το οποίο δεν ανάβει σε αναπάντητη κλήση, αλλά λύνεται αν περάσουμε κάποιο προγραμματάκι.Όσον αφορά την καθυστέρηση των 3-4 δευτερολέπτων όταν ανοίγουμε τις επαφές νομίζω πως δεν χρήζει σχολιασμού.Αυτά για την ώρα.

 

Εγώ δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα με το wifi στη gb, με ics ωρες ωρες μου αποσυνδεετε.Όσο για το led εγώ έχω handcent οπότε παίζει το led,για αναπάντητες δεν έχω βάλει κάποιο πρόγραμμα ακόμη,λογικά σε επόμενες αναβαθμίσεις θα λυθεί

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερο πιστευω ειναι να ξαναπαμε πισω και σε κανα εξαμηνο μετα απο πολλα bugfix να ξαναπαμε ics.

 

Για οσους θελουν να ξαναπανε πισω apo ics σε 2.3.4 μαμα καντε αυτο:

 

κατεβαστε flashtool http://hotfile.com/dl/153611705/67c3e78/flashtool-0.6.9.1-windows.exe.html

κατεβαστε rom http://en.sourceforge.jp/frs/g_redir.php?m=jaist&f=%2Fseandroid%2Fxperianeov%2FKernel%2FGingerbread%2Fstockkernel%2Fgeneric%2Fupdate.NeoV.4.0.2.A.0.62.ftf

και ακολουθατε τον οδηγο εδω -http://www.youtube.com/watch?v=HmX-IYNYqL8

σε ευχαριστω φιλε ολα καλα:)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Για απεγκαταταση εφαρμογων εχω το unistaller, αλλα δεν μου εμφανιζει ολα τα προγραμματα που υπαρουν στο τηλεφωνο για να τα αφαιρεσω, υπαρχει καποιο αλλο για root χρηστη αλλα δωρεαν να κατεβασω που να απεγκαθιστα τα παντα?
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΓΚΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!! πηγα να κανω flash στην rom 2.3.4. με το flaashtool, επελεξα flash mode και συνδεσα το κινητο στο usb πατωντας το πληκτρο επιστροφης στο κινητο και μετα με εβγαλε κατι μηνυματα πως για συσκευες του 2011 πρεπει να ενεργοποιησω κατι στο κινητο και σταματαει το φλασαρισμα και τωρα δεν μπορω καν να ανοιξω το κινητο μου βγαζει συνεχεια το logo sony ericsson και μετα σβηνει αμεσως σαν να κανει boot ολη την ωρα!! τι κανω τωρα????

 

Παιδια αν γυρισω σε 2,3,4 μεσω seus θα παθει το κινητο τιποτα ?θα μπλοκαρει ?απλα κατεβαζω το seus βαζω το κινητο στο pc και κατεβαζω την 2,3,4

 

Φιλε μου μεσω seus δεν νομιζω να καταφερεις κατι.. το δοκιμασα εγω πριν λιγο και δεν σου βγαζει επιλογη για downgrade αντιθετως σε λεει να ξαναπερασεις την ics.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν γυρισω σε 2,3,4 μεσω seus θα παθει το κινητο τιποτα ?θα μπλοκαρει ?απλα κατεβαζω το seus βαζω το κινητο στο pc και κατεβαζω την 2,3,4

Με το SEUS (θα πρέπει να συνηθίσουμε να το λέμε SUS πλέον) δεν μπορείς να πας πίσω. Μόνο μπροστά. Όχι downgrade, μόνο upgrade. :)

ΜΑΓΚΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!! πηγα να κανω flash στην rom 2.3.4. με το flaashtool, επελεξα flash mode και συνδεσα το κινητο στο usb πατωντας το πληκτρο επιστροφης στο κινητο και μετα με εβγαλε κατι μηνυματα πως για συσκευες του 2011 πρεπει να ενεργοποιησω κατι στο κινητο και σταματαει το φλασαρισμα και τωρα δεν μπορω καν να ανοιξω το κινητο μου βγαζει συνεχεια το logo sony ericsson και μετα σβηνει αμεσως σαν να κανει boot ολη την ωρα!! τι κανω τωρα????

 

Από ότι φαίνεται και για σένα το SEUS είναι μονόδρομος πλέον και πας για την 4.0

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

μα δεν μπορω να συνδεθω καν με το sus διοτι το κινητο ανοιγοκλεινει ολη την ωρα bootarei και σβηνει μονο το λογοτυπο με δειχνει της sony τπτ αλλο γιαυτο και δεν προλαβαινει να συνδεθει μεσω usb με το sus. τι κανω???
Link to comment
Share on other sites

1) To Η σημαίνει HSDPA. Γρήγορο internet δηλαδή, λίγο πιο γρήγορο από το 3G.

2) Ναι

3) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το elixir ή οποιοδήποτε άλλο battery widget. Σε αυτό ο οδηγός είναι κατατοπιστικός.

4) Ναι. Αν θες περισσότερες αλλάζεις launcher. Και σε αυτό ο οδηγός είναι κατατοπιστικός.

 

 

Δεν υπάρχει στην ICS το συγκεκριμένο widget. Θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι εναλλακτικό.

 

Δεν υπάρχει συνολικός χρόνος στην ICS. Δοκίμασε το PhoneUsage. Έχει και widgets!

Για το φωτάκι ίσως το NoLed ή το BubbleBuzz σε βολέψει.

Όταν λες κάρτα εννοείς την εξωτερική;

 

Ναι την εξωτερική εννοώ. Βασικά αν ξερεις πιο από τα δύο έχει λιγότερη κατανάλωση πόρων ( για το led ).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχω αριστες εντυπωσεις απο την ICS..ενταξη μερικα lags υπαρχουν αλλα οχι τραγικα...ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..οσοι εχουν την γνησια ρομ δεν θα εχουν κανενα προβλημα!

 

Εχω 2 κινητα Neo V και στα 2 αριστα....μεχρι και τα καναλια 12-14 βλεπει στο wifi τωρα.Σιγουρα λοιπον η μαμα Sony θα βγαλει και καποιο update για αυτα τα Lags που υπαρχουν.Καλο ειναι να περιμενουμε λοιπον.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χαθεί λίγο, παρακαλώ μια βοήθεια. :!:

 

Είμαι αυτήν την στιγμή με την .042 root.

 

Θέλω να κάνω αναβάθμιση στο ics.

 

Το καλύτερο είναι:

1. Κάνω ας πούμε "format" με το seus και το επεναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

2. Κάνω αναβάθμιση στην ics.

3. Ακολουθώ τον οδηγό του zxr εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερο πιστευω ειναι να ξαναπαμε πισω και σε κανα εξαμηνο μετα απο πολλα bugfix να ξαναπαμε ics.

 

Για οσους θελουν να ξαναπανε πισω apo ics σε 2.3.4 μαμα καντε αυτο:

 

κατεβαστε flashtool http://hotfile.com/dl/153611705/67c3e78/flashtool-0.6.9.1-windows.exe.html

κατεβαστε rom http://en.sourceforge.jp/frs/g_redir.php?m=jaist&f=%2Fseandroid%2Fxperianeov%2FKernel%2FGingerbread%2Fstockkernel%2Fgeneric%2Fupdate.NeoV.4.0.2.A.0.62.ftf

και ακολουθατε τον οδηγο εδω -http://www.youtube.com/watch?v=HmX-IYNYqL8

εγω το εκανα 2.3.4 αφου εκανα πρωτα αυτο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327551

και μετα την διαδικασια πιο πανω και ολα τελεια:)

Edited by vazos

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Με ICS απο Sony companion, στην lockscreen έχει πλεον το Ανοιγμα και την Φωτογραφική. Πως βγάζω την Φωτογραφικη και βάζω το 'Σιγανο' που έιχε πριν?

Στα settings δεν μπορω να βρω κατι σχετικό.

 

Ευχαριστώ.

 

δεν το εχει αυτο..το θελω και εγω να ειναι με το ηχειακι..αν μπορει καποιος ας πει;)

 

Παιδια αν γυρισω σε 2,3,4 μεσω seus θα παθει το κινητο τιποτα ?θα μπλοκαρει ?απλα κατεβαζω το seus βαζω το κινητο στο pc και κατεβαζω την 2,3,4

 

δεν θα μπλοκαρει..θα γινει καλυτερο..απλα θα χασεις οτι εχεις μεσα στο κινητο...καλυτερα κανε ενα backup

 

Καλησπερα και απο μενα.

Εβαλα και εγω την καινουργια εκδωση ics στο κινητο αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος με πολλα πραγματα.

Μπορω να περασω την προηγουμενη εκδοση που ειχα με τον ιδιο τροπο που περασα και την ics η θα πρεπει να κανω root και να επεμβω σε πραγματα και καταστασει που δεν γνωριζω.

Ευχαριστω.

 

σε τι δεν εισαι ικανοποιημενος...να ξερουμε και μεις που θα την βαλουμε στο μελλον

εγω λεω να περασει κανενας μηνας και μετα να την βαλω...για να ειναι ολες οι εφαρμογες συμβατες και να εχουν λυθει και πιθανον προβληματα ωστε να γλυτωσω το seus..κατι που δεν το θελω...και επισης σημειωνω τα χαρακτηριστικα της ics ωστε να το ρυθμισω το κινητο οπως μαρεσει..λογικα σκεφτομαι?:)

 

1. στην μπαρα στην κορυφη της οθονης, εχει βγαλει ενα εικονιδο ενα Η με δυο βελακια. ενα πανω κ ενα κατω. τι ειναι αυτο? ο οδηγος δεν ειναι ιδιαιτερα κατατοπιστικος.

 

2. οι αναφορες μηνυματων, ειναι οταν βγαινει ενα σημαδι σαν τικαρισμα σε καθε μηνυμα?

 

3. δεν εχει καπου επιλογη για το ποσο φορτισμενη ειναι η μπαταρια?

 

4. οι συνολικες οθονες, ειναι 5? δεν μπορει να εχει παραπανω?

 

1.το 1ο ειναι το ιντερνετ μεσω παροχου 3g και χρεωνεσαι

2.ναι αυτο ειναι

3.ρυθμισεις σχετικα με το τηλεφωνο κατασταση και στην lockscreen πανω αριστερα σου λεει

4.ναι 5 ειναι...οχι με την μαμα stock...με launcher μονο

 

Παιδια για δειτε λιγο εδω http://www.hotfile.com/dl/147750631/9d744bc/XperiaS_Package.zip.html ..

Ειναι εφαρμογες του xperia s .. Πως να τις περασω?

 

αμα ειναι apk λογικα μπορεις;)

αν και νομιζω στην ics οτι της sony εχει το S το παιρνεις και εσυ;)

 

το led τελικα δουλευει σε παγωτο η οχι?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

κατσε περιμενε πρεπει να κανω ολη την επανω διαδικασια πρωτα και μετα αυτο που ποσταρα? ή μονο για το usb που λεει στο βημα

 

6. Aφου έχουμε ενεργοποιήσει το USB Debugging και το Mass Storage (ρυθμίσεις->SE->Connectivity), συνδέουμε το κινητό με το PC.

Link to comment
Share on other sites

Στον υποφάκελο Κάρτα Μνήμης:\DCIM\.thumbnails όταν τραβάω φωτό, δημιουργείται ένα τεράστιο αρχείο thumb cache κοντά στα 200mb, ενώ δεν πρέπει να χω πάνω από 50 φωτό στο τηλέφωνο. Είναι κάποιο bug?
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχω αριστες εντυπωσεις απο την ICS..ενταξη μερικα lags υπαρχουν αλλα οχι τραγικα...ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..οσοι εχουν την γνησια ρομ δεν θα εχουν κανενα προβλημα!

 

Εχω 2 κινητα Neo V και στα 2 αριστα....μεχρι και τα καναλια 12-14 βλεπει στο wifi τωρα.Σιγουρα λοιπον η μαμα Sony θα βγαλει και καποιο update για αυτα τα Lags που υπαρχουν.Καλο ειναι να περιμενουμε λοιπον.

 

Με "πειραγμένο" κινητό δεν έχω κανένα πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα.

 

δεν το εχει αυτο..το θελω και εγω να ειναι με το ηχειακι..αν μπορει καποιος ας πει;)

δεν θα μπλοκαρει..θα γινει καλυτερο..απλα θα χασεις οτι εχεις μεσα στο κινητο...καλυτερα κανε ενα backup

το led τελικα δουλευει σε παγωτο η οχι?

 

1. Αυτό που θέλετε γίνεται με εφαρμογή lockscreen, δεν έχει γίνει κάποιο port προς το παρών για τη μαμά εφαρμογή

2. Δε μπορείς μέσω SEUS - SUS να επαναφέρεις σε 2.3.4

Δουλεύει για τα μην, όχι για τις κλήσεις

 

Στον υποφάκελο Κάρτα Μνήμης:\DCIM\.thumbnails όταν τραβάω φωτό, δημιουργείται ένα τεράστιο αρχείο thumb cache κοντά στα 200mb, ενώ δεν πρέπει να χω πάνω από 50 φωτό στο τηλέφωνο. Είναι κάποιο bug?

 

Πιθανόν, κάνε ένα format της κάρτα να δούμε αν θα στρώσει

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

το noled δεν μου δουλεύει εμένα. μόλις το ενεργοποιώντας και κλείνω την οθόνη όταν το ξανανοίγω φαίνεται να μην είναι ενεργοποιημένο και δεν δουλεύει το led φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

για να μπουμε σε recovery mode πρεπει πρωτα να εχουμε κανει τιποτα στο κινητο???

 

εχω rooted ics και δεν μπορω να μπω με τιποτα.. δοκιμασα volume down συνεχωμενα (με εβαλε σε safe mode) και συνεχομενο πατημα οταν βγαλει σονυ αλλα τιποτα...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

για να μπουμε σε recovery mode πρεπει πρωτα να εχουμε κανει τιποτα στο κινητο???

 

εχω rooted ics και δεν μπορω να μπω με τιποτα.. δοκιμασα volume down συνεχωμενα (με εβαλε σε safe mode) και συνεχομενο πατημα οταν βγαλει σονυ αλλα τιποτα...

 

cmw εχεις βαλει υπαρχει στους οδηγους zxr k lousou

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...