Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικα εκανα την αναβαθμιση αλλα νομηζω οτι ψιλοκολαει και τελικα το επανεφερα στο προηγουμενο gb

 

μονο μεσω pc companion την περασες πανω απο την παλια χωρις να σβηστει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

μονο μεσω pc companion την περασες πανω απο την παλια χωρις να σβηστει τιποτα?

 

οχι με emma προγραμα για καταστηματα service sonyericsson

Link to comment
Share on other sites

οχι με emma προγραμα για καταστηματα service sonyericsson

παντως οσοι το καναμε με pc companion και μετα επανεγκατασταση με seus δεν ειχαμε πια κολληματακια ...

Link to comment
Share on other sites

παντως οσοι το καναμε με pc companion και μετα επανεγκατασταση με seus δεν ειχαμε πια κολληματακια ...

 

πρωτα το περασα με seus και το επανεφερα με emma . τα κοληματακια τα παρατηρισα στο μενου οταν εκανα γρηγορες εναλαγες

Edited by LAMPROSXARA
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξέρουμε αν τα ακόλουθα MODS επικαιροποιήθηκαν για να "παίζουν¨με ICS?

 

Κάτι παρόμοιο/αντιστοιχο? (Για % στην μπαταρια και Power Menu με Reboot επιλογή μιλάω...)

 

κανε unrar το αρχειο και βαλτα με σειρα 1 ICS_Look_562_by_Z25,2ICS Icon Battery Με δείκτη %,3 settings original απο cmw->install zip from sd status bar+ics lock+%battery

 

status bar+ics lock+%battery

Link to comment
Share on other sites

Εχω την υποψια οτι οι περισσοτεροι εχουν ενθουσιαστει με την νεα αισθητικη της ics και παραβλεπουν το lag που υπαρχει. Καμια σχεση με την σουπερ smooth αισθηση της gingerbread! Και μην με ρωτησετε αν εχω κανει seus μετα την αναβαθμηση! Εχω δοκιμασει την nordic, μετα ξεκλειδωσα τον bootloader, εβαλα custom ics, custom gb (η οποια πηγαινε σφαιρα και ηταν και πολυ smooth αλλα ειχε καποια αλλα προβληματακια) και τελος ειπα να περασω την ελληνικη ics μετα απο τα καλα λογια των περισσοτερων. 'Η λοιπον καποιον το κινητο εχει προβλημα και βγαζει lag ή ολοι εχουμε lag, απλα καποιοι το παραβλεπουν. :cool:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξανα! μπορει καποιος να μου κανει σε μορφη .apk τα δυο παρακατω που εχει στα sony?

η να μου τα βρει απο καπου!

 

1) Foursquare Timescape

2) Youtube Timescape

 

 

μη μου δινετε( και ευχαριστω )λινκ για το goοgle play δε θελω μεσω εκει.εκει τα βρισκω και μονος μου... θελω τα setup του κατεθυειαν να το πω πιο λιανα. γιατι θα δοκιμασω στο κινητο της υπογραφης μου να τα περασω αν πετυχει αυτο και λειτουργουν μετα!

 

γι αυτο θελω τα .apk κατευθειαν αν υπαρχουν καπου...! thanks.

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

μετά από μισή μέρα με την αναβαθμιση, ειμαι ικανοποιημενος, οχι οτι τρελαθηκα με την αλλαγη κιολας αλλα νταξει καλές οι αναβαθμισεις.

ειδε κανενας αλλαγή στη φωτογραφική? νομιζω πως πλεον βγαινουν πιο θωλες, τοσο στην αυτοματη λειτουργια οσο και στην κανονικη (σε συγκριση παντα με την φωτογραφικη πριν την αναβαθμιση μου). συν το οτι χαθηκε η ληψη με αγγιγμα της οθονης, ποθ με βολευε! νομιζω πως στο θεμα φωτογραφιων εχασα το μηχανακι μου με το σαντουιτς. Διορθώνεται με καμιά εφαρμογή ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

μετά από μισή μέρα με την αναβαθμιση, ειμαι ικανοποιημενος, οχι οτι τρελαθηκα με την αλλαγη κιολας αλλα νταξει καλές οι αναβαθμισεις.

ειδε κανενας αλλαγή στη φωτογραφική? νομιζω πως πλεον βγαινουν πιο θωλες, τοσο στην αυτοματη λειτουργια οσο και στην κανονικη (σε συγκριση παντα με την φωτογραφικη πριν την αναβαθμιση μου). συν το οτι χαθηκε η ληψη με αγγιγμα της οθονης, ποθ με βολευε! νομιζω πως στο θεμα φωτογραφιων εχασα το μηχανακι μου με το σαντουιτς. Διορθώνεται με καμιά εφαρμογή ή όχι?

 

H ληψη με το αγγιγμα της οθονης υπαρχει . Ψαξε στις ρυθμισεις της εφαρμογης ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Εχω την υποψια οτι οι περισσοτεροι εχουν ενθουσιαστει με την νεα αισθητικη της ics και παραβλεπουν το lag που υπαρχει. Καμια σχεση με την σουπερ smooth αισθηση της gingerbread! Και μην με ρωτησετε αν εχω κανει seus μετα την αναβαθμηση! Εχω δοκιμασει την nordic, μετα ξεκλειδωσα τον bootloader, εβαλα custom ics, custom gb (η οποια πηγαινε σφαιρα και ηταν και πολυ smooth αλλα ειχε καποια αλλα προβληματακια) και τελος ειπα να περασω την ελληνικη ics μετα απο τα καλα λογια των περισσοτερων. 'Η λοιπον καποιον το κινητο εχει προβλημα και βγαζει lag ή ολοι εχουμε lag, απλα καποιοι το παραβλεπουν. :cool:

 

Εγώ έχω ένα ελαφρό lag..πέρασα μόνο με pc companion αλλά είχα κάνει επιδιόρθωση πρώτα..

Έλεγα να μπω στο πειρασμό να ξαναπερασω με seus αλλά θα τα σβήσει πάλι όλα κ βαριέμαι να το ξαναστηνω,όταν βγει κανένα καινούργιο update θα το κάνω..προς το παρόν το μόνο που με χαλάει είναι η απόκριση όταν μπαίνω να κάνω μια κλήση που lagαρει αρκετά κ όταν αποθηκεύει video που καθυστερεί.

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν το μόνο που με χαλάει είναι η απόκριση όταν μπαίνω να κάνω μια κλήση που lagαρει αρκετά

Αυτό το προβληματάκι έχω βρει κι εγώ. Κατά τα άλλα μια χαρά! Από τις λίγες φορές που τα χρήματα που έδωσα για ένα κινητό τηλέφωνο έπιασαν τόπο 100%.:)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

προτεινω στους διαχειριστες να φτιαξουν λιγο την πρωτη σελιδα και να προσθεσουν και τους οδηγους αυτους...

Done! Σε ευχαριστώ. Σωστή παρατήρηση. :)

Έλεος !!! Αν δεν το έχετε καταλάβει εδώ μιλάμε για το SE XPERIA NEO V!!:offtopic:

 

Θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο και να περιορισεις τα θαυμαστικά σου και την επιθετικότητα σου. Προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε ένα φίλο που έχει πρόβλημα με το κινητό του. Δεν κάναμε έγκλημα

Όντως, δεν χρειάζεται επιθετικότητα. Περισσότερο off topic είναι τα μηνύματα του στυλ "Έλεος κτλ κτλ" παρά οτιδήποτε σχετικό με το android.

Εγώ έχω ένα ελαφρό lag..πέρασα μόνο με pc companion αλλά είχα κάνει επιδιόρθωση πρώτα..

Έλεγα να μπω στο πειρασμό να ξαναπερασω με seus αλλά θα τα σβήσει πάλι όλα κ βαριέμαι να το ξαναστηνω,όταν βγει κανένα καινούργιο update θα το κάνω..προς το παρόν το μόνο που με χαλάει είναι η απόκριση όταν μπαίνω να κάνω μια κλήση που lagαρει αρκετά κ όταν αποθηκεύει video που καθυστερεί.

 

Με αφορμή το post του MonDeChristo να πω ότι ίσως θα πρέπει να δώσουμε λίγο χρόνο στη rom. Είναι η πρώτη που βγαίνει, πρόκειται για κάτι εντελώς νέο οπότε είναι λογικό να έχει τα κολληματάκια της. Το σύνολο γενικά είναι καλό και είμαι σίγουρος ότι σε μελλοντικό update τα πράγματα θα βελτιώνται διαρκώς.

Ηλία για τις κλήσεις ίσως βοηθήσει το tweak του οδηγού.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά επειδή μπέτωσα το κινητό σβήνοντας διάφορες εφαρμογές με το root unistaller και αναγκάστηκα να ξαναπεράσω την ics, μήπως μπορούμε να έχουμε μία λίστα με τις εφαρμογές που δεν πρέπει να πειράξουμε;Ευχαριστώ και ξανά συγνώμη.:confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχουμε τπτ για την ics για τα μηνυματα η οπως ειχαμε για την gb πακετακι που να τα φτιαχνει να σβηνει (τις εφαρμογες της sony)? launcher ποιον να βαλω? να αφησω τον γνησιο η υπαρχει κατποιος που πραγματικα αξιζει(τον γνησιο σε περιπτωση αλλαγης τον διαγραφω?) γενικα ειναι πολυ καλη αλλα εχει καποια lag ισως στρωσει με κανενα update...
Link to comment
Share on other sites

Done! Σε ευχαριστώ. Σωστή παρατήρηση. :)

 

 

 

Όντως, δεν χρειάζεται επιθετικότητα. Περισσότερο off topic είναι τα μηνύματα του στυλ "Έλεος κτλ κτλ" παρά οτιδήποτε σχετικό με το android.

 

 

Με αφορμή το post του MonDeChristo να πω ότι ίσως θα πρέπει να δώσουμε λίγο χρόνο στη rom. Είναι η πρώτη που βγαίνει, πρόκειται για κάτι εντελώς νέο οπότε είναι λογικό να έχει τα κολληματάκια της. Το σύνολο γενικά είναι καλό και είμαι σίγουρος ότι σε μελλοντικό update τα πράγματα θα βελτιώνται διαρκώς.

Ηλία για τις κλήσεις ίσως βοηθήσει το tweak του οδηγού.

 

Εννοείται πρέπει να δώσουμε χρόνο στην νέα έκδοση κ για αυτό δε γυρνάω σε ginger!

Λες να βοηθήσει;Δεν έχω το πρόβλημα όταν τερματιζω τη κλήση.

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά επειδή μπέτωσα το κινητό σβήνοντας διάφορες εφαρμογές με το root unistaller και αναγκάστηκα να ξαναπεράσω την ics, μήπως μπορούμε να έχουμε μία λίστα με τις εφαρμογές που δεν πρέπει να πειράξουμε;Ευχαριστώ και ξανά συγνώμη.:confused::confused::confused:

Υπάρχει λίστα με τις εφαρμογές που μπορείς να βγάλεις στην 2.3. Σύντομα θα υπάρξει και για την 4.0 αν και πιστεύω δεν θα έχει διαφορές. Λίγη υπομονή.

Εννοείται πρέπει να δώσουμε χρόνο στην νέα έκδοση κ για αυτό δε γυρνάω σε ginger!

Λες να βοηθήσει;Δεν έχω το πρόβλημα όταν τερματιζω τη κλήση.

Το έχω καταγράψει για να το δω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα και εγω την ics. δεν ειμαι root και εβαλα την ελληνικη εκδοση μεσω pc companion.δεν βλεπω μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.ολα καλα. την ιδια ταχυτητα θεωρω πως εχει αλλα σιγουρα ειναι πιο ομορφη εκδοση και με το λιγο ψαξιμο ως τωρα θεωρω οτι ειναι πιο παραμετροποιησιμη απο την προηγουμενη.

εχω 2 ερωτηματα :

1. δεν εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ειτε απο το κινητο, ειτε μεσω pc companion. ειναι αναγκαιο; δεν βλεπω κανενα ιδιαιτερο ζορι μεχρι τωρα.

2. με ενοχλησε πολυ που δεν εχει το widget για αγαπημενες επαφες οπως η gingerbread. οσα και να ειδα στο google play δεν μου αρεσαν καθολου. υπαρχει καποιος τροπος να βρω ακριβως το ιδιο που ειχε η προηγουμενη εκδοση;

1. Αν δεν έχεις ζόρι μην το κανεις

2. Πολύ κακό που λειπει αυτο το widget. Στης γυναίκας μου το neo v έβαλα το apw που χρησιμοποιώ και εγω. Καλό μεν, άλλα... Το stock είχε την εξυπνάδα, τις επαφες που έχεις συνδεσει με επαφες απο facebook, να βάζει (στο widget) την φωτο απο το facebook. Το apw και λογικά και ολα τα άλλα παρόμοια widgets, βάζουν μόνο τις φωτο που έχεις περάσει manually στις επαφες .Δηλαδή τις φωτο απο facebook δεν τις εμφανιζει. Απο την άλλη βεβαία οι αγαπημένες επαφες είναι 10-15. Κάτσε βάλε μια φωτο σε αυτες τις επαφες και μετα με οποιοδήποτε widget είσαι οκ.

Αν ξέρει κανένας κάποιο τρόπο να βάλουμε το widget της gb,ας μας πει, άλλα φαντάζομαι οτι για να γίνει αυτο θα πρέπει να είσαι root

Link to comment
Share on other sites

Πριν να βαλω την ics ημουν στον υπολογιστη, εβλεπα ενα προγραμμα στο play store πατουσα εγκατασταση και οταν εμπαινα στο ιντερνετ με το κινητο, εγκαθιστουσε το προγραμμα, τωρα δεν γινετε, κι ας ειμαι συνδεδεμενος κανονικα με το mail μου, αλλαξε κατι πανω σε αυτο?

Μου λεει οταν πατω εγκατασταση οτι Δεν εχετε μεταβει στη εφαρμοση Google Play Store (το εικονιδιο εφαρμογης με το λευκο καλαθι αγορων) στη συσκευη σας με αυτον τον λογαριασμο ηλεκτρονικου ταχυδρομιου......

 

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι στο Google Play δεν φαινετε η συσκευη μου οπως ηταν πριν ωστε να λεει αν ειναι συμβατη η συσκευη με την εφαρμογη που διαλεγω να εγκαταστησω. Πως το κανω να εμφανιζετε η συσκευη μου στο Google Play γιατι δεν φαινετε τωρα, κι ας ειμαι συσνδεδεμενος κανονικα με το mail μου.

 

Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα τωρα πλεον μου δειχνει την συσκευη μου στο Google Play. Πιθανον να ηθελε χρονο, τι να πω δεν ξερω.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αφου οι αρκετοι απο εμας εχουμε περασει την ics μεσω pc companion γιατι να κανουμε επαναεγκατασταση ?και εμενα μου ψιλοκολαει να την κανω δηλαδη? και επειδη ειμαι πολυ αρχαριος τι ειναι το seus που το βλεπω σε πολλα post ?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση αφου οι αρκετοι απο εμας εχουμε περασει την ics μεσω pc companion γιατι να κανουμε επαναεγκατασταση ?και εμενα μου ψιλοκολαει να την κανω δηλαδη? και επειδη ειμαι πολυ αρχαριος τι ειναι το seus που το βλεπω σε πολλα post ?

 

 

με το pc companion που εκανες αναβαθμιση περασες το λειτουργικο πανω απο το προηγουμενο χωρις να κανεις φορματ...αμα κανεις μεσω seus αναβαθμιση θα δουλεψει καλυτερα το κινητο σου..ψαξε λιγο πιο πισω θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις και από εμένα να τα ξεκαθαρίσω γιατί έχω μπερδευτεί:

1) Τελικά με την ics μπορούμε να στείλουμε μνματα με 160 χαρακτήρες (χωρίς root)? Από αυτό θα εξαρτηθεί αν θα την περάσω σε πρώτη φάση.

2) Για να περάσουμε την ics χωρίς ενδεχόμενα προβλήματα πρέπει πρώτα να κάνουμε επαναφορά εργοστ. δεδομ. και μετά pc companion ή το αντίθετο? και αντί για αυτά μπορούμε να την περάσουμε από SEUS που είναι σα να κάνουμε και τα 2 μαζί, γι'αυτό και την προτιμάμε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξανα! μπορει καποιος να μου κανει σε μορφη .apk τα δυο παρακατω που εχει στα sony?

η να μου τα βρει απο καπου!

 

1) Foursquare Timescape

2) Youtube Timescape

 

 

μη μου δινετε( και ευχαριστω )λινκ για το goοgle play δε θελω μεσω εκει.εκει τα βρισκω και μονος μου... θελω τα setup του κατεθυειαν να το πω πιο λιανα. γιατι θα δοκιμασω στο κινητο της υπογραφης μου να τα περασω αν πετυχει αυτο και λειτουργουν μετα!

 

γι αυτο θελω τα .apk κατευθειαν αν υπαρχουν καπου...! thanks.

 

επειδή βλέπω να μη σου απαντάει κανένας (είναι η 3η φορά νομίζω που το ρωτάς) θα σου πω το εξής:

Αν κατάλαβα καλά, αυτά είναι τα widget του timescape, σωστά; Αν ναι, τότε να ξέρεις πως με άλλο launcher στα xperia δεν παίζουν. Πόσο μάλλον σε άλλης μάρκας κινητό.

Αν πάλι έχεις βάλει κάποιον launcher από XPERIA και βρω τις εφαρμογές, θα σου στείλω ένα PM (έψαξα λιγάκι στα γρήγορα νωρίτερα αλλά δεν τα βρήκα)

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με την 2.3.4 οταν εσερνα το δαχτυλο στο πληκτρολογιο, εμφανιζοταν μια γραμμη και η λεξη που ηθελα, τωρα δεν γινετε και δεν θυμαμαι πως το ειχα κανει, γνωριζει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις και από εμένα να τα ξεκαθαρίσω γιατί έχω μπερδευτεί:

1) Τελικά με την ics μπορούμε να στείλουμε μνματα με 160 χαρακτήρες (χωρίς root)? Από αυτό θα εξαρτηθεί αν θα την περάσω σε πρώτη φάση.

2) Για να περάσουμε την ics χωρίς ενδεχόμενα προβλήματα πρέπει πρώτα να κάνουμε επαναφορά εργοστ. δεδομ. και μετά pc companion ή το αντίθετο? και αντί για αυτά μπορούμε να την περάσουμε από SEUS που είναι σα να κάνουμε και τα 2 μαζί, γι'αυτό και την προτιμάμε?

Ευχαριστώ.

Πλέον έχει κυκλοφορήσει η έκδοση που προορίζεται για την Ελληνική αγορά οπότε μπορείς να κάνεις την αναβάθμισή σου μέσω του PC Companion χωρίς κανένα πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...