Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κατι αλλο.

Αυτο με την 42 δεν εχει την επιλογη για αναβαθμιση του λογισμικου (αυτο ειναι rooted) ενω το αλλο την εχει κανονικα.

Πως μπορω να το επαναφερω αυτο?

 

Έχει σβηστεί ή έχει παγώσει η εφαρμογή update center. Αν έχει titanium backup περασμένο δες από εκεί μήπως είναι παγωμένη η εφαρμογή να την επανεκκινήσεις. Για πες μας έχουν καμία διαφορά σε ταχύτητα κλπ το ένα με το άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει σβηστεί ή έχει παγώσει η εφαρμογή update center. Αν έχει titanium backup περασμένο δες από εκεί μήπως είναι παγωμένη η εφαρμογή να την επανεκκινήσεις. Για πες μας έχουν καμία διαφορά σε ταχύτητα κλπ το ένα με το άλλο. :)

Οχι δεν το εχει αλλα το εβαλα τωρα.Τι κανω για να βρω αυτο το update center γιατι το θελω.Οσο αφορα επιδοσεις ναι ειναι πιο γρηγορο σαφως απο το αλλο.Ρολαρισμα αλλα και μνημη πανω απο 100 ενω το αλλο 80.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχει αλλα το εβαλα τωρα.Τι κανω για να βρω αυτο το update center γιατι το θελω.Οσο αφορα επιδοσεις ναι ειναι πιο γρηγορο σαφως απο το αλλο.Ρολαρισμα αλλα και μνημη πανω απο 100 ενω το αλλο 80.

 

Πήγαινε εδώ και κατέβασε το updatecenter.apk. Με έναν file explorer πέρασε το απλώς στο φάκελο / system/app κάνε reboot και πρέπει να είσαι ok. :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ και κατέβασε το updatecenter.apk. Με έναν file explorer πέρασε το απλώς στο φάκελο / system/app κάνε reboot και πρέπει να είσαι ok. :)

Δεν το βρισκω το αρχειο στο λινκ!!??

 

EDIT:

 

Ok το βρηκα αλλα δεν κατεβαινει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι και εγω ενας απο τους κατοχους αυτου του νεου διαμαντιου:) το πηρα προχθες το αφησα να φορτισει με την ησυχια του και χθες το απογευματακι το ανοιξα για να πειραματιστω μαζι του!! Δεν ετυχε να ειχα ξανα κινητο android και σιγα σιγα προσπαθω να μαθω τι παιζει σε αυτο το λογισμικο.. ξερω εχετε γραψει σχεδον 500 σελιδες για αυτο το κινητο και τις καλυτερες εφαρμογες αλλα ειναι λιγο δυσκολο να κατσω να διαβασω απο την αρχη ολες εχω διαβασει καποιες και πηρα καποιες ιδεες..αυτο που θα ηθελα να μου πειτε καποιες χρησιμες εφαργμογες για το κινητο αυτο και μια εφαρμογη για να κλεινω τις ανοιχτες εφαρμογες εχω κατεβασει το τασκΚιλλερ αλλα δν ξερω πως δουλευει :wacko: σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :)
Link to comment
Share on other sites

Μυ ζηταει να βαλω την 62 εκδοση.αν την περασω θα χαθει το root????

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Και αν αξιζει αν την περασω?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι και εγω ενας απο τους κατοχους αυτου του νεου διαμαντιου:) το πηρα προχθες το αφησα να φορτισει με την ησυχια του και χθες το απογευματακι το ανοιξα για να πειραματιστω μαζι του!! Δεν ετυχε να ειχα ξανα κινητο android και σιγα σιγα προσπαθω να μαθω τι παιζει σε αυτο το λογισμικο.. ξερω εχετε γραψει σχεδον 500 σελιδες για αυτο το κινητο και τις καλυτερες εφαρμογες αλλα ειναι λιγο δυσκολο να κατσω να διαβασω απο την αρχη ολες εχω διαβασει καποιες και πηρα καποιες ιδεες..αυτο που θα ηθελα να μου πειτε καποιες χρησιμες εφαργμογες για το κινητο αυτο και μια εφαρμογη για να κλεινω τις ανοιχτες εφαρμογες εχω κατεβασει το τασκΚιλλερ αλλα δν ξερω πως δουλευει :wacko: σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

 

Μυ ζηταει να βαλω την 62 εκδοση.αν την περασω θα χαθει το root????

 

Ναι θα χαθεί, και μετά πρέπει να κάνεις τη διαδικασία που ανέφερα παραπάνω

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα ηθελα να μου πειτε καποιες χρησιμες εφαργμογες για το κινητο αυτο και μια εφαρμογη για να κλεινω τις ανοιχτες εφαρμογες εχω κατεβασει το τασκΚιλλερ αλλα δν ξερω πως δουλευει :wacko: σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :)

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα!

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες

Μυ ζηταει να βαλω την 62 εκδοση.αν την περασω θα χαθει το root????

Ναι

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα!

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες

 

Ναι

 

 

Αξιζει να την περασω εχει η κανει κατι που δεν εχει η παρουσα???

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ολα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους.

Κατά 99% πάω για το κινητό αυτό.

Μια ακόμη διευκρινιστική ερώτηση για την οθόνη του κινητού:

Αντέχει στα ξυσίματα, χαρακιες κτλ?

 

Το Αce με το gorilla glass ειναι καταπληκτικό σ'αυτό το τομέα. Εγώ ειμαι πολυ απρόσεκτος και τσαπατσουλης. Χωρις κανένα προστατευτικό πάνω απο 10 μήνες που το εχω το ριχνω στη τσέπη μαζί με κλειδιά, flashάκια, κέρματα η σε μια τσάντα που παιρνω στο σχολειο με διάφορα αντικείμενα και εκει, το βάζω πολλες φορες στο τραπέζι με την οθόνη προς τα κατω, μου εχει πέσει καμμιά δεκαριά φορες κτλ ΑΛΛΑ η οθόνη του δεν παρουσίασε ουτε ΜΙΑ χαρακιά!!!! (απιστευτη ειναι η τεχνολογια τελικά)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα!

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες

 

Ναι

 

 

Τα διαβασα ολα και με βοηθησαν παρα μα παρα πολυ σας ευχαριστω για τυχον αποριες θα ειμαι ξανα εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Το Αce με το gorilla glass ειναι καταπληκτικό σ'αυτό το τομέα. (απιστευτη ειναι η τεχνολογια τελικά)

 

Η μαμα SE λεει οτι το τζαμι ειναι scratch-proof. Το ποσο ισχυει δεν ξερω γιατι για καλο και για κακο χρησιμοποιω προστατευτικη ζελατινη. Προσωπικα οχι Gorilla glass αλλα και Super Gotzilla Glass να βγαλουνε στην αγορα, παλι με ζελατινη θα ειμαι. Ειναι αμαρτια γιια ενα ασημαντο ποσο να γρατζουνισεις την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να την περασω εχει η κανει κατι που δεν εχει η παρουσα???

εγω δεν ειδα καμια διαφορα!σε καποιους που ειχαν θεμα με επανεκινησεις, ειχε αποτελεσμα η αναβαθμιση στην 0.62

Link to comment
Share on other sites

πας ρυθμισεις-γλωσσα πληκτρολογιο-διεθνες πληκτρολογιο το 3ο κατω κατω και ξετικαρεις την δονηση οταν πληκτρολογεις

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ολα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους.

Κατά 99% πάω για το κινητό αυτό.

Μια ακόμη διευκρινιστική ερώτηση για την οθόνη του κινητού:

Αντέχει στα ξυσίματα, χαρακιες κτλ?

 

Το Αce με το gorilla glass ειναι καταπληκτικό σ'αυτό το τομέα. Εγώ ειμαι πολυ απρόσεκτος και τσαπατσουλης. Χωρις κανένα προστατευτικό πάνω απο 10 μήνες που το εχω το ριχνω στη τσέπη μαζί με κλειδιά, flashάκια, κέρματα η σε μια τσάντα που παιρνω στο σχολειο με διάφορα αντικείμενα και εκει, το βάζω πολλες φορες στο τραπέζι με την οθόνη προς τα κατω, μου εχει πέσει καμμιά δεκαριά φορες κτλ ΑΛΛΑ η οθόνη του δεν παρουσίασε ουτε ΜΙΑ χαρακιά!!!! (απιστευτη ειναι η τεχνολογια τελικά)

 

Εγω έχω ήδη μια πολύ μικρή γρατζουνιτσα κ σκέψου το χω σε θηκουλα κ αποφεύγω να τπ βάζω παρέα με αιχμηρά αντικείμενα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, χθες εκανα εγκατασταση την εκδοση 4.0.2.Α.0.62 και μετα απο προτροπη πολλων ειπα να ακολουθησω τον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085. Ετσι φορτισα το κινητο για πρωτη φορα και ειπα να κανω rooting αλλα διαβασα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 οτι δεν ισχυει για την 4.0.2.Α.0.62. Τι κανω τωρα; Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για να απεγκαταστήσω το πολύ σπαστικο Macafee τι πρεπει να κάνω.Δεν δεν αφήνει να το απεγκαταστήσω πρεπει να είμαι root;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για να απεγκαταστήσω το πολύ σπαστικο Macafee τι πρεπει να κάνω.Δεν δεν αφήνει να το απεγκαταστήσω πρεπει να είμαι root;

 

Ευχαριστώ.

Πας στις εφαρμογες κλικαρεις το εικονιδιο αφης κατω δεξια και πατας να σβησει το εικονιδιο της εφαρμογης Macfee. Δεν ειμαι root και ετσι το απεγκατεστησα.

 

Και τωρα που διαβασα λιγακι (αναρωτιεμαι) μηπως εκανα χαζομαρα που εκανα αναβαθμιση; :X

οοοχι ρε φιλε! Μη τρελαινεσαι...;)

Link to comment
Share on other sites

:O Οκ... Αλλα τι θα κανω ομως στην συνεχεια; Οπως γραφω και παρακατω...

"Εκανα εγκατασταση την εκδοση 4.0.2.Α.0.62 και μετα απο προτροπη πολλων ειπα να ακολουθησω τον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085. Ετσι φορτισα το κινητο για πρωτη φορα και ειπα να κανω rooting αλλα διαβασα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 οτι δεν ισχυει για την 4.0.2.Α.0.62. "

 

Για την παραπανω ερωτηση μου διαβασα οτι δυστυχως δεν γινεται downgrade (η αν γινεται δεν αξιζει ο κοπος)... $^#%^$^#$% :rolleyes:

Τωρα πρεπει να περιμενω μεχρι να βγει κατι νεο ετσι ωστε να γινω root; Αχχχχ

Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

Έχω τις εξής 3 απορίες. Έβαλα το adw lancher και θέλω να βάλω το wiget που έχει στο κανονικό με την μουσική. Που σου δείχνει τι τραγούδι παίζει, χρόνο και τα λοιπά. Και επίσης πως βάζω την επιλογή να μετακινώ και να δραγράφω εφαρμογές στα συρτάργια.

Και η τρίτη είναι πως μπορώ να μετακινήσω εικόνες που είναι αποθηκευμένες στο κινήτο? Που βγάζω απο την κάμερα. Έχω κατεβάσει 2 file managers αλλά δεν τις βρίσκω πουθενά μέσα.

Ευχαριστώ παίδες

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα ένα USB (OTG) adaptor, εχοντας διαβάσει (κάπου νωρίτερα νομίζω) οτι μπορώ να συνδέσω USB Memory stick...

 

Οποιο στικ και να δοκίμασα (10 διαφορετικά, σε FAT, FAT32, NTFS), μου έγραφε οτι "συνδέθηκε μη υποστηριζόμενη συσκευή USB"

Επίσης, δεν υπήρχε κάποια αλλαγή, αλλάζοντας το Μενού Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > USB > Λειτουργία MTP / MSC

 

Αντίστοιχα, ένα ποντίκι USB και ένα πληκτρολόγιο USB δούλεψαν χωρίς πρόβλημα!

 

Ψάχνοντας, βρήκα αυτό

The microUSB v2.0 port handles both wired data transfer and charging. With the Android 2.3.4 Xperia neo V supports USB on-the-go, but you have to buy the Sony Ericsson Live Dock to be able to use it. When you get the accessory, you can connect wired and wireless USB accessories such as keyboard, mouse and gamepads to your phone. Unfortunately USB drives are not supported.

 

Εχει κάποιος καταφέρει να συνδέσει MEMORY STICK με αντίστοιχο USB adaptor, στο NEO V του???

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι με την (επερχόμενη) ICS?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, χθες εκανα εγκατασταση την εκδοση 4.0.2.Α.0.62 και μετα απο προτροπη πολλων ειπα να ακολουθησω τον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085. Ετσι φορτισα το κινητο για πρωτη φορα και ειπα να κανω rooting αλλα διαβασα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 οτι δεν ισχυει για την 4.0.2.Α.0.62. Τι κανω τωρα; Ευχαριστω πολυ!

Ο οδηγός επιβίωσης του zxr είναι κατατοπιστικότατος και πρέπει να τον διαβάσουν ΟΛΟΙ. Εξηγεί όλ ατα βασικά γι ανα μπορούμε να συννενοηθούμε και καλά έκανες λοιπόν.

 

Και τωρα που διαβασα λιγακι (αναρωτιεμαι) μηπως εκανα χαζομαρα που εκανα αναβαθμιση; :X

Το καλό μ αυτό το τηλεφωνάκι είναι ότι έχουν βγει αρκετά ώστε σχεδόν τίποτα να μην είναι αναστρέψιμο.

Στον οδηγό λοιπόν ΕΔΩ μπορείς πλέον να διαβάσεις και να ακολουθήσεις μια σειρά από βήματα που σου επιτρέπουν να κάνεις downgrade σε .42, root και μετά upgrade σε root έκδοση της .62 ασχέτως ποια έκδοση έχεις τώρα.

 

Παρέλαβα σήμερα ένα USB (OTG) adaptor, εχοντας διαβάσει (κάπου νωρίτερα νομίζω) οτι μπορώ να συνδέσω USB Memory stick...

Ένα από τα βήματα του παραπάνω οδηγού περνάει Patch που σου επιτρέπει να συνδέσεις usb stick καθώς και εξωτερικό δίσκο (αρκεί να ρευματοδοτείται έξτρα από κάποιο hub).

 

Οποιο στικ και να δοκίμασα (10 διαφορετικά, σε FAT, FAT32, NTFS), μου έγραφε οτι "συνδέθηκε μη υποστηριζόμενη συσκευή USB"

Επίσης, δεν υπήρχε κάποια αλλαγή, αλλάζοντας το Μενού Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > USB > Λειτουργία MTP / MSC

 

Αντίστοιχα, ένα ποντίκι USB και ένα πληκτρολόγιο USB δούλεψαν χωρίς πρόβλημα!

 

Ψάχνοντας, βρήκα αυτό

The microUSB v2.0 port handles both wired data transfer and charging. With the Android 2.3.4 Xperia neo V supports USB on-the-go, but you have to buy the Sony Ericsson Live Dock to be able to use it. When you get the accessory, you can connect wired and wireless USB accessories such as keyboard, mouse and gamepads to your phone. Unfortunately USB drives are not supported.

 

Εχει κάποιος καταφέρει να συνδέσει MEMORY STICK με αντίστοιχο USB adaptor, στο NEO V του???

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι με την (επερχόμενη) ICS?

 

Υποστηρίζονται μια χαρά όλα τα στικάκια δοκιμασμένα καθώς και δίσκοι, απλά θέλει να έχεις rooted συσκευή και το αντίστοιχο patch.

Οι περισσότεροι από εμάς αγοράσαμε USB OTG adapter απ το ebay και δουλεέυει μια χαρά. Αυτό που ακόμη ψάχνουμε ως φτηνότερη λύση απ το Livedock είναι να φορτίζουμε ταυτόχρονα το κινητό όσο έχουν συνδεδεμένες συσκευές, κάποιο Hub κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...