Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να βάλω μια συντόμευση για την απόκρυψη αριθμού στην αρχική οθόνη υπάρχει κάποιος τρόπος ?

επίσης εδώ και κανα δυο μέρες βρήκα αυτό το πρόγραμμα για σύνδεση υπολογιστή με κινητό το Wondershare MobileGo που κάνει αρκετά πράγματα ρίξτε το μια μάτια (κάποιες λειτουργίες είναι βέβαια κλειδωμένες αλλά για επεξεργασία επαφών από τον υπολογιστή που το ήθελα εγώ με βόλεψε πολύ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στο φόρουμ,κάτοχος κι εγώ του neo v από την πρώτη βδομάδα κυκλοφορίας του και απλά το κινητό για 199 ευρώ είναι απίστευτο.κάποιες απορίες οι οποίες δεν ξέρω αν έχουν απαντηθεί αλλά όντας φαντάρος στα κατσαβραχα(και σερφάροντας με g σύνδεση :( ) δεν μπορώ να ψάξω όλο το thread...

 

Α)ποιος browser καταναλώνει τα λιγότερα mb όταν φορτώνει σελίδες??δεν εννοώ ram αλλά δεδομένα από τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας.opera mini,stock ή dolphin hd??

B)πόση Rom ελεύθερη είναι λογικό να έχει το neo v 0.62 non rooted??έχω 2-3 εφαρμογές/παιχνίδια στην εσωτερική μνήμη(δεν μεταφέρονται) και περίπου 100 στην κάρτα μνήμης.

Γ)τα καταλοιπα που αφήνουν οι παλιές εφαρμογές στο κινητό διαγράφονται με κάποιο πρόγραμμα??η έστω χειροκίνητα??αν ναι σε ποιους φακέλους βρίσκονται??έχω 60 mb Rom ελεύθερη και εγκαθιστώντας εφαρμογές από το μάρκετ παίρνω συνέχεια το μήνυμα ότι ξεμενω από μνήμη rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ,κάτοχος κι εγώ του neo v από την πρώτη βδομάδα κυκλοφορίας του και απλά το κινητό για 199 ευρώ είναι απίστευτο.κάποιες απορίες οι οποίες δεν ξέρω αν έχουν απαντηθεί αλλά όντας φαντάρος στα κατσαβραχα(και σερφάροντας με g σύνδεση :( ) δεν μπορώ να ψάξω όλο το thread...

 

Α)ποιος browser καταναλώνει τα λιγότερα mb όταν φορτώνει σελίδες??δεν εννοώ ram αλλά δεδομένα από τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας.opera mini,stock ή dolphin hd??

B)πόση Rom ελεύθερη είναι λογικό να έχει το neo v 0.62 non rooted??έχω 2-3 εφαρμογές/παιχνίδια στην εσωτερική μνήμη(δεν μεταφέρονται) και περίπου 100 στην κάρτα μνήμης.

Γ)τα καταλοιπα που αφήνουν οι παλιές εφαρμογές στο κινητό διαγράφονται με κάποιο πρόγραμμα??η έστω χειροκίνητα??αν ναι σε ποιους φακέλους βρίσκονται??έχω 60 mb Rom ελεύθερη και εγκαθιστώντας εφαρμογές από το μάρκετ παίρνω συνέχεια το μήνυμα ότι ξεμενω από μνήμη rom

Καλημερα ρε στρατευμενο νιατοοοοοο!!!! Λοιπον:

Α) opera mini οπως ηδη αναφερθηκε.

Β) με 100 εφαρμογες στη καρτα και 2-3 στο κινητο, λογικο ειναι να εχεις 60mb ram ελευθερη. Να ξερεις οτι παντα εξαρταται και το μεγεθος των εφαρμογων αλλα και οταν μεταφερεις μια εφαρμογη στη καρτα, ενα μερος της παραμενει στη μνημη κινητου και "τρωει" λιγη μνημη.

Γ) Χειροκινητα θα αφαιρεσεις φακελους απο τη καρτα. Συνηθως οι εφαρμογες δημιουργουν φακελο στη καρτα με το ιδιο ονομα. Πηγαινεις μεσω ενος file manager και τους σβηνεις μονος σου. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε στρατευμενο νιατοοοοοο!!!! Λοιπον:

Α) opera mini οπως ηδη αναφερθηκε.

Β) με 100 εφαρμογες στη καρτα και 2-3 στο κινητο, λογικο ειναι να εχεις 60mb ram ελευθερη. Να ξερεις οτι παντα εξαρταται και το μεγεθος των εφαρμογων αλλα και οταν μεταφερεις μια εφαρμογη στη καρτα, ενα μερος της παραμενει στη μνημη κινητου και "τρωει" λιγη μνημη.

Γ) Χειροκινητα θα αφαιρεσεις φακελους απο τη καρτα. Συνηθως οι εφαρμογες δημιουργουν φακελο στη καρτα με το ιδιο ονομα. Πηγαινεις μεσω ενος file manager και τους σβηνεις μονος σου. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχει.

 

καλημερα,πηρα το τηλεφ. σημερα το ανοιξα,δεν μου βγαζη της επαφες που εχω στην καρτα,πως μπορω να το φτιαξω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να κατεβαζεις mp3 απο youtube?

 

βρηκα και αυτη https://market.android.com/details?id=devian.tubemate.tom2&feature=search_result μεσα απο το market και μου φανηκε παρα πολυ καλη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τα μανίσια handsfree του NEO V δεν είναι συμβατά με υπολογιστή; γιατί τα βάζω στο laptop και ακούγεται κάπως περίεργος ο ήχος. Εκτός αν πρέπει να ρυθμίσω κάτι......... Edited by yiannis_volos
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τα μανίσια handsfree του NEO V δεν είναι συμβατά με υπολογιστή; γιατί τα βάζω στο laptop και ακούγεται κάπως περίεργος ο ήχος. Εκτός αν πρέπει να ρυθμίσω κάτι.........

 

Yeap, είναι!

Αλλά για να ακούσεις μουσική κανονικά, θα πρέπει να μην βάλεις το hands free εντελώς μέσα να κουμπώσει!

Σκέψου πως το τελευταίο κυλινδράκι (:p:p:p) του hands free θα πρέπει ίσα ίσα να εφάπτεται, όχι να είναι μέσα!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Yeap, είναι!

Αλλά για να ακούσεις μουσική κανονικά, θα πρέπει να μην βάλεις το hands free εντελώς μέσα να κουμπώσει!

Σκέψου πως το τελευταίο κυλινδράκι (:p:p:p) του hands free θα πρέπει ίσα ίσα να εφάπτεται, όχι να είναι μέσα!

 

Είσαι πολύ αλάνι ρε φίλε, δεν πρόκειται να το έβρισκα ποτέ!!!!!! Εγκυκλοπαιδικά και μόνο γιατί γίνεται αυτό;

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ αλάνι ρε φίλε, δεν πρόκειται να το έβρισκα ποτέ!!!!!! Εγκυκλοπαιδικά και μόνο γιατί γίνεται αυτό;

 

Δεν έχω ιδέα! Χωρίς να ξέρω, σκέφτομαι 2 πράγματα:

1) Η Sony Ericsson έχει "κλειδώσει" τα hands free με κάποιον τρόπο - για αυτό και δε λειτουργούν όλα τα hands free με το κινητό μας.

ή

2) Έχει να κάνει πως τα hands free δεν είναι μόνο ακουστικά, αλλά έχουν και μικρόφωνο πάνω.

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα! Χωρίς να ξέρω, σκέφτομαι 2 πράγματα:

1) Η Sony Ericsson έχει "κλειδώσει" τα hands free με κάποιον τρόπο - για αυτό και δε λειτουργούν όλα τα hands free με το κινητό μας.

ή

2) Έχει να κάνει πως τα hands free δεν είναι μόνο ακουστικά, αλλά έχουν και μικρόφωνο πάνω.

 

Σε καθε mp3/mp4 τα ακουστικα εχουν 2 κυλινδρους.. Το κινητο μας εχει 3 . Αν βαλεις σε πσ/mp3 τα ακουστικα μας τερμα μεσα δεν θα ακους καλα..Χρειαζονται τους 2 κιλυνδρους... Θυμαμαι σε νοκια xpressmusic ειχε 2 κυλινδρους..Τωρα δεν εχω ιδεα για ποιο λογο το κινητο μας να εχει 3 και τι δουλεια κανει ο 3ος :P

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ο "τρίτος κρίκος" (φυσικά δεν είναι αυτή η ονομασία του) είναι για την ομιλία!

Θα σας πω και ένα άλλο που το έχω ξαναγράψει. Αν πάρετε τα ακουστικά από το note ή το s2 πολύ απλά δε δουλεύουν στο neo v. Αν δε πάρετε τα ακουστικά του neo v και τα βάλετε στα άνωθεν κινητά ο ήχος-ένταση πέφτει κατακόρυφα! Σχεδόν δεν ακούγεται.

 

Το γιατί όμως γίνεται αυτό από τη στιγμή που και τα δύο αναφερθεν έχουν "τρεις κρίκους" αλλά διαφορετικό χρώμα, μαύρο&άσπρο, δε ξέρω. . .

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε mp3/mp4 τα ακουστικα εχουν 2 κυλινδρους.. Το κινητο μας εχει 3 . Αν βαλεις σε πσ/mp3 τα ακουστικα μας τερμα μεσα δεν θα ακους καλα..Χρειαζονται τους 2 κιλυνδρους... Θυμαμαι σε νοκια xpressmusic ειχε 2 κυλινδρους..Τωρα δεν εχω ιδεα για ποιο λογο το κινητο μας να εχει 3 και τι δουλεια κανει ο 3ος :P

 

το ενα ειναι κοινο τα αλλα δυο ειναι αριστερο και δεξι ακουστικο και το αλλο μαλλον μικροφωνο αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά μου (HTC) έχουν 3 κυλίνδρους και o τρίτος είναι για τον έλεγχο της μουσικής (τραγούδι εμπρός, τραγούδι πίσω). Αν έχει τέτοια ρυθμιστικά τότε αυτή είναι η δουλειά του 3ου. Σε μένα πάντως λειτουργούν κανονικά σε οποιοδήποτε 3.5 βύσμα. Αν δε λειτουργούν σωστά τότε σημαίνει ότι δεν είναι τοποθετημένα στη σωστή θέση.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ρε παιδιά? όλα τα ακουστικά έχουν 3 κυλίνδρους (αριστερό ηχείο, δεξιό ηχείο και γείωση) όλα τα hands-free έχουν 4 κυλίνδρους (αριστερό ηχείο, δεξιό ηχείο, μικρόφωνο και γείωση)

 

http://3.bp.blogspot.com/--h6Fhm4ZATk/TfVXsAi5HHI/AAAAAAAAAi4/3uVBZjYZnE4/s400/3_5mmheadphone+plug+diagram.gif

http://www.ediy.co.nz/site/images/185758.jpg

Edited by giannisj5
Link to comment
Share on other sites

Οχι 4!

Με ένα (μονοφωνικο), με δύο (στερεοφωνικό), και με 3 των κινητών που το τρίτο είναι για την ομιλία (μικρόφωνο).

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Οχι 4!

Με ένα (μονοφωνικο), με δύο (στερεοφωνικό), και με 3 των κινητών που το τρίτο είναι για την ομιλία (μικρόφωνο).

 

εσύ φίλε μου μάλλον εννοείς το πλαστικό που υπάρχει μεταξύ των μεταλλικών επαφών, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ειμαι ασχετος με android κινητα αλλα μαλλον θα αγορασω το neo V και θα ηθελα να ρωτησω ολους εσας εαν υποστηριζει κλήση μεσω skype και ποσο κραταει η μπαταρια με μικρη χρηση. Επισης δεχετε εφαρμογες "αγορασμενες" ; :rolleyes: Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ειμαι ασχετος με android κινητα αλλα μαλλον θα αγορασω το neo V και θα ηθελα να ρωτησω ολους εσας εαν υποστηριζει κλήση μεσω skype και ποσο κραταει η μπαταρια με μικρη χρηση. Επισης δεχετε εφαρμογες "αγορασμενες" ; :rolleyes: Ευχαριστω!

 

ναι υποστηριζει και κληση και βιντεοκληση...δεχεται κανονικα εφαρμογες και η μπαταρια ειναι αναλογα...με βαρια χρηση περιπου στη μια μερα...περιπου μπορεις και να την αδειασεις και σε 3 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε στρατευμενο νιατοοοοοο!!!! Λοιπον:

Α) opera mini οπως ηδη αναφερθηκε....... Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχει.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση στο στρατευμένο νιατο.όταν μια εφαρμογή που έχω στην κάρτα μνήμης απεγκαθισταται,αυτός ο λίγος χώρος που έπιανε στον εσωτερική μνήμη του κινητού απελευθερώνεται ή όχι??το ίδιο και για τις εφαρμογές/παιχνίδια που εγκαθίστανται στην μνήμη του κινητού.φοβάμαι μην γεμίσει η μνήμη του κινητού από "σκουπίδια" εφαρμογών που έχω απεγκαταστησει πλέον.ως φαντάρος δεν κάνω και τίποτα άλλο πέρα από το να βάζω και να βγάζω εφαρμογές και παιχνίδια

.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση στο στρατευμένο νιατο.όταν μια εφαρμογή που έχω στην κάρτα μνήμης απεγκαθισταται,αυτός ο λίγος χώρος που έπιανε στον εσωτερική μνήμη του κινητού απελευθερώνεται ή όχι??το ίδιο και για τις εφαρμογές/παιχνίδια που εγκαθίστανται στην μνήμη του κινητού.φοβάμαι μην γεμίσει η μνήμη του κινητού από "σκουπίδια" εφαρμογών που έχω απεγκαταστησει πλέον.ως φαντάρος δεν κάνω και τίποτα άλλο πέρα από το να βάζω και να βγάζω εφαρμογές και παιχνίδια

.

 

τα καταλοιπα που αφηνει εαν αφησει ειναι νομιζω μονο στην sd καποιοι φακελοι χωρις να ειμαι σιγουρος 100%

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,πηρα το τηλεφ. σημερα το ανοιξα,δεν μου βγαζη της επαφες που εχω στην καρτα,πως μπορω να το φτιαξω

 

πας στις επαφες πατας το 3ο κουμπι του κινητου και πατας εισαγωγη επαφων απο σιμ η καρτα μνημης:)

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση στο στρατευμένο νιατο.όταν μια εφαρμογή που έχω στην κάρτα μνήμης απεγκαθισταται,αυτός ο λίγος χώρος που έπιανε στον εσωτερική μνήμη του κινητού απελευθερώνεται ή όχι??το ίδιο και για τις εφαρμογές/παιχνίδια που εγκαθίστανται στην μνήμη του κινητού.φοβάμαι μην γεμίσει η μνήμη του κινητού από "σκουπίδια" εφαρμογών που έχω απεγκαταστησει πλέον.ως φαντάρος δεν κάνω και τίποτα άλλο πέρα από το να βάζω και να βγάζω εφαρμογές και παιχνίδια

.

 

αμα εχει τα καταλοιπα θα τα βρεις μεσω file manager:)

 

 

οσο για τα ακουστικα εχω παρατηρισει οτι για να ακους καλα πρεπει το ακουστικο να ειναι και στο αντιστοιχο αυτι..γιατι οταν εβαλα το αριστερο ακουστικο στο δεξι αυτι δεν ακουγα τοσο καλα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά...ένας φίλος έχει τ κινητό κ του έσπασε η εσωτερική οθόνη...ξέρετε περίπου πόσο κυμαίνεται η τιμή της,καινούργια η μεταχειρισμενη...;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...