Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα!!

Εχω στειλει ενα mp3 μεσω bluetooth στο κινητο και μου βγαζει μια τυχαια εικονα απο τις σταλμενες παλι με bluetooth οταν γινεται η αναπαραγωγη του κομματιου!!

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο;

Μπορω να αλλαξω εικονα κατα την αναπαραγωγη του κομματιου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Έχει παρατηρήσει κανείς την παρακάτω παράξενη συμπεριφορά?..

Το κινητό, ενώ είναι παρατημένο/κλειδωμένο , μισο-ανάβει μόνη της η οθόνη για 4'' (όπως αν πατούσαμε το power key όταν είναι κλειδωμένο).

Σβήνει, και μετά από 10'' ξανανάβει. κ.ο.κ. :confused:

Συμβαίνει αρκετό καιρό τώρα, και καθημερινά! :wacko::mad:

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

@kemman91

Μπορω να αλλαξω εικονα κατα την αναπαραγωγη του κομματιου;

Με το "Album Art Grabber" από το Market, μπορείς

-να αλλάξεις την εικόνα χειροκίνητα με άλλη από τη συλλογή σου (που είναι μάλλον αυτό που θες)

Ακόμα,

-να αναγνωρίσει online το κομμάτι και να βρεί το εξώφυλλό του αυτόματα

-να προσθέσει αυτόματα, με τον ίδιο τρόπο, εξώφυλλα σε όσα κομμάτια τους λείπουν. (Όλα με ένα click).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχει παρατηρήσει κανείς την παρακάτω παράξενη συμπεριφορά?..

Το κινητό, ενώ είναι παρατημένο/κλειδωμένο , μισο-ανάβει μόνη της η οθόνη για 4'' (όπως αν πατούσαμε το power key όταν είναι κλειδωμένο).

Σβήνει, και μετά από 10'' ξανανάβει. κ.ο.κ. :confused:

Συμβαίνει αρκετό καιρό τώρα, και καθημερινά! :wacko::mad:

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

@kemman91

 

Με το "Album Art Grabber" από το Market, μπορείς

-να αλλάξεις την εικόνα χειροκίνητα με άλλη από τη συλλογή σου (που είναι μάλλον αυτό που θες)

Ακόμα,

-να αναγνωρίσει online το κομμάτι και να βρεί το εξώφυλλό του αυτόματα

-να προσθέσει αυτόματα, με τον ίδιο τρόπο, εξώφυλλα σε όσα κομμάτια τους λείπουν. (Όλα με ένα click).

 

Καλημέρα,αν έχεις βάλει κανένα livewallpaper βγαλτο κ δες αντιδράσεις

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εχει αντικαταστησει κανεις το προστινο καπακι να μας πει αν ειναι ευκολο?

Σκεφτομαι να το παραγγειλω..

Το έχει κάνει ένα παιδί και είχε πει ότι είναι εύκολο.

αμα διαγραψω αρχεια cache απο τον file manager τι θα γινει?

επισης μια εφαρμογη της εκανα καταλαθος εκκαθαριση δεδομενων (παλι καλα δεν ηταν τιποτα σοβαρο) αλλα εχασε στις ρυθμισεις καποια πραγματα..εννοω ειχε πιο πολλες επιλογες πριν..και τωρα οχι..γιατι?

μου τρωει παντως πολλα kb και mb απο την καρτα μνημης οταν την χρησημοποιω..

τι μπορω να κανω?

και τωρα απο την εκκαθαριση δεδομενων που εκανα σβηστικαν φακελοι απο μεσα απο την εφαρμογη..γιατι?

Η εκκαθάριση δεδομένων δεν δημιουργεί γενικά προβλήματα. Το να χαθούν κάποιες ρυθμίσεις είναι λογικό, να χαθούν επιλογές που το πρόγραμμα έχει από τη φύση του δεν υπάρχει περίπτωση. Κάποιοι φάκελοι είναι λογικό να σβήστηκαν γιατί είναι φάκελοι και αρχεία που δημιουργεί το πρόγραμμα καθόσον τρέχει.

Το μοναδικο προβλημα που αντιμετωπιζω στο κινητο ειναι το εξης: Εχω φτιαξει στη καρτα, συμφωνα με τη γνωμη φιλου εδω στο forum, ενα φακελο media. Μεσα σε αυτον εχω φτιαξει εναν αλλο φακελο audio. Και μεσα σε αυτον εχω φτιαξει 3 φακελους ringtones, notifications, alarms. Εκει λοιπον εχω πεταξει mp3s στο φακελο ringtones και τα εχω κανει ηχους σε διαφορες επαφες. Καλα μεχρι εδω. Το προβλημα ειναι οτι οταν καλουν αυτες οι επαφες ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ο ηχος που εχω βαλει. Καποιες φορες παιζει το default ringtone και καποιες φορες ο ηχος που εγω εβαλα, οπως ειπα. Τι να φταιει αραγε;;;

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι κάνει γιατί απλά το default ringtone είναι πιο άμεσα προσβάσιμο σε σχέση με αυτό που έχεις επιλέξει εσύ. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί έκανες επιπλέον φάκελο media τη στιγμή που ήδη υπάρχει φάκελος ringtones, music και notifications.

παιδια ξερει κανεις να μας πει τις δυνατοτητες του cwm?τι μπορει να κανει?

κανω flash την rom τι σημαινει αδερφε?

Θα παρακαλέσω τέτοιες ερωτήσεις να μην γίνονται στο παρών forum. Εκτός του ότι είναι off topic δείχνει ότι απλά περιμένετε μασημένη τροφή (panoutsi σε αυτον τον οδηγό , στο βήμα 3, που κατ' επανάληψη έχεις χρησιμοποιήσει -- άρα δεν μπορεί να μην το έχεις δει -- υπάρχει link για το τι είναι CWM)

Η απόκτηση γνώσης απαιτεί και προσωπική προσπάθεια. ;)

Επειδή δοκίμασα το κολπάκι με το αρχείο .nomedia, ήθελα να ρωτήσω πώς γίνεται να το αναιρέσουμε σε κάποιους φακέλους (πώς φαίνεται που έχει προστεθεί;). Πώς μπορούμε να αποφύγουμε να εμφανίζονται διάφορα αρχειάκια εικόνων από το σερφάρισμα σελίδων ίντερνετ;

Στον file manager επέλεξε να φαίνονται τα hidden files. Αν χρησιμοποιείς τον Astro θα το βρεις στο View.

Για τις εικόνες υπάρχει σχετική επιλογή οπου μπορείς να μην φορτώνεις τις εικόνες. Εξοικονομείς και ΜΒ έτσι. (αναφέρομαι στον dolphin ο οποίος δοκιμασμένα έχει τέτοια επιλογή)

Καλημέρα! Έχει παρατηρήσει κανείς την παρακάτω παράξενη συμπεριφορά?..

Το κινητό, ενώ είναι παρατημένο/κλειδωμένο , μισο-ανάβει μόνη της η οθόνη για 4'' (όπως αν πατούσαμε το power key όταν είναι κλειδωμένο).

Έχεις το Go Locker;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς από το data/app στο system/app; Ή π.χ. να εγκαταστήσεις το launcher του Xperia S;

Βασικά έχω δύο ιδέες!

1η (και σίγουρη!): Εγκαθιστάς έναν custom launcher (π.χ. Go Launcher), τον κάνεις default, μετακινείς τον άλλον launcher στο /system, βάζεις τα permissions, τον μετακινείς στο system/app, κάνεις ένα restart και απεγκαθιστάς τον custom launcher.

2η (αλλά όχι και τόσο σίγουρη!): Κάνε copy το αρχείο, κάνε μετά ένα restart, και μετά σβήσε το original apk!

 

Οκ τέλειος o launcher του Xperia S, μια χαρά δούλεψε μετά τις οδηγίες σου.Πάω να περάσω και το πληκτρολόγιο με τον ίδιο τρόπο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω παρει και εγω το neo v μετα απο ενα ατυχημα μου το αντικατεστησαν τελικα θα ηθελα μια βοηθεια να κανω backup? και αν ναι πως να το κανω και ειναι απαραιτητο πιστευετε?
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι κάνει γιατί απλά το default ringtone είναι πιο άμεσα προσβάσιμο σε σχέση με αυτό που έχεις επιλέξει εσύ. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί έκανες επιπλέον φάκελο media τη στιγμή που ήδη υπάρχει φάκελος ringtones, music και notifications.

Αρχικά το κινητό είχε μόνο music, notifications και alarms ως φακέλους. Δεν υπήρχε φάκελος ringtones. Τη διαδικασία αυτή τη ξέρω από το htc. Όντως δεν υπάρχει εξήγηση σοβαρή για αυτό το θεματάκι. Άντε να βγει η icecream να διορθωθεί από μόνο του (αν διορθωθεί).

Link to comment
Share on other sites

@tasoscor

Κάποιος το είχε αναφέρει πρίν κάμποσο καιρό και αν θυμάμαι καλά είχε πει ότι φορτίζει.

 

Σε μένα από ότι βλέπω έχει φάκελο ringtones αλλά δεν θυμάμαι αν τον έφτιαξα εγώ ή προϋπήρχε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οκ τέλειος o launcher του Xperia S, μια χαρά δούλεψε μετά τις οδηγίες σου.Πάω να περάσω και το πληκτρολόγιο με τον ίδιο τρόπο.

 

Παιδια, μπορει καποιος αν δεν βαριεται να γραψει την ακριβη διαδικασια πως περναμε τα καλουδια του Xperia S (πληκρολογιο, launcher, music player, κλπ) ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις αυτο?

http://gametel.se/

σκεφτομαι να το παραγγειλω.ποσο βγαινει σε ευρω με μεταφορικα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο του xperia s υποστηριζει ελληνικα?

 

Κανονικότατα....και είναι όμορφο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορει καποιος αν δεν βαριεται να γραψει την ακριβη διαδικασια πως περναμε τα καλουδια του Xperia S (πληκρολογιο, launcher, music player, κλπ) ;

 

myweca;4010211]Εννοείς από το data/app στο system/app; Ή π.χ. να εγκαταστήσεις το launcher του Xperia S;

Βασικά έχω δύο ιδέες!

1η (και σίγουρη!): Εγκαθιστάς έναν custom launcher (π.χ. Go Launcher), τον κάνεις default, μετακινείς τον άλλον launcher στο /system, βάζεις τα permissions, τον μετακινείς στο system/app, κάνεις ένα restart και απεγκαθιστάς τον custom launcher.

 

Αν είσαι root απλά τρέχεις το αρχείο install.cmd, αν όχι παίρνεις το κάθε αρχείο .apk ξεχωριστά και με ένα root explorer,(υπάρχει νομίζω κάποιος που δε χρειάζεται να είσαι root, αλλά τώρα μου διαφεύγει) το κάνεις copy και το μεταφέρεις στο/system αλλάζεις εκεί τα permitions σε r-w r r, και μετά το κάνεις move στο/system/app, εκεί θα σου ζητήσει να αντικαταστήσει το υπάρχον αρχείο, επιλέγεις ναι, επανεκκίνηση το τηλ και είσαι Οκ.Προσοχή αυτό δεν ισχύει για τον home launcher, δες λίγο πιο πάνω τις οδηγίες του myweka για το πως μπορείς να κάνεις και αυτό.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο εγγυηση τι χανεις με unlock...επισης υπαρχει περιπτωση με custom roms/kernels το κινητο να ειναι πιο smooth...μπορεις να μου στειλεις ενα link

 

Χάνεις την εγγύηση, δε δουλεύει το TrackID της Sony Ericsson και το βασικότερο, δεν παίρνεις αναβαθμίσεις Over The Air (δηλαδή δε θα πάρεις την ICS!)

Αλλά με custom kernels μπορείς να κάνεις overclock στο κινητό σου, και ορισμένες custom roms (π.χ. Cyanogen) είναι μακράν καλύτερες και πιο smooth από τις μανίσιες.

Υπάρχουν δύο τρόποι νομίζω να ξεκλειδώσεις το bootloader, με το δύσκολο νομίζω δε χάνεις τίποτα, αλλά δεν το έχω ψάξει!

Ρίξε μια ματιά εδώ, ψάχνοντας και διαβάζοντας θα βγάλεις άκρη!

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1276

 

Μαζί με την εγγύηση χάνεις και τα DRM Keys, και συνεπώς όσες εφαρμογές απαιτούν αυτά τα κλειδιά δε θα δουλεύουν, καθώς επίσης και τις ενημερώσεις της μαμάς Sony (δε θα πάρεις το παγωτό επίσημα).

Μπορείς βέβαια να ξεκλειδώσεις με unofficial way (test point) και να μη χάσεις τπτ απ'όλα αυτά.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πέρασα τα apk του xperia s με το install.cmd αλλα και πάλι οι εφαρμογές πάνε στο data/app και όχι στο system/app. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει το AutoKiller Memory και εχω free ram απο 100 μεχρι 120mb στο aggressive(82.90.98)εχω δει καποιους αλλους να λενε για 170 με 190 ελευθερη μνημη ram..τι πρεπει να κανω για να φτασω λιγο στα επιπεδα αυτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πέρασα τα apk του xperia s με το install.cmd αλλα και πάλι οι εφαρμογές πάνε στο data/app και όχι στο system/app. Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Φυσιολογικότατο,το έχει γράψει και o myweka, Αν θες να μεταφερθούν στο /system/app πρέπει να τις μεταφέρεις εσύ, αλλά θα χαθούν οι παλιές αν δεν πάρεις back up, εκτός αν δε τις χρειάζεσαι όπως εγώ.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει το AutoKiller Memory και εχω free ram απο 100 μεχρι 120mb στο aggressive(82.90.98)εχω δει καποιους αλλους να λενε για 170 με 190 ελευθερη μνημη ram..τι πρεπει να κανω για να φτασω λιγο στα επιπεδα αυτα?

 

Με root είσαι;

Εγώ που είμαι root εχω βγάλει τα αχρείαστα για μένα πράγματα της s.e κ παίζω 120-140 mb free ram κ χωρίς autokiller.

Αν βάλω κ autokiller ίσως φτάσω αυτά τα νούμερα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχει παρατηρήσει κανείς την παρακάτω παράξενη συμπεριφορά?..

Το κινητό, ενώ είναι παρατημένο/κλειδωμένο , μισο-ανάβει μόνη της η οθόνη για 4'' (όπως αν πατούσαμε το power key όταν είναι κλειδωμένο).

Σβήνει, και μετά από 10'' ξανανάβει. κ.ο.κ. :confused:

Συμβαίνει αρκετό καιρό τώρα, και καθημερινά! :wacko::mad:

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

Παλιότερα αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα με το Juice Defender, όταν το είχα ρυθμίσει να καθυστερεί το κλείδωμα του κινητού όταν είμαι σπίτι και να απενεργοποιεί απλώς την οθόνη. Αλλά δε λειτουργούσε, μου άναβε απλώς η οθόνη και δεν κλείδωνε το κινητό. Ήταν bug του προγράμματος. Εσύ χρησιμοποιείς Juice Defender;

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει το AutoKiller Memory και εχω free ram απο 100 μεχρι 120mb στο aggressive(82.90.98)εχω δει καποιους αλλους να λενε για 170 με 190 ελευθερη μνημη ram..τι πρεπει να κανω για να φτασω λιγο στα επιπεδα αυτα?

Πόσες εφαρμογές εγκατεστημένες; Πόσα widgets;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία έχω.παίζει σε εσας ο ήχος ξεκλειδωματος κ η ηχητική επιλογή;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...