Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά. Στο 5800 δουλέυει τζάμι.

Τρελή ιδέα κι αν πιάσει, έπιασε.

Βάλτην στο pc, format σε NTFS, ξανά format σε FAT32 και κατόπιν στο Neo. Για να δούμε...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά. Στο 5800 δουλέυει τζάμι.

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά εγώ πριν μεταφέρω τα αρχεία την είχα βάλει κενή στο κινητό και την αναγνώρισε κανονικά και μετά μετέφερα τα αρχεία μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Πας στην αρχικη οθονη και πατας το δεξι πληκτρο, επιλεγεις φοντο στο pop-up που θα σου ανοιξει επιλεγεις Ζωντανες ταπετσαριες και το βρισκεις εκει :)

 

Τα κατάφερα. Σ'ευχαριστω πολυ!:D

Link to comment
Share on other sites

Τρελή ιδέα κι αν πιάσει, έπιασε.

Βάλτην στο pc, format σε NTFS, ξανά format σε FAT32 και κατόπιν στο Neo. Για να δούμε...

 

οκ, όταν θα βρω χρόνο θα το δοκιμάσω κι αυτό

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά εγώ πριν μεταφέρω τα αρχεία την είχα βάλει κενή στο κινητό και την αναγνώρισε κανονικά και μετά μετέφερα τα αρχεία μου.:)

 

ναι, άδεια την έβαλα και γω αλλά δεν την έβλεπε

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα σήμερα με το service center στην Καλλιθέα (για το πρόβλημα με την οθόνη) και μου απάντησαν οτι το τηλέφωνο το έστειλαν στα κεντρικά για επισκευή οπότε θα πρέπει να περιμένω άλλες 10 εργάσιμες μέρες ...

Ωραία αρχή έγινε ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην κουζίνα μου θυμήσατε! "Πέρασαν πέντε λεπτά, να τα βγάλω τα μακαρόνια;"

Και δεν ησουν ο μόνος...

 

Άλλο το "scratch resistant" κι άλλο το "scratch proof"...

Εγώ έβαλα, μάλιστα στη συσκευασία είχε 2, glossy & antiglare. Προτείνω την glossy.

H αλήθεια είναι πως θήκη κ ζελατίνα αφαιρούν όλη την αίσθηση της "γυμνής" συσκευής η οποία είναι ομολογουμένως εξαιρετική.

 

Σου ειχε στη συσκευασια του κινητου 2 screen protector; Πρεπει να εισαι ο πρωτος που αναφερει κατι τετοιο εδω μεσα.

 

Παντως εγω του εβαλα μια περισσοτερο απο φοβο για να μην παθει τιποτα η οθονη με τα κλειδια που θα ερθουν σε επαφη (αν και λενε οτι δεν παθαινει τιποτα) αλλα και για να μην κανει τοσο ευκολα δαχτυλιες. Το κακο ομως ειναι οτι το screen protector μπορει να εμφανισει μικρογρατζουνιτσες που δεν θα υπαρχουν στην οθονη αλλα δεν θα φαινεται ωραιο αυτο στο ματι.

 

Θέλω να πω για το advanced task killer, που πολύς λόγος γίνεται, ότι οι εφαρμογές που σκοτώνει οι περισσοτερες, αν όχι όλες, μετά από λίγο ξεκινάνε πάλι. Εννοώ πιο το όφελος;

 

Αυτη την απορια εχω και εγω αλλα και πολλοι αλλοι. Τελικα αν ειναι χρησιμα τα task killer. Προσωπικα οποτε τρεχω απο το android assistant το kiiller για να ελευθερωσω μνημη, ορισμενες απο αυτες τις εφαρμογες που σκοτωνει μετα απο καποια ωρα θα επανεμφανιστουν χωρις να τις ανοιξω εγω. Σε καποιες αλλες σιγουρα θα βοηθαει και δεν θα τις ανοιξει παλι χωρις τη δικη μου θεληση. Το θεμα ειναι αν σκοτωνει 10 εφαρμογες και οι 5 ξανανοιγουν ποιο ειναι το νοημα να δουλευει ολη την ωρα το task killer και να μην το τρεξεις εσυ την ωρα που το θελεις χειροκινητα; Γιατι αν τρεχει στο background σιγουρα θα τρωει και καποια μπαταρια. Αλλο που δεν θα στο εμφανιστει στο "χρηση μπαταριας". Αν τρεχει ολη την ωρα θα εχεις περισσοτερη ελευθερη μνημη αλλα για ποση ωρα; Εγω που του κανω μια επανεκκινηση καθε 2 μερες δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα χωρις killer.

 

σημερα πρωτη φορα αγγιξα τις 5 μερες συνεχομενης λειτουργιας, δεν το κλεινω τα βραδια, αλλα με πολυ μικρη χρηση. Το κινητο ειναι παντα σε gsm και αυτη τη φορα η χρηση του ηταν καμια 15αρια sms, 15min κλησεις και 1+ ωρα internet. Η προβολη του ηταν 5h και 17min. Στους υπολοιπους; Σε αυτη την ξεφορτιση ειχα βαλει το juice defender σε balanced με disable το "screen" απο τις ρυθμισεις του. Το προγραμμα και καλα μου λεει οτι ειχε αποδοση 1,64 τις τελευταιες 48 ωρες. Δεν μπορω να το θεωρω σιγουρο αυτο γιατι εκανα τη μικροτερη χρηση που του εχω κανει 1 μηνα που το εχω αγορασει. Το σιγουρο παντως ειναι οτι κρατει καλα για smartphone η μπαταρια του. widget δεν χρησιμποιω παρα μονο το "εναλλαγη καταστασης".

 

επειδη ειχε ρωτησει ενας συμφορουμιτης παραπανω για την μεγαλη προβολη που ειχα με βαση την αναμονη, την τελευταια ξεφορτιση ειχα παλι 5,5 ωρες προβολη αλλα με μονο 2 μερες αναμονη. Παντα με 100%φωτεινοτητα και ενεργοποιημενο το bravia engine χωρις να εχω κανει disable τον αισθητηρα της φωτεινοτητας. Η αιτια ηταν το skype που ειναι τρομερα ενεργοβορο. Στα παντα ειναι τι χρηση του κανεις. Μπορει να σου κραταει απο 1 μερα εως πχ. 5.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..Αγορασα μια καρτα μνημης 16gb και 10 class..Ειχα ανησυχια επειδη δεν ειναι MicroSD αλλα MicroSDHC..Eιδα ομως πιο πανω οτι δεν παιζει ρολο αυτο..Τωρα πρεπει να κανω κατι πριν την βαλω?Τις εφαρμογες που ειχα στην παλια δεν με ενδιαφερει και να της χασω!
Link to comment
Share on other sites

Για τις εφαρμογες θελεις μονο; Αν ναι δοκιμασε αυτο Astro File Manager

 

 

 

USB Debugging=Εντοπισμος σφαλματων. Ρυθμησεις->εφαρμογες->αναπτυξη και επιλεγεις εντοπισμο σφαλματων USB.

Mass Storage=Μαζικη αποθηκευση Ρυθμησεις->SE->Συνδεσιμοτητα->Αυτοματη συνδεση μαζικης αποθηκευσης

 

 

 

 

α)μην κοιτας το βιντεο δεν θα σε βοηθησει!

β) ναι το κρατας για 4-5 δευτερολεπτα και μετα το αφηνεις. Δεν το βγαζεις μεχρι να σε βγαλει στο σημειο που δινεις τον κωδικο pin οπου εισαι ετοιμος! :)

 

Ελπιζω να βοηθεισα φιλε μου! :)

 

Δεν το πέτυχα στο τελευταίο βήμα ,αλλα thnx anyway φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πρεπει να κανω κατι πριν την βαλω?Τις εφαρμογες που ειχα στην παλια δεν με ενδιαφερει και να της χασω!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3920028#post3920028

 

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όταν έρχονται νέες ειδοποιήσεις να αναβοσβήνει το λαμπάκι που έχει?

Δεν αναβοσβήνει το λαμπάκι αλλά σε ειδοποιούν.

NoLeds

BubbleBuzz

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όταν έρχονται νέες ειδοποιήσεις να αναβοσβήνει το λαμπάκι που έχει?

 

το blink

 

 

 

10 ch

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ "fancy wingets" full Ελληνικά σου βρίσκει και τις περιοχές και έχει πάρα πολλά θέματα!!;);)

 

θα του ρίξω μια ματιά:p

το accuweather που προτειναν τα παιδια είναι αρκετό καλό στις προβλέψεις του.

Link to comment
Share on other sites

Αν και γνωρίζω ότι οι microSD με micro SD HC είναι ίδιες, απλά το HC σημαίνει High Capacity, εντούτοις βλέπω στα τεχνικά χαρακτηριστικά να μην αναφέρεται http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/xperia-neo-v?cc=gr&lc=el#view=features_specifications , αλλά ακόμα κυριότερα, όταν έβαλα την 8GB microSD HC που έχει το nokia 5800 μου (φορμαρισμένη από pc σε fat32), το neo V αδυνατούσε να τη δει. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, δεν είχα δυνατότητα μέσω XP να φορμάρω σε fat16

 

Ειχα το ιδιο προβλημα με SDHC 8GB. Τελικα εφταιγε το Nokia (5320 Xpress Music), την ειχε κλειδωσει. Format σε ολους τους πιθανους συνδιασμους, ακομα και low level format, δοκιμη σε 4! κινητα. Τιποτα...

 

Ε εκει που εψαχνα τις ρυθμισεις βλεπω πως εχει και επιλογη για κλειδωμα, παταω για να βγει το κλειδωμα και ζητησε κωδικο! Μετα απο αρκετες δοκιμες τον πετυχα (54321 ή το αναποδο) και ξεκλειδωσε, οποτε και πλεον δουλεψε κανονικα στο Neo V.

Link to comment
Share on other sites

Με κάποια ρύθμιση από το μενού όχι. Δεν ξέρω αν γίνεται με πείραγμα κάποιου αρχείου στο κινητό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με κάποια ρύθμιση από το μενού όχι. Δεν ξέρω αν γίνεται με πείραγμα κάποιου αρχείου στο κινητό.

 

εψαχνα ολο το κινητο αλλα οντος τιποτα.....μου την σπαει πολυ αυτο!!!!καμια ιδεα???:O

 

ευχαριστω

Πότε ξανά LG!!:protest:
Link to comment
Share on other sites

γινεται να απενεργοποιησω την φορτιση οταν ειναι στον υπολογιστη????

 

Δε νομιζω να γινεται κατι τετοιο δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να γινεται κατι τετοιο δυστυχως..

 

αμα το συνδεω 3-4 φορες την μερα στον υπολογιστη για 10λεπτα η καθεμια

στο τελος δεν θα την παρω στα χερια την μπαταρια?????λογικα?

Πότε ξανά LG!!:protest:
Link to comment
Share on other sites

αμα το συνδεω 3-4 φορες την μερα στον υπολογιστη για 10λεπτα η καθεμια

στο τελος δεν θα την παρω στα χερια την μπαταρια?????λογικα?

 

Kαι παλι δε νομιζω γιατι αν εχεις παρατηρησει το κινητο οταν το συνδεεις στο pc φορτιζει πιο αργα απ οτι αν το συνδεσεις στη πριζα αρα προφανως δεν επηρεαζεται τοσο απο τις φορτισεις..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα και φορτιζει ποιο αργα , αδειασε και ποιο γρηγορα!

 

Θεωρητικα ναι γιατι κατα τη φορτιση ανοιγουν και διαφορες εφαρμογες παραλληλα απ οτι ξερω. Αρα αν του κανεις ενα kill των εφαρμογων λογικα θα ερθει στα ισα του!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω το περιεχομενο της sim και να αποθηκευσω εκει επαφες ?

Στις οδηγιες που διαβασα για αντικατασταση micro sd αναφερει για αντιγραφη του περιεχομενου της παλιας.Αν δεν θελουμε καποια απο τα αρχεια και εφαρμογες να βαλουμε στην καινουργια υπαρχουν καποια αρχεια που ειναι απαραιτητα για την λειτουργια του κινητου ?

Αν κανω μονο φορματ και την βαλω αδεια θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

αμα το συνδεω 3-4 φορες την μερα στον υπολογιστη για 10λεπτα η καθεμια

στο τελος δεν θα την παρω στα χερια την μπαταρια?????λογικα?

 

κατεβασε το airdroid ωστε να συνδεεσαι ασυρματα με το pc και να γλειτωσεις απο τα καλωδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το airdroid ωστε να συνδεεσαι ασυρματα με το pc και να γλειτωσεις απο τα καλωδια.

 

Για ποιο λόγο να εγκαταστήσει επιπλέον εφαρμογή όταν το τηλέφωνο έχει ήδη την δυνατότητα να συνδεθεί ασύρματα μέσω Wi-Fi με το pc; Η διαδικασία είναι απλούστατη και υπάρχει στο pdf εγχειρίδιο χρήσης (σελ.107-108 στο ελληνικό, page 98 in english manual).

Edited by lupusunicus
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να εγκαταστήσει επιπλέον εφαρμογή όταν το τηλέφωνο έχει ήδη την δυνατότητα να συνδεθεί ασύρματα μέσω Wi-Fi με το pc; Η διαδικασία είναι απλούστατη και υπάρχει στο pdf εγχειρίδιο χρήσης.

 

για ακριβως αυτον τον λογο.να γλιτωσει την διαδικασια να κατσει να διαβασει.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...