Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, αλλα επειδη το εχουνε θιξει κι αλλοι κι εχουν ηδη απαντησει αρκετοι πανω σε αυτο.....Δεν.....δυστυχως δε γινεται...προσεξε...με την stock εφαρμογη του τηλεφωνου. Αν σου ειναι τοσο απαραιτητο, κατεβαζεις μια εναλλακτικη απο το μαρκετ και κανεις τη δουλεια σου, ψαξε πχ για "DW Dialer" ή μια απο τις τοσες επιλογες. "Πετας" και στα σκουπιδια μετα το εικονιδιο της stock εφαρμογης, απο την κατω μπαρα συντομευσεων στην αρχικη οθονη, και το αντικαθιστας με την συντομευση απο τον νεο "dialer" και εισαι ΟΚ.

Ευχαριστω πολυ, πολυ παραξενο παντως... Θα δοκιμασω τον DW Dialer...

....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω,πως κάνεις αγορά απο το Market?Με πιστωτική μόνο ή υπάρχει και άλλος τρόπος?

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,πως κάνεις αγορά απο το Market?Με πιστωτική μόνο ή υπάρχει και άλλος τρόπος?

 

Πιστωτική και χρεωστική(προπληρωμένη).

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ξανά κάτι,όταν θέλουμε να αποσυνδέσουμε το τηλ απο τον Υπολογιστή με ποιο τρόπο το κάνουμε?Γιατί δεν υπάρχει επιλογή για ασφλαλή κατάργηση όπως άν έχουμε ένα USB!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ξανά κάτι,όταν θέλουμε να αποσυνδέσουμε το τηλ απο τον Υπολογιστή με ποιο τρόπο το κάνουμε?Γιατί δεν υπάρχει επιλογή για ασφλαλή κατάργηση όπως άν έχουμε ένα USB!

 

απλα βγαζεις το usb...ποτε δεν μου επαθε κατι συγκευη αποθηκευσης η κινητο βγαζοντας ετσι...

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Στα vista και τα 7αρια δεν υπάρχει θέμα ασφαλής κατάργησης υλικού... σε παλαιότερα λειτουργικά υφίστατο όμως η προσωπική μου χρήση (ή αν θέλετε τύχη) με δίδαξε ότι τίποτα δεν χάλασε όταν το έβγαζα από την θύρα usb ακόμα και όταν είχα τα xp πριν 4 περίπου χρόνια!
Link to comment
Share on other sites

Για Vista / 7 θα συμφωνήσω αλλά για XP όχι την είχα πατήσει 2-3 φορές και δεν βρήκα τα δεδομένα μου :/

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

σύνδεσα ένα hands free με jack 3,5 mm και μου έβγαλε το μήνυμα ''το αξεσουάρ δεν υποστηρίζεται''. Δεν είναι όλα τα jack 3,5 mm ίδια ή με κάποιο τρόπο η se έχει αποκλείσει hands free άλλων εταιριών;
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όταν αφαιρείτε μια συσκευή (πχ. flash disk ) να μην διαβαζει/γραφει εκεινη τη στιγμη γιατί τότε μπορεί να χασετε τα δεδομένα σας . Εγώ ποτέ δεν κάνω ασφαλή κατάργηση αλλά προσέχω μόνο το παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Για Vista / 7 θα συμφωνήσω αλλά για XP όχι την είχα πατήσει 2-3 φορές και δεν βρήκα τα δεδομένα μου :/

 

Εγώ που έχω XP,αλλά δεν έχει επιλογή για ασφαλή κατάργηση πώς να το αφαιρώ,ιδού η απορία!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παιζει καποια εφαρμογη που να μας λεει ποιες εφαρμογες συνδεονται αυτοματα στο ιντερνετ και καταναλωνουν kb απο data?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παιζει καποια εφαρμογη που να μας λεει ποιες εφαρμογες συνδεονται αυτοματα στο ιντερνετ και καταναλωνουν kb απο data?

 

+1...............

Link to comment
Share on other sites

Για καρτα κοιταξτε και την samsung plus class10. Στα χαρακτηριστικα η plus λεει read 24 MB/s kαι write 21 MB/s σε αντιθεση με την "απλη" class 10 samsung (essential) που εχει write στα 13 ΜΒ/s. Για 2-3 ευρω παραπανω που εχει πιστευω αξιζει. Η plus ερχεται στα 22€ συνολικα. (Χρειαζεται αγορες πανω απο 25£ για να επιλεξεις το free delivery).

 

http://www.amazon.co.uk/Samsung-Class-Micro-Extreme-Speed/dp/B00569J5E2/ref=wl_it_dp_o_npd?ie=UTF8&coliid=IBX2S1F3VRR3P&colid=3GHHY7NGBSBU5

 

Στην Ελλαδα την ειχε μεχρι προχτες η photoagora στα 25€ και τωρα βλεπω την ακριβυνε στα 28€.

 

http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=37406

 

Για screen proterctor εγω πηρα αυτο στα 2€. Ερχονται κομμενα για το neo v. Χαλασα το ενα γιατι μου πηρε φουσκαλες αλλα το αλλο το εβαλα με πιστωτικη καρτα και μου βγηκε καλο. Αρχισα να βαζω και σε αλλες συσκευες. :lol:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/250891215760?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Τωρα ψαχνω για θηκη.

 

Εγω πηρα αυτη την θηκη φιλε μου

http://www.extreme-mobile.gr/p.Sony-Ericsson-XPERIA-Neo-S-THiki-silikonis-hydro-black-mayri.543060.html

Εχω το ασπρο το κινητο, και η διχρωμια τα σπαει! Την προτεινω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παιζει καποια εφαρμογη που να μας λεει ποιες εφαρμογες συνδεονται αυτοματα στο ιντερνετ και καταναλωνουν kb απο data?

 

Εννοείς κάτι τέτοιο;

w98-h175-n-k

 

3G Watchdog (στην pro έκδοση, για την free δεν είμαι σίγουρος).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για καρτα κοιταξτε και την samsung plus class10. Στα χαρακτηριστικα η plus λεει read 24 MB/s kαι write 21 MB/s σε αντιθεση με την "απλη" class 10 samsung (essential) που εχει write στα 13 ΜΒ/s. Για 2-3 ευρω παραπανω που εχει πιστευω αξιζει. Η plus ερχεται στα 22€ συνολικα. (Χρειαζεται αγορες πανω απο 25£ για να επιλεξεις το free delivery).

 

http://www.amazon.co.uk/Samsung-Class-Micro-Extreme-Speed/dp/B00569J5E2/ref=wl_it_dp_o_npd?ie=UTF8&coliid=IBX2S1F3VRR3P&colid=3GHHY7NGBSBU5

 

Στην Ελλαδα την ειχε μεχρι προχτες η photoagora στα 25€ και τωρα βλεπω την ακριβυνε στα 28€.

 

http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=37406

 

Για screen proterctor εγω πηρα αυτο στα 2€. Ερχονται κομμενα για το neo v. Χαλασα το ενα γιατι μου πηρε φουσκαλες αλλα το αλλο το εβαλα με πιστωτικη καρτα και μου βγηκε καλο. Αρχισα να βαζω και σε αλλες συσκευες. :lol:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/250891215760?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Τωρα ψαχνω για θηκη.

 

εγω παρηγγειλα την samsung και θα περιμενω να ερθει να σας πω εντυπωσεις:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα αυτη την θηκη φιλε μου

http://www.extreme-mobile.gr/p.Sony-Ericsson-XPERIA-Neo-S-THiki-silikonis-hydro-black-mayri.543060.html

Εχω το ασπρο το κινητο, και η διχρωμια τα σπαει! Την προτεινω ανεπιφυλακτα.

 

ειναι κριμα να δινετε τα λεφτα σας στον καθε απατεωνα...2.5Ε με δωρεαν μεταφορικα εχει η συγκεκριμενη θηκη απο ebay..

εχω την ιδια..ο τυπος σας την δινει 200% επανω....

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

ειναι κριμα να δινετε τα λεφτα σας στον καθε απατεωνα...2.5Ε με δωρεαν μεταφορικα εχει η συγκεκριμενη θηκη απο ebay..

εχω την ιδια..ο τυπος σας την δινει 200% επανω....

 

Χωρίς να ξέρω των εν λόγο ή τους άλλους που διατηρούν κάποιο κατάστημα νομίζω δεν είναι πρέπον να μιλάμε έτσι για κάποιον που βάνει εμπορία!

Στο κάτω-κάτω της γραφής δε μας αναγκάζει κανείς να ψωνίσουμε από καταστήματα με υπερτιμημένα προιόντα!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας απεγκατάσταση ή διαγραφή μιας εφαρμογής το αρχειο .apk παραμένει στην κάρτα;

Αν το .apk δεν το έχεις αντιγράψει στην κάρτα σαν μεμονωμένο αρχείο τότε μετά από απεγκατάσταση δεν θα υπάρχει στην κάρτα.

 

Και κατι τελευταιο. Απο την στιγμη που εχει γινει εγκατασταση καποιου αρχειου, μετα μπορουμε να κανουμε διαγραφη του .apk ή δεν θα μπορει ετσι να λειτουργει το app;

Μπερδεύεσαι χωρίς λόγο. Πάμε στους υπολογιστές. Έχεις το .exe αρχείο στο σκληρό σου (στο D:\ ας πούμε). Κάνεις διπλό κλικ, εγκατάσταση. Όλα τα αρχεία του προγράμματος θα αποθηκευτούν στο C:\Program Files. Κάνεις απεγκατάσταση το πρόγραμμα. Όλα τα αρχεία από το C:\Program Files διαγράφονται. Δεν διαγράφεται όμως το .exe που έχεις στο D:\ πράγμα που σημαίνει ότι εσύ με διπλό κλικ το εγκαθιστάς και πάλι.

Δηλαδη εσενα αν απομακρυνεις πολυ μεχρι να αποσυνδεθουν το bluetooth με τη συσκευη και στη συνεχεια τα ξαναφερεις κοντα συνδεονται παλι αυτοματα? γιατι εμενα μετα πρεπει να κλεισω και να ξαναανοιξω το bluetooth στο κινητο για να συνδεθουν.

Δεν χρειάζεται να το κλείσεις και να το ξανά ανοίξεις. Απλά πάτα παρατεταμένα το πλήκτρο της απάντησης πάνω στο ακουστικό. ;)

 

Καποιες φορες τα .apk μενουν στην καρτα οταν εγκαθισταμε μια εφαρμογη, ενω καποιες φορες οχι, γιατι αυτο?

Και κατι αλλο, μπορουμε να στειλουμε μια εφαρμογη σε αλλο τηλεφωνο μεσω bluetooth ενω δεν εχουμε το .apk ?

Αν κατάλαβα καλά, γιατί κάποιες εφαρμογές έχει ορίσει ο developer να πηγαίνουν στην κάρτα και κάποιες άλλες όχι.

Αν δεν στείλεις το .apk ότι και να στείλεις απλά δεν δουλεύει.

Ηρθε και της γυναικας μου και μπορω να πω οτι με τιποτα δεν ειναι ενα τηλεφωνο των 200€. Πολυ καλες εντυπωσεις ειδικα μετα το disable auto brightness. Δεν μπορω να βρω ομως με τιποτα πως θα να σορταρω τις επαφες με βαση το επωνυμο. Οι επαφες ειναι συνχρονισμενες με google και εκει ετσι τις εχω...

Αν και από ότι είδα σου απάντησαν χρειάζεσαι κάποια άλλη εφαρμογή διαχείρισης κλήσεων και επαφών για αυτό πχ DW contacts

Αγαπημένα μου εγγόνια,

μόλις απέκτησα το μαραφέτι, απορίες έχω και ζητώ βοήθεια

1ον, υπάρχει τρόπος αλλαγής του μεγέθους των γραμματοσειρών των μενού, έστω και μέσω κάποιου theme;

2ον, παίζει ρόλο αν η κάρτα μνήμης είναι class 4 ή class 10, υπάρχει δηλαδή κάποια ελάχιστη απαίτηση ταχύτητας από το hardware για την αποθήκευση/αναπαραγωγή δεδομένων media;

3ον, πλεονεκτήματα rooting, & ένα link με οδηγίες how to

αυτά -επι του παρόντος-και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

lupus

ετών πεντήκοντα-plus

Από σεβασμό και μόνο θα απαντήσω παρόλο που έχουν απαντηθεί τα περισσότερα. :)

1) Αν θυμάμαι καλά υπάρχει, το κοιτάω και επανέρχομαι

2) Ναι παίζει. Προτίμησε την 10.

3) Ορολογία Android και Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

 

Αν έχεις την έκδοση .042 τότε κάνεις root ακολουθώντας αυτό. Αν έχεις την .062 περιμένεις.

Καλώς ήρθες! :)

Adaptor microUSB On-The-Go Host OTG από εδώ. Προσοχή όμως όχι πολύ ώρα με μεγάλους εξωτερικούς δίσκους γιατί θα το κάψουμε το εργαλείο. Επίσης καλό θα είναι ο δίσκος να έχει δική του τροφοδοσία ρεύματος. Ακόμη μπορούμε να συνδέσουμε και usb hub με ποντίκι, πληκτρολόγιο και φλασάκι ή σκληρό (fat 32) και με το micro hdmi έχουμε ένα υπολογιστή στην tv.:p

Άψογα! Αν και αυτό περί καψίματος δεν βλέπω για ποιο λόγο μπορεί να συμβεί.

Συγνωμη για την επαναληψη, αλλα δεν μου περναει απο το μυαλλο οτι δεν γινεται... Πως κατατασουμε τις επαφες με βαση το επιθετο και οχι το ονομα που ειναι default...?; Ευχαριστω...

Ας επαναλάβω για μια ακόμα φορά ότι δεν χρειάζονται post με μικρή χρονική διαφορά.

ειναι κριμα να δινετε τα λεφτα σας στον καθε απατεωνα...2.5Ε με δωρεαν μεταφορικα εχει η συγκεκριμενη θηκη απο ebay..εχω την ιδια..ο τυπος σας την δινει 200% επανω....

 

Ας αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς. Ελεύθερη αγορά έχουμε. Δικαίωμα του καθενός να πουλάει όσο, υποχρέωση μας να ψάχνουμε προτού αγοράσουμε. Προτείνετε εναλλακτικές πηγές, μην χαρακτηρίζετε όμως. :cool:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή με χρεώνει καθημερινά με 1 ευρω ίντερνετ απο την Cosmote μήπως εχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι? Μήπως φταίει που έχω ενεργοποιημένη τη μεταφορά δεδομένων στο παρασκήνιο?
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή με χρεώνει καθημερινά με 1 ευρω ίντερνετ απο την Cosmote μήπως εχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι? Μήπως φταίει που έχω ενεργοποιημένη τη μεταφορά δεδομένων στο παρασκήνιο?

 

Ρυθμίσεις-ασύρματη-δίκτυα-χρήση δεδομένων <-- βγάλτο

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να δουμε τι ταχυτητες εχει αυτη η καρτα?http://www.ebay.com/itm/Samsung-Flash-memory-card-SDHC-Micro-16GB-Class10-TF-Mini-USB-reader-/320826589902?pt=PDA_Accessories&hash=item4ab2c142ce#ht_500wt_1202
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή με χρεώνει καθημερινά με 1 ευρω ίντερνετ απο την Cosmote μήπως εχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι? Μήπως φταίει που έχω ενεργοποιημένη τη μεταφορά δεδομένων στο παρασκήνιο?

Κάνε αυτό που σου είπε ο nikos523 και στείλε ένα sms στο 1333 με το κείμενο END DAY

Link to comment
Share on other sites

ειναι κριμα να δινετε τα λεφτα σας στον καθε απατεωνα...2.5Ε με δωρεαν μεταφορικα εχει η συγκεκριμενη θηκη απο ebay..

εχω την ιδια..ο τυπος σας την δινει 200% επανω....

 

Εχεισ δικιο φιλε μου. Δυστυχως δεν εχω πιστωτικη καρτα. Ουτε και ειναι αυτο το καταστημα απ το οποιο παρηγγειλα την θηκη, απλα αυτο βρηκα πρωτα στο google.

Να φανταστεις πως μαζι τα μεταφορικα εφτασε 14€ !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, βρίσκομαι ήδη στην .062, οπότε θα περιμένω. Αν βρεθεί λύση και με το μέγεθος γραμματοσειράς σε widget, menus και apps θα πετάξω και τα γυαλιά...

Το μόνο πρόβλημα που έχω προς το παρόν είναι ότι δεν συγχρονίζει τα photo albums του fb με το gallery, όλες οι ρυθμίσεις sync είναι on. Ο συγχρονισμός με το Google+ λειτουργεί άψογα και ακαριαία με ενεργοποιημένο μόνο το wi-fi το οποίο λειτουργεί απροβλημάτιστα. Συνδέθηκε και με win7x64 μέσω wifi ακολουθώντας τις οδηγίες του αναλυτικού pdf.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...