Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

@ergaleios

Θα με μισήσεις! :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/8MB.jpg

 

τι κάνεις;;;; Ελλάδα είσαι;:lol::lol::lol:

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα κ απο μένα κ χρόνια πολλά σε όλους.είμαι καινούριο μέλος κ δεν ξέρω πολλά για τα android. Έχω παραγγείλει το neo v κ ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με το gps καθώς κάπου διάβασα οτι η χρήση τ απαιτεί χρέωση.υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε χάρτες που δε θα χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ κ χρέωση?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ απο μένα κ χρόνια πολλά σε όλους.είμαι καινούριο μέλος κ δεν ξέρω πολλά για τα android. Έχω παραγγείλει το neo v κ ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με το gps καθώς κάπου διάβασα οτι η χρήση τ απαιτεί χρέωση.υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε χάρτες που δε θα χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ κ χρέωση?

 

νομιζω το ndrive δουλευει με wifi

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τους φακελους που δημιουργουν οι εφαρμογες.(αν αλλαξεις καρτα και τρεξεις μια εφαρμογη,αυτη ξαναδημιουργει φακελο) και κατι φωτο και βιντεακια της SE.γιαυτο και απο τα 2 γιγα,πολλα ειναι δεσμευμενα.

 

Ο φιλος με ρωτησε πως μπορει να μεταφερει τα αρχεια απο την μια καρτα στην αλλη.πραγμα που σημαινει οτι εχει περασει διαφορα στην καρτα μνημης του ως τωρα.

 

Πω.. εγω την εχω δωσει την καρτα. Παντως τις εικονες της se τις εχω. Αν εχει κατι σοβαρο , μπορει καποιος να μου τα στειλει?

 

Sent from my Xperia Neo V

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

είχα ως τώρα το nokia c6 κ δε χρειαζόταν ούτε χρέωση ούτε wifi για να λειτουργήσει το gps.αν πχ είμαι στο δρόμο κ δν έχω τρόπο να συνδεθώ σε wifi δεν υπάρχουν free χάρτες?είναι το μόνο που με έχει ξενερώσει ως τώρα.ευχαριστώ πάντως για την απάντηση φίλε μου
Link to comment
Share on other sites

εννοείς να βρούμε κάποια εφαρμογή για μηνύματα ε;

 

Απο οτι εχω καταλαβει-συμπερανει, δεν ειναι προβλημα της stock εφαρμογης SMS, γιατι και με το handcet και με το go pro sms που δοκιμασα, και σε συνδυασμο τοσο με το stock πληκτρολογιο, οσο και με αλλα, το προβλημα ειναι εκει, παντα εκει! Κι εκτος των αλλων, στο ψαξιμο που εκανα στο gοogle αναλογα προβληματα αντιμετωπιζουν και αλλα μοντελα τηλεφωνων (motorola atrix, htc), με μοναδικο κοινο στοιχειο την εκδοση android "2.3.4" (gingerbread).

 

Λυση?:confused: μαλλον οχι αμεσα. Προσωπικα, θα προσπαθησω να αναδειξω το προβλημα στα αρμοδια προσωπα, τοσο με αναφορα "gingerbread bug" στα fora της google, οσο και στην κοινοτητα των xda ευελπιστωντας να δεησει να ασχοληθει καποιος coder και να μας δωσει μια λυση...το δυνατον συντομοτερα.

 

 

ΥΓ. απιστευτο ακουγεται, να πασχει απο ενα τοσο δα λαθακι, το οποιο περα απο δυσλειτουργικοτητα...οδηγει και σε εξτρα χρεωσεις...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το ndrive δουλευει με wifi

 

Οχι.το ndrive δουλεύει χωρις χρέωση,μόνο με τον δέκτη gps ανοιχτό.

Το wifi χρειάζεται μόνο την πρώτη φορά που θα τρεξεις το προγραμμα ώστε να κατεβάσει καποια δεδομένα που χρειάζεται.

 

 

 

 

 

Πω.. εγω την εχω δωσει την καρτα. Παντως τις εικονες της se τις εχω. Αν εχει κατι σοβαρο , μπορει καποιος να μου τα στειλει?

 

Sent from my Xperia Neo V

 

Ναι,ισως να χεις δίκιο για τις εικόνες.τις έχω και εγω.αλλά κατι βιντεάκια που χε μεσα δεν τα έχω μετά την αλλαγή κάρτας.

Δεν θα χεις πρόβλημα πάντως!μην αγχώνεσαι.η καθε εφαρμογή φτιάχνει τον φάκελο της οταν τρέξει.

 

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλαβει-συμπερανει, δεν ειναι προβλημα της stock εφαρμογης SMS, γιατι και με το handcet και με το go pro sms που δοκιμασα, και σε συνδυασμο τοσο με το stock πληκτρολογιο, οσο και με αλλα, το προβλημα ειναι εκει, παντα εκει! Κι εκτος των αλλων, στο ψαξιμο που εκανα στο gοogle αναλογα προβληματα αντιμετωπιζουν και αλλα μοντελα τηλεφωνων (motorola atrix, htc), με μοναδικο κοινο στοιχειο την εκδοση android "2.3.4" (gingerbread).

 

Λυση?:confused: μαλλον οχι αμεσα. Προσωπικα, θα προσπαθησω να αναδειξω το προβλημα στα αρμοδια προσωπα, τοσο με αναφορα "gingerbread bug" στα fora της google, οσο και στην κοινοτητα των xda ευελπιστωντας να δεησει να ασχοληθει καποιος coder και να μας δωσει μια λυση...το δυνατον συντομοτερα.

 

 

ΥΓ. απιστευτο ακουγεται, να πασχει απο ενα τοσο δα λαθακι, το οποιο περα απο δυσλειτουργικοτητα...οδηγει και σε εξτρα χρεωσεις...

 

 

είναι τελείως χαζό ρε γμτ.

δεν το είχα προσέξει γιατί δεν στέλνω πολλά μηνύματα,αλλά όταν στέλνω χρησιμοποιοώ σχεδόν αποκλειστικά σε landscape.

 

βασικά αν είναι και σε άλλα μοντέλα και είναι τόσο γενικό το πρόβλημα δεν νομίζω να γίνει κάτι σύντομα

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Ναι,ισως να χεις δίκιο για τις εικόνες.τις έχω και εγω.αλλά κατι βιντεάκια που χε μεσα δεν τα έχω μετά την αλλαγή κάρτας.

Δεν θα χεις πρόβλημα πάντως!μην αγχώνεσαι.η καθε εφαρμογή φτιάχνει τον φάκελο της οταν τρέξει.

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

 

Μαλιστα.. νταξει τοτε δεν θα χρειαστω τιποτα..ευτυχως.

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

ZXR σε ευχαριστω για την βοηθεια σου. εχω και ενα αλλο προβληματακι. το widget καιρου που υπαρχει στο κινητο απο την μανα του δεν μου βρισκει καμια περιοχη. οτι και να γραψω, αθηνα, πατρα, λονδινο κλπ, μου λεει οτι η τοποθεσια δεν μπορει να βρεθει. μηπως φταιει to οτι εχω κατεβασει και λειτουργω το accu weather????
panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

Τι λειπει;τι πιο απλο να κανεις root;!

Κατεβάζεις το αρχείο το αποσυμπιεζεις,βάζεις κινητο στο usb αποπροσαρτηση κ run,παναπλο!!

 

σου παραθετω αυτα που εγραψε καποιος εκει που μου λες και αυτο που σου λεω κι εγω για να καταλαβεις τι λεω (φιλικα)

 

 

Λοιπον στο κινητο σου πρεπει να ενεργοποιησεις τις αγνωστες πηγες πηγαινοντας στις ρυθμισεις-εφαρμογες (το πρωτο πανω πανω).

Μετα στις ρυθμισεις-εφαρμογες-αναπτυξη ενεργοποιεις τον εντοπισμο σφαλματων (το πρωτο παλι)

Επειτα συνδεεις την συσκευη στον υπολογιστη και πηγαινεις απο τον πινακα ελεγχου στην διαχειρηση συσκευων (αφησε το πρωτα δυο λεπτακια να αναγνωρισει την συσκευη ο υπολογιστης)

Αν δεν εχουν περαστει οι drivers της συσκευης εκει που λεει αλλες συσκευες θα γραφει απο κατω android adapter και θα εχει ενα κιτρινο σηματακι με θαυμαστικο.

Δες λιγο αν ειναι ετσι και πες μου

 

Χωιρς αυτες τις ρυθμισεις που ΔΕΝ υπαρχουν οταν το παιρνεις καινουργιο το τηλεφωνο, δεν γινετε να γινεις root, αν δεν τις κανεις.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε θεματάκι με θέμα συμβατότητας στη συσκευή όσο αναφορά το Cosmote στις σιμ που υποστηρίζουν 2 σε 1;

Ρωτώ γιατί είχα πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσης το μεσημέρι και πήρα τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και μου είπαν ότι η συσκευή μου (ΝΕΟ v) δεν είναι συμβατή!!!! :eek:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το θεμα με την μπαταρια που λειει καποιο παιδι οτι φτανει μεχρι το 90 τις εκατο, αυτο ειναι ρυθμισμενο απο se για καλυτερη διαρκεια και συμπεριφορα της μπαταριας, αυτο το λεω συμφωνα με τα λεγομενα του εγχειριδιου του κινητου που το κατεβαζεται απο το επισημο site. Κατεβαστε το και διαβαστε το γιατι λεει καποιες λεπτομεριες που βοηθανε.

 

ZXR σε ευχαριστω για την βοηθεια σου. εχω και ενα αλλο προβληματακι. το widget καιρου που υπαρχει στο κινητο απο την μανα του δεν μου βρισκει καμια περιοχη. οτι και να γραψω, αθηνα, πατρα, λονδινο κλπ, μου λεει οτι η τοποθεσια δεν μπορει να βρεθει. μηπως φταιει to οτι εχω κατεβασει και λειτουργω το accu weather????

 

 

Για τον καιρο που λες, εβαλα ελληνικο και την βρηκε την περιοχη, εβαλα αθηνα και δεν την βρηκε !!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται με το gps καθώς κάπου διάβασα οτι η χρήση τ απαιτεί χρέωση.υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε χάρτες που δε θα χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ κ χρέωση?

 

Δεν απαιτείται σύνδεση στο δίκτυο και κατ'επέκταση δεν υπάρχουν χρεώσεις όταν χρησιμοποιείτε το gps. Τα προγράμματα πλοήγησης χρησιμοποιούν αποκλειστικά και μόνο το δέκτη GPS για να σας πλοηγήσουν.

Αυτό που ίσως θα έχετε ακούσει και πιθανότατα έχετε παρεξηγήσει είναι το γεγονός ότι κατά το πρώτο κλείδωμα δορυφόρων (το cold start όπως λέγεται στην ορολογία του GPS) μπορείτε να επιτρέψετε στο πρόγραμμα gps να χρησιμοποιήσει το 3G δίκτυο του κινητού και μέσω τριγωνικου κλειδώματος να εντοπίσει τη θέση σας με τη βοήθεια των κεραιών της κινητής. Απαιτεί μεταφορά δεδομένων (όχι μεγάλο πόσο, περίπου 50-60ΚΒ αν δεν κάνω λάθος) αλλά όπως και να έχει υπάρχει χρέωση.

Τονίζω όμως ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν το επιτρέψετε εσείς. (Ρυθμίσεις--> Τοποθεσία και ασφάλεια --> Χρήση ασύρματων δικτύων)

 

ZXR σε ευχαριστω για την βοηθεια σου. εχω και ενα αλλο προβληματακι. το widget καιρου που υπαρχει στο κινητο απο την μανα του δεν μου βρισκει καμια περιοχη. οτι και να γραψω, αθηνα, πατρα, λονδινο κλπ, μου λεει οτι η τοποθεσια δεν μπορει να βρεθει. μηπως φταιει to οτι εχω κατεβασει και λειτουργω το accu weather????

Για αυτό πιο πάνω είπα σε κάποιο άλλο παιδί καλύτερα που έβγαλε. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά αυτό το πράμα δεν σετάρεται με τίποτα!!! Όχι δεν φταίει το Accu αλλά προτείνω να ασχοληθείς μόνο με αυτό.

Έχουμε θεματάκι με θέμα συμβατότητας στη συσκευή όσο αναφορά το Cosmote στις σιμ που υποστηρίζουν 2 σε 1;

Ρωτώ γιατί είχα πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσης το μεσημέρι και πήρα τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και μου είπαν ότι η συσκευή μου (ΝΕΟ v) δεν είναι συμβατή!!!! :eek:

 

Αν θυμάμαι καλά πιο πίσω κάποιος αναφέρει ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το ότι αγόρασες την εφαρμογή είναι καταγεγραμμένο οπότε δεν χρειάζεται να την ξανά πληρώσεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοραζω μια εφαρμογη, και μετα παω να αλλαξω καρτα μνημης, τι γινετε? Παλι αγορα?

 

δεν χρειαζεται να τη ξανααγορασεις,απλα την κατεβαζεις παλι.η αγορα μιας εφαρμογης γινεται σε συνδυασμο με το google account σου,το οποιο χρησιμοποιεις και στο μαρκετ.

HTC Desire s

Sonyericsson Neo V

Link to comment
Share on other sites

Eγω μπαινω απο τον υπολογιστη στο android market και πατω εγκατασταση, μετα μπαινω με το τηλλεφωνο στο ιντερνετ και αυτοματα εγκαθιστανατι μονα τους τα οποιοα εχω αγορασει η κατεβασει, ποιον λογαριασμο εννοειται, της google gmail?, πανε εκειμεντα μονα τους? Πως τα βρισκω μετα?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό σε 16λεπτα χρήσης ενώ το φορτίσει κανονικά και πήγε μέχρι 100% κι σε 16λεπτΑ με WiFi να έχω χάσει 3% μπαταρία?
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό σε 16λεπτα χρήσης ενώ το φορτίσει κανονικά και πήγε μέχρι 100% κι σε 16λεπτΑ με WiFi να έχω χάσει 3% μπαταρία?

 

Για μένα ναι νορμαλ!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό σε 16λεπτα χρήσης ενώ το φορτίσει κανονικά και πήγε μέχρι 100% κι σε 16λεπτΑ με WiFi να έχω χάσει 3% μπαταρία?

 

 

ε, δεν θα είχες μόνο wifi, όλο και κάτι ακόμη θα έτρεξες.. Πάντως μην πιστεύεις ότι είναι απόλυτα ακριβής και ο μετρητής.

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

ε, δεν θα είχες μόνο wifi, όλο και κάτι ακόμη θα έτρεξες.. Πάντως μην πιστεύεις ότι είναι απόλυτα ακριβής και ο μετρητής.

 

Μάλλον είναι ανοιχτό facebook γιατί μόλις μπήκα έβγαλε notifications και ασχολούμαι με το twicca..

Επίσης ο μετρητής ειναι ο μανισιοςπου έχει το κινητό με τα κουμπιά για το WiFi gps ήχο κτλπ

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

to wisepilot το δοκίμασε κανείς;

αξίζει να το αγοράσουμε;

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Eγω μπαινω απο τον υπολογιστη στο android market και πατω εγκατασταση, μετα μπαινω με το τηλλεφωνο στο ιντερνετ και αυτοματα εγκαθιστανατι μονα τους τα οποιοα εχω αγορασει η κατεβασει, ποιον λογαριασμο εννοειται, της google gmail?, πανε εκειμεντα μονα τους? Πως τα βρισκω μετα?

Όλα σε έναν λογαριασμό είναι συνδεδεμένα και καταγράφονται. Αυτόν του gmail. Στη σελίδα του market πάνω πάνω γράφει η βιβλιοθήκη μου οπότε πατώντας εκεί θα τις δεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...